Jvc dla-x7000

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
x7.jpg


Από τα πρώτα ριβιού του νέου Jvc....θα ακολουθήσουν πολλά και προφανώς διθυραμβικά που θα καταλήγουν όπως εδώ στο '' Congratulations JVC'' κλπ.....ελπίζω σύντομα να διαβάσουμε και εντυπώσεις από κάποιο μέλος του site....υποψιάζομαι κάποιον μελλοντικό ευτυχή ιδιοκτήτη...εσείς;:boast:


The final grade


What we like
  • A powerful contrast
  • An enhanced brightness
  • Beautiful dynamic image
  • Good colorimetry output of cardboard
  • The accuracy and image sharpness
  • Effectiveness of Clear Motion Drive
  • Noise level when operating in Eco Lamp Mode
  • The HDR compatibility
  • A true HDMI 2.0 connectors (4K60, chroma 4: 4: 4 10-bit HDCP 2.2)
What we regret
  • CMD less effective native 4K content
  • The new motion sharpness algorithm
  • CEC HDMI over management
  • Unofficial converter 2D / 3D (even though deep ...)
  • 3D glasses and emitter always optional
  • Highly passing range DLA native 4K
https://translate.google.com/transl....fr/tests/427-JVC-DLA-X7000-0.html&edit-text=

 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Θα τον δουν τα παιδιά το ΣΚ στην έκθεση και θα μας πουν. Το σκέφτομαι για 9/12.
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.490
Reaction score
5.639
Δεν τρελλάθηκα με τον RS-500.
Ωραίο μαύρο, βαθύ και δίχως να χάνει σε λεπτομέρεια στις σκηνές.
Το sharpness καλύτερο από Epson LCD, αλλά πάλι κάτω από DLP.
On/Off & ANSI contrast πολύ καλό.

Όχι όμως 6800€.
Υπερτιμολογημένος κατ' εμέ.
 


Μηνύματα
247
Reaction score
245
Πολυ καλη εικονα, βαθυ μαυρο αλλα με tramsformes που επαιξε δε βοηθαγε και πολυ να βγαλεις συμπερασμα.
Σε lord of the rings σε σκηνες με πολυ ansi παλι δε μπορεσα να βγαλω καλο συμπερασμα.
Δεν ειδα σκηνες με κυριαρχια μαυρου.
Βοηθαγε βεβαια αρκετα και η γκρι firehawk.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Παιδιά από κάποιες πληροφορίες που πήρα, η φωτεινότητα του ήταν στο θεό! Δύσκολο να αναδειχτούν τα προτερήματα του. Δεν ξέρω αν ισχύει ότι έπαιζε με τη λάμπα στο high και την ίριδα στο 0.
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Απο θεμα ρυθμισεων πρεπει να ητανε οτι να ναι , αφου σε καποια στιγμη σκεφτηκα μηπως οι ανθρωποι της JVC ητανε φιμωμενοι σε καποια ντουλαπα δεμενοι χειροποδαρα και την παρουσιαση την ειχαν αναλαβει απο ανταγωνιστικη εταιρια ... Μετα οταν περασα και απο τα υπολοιπα συστηματα (Epson , Sony , Benq ) καταλαβα οτι το προβλημα ητανε απλα η προχειροτητα με την οποια αντιμεντωπισανε το Event. Μοναδικη εξαιρεση ισως η Epson που παρουσιαζε στο ισογειο σε μεγαλο χωρο και ειχε σαν εταιρια μια αξιοπρεπή παρουσια.
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Ισχύει. Εγώ πέτυχα τον Μανώλη να αλλαζει τις ρυθμίσεις διότι τις είχαν πειράξει και παραμιλουσε ...
Παιδιά από κάποιες πληροφορίες που πήρα, η φωτεινότητα του ήταν στο θεό! Δύσκολο να αναδειχτούν τα προτερήματα του. Δεν ξέρω αν ισχύει ότι έπαιζε με τη λάμπα στο high και την ίριδα στο 0.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.706
Μάλλον το θέμα είναι πόσο συχνά πείραζαν οι άλλοι τις ρυθμίσεις.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Δε νομιζω να περασε ο isf και μετα να πειραματιζοντουσαν για κατι καλυτερο!!:dance2::dance2:
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Σε πόσες ίντσες έπαιζε;Stewart η οθόνη;τόσο ακριβό μηχάνημα δε νομίζω να το είχε αφήσει έτσι ο Βαγγέλης-εκτός κι αν εκστασιασμένος έβλεπε την ομαδάρα του να σκίζει τα δίκτυα στο Καυτανζόγλειο:D
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Η οθόνη ήταν firehawk. Η πιο λογική επιλογή δηλαδή για τέτοιο χώρο. Στις 120'' σε 2,35 και με τον προβολέα αρκετά κοντά.
Σκέψου τώρα ότι τα νέας γενιάς μηχανάκια βγάζουν 30%+ περισσότερο φως κι ότι η λάμπα ήταν στο high, με την ίριδα τέρμα ανοιχτή και βγάλε τα συμπεράσματα σου.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ενα χάλι ηταν αλλα επειδη δειχνουν οι δυνατοτητες την γλυτωσε...:D

απο μαυρο ταχουμε πει ....ειναι χειροτερος απο το προηγουμενο μοντελο..
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Δεν ήταν νομιζω 120" η οθόνη. Ρωτησα και μου είπαν πιο μικρή. Βέβαια μπορεί να έκανε και λάθος το παλικάρι.
Όσον αφορα στις ρυθμίσεις, δεν γινόταν να μείνουν, αφου μονο όταν ημουν εγω, είχε πάρει ένας επισκέπτης το τηλεκοντρόλ, κάτοχος ενός x700 και πασπάτευε τις ρυθμίσεις. Ε, του ειπα και εγω, "Βάλε, βγαλε το τάδε να δουμε", οποτε καταλαβένετε πως το μηχάνημα το πηραν παρτουζα όλοι οσοι έπιαναν το τηλεκοντρολ στο χέρι τους ολο το ΣΚ
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Μου είπαν για 2,35 οθόνη πλάτους 2,8 μέτρα. Δηλαδή διαγωνίου 120''. Φυσικά εσείς που είδατε ξέρετε καλύτερα. Ήταν cinemascope;
Επίσης αυτό μεταφράζεται σε άνοιγμα 126'' σε 16/9...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.819
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top