Yamaha Aventage CX-A5100

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Μηπως μπορεις να μας πεις ποσο γιατι ειμαι ετοιμος και εγω :)
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Είμαι περίεργος πόσοι που τον έχουν η θα τον αγοράσουν θα βάλουν atmos η dtsx . :D:unsure:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Γιατί χρειάζονται τα πέντε κανάλια σ' έναν ενισχυτή;
Γιατί χρειάζεται το sub κανάλι σ' έναν ενισχυτή;
Γιατί χρειάζονται τα έξι κανάλια σ' έναν ενισχυτή;
Γιατί χρειάζονται τα επτά κανάλια σ' έναν ενισχυτή;
Γιατί χρειάζονται τα κανάλια παρουσίας/πλάτους/ύψους σ' έναν ενισχυτή;
Γιατί χρειάζονται τα Atmos/DTS:X κανάλια σ' έναν ενισχυτή;
Γιατί χρειάζονται τα _________ σ' έναν ενισχυτή;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Έχεις δίκιο .
Μάλλον εάν κάνω και εγώ αποκλειστικό χώρο θα το επιχειρούσα , προς το παρών όμως μάλλον για το ντΙράκ πάω αφού το δοκιμάσω στον χώρο μου ....
Αυτός ο λογγεο με εχει καταστρεψει ολως τυχαίως ...
[DOUBLEPOST=1448874601][/DOUBLEPOST]Έχεις δίκιο .
Μάλλον εάν κάνω και εγώ αποκλειστικό χώρο θα το επιχειρούσα , προς το παρών όμως μάλλον για το ντΙράκ πάω αφού το δοκιμάσω στον χώρο μου ....
Αυτός ο λογγεο με εχει καταστρεψει ολως τυχαίως ...
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όλα σχετικα είναι διότι πιστεύω ότι εάν έχεις μεγάλα ηχεία βάσης μπροστά δεν χρειαζεσαι τόσο τα ύψους μπροστά ...
Τέλος πάντων θα δειξει.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δεν είναι φτηνό μηχάνημα, αλλά και πάλι λες ότι έχει εξαιρετικό value γι' αυτά που κάνει. Επιπλέον δίνει και μια future proof λύση τόσο με τις θύρες hdmi που χρησιμοποιεί, όσο και με Atmos/Dts-x κανάλια που υποστηρίζει.
Αν και βέβαια ποτέ δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος μ' αυτά τα πράγματα.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Δεν είναι φτηνό μηχάνημα, αλλά και πάλι λες ότι έχει εξαιρετικό value γι' αυτά που κάνει. Επιπλέον δίνει και μια future proof λύση τόσο με τις θύρες hdmi που χρησιμοποιεί, όσο και με Atmos/Dts-x κανάλια που υποστηρίζει.
Αν και βέβαια ποτέ δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος μ' αυτά τα πράγματα.
Pre-amp και futureproof είναι έννοιες ασυμβίβαστες. :)
 






Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πολυ πραμα!
Αλλα τι ειναι; Μάρκα-μοντέλο; Αλήθεια δεν έχω ιδέα. surround-atmos κάτι, για πωρωμενους;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πολυ πραμα!
Αλλα τι ειναι; Μάρκα-μοντέλο; Αλήθεια δεν έχω ιδέα. surround-atmos κάτι, για πωρωμενους;
Piragma.

Στα ελληνικά... Πείραγμα. :D Κάποια τυχαία που βρήκα στο internet.
 


Μηνύματα
155
Reaction score
46
Kαλησπερα μια απορια, ''θεωρητικης ενημερωσης μου''.Φανταζομαι ,αν καταλαβα καλα,πως
αν χρησιμοποιηθουν τα 4 ηχεια σαν υψους μπροστα πισω,δεν δουλευει σωστα το ατμος,αλλα κατι σαν ατμος με τα dsp του.Το αυτο και αντιθετα ,αν τοποθετηθουν ταβανι ,μπροστα και πισω απο την θεση ακροασης δεν δουλευουν σαν υψους.
Αληθεια αν μπουν ταβανωτα 4 ηχεια,εχουμε 7.2.4 η δουλευει μονο σαν 7.1.4;
ευχαριστω.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Kαλησπερα μια απορια, ''θεωρητικης ενημερωσης μου''.Φανταζομαι ,αν καταλαβα καλα,πως
αν χρησιμοποιηθουν τα 4 ηχεια σαν υψους μπροστα πισω,δεν δουλευει σωστα το ατμος,αλλα κατι σαν ατμος με τα dsp του.Το αυτο και αντιθετα ,αν τοποθετηθουν ταβανι ,μπροστα και πισω απο την θεση ακροασης δεν δουλευουν σαν υψους.
Αληθεια αν μπουν ταβανωτα 4 ηχεια,εχουμε 7.2.4 η δουλευει μονο σαν 7.1.4;
ευχαριστω.
Αν δεν κάνω λάθος ή καλύτερη υλοποίηση του Dolby atmos είμαι με ηχεία οροφής. Τα υπόλοιπα είναι για περιπτώσεις που δεν μπορούμε να εχουμε ηχεία στην οροφή για ευνόητους λόγους.Έτσι στην περίπτωση που δεν μπορούμε να εχουμε ηχεία οροφής,ή Yamaha έχει δύο επιπλέον τρόπους υλοποίησης Dolby atmos, είται με την χρήση των front/rear presence είται με την χρήση Dolby atmos enable speakers(ηχεία που ακτινοβολούν τον ήχο στην οροφή)
Αν δεν κάνω λάθος τα ηχεία ύψους (front/rear presence) δεν γίνεται να δουλεύουν ταυτόχρονα σαν Dolby atmos και σαν ηχεία υψους(στη ίδια ταινία).
Τέλος στην διάταξη 7.1.4/7.2.4 ο μεσαίος αριθμός δηλώνει των αριθμό των subwoofer που χρησιμοποιούνται.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
46
''Yamaha έχει δύο επιπλέον τρόπους υλοποίησης Dolby atmos, είται με την χρήση των front/rear presence είται με την χρήση Dolby atmos enable speakers(ηχεία που ακτινοβολούν τον ήχο στην οροφή)
Τέλος στην διάταξη 7.1.4/7.2.4 ο μεσαίος αριθμός δηλώνει των αριθμό των subwoofer που χρησιμοποιούνται''
Καλημερα, ευχαριστω που απαντησες,την πρωτη παραγραφο δεν την καταλαβαινω,δλδ τα παιζει τυπου ατμος με καποιο dsp;
Επισης αν ο ενισχυτης υποστηριζει 2 σαμπ δουλευει σε ατμος σε 7.2.5;
Εν ολιγοις αξιζει τον κοπο να κανεις το σπιτι στουντιο και να βαλεις ηχεια ταβανι η αφηνοντας τα σε κλασσικες θεσεις ηχειων υψους [ακτινοβολοντας ειτε ευθεια με φορα προς τα κατω,ειτε προς το ταβανι] πετυχαινεις πχ εναν συμβιβασμο και εχεις ατμος κατα προσεγγιση;
Eυχαριστω πολυ.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top