Phono stage για Rega RP6

Μηνύματα
28
Reaction score
4
Καλησπέρα στο forum,

αυτό είναι το πρώτο post, οπότε καλώς σας βρήκα:)
Απόφασησα μετά από περίπου 20 χρόνια να ξανά στήσω ένα σύστημα
Το θέμα είναι ότι αυτή τη φορά θέλω και TT!
Οπότε και αγόρασα ένα Rega RP6, κυρίως λόγω της τιμής και του ότι είναι σχετικά εύκολο στο setup, αυτό τουλάχιστον μου είπανε:)
Κεφαλή η Exact
Τώρα ψάχνω για phono stage
Καμία καλή πρώταση?
Επίσης επειδή ακόμα δεν το κατέχω σχεδόν καθόλου το αντικείμενο, έχω δει phono stages με ρυθμιστικα για pf και impentance.
Eίναι απαραίτητα, και αν ναι πόση διάφορα κάνουν ?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νίκος
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Τα ρυθμιστικά για χωρητικότητα (pf) και αντίσταση (kohm) χρησιμοποιούνται για το τέλειο "φόρτωμα-μάτσινγκ" μιας Moving Magnet κεφαλής, συνήθως η χωρητικότητα (pf) είναι ποιο χρήσιμη όταν την έχει σαν εξτρά το φόνο, όσον αφορά την αντίσταση οι περισσότερες κεφαλές είναι μεταξύ 47 έως 50 kohm. Τώρα για φόνο, πες μας πόσα λεφτά διαθέτεις για να σου γίνουν οι διάφορες προτάσεις...
 


Μηνύματα
28
Reaction score
4
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Έχω Budget περίπου 350 λίρες Αγγλίας
Γενικά δεν είμαι υπέρ του να αλλάζω μηχανήματα οπότε θέλω κάτι που θα το κρατήσω, επίσης κάτι που θα είναι στο ίδιο επίπεδο με το RP6
Σκέφτομαι το ifi iphono
Τι λέτε?
Thanks και πάλι
Νίκος
 


Μηνύματα
28
Reaction score
4
Καλησπερα,
σας ευχαριστω για τις προτασεις
αποφασισα το ifi iphono, και το παρελαβα πριν λιγες μερες
τωρα το δυσκολο ειναι να το ρυθμισω σωστα
για την ωρα δεν μπορο να καταληξω στο gain
εχει ρυθμησεις για +6db (απο 40db σε 46db αν καταλαβαινω σωστα)
τι ειναι πιο σωστο?
για δωστε τα φωτα σας
 

Μηνύματα
28
Reaction score
4
Προσπαθώ να σεταρω το iphono και ενώ αλλάζω την χωρητικότητα pf από 100pf σε 200,300 ακόμα και σε 500pf δεν ακούω καμία διάφορα
Από ότι κατάλαβα σε ΜΜ κεφαλές αυτό που ρυθμιζουμε είναι η χωρητικότητα, σωστά?
Αν είναι έτσι πως μπορεί να εξηγηθεί ότι δεν ακούω διάφορες με τόσο μεγάλες διάφορες στην ρύθμιση?

Σας ευχαριστώ :)
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Αν και δεν είμαι και ο ποιο σχετικός αλλα νομίζω θα ακούσεις διαφορές μονο αν είχες κάποια MC κεφαλή. δλδ μην περιμένεις να ακούσεις διαφορά τεράστια. Εμείς οι κοινοί θνητοί του hifi δυσκολο να καταλάβουμε τέτοιες διαφορές.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
4
Ok για διάφορες από ΜΜ σε ΜC
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν ακούω διάφορες με τις ρυθμίσεις αφού για κεφαλή ΜΜ αυτό που πρέπει να ρυθμίσω είναι η χωρητικότητα
, και οι διάφορες από 100 pf σε 500 pf θα έπρεπε να είναι ακουστες
Μήπως οι ρυθμίσεις στο iphono δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα ?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Με ποια κεφαλή παίζεις? Και λίγα λόγια για τις υπόλοιπες συσκευές!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η συνολική χωρητικότητα που "βλέπει" η κεφαλή ΜΜ, περιλαμβάνει και το καλώδιο σύνδεσης κεφαλής με phono. Βάλτο στη χαμηλότερη τιμή.
40dB να βάλεις το gain.
 


Μηνύματα
28
Reaction score
4
Για να έχετε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα :
Amplifier : Musical Fidelity M6i
TT: Rega RP6
Cartridge: Rega exact 2
Phono: iFi iPhono
Speakers: PMC DB1+

Την χωρητικότητα την είχα στο μίνιμουμ δηλ στα 100 pf, το gain το έχω στα 46db (το ξέρω ότι με έξοδο στα 6+ mv θα έπρεπε να το έχω στα 40db, αλλά μου ακούγεται πιο δυναμικό στα 46db, και την ίδια γνώμη έχουν και άλλοι για αυτή την κεφαλή )

Αυτό που δεν κατάλαβενω με τη προς είναι για τη δεν ακούγονται διάφορες με τόσο μεγάλη αποκληση στις ρυθμίσεις
?????
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
ο ενισχυτης μου εχει στο phono ρυθμιση για 220,330 και 560 pf και με την mm που δουλευω δεν ακουω καμια διαφορα οπου κ αν ειναι η ενδειξη
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Μπορεί με άλλες κεφαλές, και σε διαφορετικά rigs από το δικό σου, οι διαφορές να είναι εμφανέστερες. Μη σε αγχώνει αυτό. Απόλαυσε τη μουσική σου.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
4
Μπορεί να φταίει και η κούφαμαρα μου:)
Όλο άγχος αυτό το πικαπ.
Τεσπα, από εκεί που έδιωξα όλα τα CD και τα μετέτρεψα σε AIFF για να μην μου πιανουν χώρο, ξαφνικά έχω πικαπ, καμία 200αρια δίσκους, πλυντήριο και παει λέγοντας.....
Βασικά πιστεύω ότι το όλο θέμα πικαπ βινύλια κτλ. είναι για να μαζοχιζομαστε:)
Αλλά από την άλλη μου αρέσει :)
 

Μηνύματα
72
Reaction score
53
Καλησπερα σας,
Μιας και υπαρχει το παρον thread(ελπιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα εκ μερους του διαχειριστη), θα παρακαλουσα καποιον απο τους φιλους/μελη του Avsite που εχει υπ'οψιν και γνωμη για τα παρακατω phono stage, να βοηθησει αξιολογωντας τα αναλογα:

1. AMARI/HANSS PA 23PS-230 MM/MC
2. XINDAK LP-1
3. CAMBRIDGE AUDIO AZUR 651P
4. MUSICAL PARADISE MP P1

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κ.Πανταζης
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.109
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top