Επιδιόρθωση και κατασκευή καμπίνας για jbl 15 1500 gti

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Θα ηθελα πρωτον να επισκευάσω το αρχαίο μεν sub αλλά δυνατό ακόμα ( εχει χαλάσει η τάπα προστασίας απο την σκόνη ,dust cap η κάπως ετσι το λένε, και να κατασκευάσω μια καμπίνα για να παίζει στο σπίτι.

Οτι αφορά την τάπα δεν ξέρω που μπορώ να βρώ στην Ελλάδα,στην Κρητη δεν υπάρχει,αν κάποιος γνωρίζει ας μου πεί.
Οτι αφορά την κατασκευή καμπίνας θα ηθελα να ξέρω τις διαστάσεις που θα πρέπει να φτιαχτεί για να αποδώσει οπως πρέπει.Σας ευχαριστώ πολύ
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αν έχει χαλάσει μόνο το dust cap,είναι μικρό το κακό.
Σίγουρα μπορεί να σου φτιάξει άλλο ένας επισκευαστής μεγαφώνων.

Oσο για το κουτί , δες εδώ.
Δίνει διαστάσεις και για κλειστό κουτί και για bass reflex(vented).
Nα ξέρεις ο,τι χρειάζεσαι πολλά βατ για να το κουνήσεις.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Αν έχει χαλάσει μόνο το dust cap,είναι μικρό το κακό.
Σίγουρα μπορεί να σου φτιάξει άλλο ένας επισκευαστής μεγαφώνων.

Oσο για το κουτί , δες εδώ.
Δίνει διαστάσεις και για κλειστό κουτί και για bass reflex(vented).
Nα ξέρεις ο,τι χρειάζεσαι πολλά βατ για να το κουνήσεις.
Ναι η ζημιά δεν ειναι μεγάλη,το dust cap ειχε σχιστεί απο απροσεξία μου, δεν γνωρίζω κανέναν εδω στην Κρήτη να ασχολειται με επισκευές μεγαφώνων ,και γιαυτο ζητώ την βοήθεια σας.Πιθανον να γνωρίζει κάποιος κανενα μάστορα στην Αθήνα να μου στείλει ενα τηλέφωνο επικοινωνίας.
Τώρα για το κουτί ,το link που μου εστειλες,είναι ακριβώς για το μεγάφωνο αυτό,αλλά απο μαθηματικά είμαι σκράπας .Δίνει το ογκο του κουτιού αλλά εγώ θα προτιμούσα διαστάσεις σε εκατοστά.Και μάλιστα το δίνει σε κυβικά πόδια και λίτρα.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Για επισκευή του μεγαφωνου θα σου πουν τα παιδια από Αθηνα.
Για το κουτι είναι απλο, τα εκατοστα πολλαπλασιαζόμενα, (πλατος Χ υψος Χ βαθος) αυτό που σου δινουν (σε χιλιαδες)
είναι τα λιτρα. Π.χ. αν κανεις το κουτι σου 40,5 Χ 40 Χ 50 σε εκατοστα (εσωτερικες διαστασεις κουτιου) βγαινει 81.000
Αυτο σημαινει 81 λιτρα (όπως το δεινει η jbl για το μπας ριφλεξ κουτι). Της παραπανω διαστασεις μπορεις να τις αλλαξεις
χωρις να αλλαξεις τον εσωτερικο ογκο.
Επισης θελει και 2 σωλήνες διαμετρου 10 εκατ. και μηκους 24 εκατ.
Ολο αυτό θα σου "κατεβασει" το μπασο στα 39ΗΖ (-3db)
 

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Για επισκευή του μεγαφωνου θα σου πουν τα παιδια από Αθηνα.
Για το κουτι είναι απλο, τα εκατοστα πολλαπλασιαζόμενα, (πλατος Χ υψος Χ βαθος) αυτό που σου δινουν (σε χιλιαδες)
είναι τα λιτρα. Π.χ. αν κανεις το κουτι σου 40,5 Χ 40 Χ 50 σε εκατοστα (εσωτερικες διαστασεις κουτιου) βγαινει 81.000
Αυτο σημαινει 81 λιτρα (όπως το δεινει η jbl για το μπας ριφλεξ κουτι). Της παραπανω διαστασεις μπορεις να τις αλλαξεις
χωρις να αλλαξεις τον εσωτερικο ογκο.
Επισης θελει και 2 σωλήνες διαμετρου 10 εκατ. και μηκους 24 εκατ.
Ολο αυτό θα σου "κατεβασει" το μπασο στα 39ΗΖ (-3db)
Ευχαριστώ πολύ,τωρα τα καταλαβαίνω , αυτό που μου έγραψες θα το εχω για οδηγό για να κάνω μπας ριφλεξ κουτι.
Τώρα θα ηθελα κάποια βοήθεια απο τα παιδιά στην Αθήνα,για να βρώ το Dust cap. Πρέπει να υπάρχει κάποιο μαγαζί που να πουλάει τέτοια εξαρτήματα.Επίσης θα πρέπει να πάρω και τσόχα να το ντύσω.
Οτι αφορά αυτό που λέει ο Nick Arvanitakis οτι χρειάζεται ενισχυτή με πολλά watt για να το κουνήσει ,φαντάζομαι οτι χρειάζομαι γύρω στα 500 watt Rms .Αν οχι παρακαλώ διορθώστε με.Οταν πούλησα το αυτοκίνητο ,το πούλησα και με τους ενισχυτές μαζί και δεν θυμάμαι πόσα watt το οδηγούσαν. Μπορώ να βάλω γεφυρωμένο ενισχυτή ? Ενα παράδειγμα ? (σχετικά οικονομικό) .
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Ναι, τα 12'' (1200 gti) που εχω είναι αν θυμαμαι καλα ειναι στα 500-600 βατ RMS, που σημαινει ότι γυρω στα 500 rms (φυσικα μπορεις και γεφυρωμένος, επιβαλεται θα ελεγα, αν εχεις ένα μονο γουφερ) είναι καλος. Αν θελεις τρελες εντασεις τοτε μπορει να είναι και μεγαλύτερος.
Π.χ, εγω εχω αυτόν.... (για δυο 1200gti)
http://amp-performance.de/226-Kenwood-KAC-1023.html
 


Μηνύματα
21
Reaction score
3
Ναι, τα 12'' (1200 gti) που εχω είναι αν θυμαμαι καλα ειναι στα 500-600 βατ RMS, που σημαινει ότι γυρω στα 500 rms (φυσικα μπορεις και γεφυρωμένος, επιβαλεται θα ελεγα, αν εχεις ένα μονο γουφερ) είναι καλος. Αν θελεις τρελες εντασεις τοτε μπορει να είναι και μεγαλύτερος.
Π.χ, εγω εχω αυτόν.... (για δυο 1200gti)
http://amp-performance.de/226-Kenwood-KAC-1023.html
Aυτόν είχα στο αυτοκίνητο και οδηγούσε το sub.Βέβαια τώρα θα παίζει στο σπίτι και θα χρειαστώ ενισχυτή αλλά οχι αυτοκινήτου.Απ'οτι εχω διαβάσει ,θέλεις μετασχηματιστή κλπ ,για να παίξει ενας ενισχυτής αυτοκινήτου με εναλασσόμενο ρεύμα.Και όλοι λένε ότι δεν συμφέρει.
[DOUBLEPOST=1445784639][/DOUBLEPOST]
Το είδα και σε ευχαριστώ πολύ !:)
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Aν είναι για σπιτι ξεχνα του αυτοκινητου. πας σε ένα ψηφιακο που είναι και οικονομικοι.
Πολλες εταιρείες εχουν στη γκαμα τους. Αλλιως πας σε plate amplifier όπως π.χ.

http://www.hypex.nl/product/2012-11-23-13-44-01/2012-11-23-13-44-19/ds4-0.html

ή τον μεγαλυτερο...

http://www.hypex.nl/product/2012-11-23-13-44-01/2012-11-23-13-44-19/ds8-0.html

εχουν και ενεργο κροςοβερ οποτε δεν χρειαζεσαι κατι άλλο (χωρις να ξερω το υπολοιπο σετ απ).
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
αμα εισαι ηρακλειο παρε ενα απο το ebay και ελα νσ το φτιαξω.τα δικα μου τα αλλαξα εγω στα gti1200 και μου εχει περισεψη κολα
 

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Εγινε ,προσπαθω να τα βρω απο Αθήνα .Μόλις τα βρώ θα σου στείλω PM. Να σαι καλά !
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
αμα εισαι ηρακλειο παρε ενα απο το ebay και ελα νσ το φτιαξω.τα δικα μου τα αλλαξα εγω στα gti1200 και μου εχει περισεψη κολα
Γειά σου γίγαντα Μπακ!
 


Μηνύματα
21
Reaction score
3
το βρήκα και το πήρα απο Αθήνα ,ομως είναι 1,5 cm μεγαλύτερο,και μου είπαν να το κόψω λίγο ,ετσι το κάνουν και αυτοί ,αν δεν γίνεται να ξαναψάξω να βρω το δικό του !
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ok ειναι θα το κοψουμε στειλε μου το τηλ. σου με π.μ. να κανονισουμε ποτε θα το φτιαξουμε
 

Μηνύματα
21
Reaction score
3
To dust cap κολλήθηκε σήμερα ,απο τον back,στο σπίτι του .Ο back παρατήρησε οτι το πηνίο κάπου γρατζουνούσε ,αλλά μετα απο καποιους ενδοιασμούς το κόλλησε.Εντύπωση μου εκανε το ηχοσύστημα του ,με ιδιοκατασκευές ηχεία σαν εργα τέχνης και η απόδοση τους σε ενα χώρο που δεν θα μπορουσε να είναι ιδανικός για να ακούς μουσική. Δεν εχω ακούσει βέβαια και πολλά τέτοια hi-fi συστήματα ,αλλά αυτό του back με εντυπωσίασε.Αυτό που έχει φτιάξει είναι εντυπωσιακό.Απλά κλείνεις τα μάτια και ακούς μουσική σαν να έχεις την ορχήστρα μπροστά σου ! Πιστή αναπαραγωγή ,δυναμικό ,γλυκό και όλα με έλεγχο με ενα πληκτρολόγιο :)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
οριακο ειναι γιωργο το γρατζουνισμα.ειδες οτι με την μπαταρια δεν το εκανε.δεν δειχνη ζημια μαλλον σκονη ηταν.αν σου κανη θορυβο θα το στειλουμε για καθαρισμα.

δεν ακουσες και τιποτα,την επομενη φορα φροντισε να εχεις χρονο να κατσης να ακουσουμε μουσικουλα.

οσο για το χωρο δυστυχως αυτος ειναι και αν και εχω στο μυαλο μου καποιες βελτιωσεις δεν μπορουν να αλλαξουν πολλα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.625
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top