Προσεχώς home cinema και music room

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Προσωρινά έχω βγάλει τα ποδαρακια για να μπορώ να το κάνω βόλτες, αλλά είναι αρκετά μεγάλο σε μέγεθος και δεν βολευει να μπεί πίσω από την θέση ακροασης οπότε μόνο μπροστά δεξιά/αριστερά ή πλάγια αριστερά.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Μπορείς και να το βάλεις πλάγια, αν δεν θές να σε ενοχλεί κατα τη διάρκεια της θέασης. Κερδίσεις σε ύψος.

ΕDIT: Πόσο μικρό δείχνει όμως τώρα το κεντρικό ηχείο, ε; :D
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Ευτυχώς δεν ενοχλεί.Μόνο λίγο στην αντανάκλαση φωτός αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα.Όλα δίπλα του φαίνονται μικρά :D.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπέρα,

Μετά την αγορά προβολέα και την αναβάθμιση subwoofer ήρθε η ώρα για την αγορά του AVR.Το budget είναι 1500 ευρώ και είμαι μεταξύ Yamaha rx-a2050 και Pioneer sc-lx59.

O χώρος είναι 16 τ.μ, και θα συνοδεύσει ηχεία με έμφαση στις μεσαίες και χαμηλές συχνότητες και με ευαισθησία 89db.Με ενδιαφέρει τόσο για μουσική όσο και για ταινίες.Βασικά κρητιρια αγοράς κατά σειρά : αξιοπιστία,αξιοπρεπές ήχο για την κατηγορία του,Dolby atmos/Dts: X,calibration system.
Τέλος να σημείωσω ότι δεν ακούω δυνατά μουσική(75-95db),αλλά στις ταινίες Θέλω πιο πολλά db(100-105).

Και τα δύο μηχανάκια έχουν καλές κριτικές και δεν έχω αποφασίσει πιο να παρω.Οποτε θα με βοηθούσε πολύ αν μου λεγατε πιο είναι πιο value for money :)

Ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: PPG



Μηνύματα
411
Reaction score
648
Και εγώ τον yami έχω ως πρώτη επιλογή και από ότι φαίνεται όχι μόνο εγώ :D.

Δεν ήξερα ότι το mcacc δεν παίρνει χεριασμα.Σημαντικό μειονέκτημα έναντι Ypao.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Παίρνει χέριασμα, απλώς έχει μόνο τις κλασικές συχνότητες 63-125-250-500-1000-2000 κλπ χωρίς ρύθμιση εύρους επέμβασης.
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπέρα και χρόνια πολλα.

Έκανα μια μικρή αλλαγή στα χρώματα των τοίχων.Έβαψα μαύρο τον τοίχο θέασης και 1.5m από τους πλαϊνούς και την οροφή δημιουργώντας ουσιαστικά ένα μαύρο τελάρο. Τα αποτελέσματα στην εικόνα ειναι θεαματικά,ειδικά σε contrast,άσπρο,μαύρο και χρώματα .
Αλλά και αισθητικά δεν είναι άσχημο :).
Όταν με το καλό του κάνω και ένα επαγγελματικό καλιμπραρισμα πηστευω πως η ηδη καλη εικόνα θα απογειωθεί.
 

Attachments




Μηνύματα
411
Reaction score
648
Πάρα πολύ καλό,άψογα,δεξιά αριστερά έχεις τοίχο ελεύθερο ,περιθώριο να μεγαλώσεις την οθόνη ακόμα.Καλές θεάσεις και χρόνια πολλά!
Ευχαριστώ.Τώρα είμαι στις 120" με απόσταση θέασης 3,20-3,50m.Με παίρνει οριακά για 125" ώστε να μην στριμωξω τα left/right και χάσω σε ήχο.
 





Μηνύματα
411
Reaction score
648
Λοιπόν,τα μηχανάκια στήθηκαν και ψιλό ρυθμίστηκαν. Αποτέλεσμα εξαιρετικό σε σύγκριση με το πριν.Μεγάλη αλλαγή σε μουσική και τεράστια διαφορά σε ταινίες.
Έβαλα να δω/ακούσω διάφορες σκηνές από Avangers και Terminator Genesis και η διάφορα με πριν σε ήχο είναι αισθητή σε μεγάλο βαθμό. Όσο για το Dolby atmos,σκέτη απόλαυση:D
Το bd-s677 είναι εξαιρετικό και σαν CD player και αρκετά εύκολο σε λειτουργία.

Θα παίξω κάνα μήνα ακόμα και μόλις φτάσω τις 80+ ώρες στον προβολέα θα φωναξω άτομο για calibration σε ήχο και εικόνα.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπέρα, τα φώτα σας παρακαλώ.

Στον προηγούμενο Yamaha avr,υπάρχει ρύθμιση για επιλογή sub out (front,sub ή front + sub) και LFE Level.
Στον rx-a2050 αυτές τις ρυθμίσεις δεν τις βρίσκω.Κοίταξα και στο manual αλλά δεν.Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν όντως τις έχει καταργήσει ή αν τις έχει αντικαταστήσει με κάποιες άλλες ;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Αν δει ότι έχεις sub (στο auto calibration) τότε θα σου δώσει από την αντίστοιχη έξοδο, αν δεν έχεις sub τότε θα βάλει τα μπροστινά (τουλάχιστον) large, αν θες το αλλάζεις εσύ χεράτα μετά στο manual settings.
Χρωματικά στο χώρο γίναμε σχεδόν διδυμάκια :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top