Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Μιχάλη(termatogazi)!!!

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Δεν ήξερα που να το πρωτοκολλήσω το εν λόγω ποστ αλλά η ουσία είναι μία,ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο Μιχάλη TERMATOGAZI για την υπομονή και επιμονή του.

Ας κάνω και ένα προλογάκι για να έχει πιο συναισθηματική φόρτιση το κείμενο..:D

Όλα ξεκίνησαν με το που είπα να δοκιμάσω αυτά τα τσιβιτζιλίκια με το audyssey να δω τι νταλκά βαράνε και αν όντως κάνουν αυτά που ευαγγελίζονται πεισματικά, πάρα πολλοί κάτοχοί τους και ο denon 4311 του Μιχάλη με το που τον είδα στην αγγελία μου γεωτρυπάνιασε αρκετά τη σκέψη αυτή.

to be or not to be λοιπόν είπα μέσα μου και κατέληξα... TOBEEE!!!

με το που τον πήρα τηλέφωνο και μιλήσαμε λίγο δεν ήθελα και πολύ..μόλις μου είπε δε ότι έρχεται και στην Αλεξανδρούπολη μερικές επισκέψεις τον χρόνο και να το κανονίσουμε και τέτοια... είπα μέσα μου IT'S MEANT TOBEEE!!!βάλε μπρος!

έτσι λοιπόν μετά από σχεδόν ένα μήνα λόγω υποχρεώσεων και αυτού και εμού, καταλήξαμε το Σάββατο να σκάει μύτη στο μαγαζί μου για μια πρώτη επαφή με καφέ(σκέτο! που τον ρούφηξε σαν την Jenna Jameson) να ζυγίσουμε τα χνώτα μας,να πιάσουμε λίγο κουβεντούλα και να κουτσομπολέψουμε λίγο ώστε να δούμε ότι δεν είμαστε ούτε τζιχαντιστές ούτε ανήκουμε σε καμιά παραστρατιωτική-θρησκευτική οργάνωση οπότε και μπορούμε με ασφάλεια μια που νυχτώνει πλέον νωρίς να μείνουμε τα δυο μας σε κλειστό χώρο:roflmao::roflmao:

αφού λοιπόν είχα συνεννοηθεί με την γυναίκα να κανονίσει τις δουλειές τις για να έχουμε το πεδίο ελεύθερο στο σπίτι..δώσαμε ραντεβού κατά τις 6 στο σπίτι μου,το βρίσκει εύκολα,παρκάρει,κατεβαίνω και φορτωνόμαστε ο Μιχάλης τον Denon(σαν πιο μπρατσωμένος) και εγώ ο χλεχλές το λαπτοπ,τα manual-Ελευθερουδάκη,τα μπαστούνια και τα μικρόφωνα και τραβάμε για το σπίτ

Ώρα 6.12 μμ

αφού ξεφορτωνόμαστε τα συμπράγκαλα στο χαλί και καταλήγουμε σε σκέτο τσαγάκι δίχως καν ζαχαρίτσα

Α!!!στο σημείο αυτό θα ήθελα να αναφέρω ότι ο Μιχάλης παρά το μπόι του είναι απίστευτα οικονομικός στα κεράσματα...δεν έφαγε τίποτα δεν ζήτησε τίποτα,ούτε μπισκότα,ούτε κουλουράκια,ούτε μελομακάρονα,ούτε αλμυρά,ούτε θέλησε πίτσες ,πιτόγυρα και μπύρες όπως κάνουν μερικοί μερικοί!!τον συστήνω ανεπιφύλακτα και στους κερασματοματζίρηδες!!!:lolsign::lolsign:

το πρώτο πράγμα που του λέω μόλις κάθεται είναι άκου και πες μου..τι το ήθελα...παίρνει εκείνη την φάτσα του γιατρού και μου λέει...
- δεν είναι καλό έτσι...πως τα κροσάρεις τα ηχεία?
- στα 66hz του λέω και μετά το sub...
- ανέβασε τα και άλλο..πήγαινε στα 80..
(πειράζω τον behringer)
- όντως καλύτερα τώρα..έσφιξε

δεν κάθομαι άλλο να πειράξουμε το ήδη υπάρχον setup είπαμε θέλω Audyssey!!!

ώρα 6.46μμ

σε χρόνο dt τα ξηλώνω όλα για να κάνω χώρο για τον denon(τραβάω και ένα καθάρισμα το επιπλο-rack για να μας πάνε όλα καλά και παστρικά)με την σιγουριά ότι θα καρφώσω τις μπανανούλες και θα ξεκινήσουμε το παιχνίδι...

αμ δε>:(, οι μπανάνες ήταν πολύ χοντρές για τις μπόρνες του denon που αρχίσαμε το ξήλωμα...ταυτόχρονα ο Μιχάλης είχε ανοίξει το λαπιτόπι, είχε ξεφερμουάρει τα μικρόφωνα και τα καλώδια από τις τσάντες μεταφοράς και είχα αγχωθεί να τον προλάβω,έλα μου όμως που τα καλώδια ήταν πολύ χοντρά και αυτά για να βιδωθούν και τα καλώδια από τα surround για 1-2εκατοστά με δυσκόλευαν με το έπιπλο τραβηγμένο ώστε να χωράω από πίσω και βλαστημούσα την στιγμή που τα έκοβα για να'ρθουν στα ίσα,άσε ρε αδερφέ καμιά παλάμι ακόμα!!!λες και θα σου χαλάσουν οι μεσαίες!!!
στην τελική το παραδοσιακό εργαλείο του Έλληνα(πένσα) ανέλαβε δράση και το πρόβλημα λύθηκε προς το παρόν.
Άιντες λέω μέσα μου πάμε για μέτρηση να προλάβουμε να τεστάρουμε και μουσική και ταινίες!!!!
Αμ δε!!:mad::mad:
ο Μιχαλιός είχε γείρει πάνω από το λαπτοπ και δυσανασχετούσε..
- τι έχει το παιδί μου (τον ρώτησα)?
- κάτι κολλάει δεν αναγνωρίζει το usb του μικροφώνου
- μην αγχώνεσαι του λέω έτσι είναι τα rs232 σε usb,θα μας κάτσει με λίγο πείραγμα
- Λες να φταίνε τα 10άρια?μου ξαναλέει?
- (ΩΧ λέω μέσα μου λες?αλλά δεν το εξωτερικεύω και ρίχνω θετική ενέργεια στο πρόβλημα!!)δεν νομίζω τόσο πια,ένα rs232 σε usb..τι διάολο πόσο πρόβλημα να μας δημιουργήσει με τα 10ρια?:headbang:

Ώρα 7.22μμ
με τα πολλά,με τα λίγα κατεβάσαμε,εγκαταστήσαμε, ξαναεγκαταστήσαμε,επανεκκινήσαμε βγάλαμε βάλαμε usb...ΤΙΠΟΤΑ :headbang::headbang::headbang:
οπότε λέω ας τα βάλουμε στο htpc θα υπάρχει θέμα?όχι μου λέει..φύγαμε του λέω!!!

Ώρα 7.54μμ

και ξανά ματά από την αρχή κατεβασιές,drivers και δεν συμμαζεύεται ...μόνο που αυτή τη φορά στο τελικό στάδιο ακούγεται ένα κλακ-κλακ! και μας δείχνει το σήμα Audyssey στην οθόνη!!!
ΓΙΟΥΠΙ!!!Φωνάζω μέσα μου...
αμ δε:mad::mad::mad:,κάτσε κάτω Χαρούλη:gotcha:

Ώρα 8.34μμ

ενώ όλα είναι συνδεδεμένα και αναγνωρισμένα ανακαλύπτουμε ένα ανεξήγητο πρόβλημα,με το που γράφει τον 1000ψήφιο κωδικό του Audyssey pro στο πρόγραμμα για να συνεχίσει και επιλέγει το μοντέλο του denon εμφανίζεται στην οθόνη του προτζέκτορα το σηματάκι και κοκαλώνουν όλα!!!
Λίγα λεπτά περισυλλογής θα μας κάνουν καλό,οπότε ξαναελέγχουμε από την αρχή τι κάνουμε στραβά,

ο Μιχάλης με το manual και εγώ να χαζεύω το στημένο εδώ και ώρα μικρόφωνο που μου είχε καταλάβει το σημείο που κάθομαι όταν ακούω μουσική και βλέπω ταινίες μήπως και μου έρθει καμιά έμπνευση..:confused:

Ώρα 9.11μμ

ξαφνικά ό Μιχάλης ψυχανεμίζεται και λέει,αυτό είναι λάθος,δεν χρειάζεται η εικόνα από τον ενισχυτή,το pc θέλουμε να βλέπουμε!!οπότε αντιλαμβανόμαστε ότι επειδή το pc ήταν συνδεδεμένο με τον Denon και ο Denon με το προβόλι,μόλις έμπαινε σε λειτουργία μέτρησης ο denon, σταματούσε η απεικόνιση από hdmi οπότε έπρεπε να κουμπώσουμε απευθείας το pc με τον optoma!!:spiteful:

Ώρα 9.27μμ

Αρχίζει επιτέλους το πρώτο ίουίου από τα ηχεία, και μου λέει ο Μιχάλης πάρε το sub δίπλα από τον καναπέ και να το βάλουμε ανάμεσα στα ηχεία από την εσωτερική του δεξιού ηχείου,μα θα μπουμάρει εκεί το έχω δοκιμάσει,άσε που η κρυσταλιέρα θα σκούζει(και άσε που εκείνη τη στιγμή αν δεν είχαν περάσει τόσες ώρες πόνου και επιμονής από την πλευρά του,θα πίστευα ότι ήταν πράκτορας της γυναίκας μου και ότι τον έβαλε να μου πάρει αυτό το καταραμένo sub από τη μέση του σαλονιού και να μου το κρύψει στα αζήτητα)
βάλτο μου λέει,θα δεις,θα το κόψει το πρόγραμμα,μη φοβάσαι..
Εσύ ξέρεις του λέω με δισταγμό και ξεκινάω την μεταφορά

Ώρα 9.43μμ

Το sub τοποθετείται έτσι όπως μου είπε ο Μιχάλης και ξεκινάμε την μέτρηση ξανά
Αμ δε!!:mad::mad::mad::mad:
το sub κατάφερε με την τοποθέτηση του να πάρει μαζί του και τα καλώδια από το δεξί ηχείο,που με την σειρά τους τράβηξε και το δεξί suround, άντε ξανά μετακίνηση του επίπλου και ξανά χώσιμο πίσω για να βάλω τα καλώδια πιο σφιχτά(τα 1-2 εκατοστά που λέγαμε πιο πάνω):headbang::headbang::headbang:

Ώρα 10.07μμ

Απόλυτη ησυχία!!!(στο μεταξύ η γυναίκα έχει επιστρέψει και την κλειδώνω στο γραφείο της θα κάτσεις εκεί μέχρι να τελειώσουμε και δεν θα βγάλεις κιχ!!!!θα σε φωνάξω εγώ όταν πρέπει,είμαι ο άντρας του σπιτιού εγώ δεεεεν ζαχαρώνουμε κουραμπιέδες εμείς!!!:gotcha::gotcha::gotcha:)

Αρχίζει ξανά το ίουίου και περιμένω να δω τι θα μας βγάλει,8 φορές πρέπει να κάνει κύκλο λέει ο Μιχάλης,του απαντάω με ένα ψύχραιμο όκ αν και μέσα μου έβραζα ανυπόμονα!!!

Ώρα 10.31μμ

Ακούω επιτέλους το πολυπόθητο έχουμε τελειώσει,αυτό ήταν!!!πάμε να δούμε τις καμπύλες..:neo:
σε αυτό το σημείο ομολογώ ότι πλέον η ανυπομονησία μου είχε φύγει και απολάμβανα τις εξηγήσεις του Μιχάλη στην κάθε απορία μου πάνω στην μέτρηση.

Ώρα 10.47μμ

έχουμε κάνει πρόχειρα στην άκρη μικρόφωνα και καλώδια και την έχουμε πέσει στον καναπέ :beach:ψάχνοντας να βρούμε την πρώτη ταινία που θα κάνουμε τεστ,ο κλήρος έπεσε στο maze runner στη σκηνή με το κυνηγητό με τις αράχνες στο λαβύρινθο,ήταν η στιγμή που ακούω από τον Μιχάλη με ελαφρύ χαμόγελο,σαν να κουνάει λίγο τον καναπέ ε?και τα suround σου,καλά παίζουν...για το πρώτο σίγουρα κατάλαβε το 0.00001% από αυτό που ζει στο πυρηνικό του καταφύγιο,αλλά για μένα σίγουρα ήταν κάτι αξιοπρεπές στην ένταση που το παίζαμε και το σημαντικότερο χωρίς μπουμάρισμα, μαζεμένο με λίγο αποκαλυπτική λασπούρα ώρες ώρες αναδεικνύοντας την αδυναμία του Klipsch να φορτίσει τον χώρο,εκεί φάνηκε η ανάγκη για ένα πιο μεγάλο sub να μας βαρέσει λίγο στα αχαμνά.

Ώρα 11.23μμ

Έχουμε μαζέψει και φερμουαρώσει τα συμπράγκαλα και τα κατεβάζουμε στο αυτοκίνητο, με κουβέντα και συμβουλές στο τι βελτίωση χρειάζομαι και τι να προσέξω, αποχαιρετιστήκαμε και ανανεώσαμε ραντεβού για επόμενη μέτρηση με xtz και συμμετοχή του ψηφιακού κρος του behringer για τις χαμηλές

και κάπου εδώ που σας κούρασα απίστευτα και το ξέρω:coffee: θα ήθελα να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου τον φίλο Μιχάλη για την απίστευτη υπομονή του και τα όσα μου έδειξε εκείνο το βράδυ και με έκανε λίγο άνθρωπο, μα πάνω απ όλα για την καλή παρέα και τα συνοδευτικά που δεν άγγιξε:p και τα σαβούρωνα έως τις τρεις το πρωί παίζοντας με το καινούριο μου απόκτημα:gamer::gamer::gamer:

Μιχάλη να'σαι καλά εσύ και η οικογένειά σου,αν δεν ανέβεις ξανά πριν τις γιορτές καλά Χριστούγεννα να έχεις με υγεία ευτυχία και πολλά καλούδια να βαράνε!!!:hi::hi::hi::hi::hi::hi::hi::hi::hi:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.570
Μπράβο σας! :thumbsup:

Τόσες συμβουλές σου έδωσε, αυτό το avatar δεν σου πρότεινε να το βγάλεις επιτέλους; :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Μπράβο σας! :thumbsup:

Τόσες συμβουλές σου έδωσε, αυτό το avatar δεν σου πρότεινε να το βγάλεις επιτέλους; :p
το avatar το ξέχασε μόλις με αντίκρισε(αλλά επειδή επιμένεις τόοοοσο πολύ πια θα το αλλάξω με ένα ανάλογο και πιο ένδοξο μάλιστα,αλλά κατά 99,9% θαμου πεις να βάλω πάλι το παλιό),τόσο συμπυκνωμένο μαλλί είχε καιρό να δει σε μέλος,γιατί αν κρίνω από τις φωτό της ταβέρνας...κάποιους κάποιους, δεν θα τολμούσαν στα μάτια να με κοιτάξουν:p:D8-)
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Μπράβο ρε Χάρη , πολύ χαίρομαι που σου έκατσε καλά η φάση. Μπράβο και στον Μιχάλη για την καλή ξήγα.
Να'σαι καλά Γιάννη,Αν εξαιρέσουμε την ταλαιπωρία του Μιχάλη,ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα από την συμπεριφορά και την σιγουριά του,απλά θα μπορούσαμε να παίξουμε με πιο πολλές ακροάσεις και με τον behringer στο sub,next time που λένε και οι ''εταίροι'' μας
ήταν πρώτη μου εμπειρία με το audyssey και ομολογώ περίμενα να συμπεριφερθεί σαν κομπρέσορας και να μου πνίξει κάποια πράγματα...αλλά αντιθέτως μου έπεσαν τα σαγόνια
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
:rolleyes:για αυτό
τόσο συμπυκνωμένο μαλλί είχε καιρό να δει σε μέλος..:p:D8-)
ούτε λόγος ε?:whistling:
τον TERMATOGAZI θα τον κάνω μια εικονίτσα δίπλα από τις σταχτομαζώχτρες πάνω από το μπουφεδάκι μόλις αποκτήσω το 10% των χαμηλών του:dance2::dance2::dance2:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Ένα μπουκάλι σαμπουάν χαλάω κάθε δύο χρόνια. Εσύ; :fuckyou:
εγώ στηρίζω την ελληνική φαρμακοβιομηχανία!!!και προσφορά να τα παίρνω 1+10 δώρο θα κάνω 20 χρόνια να φτάσω την κατανάλωσή σου,μετά που να αυξηθεί η εσωτερική κατανάλωση.πως να βγούμε από την κρίση μου λες?!ΠΩΣ!?!?:laugh::laugh::laugh:

Υ.Γ. ημερομηνία λήξης μην ξεχνάς να κοιτάζεις
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top