Έκθεση HXOS EIKONA SHOW 2015


Μηνύματα
931
Reaction score
81
Καποιες ακυρωσεις μπορει να τις εκλαβει καποιος σαν προβλημα φασης.Σιγουρα τα δωματια δεν ειναι ιδανικοι χωροι για ασφαλη ηχητικα συμπερασματα.Οπως και να εχει ειναι μια καλη ευκαιρια να εχει κανεις μια πρωτη επαφη με πολλα μηχανηματα!
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Δεν νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε "ασφαλή" συμπεράσματα σε τέτοιους χώρους, τουλάχιστον προσωπικά δεν το επιδιώκω.
Μόνο σε ενα σημείο μπορώ να κρίνω, οτι κάποιοι αντιπρόσωποι πιθανώς να έφαγαν περισσότερη ώρα στην ακουστική φροντίδα-στήσιμο απο κάποιους άλλους, που πιθανότατα και αυτοί να είπαν "έλα μωρέ δεν μαμιέται" τι να παιδευτώ τώρα εφόσον ουτοσι άλλος ο χώρος είναι χάλια.
Προσωπικά όταν είσαι επαγγελματίας κάνεις το πρώτο και όχι το 2ο, εξάλλου μια έκθεση γίνεται στην χώρα...

Anyways, σε αυτούς τους χώρους θέλοντας να δικαιώσω αυτούς που προσπάθησαν εμένα μου άρεσαν τα παρακάτω:

- Elac
- YG Acoustics
- Tidal
- Avalon
- Grimm
- kaiser acoustics
- Visaton
- για τους λάτρης της λάμπας (μου άρεσαν mcintosh, και visaton με lab12)
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Οι Τσακιριδηδες σταθεροι με νεα προϊόντα σε σουπερ τιμη.
τα ειδα και εγω. οντως οι τσακιριδιδες εφτιαξαν ολοκληρωμενο με dac λαμπατο και phono λαμπατο μαζι πολυ ομορφο και παιζει πολυ ωραια λιγο κατω απο χιλιαρικο. μπραβο τους
 

Μηνύματα
15.014
Reaction score
20.759
οσες ακυρωσεις και να εχει ο χωρος, καποια χαρακτηριστικα της οποιασδηποτε σχεδον ηχογραφησης παραμενουν και ακουγονται.

την αναποδη φαση μπορει κανεις να την αντιληφθει πιο ευκολα στο μπασο αλλα εκει κινδυνευει να τον παραπλανησει ο χωρος.

τα στοιχεια της ηχογραχησης ομως που τοποθετουνται στο κεντρο αυτης (οπως σχεδον παντα η φωνη) ακουγονται παντα τοποθετημενα καπου κεντρικα
μπορει να αλλαζει η θεση τους ελαφρα αριστερα δεξια αναλογως συχνοτητας της φωνης, μπορει να μην εχουν τον σωστο ογκο , μπορει ισως να μην μπορεις να πεις με ακριβεια οτι ειναι ακριβως στη μεση η λιγο δεξι λιγο αριστερα αλλα παντα εχεις μια αποψη στο περιπου οτι ειναι εκει στο κεντρο.

σε εκτος φασης καταστασεις το κεντρο (που ειναι το πιο ευκολο να αντιληφθει κανεις) ειναι πληρως αδιευκρυνιστο , η φωνη ερχεται απο καπου με την θεσης της πληρως αδιευκρινιστη , δεν εχει ογκο και δεν βελτιωνεται οσες θεσεις ακροοασης και να αλλαξεις στον χωρο. επιπλεον σου δημιουργει μια αφυσικη ψευαισθηση χωρου που αντιστοιχεί σε πολυ μεγαλύτερο χώρο απο αυτον της ηχογραφησης. το επιβεβαιωνεις οταν πας nearfield στο καθε ηχειο και αυτο που βγαινει ειναι εντελως διαφορετικο με αυτο που ακουγες πριν.

δεν χρειαζεσαι να εισαι χρυσαυτιας για να το καταλαβεις. αν εχεις συνδεσει αναποδα ηχεια και την πατησεις μια φορα , τις επομενες το βρισκεις ευκολα.
 

Μηνύματα
931
Reaction score
81
οσες ακυρωσεις και να εχει ο χωρος, καποια χαρακτηριστικα της οποιασδηποτε σχεδον ηχογραφησης παραμενουν και ακουγονται.

την αναποδη φαση μπορει κανεις να την αντιληφθει πιο ευκολα στο μπασο αλλα εκει κινδυνευει να τον παραπλανησει ο χωρος.

τα στοιχεια της ηχογραχησης ομως που τοποθετουνται στο κεντρο αυτης (οπως σχεδον παντα η φωνη) ακουγονται παντα τοποθετημενα καπου κεντρικα
μπορει να αλλαζει η θεση τους ελαφρα αριστερα δεξια αναλογως συχνοτητας της φωνης, μπορει να μην εχουν τον σωστο ογκο , μπορει ισως να μην μπορεις να πεις με ακριβεια οτι ειναι ακριβως στη μεση η λιγο δεξι λιγο αριστερα αλλα παντα εχεις μια αποψη στο περιπου οτι ειναι εκει στο κεντρο.

σε εκτος φασης καταστασεις το κεντρο (που ειναι το πιο ευκολο να αντιληφθει κανεις) ειναι πληρως αδιευκρυνιστο , η φωνη ερχεται απο καπου με την θεσης της πληρως αδιευκρινιστη , δεν εχει ογκο και δεν βελτιωνεται οσες θεσεις ακροοασης και να αλλαξεις στον χωρο. επιπλεον σου δημιουργει μια αφυσικη ψευαισθηση χωρου που αντιστοιχεί σε πολυ μεγαλύτερο χώρο απο αυτον της ηχογραφησης. το επιβεβαιωνεις οταν πας nearfield στο καθε ηχειο και αυτο που βγαινει ειναι εντελως διαφορετικο με αυτο που ακουγες πριν.

δεν χρειαζεσαι να εισαι χρυσαυτιας για να το καταλαβεις. αν εχεις συνδεσει αναποδα ηχεια και την πατησεις μια φορα , τις επομενες το βρισκεις ευκολα.
Τις συνδεσεις τις τσεκαρα και εννοειται πως εβαλα και τον δισκο τεστ για την φαση των ηχειων.Σωστα οσα ειπες οσον αφορα την αναλυση περι φασεως αλλα τα ηχεια ηταν σωστα συνδεδεμενα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Τις συνδεσεις τις τσεκαρα και εννοειται πως εβαλα και τον δισκο τεστ για την φαση των ηχειων.Σωστα οσα ειπες οσον αφορα την αναλυση περι φασεως αλλα τα ηχεια ηταν σωστα συνδεδεμενα.
Την Κυριακή πάντως που πέρασα εγώ από το δωμάτιο, μια χαρά έπαιζε το σύστημα. Καλή φάση! :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.476
Μου εχει τυχει να ψαχνω τα γυαλια ηλιου και να ειναι πανω στο κεφαλι μου.

Οποιοδηποτε λαθος-αβλεψια ειναι πιθανο να συμβει ειδικα πανω σε πιεση, αλλαγες μηχανηματων κτλ. Και οποιος ισχυριστει πως δεν του εχει τυχει να κανει καποια απιθανη αβλεψια στη καθημερινοτητα του (και επαγγελματικά) λεει ψεματα. "Ουδεις ασφαλτος".

Αυτο που εγω θα εκανα αν ημουν σιγουρος πως εχει συνδεθει το ηχειο σε αναποδη φαση, θα ηταν να μιλησω με τον υπευθυνο του χωρου για να το τσεκάρει. Εκεινη την ωρα! Μετα, το βραδυ, την επομενη, σε καποιο φορουμ, ειναι πια αργα... Δεν υπαρχουν αποδειξεις και ο καθενας μπορει να ισχυριστει οτιδηποτε.

Ενω εκεινη την ωρα το λες, διαπιστωνεται αν εχεις δικιο, και παιρνεις τα ευσημα (εκεινη τη στιγμη απο τον αντιπροσωπο-και στο φορουμ αργοτερα) και τα ευχαριστω, ή παραδεχεσαι το λαθος σου και φευγεις απο το δωματιο με κατεβασμενα αυτια και την ουρα στα σκέλια.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ρε παιδιά..νομίζω ο ότι πολύ ασχοληθήκατε με τη φάση και την αφασία...οκ...νομίζω ότι το νήμα αφορά την έκθεση και τις εντυπώσεις μας...Στο κάτω κάτω ότι μας αρέσει η Όχι είναι υποκειμενικό...
 

Z

Zdimis

Guest
Λεμε πως τα δωματια των ξενοδοχειων δεν ειναι και οι καλυτεροι χωροι ΜΟΙΑΖΟΥΝ ομως με το 60% 70% των δωματιων που ακουει ο κοσμος του χομπυ μας μουσική .Αν προσθεσεις και την πολυτελεια (κ την υλικη χ την χρονική ) των εκθετών να αναρτησουν κ τα αναλογα διαχυτο-ανακλαστο-αποσβεστο μπασοπαγιδο εργαλεια τους κ να φερουν τον ηχο σε σημειο που να ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Κ να μην τσιριζει η μπουμαρει λογω συχνοτικης ανισοροπιας στις υψηλες σταθμες που ζητουν δε γινεται εκει μεσα βρε αδερφε ?Τα 110db αστα για το
oncert hall η τις αίθουσες ,και οχι τα δωματια.Αφορά παραπάνω απο τους μισούς εκθέτες κ το σημειώνω
προς βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών τους σε σχεση με προιοντα που εμπορευονται.Ευκολα σε κερδιζει το rois acoustics το μονοδρομο οταν τα ακουσεις στα 90db,στα 100+ ομως??????δεν το καις εμπορικα το ηχειακι?Γιατι επιλεγεις τη νευρωση με το pot να σου χαλασει τη δουλεια?
Επίσης (χωρις να πω οτι μου ακουστηκε ασχημα ) τι πλεονεκτημα μπορει να εχει ενα στησιμο κατα μηκος του μεγαλου τοιχου εναντι της προτεινομενης απο τους κατασκευαστες ηχειων στησιμο "hall"?
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Λεμε πως τα δωματια των ξενοδοχειων δεν ειναι και οι καλυτεροι χωροι ΜΟΙΑΖΟΥΝ ομως με το 60% 70% των δωματιων που ακουει ο κοσμος του χομπυ μας μουσική .Αν προσθεσεις και την πολυτελεια (κ την υλικη χ την χρονική ) των εκθετών να αναρτησουν κ τα αναλογα διαχυτο-ανακλαστο-αποσβεστο μπασοπαγιδο εργαλεια τους κ να φερουν τον ηχο σε σημειο που να ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Κ να μην τσιριζει η μπουμαρει λογω συχνοτικης ανισοροπιας στις υψηλες σταθμες που ζητουν δε γινεται εκει μεσα βρε αδερφε ?Τα 110db αστα για το
oncert hall η τις αίθουσες ,και οχι τα δωματια.Αφορά παραπάνω απο τους μισούς εκθέτες κ το σημειώνω
προς βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών τους σε σχεση με προιοντα που εμπορευονται.Ευκολα σε κερδιζει το rois acoustics το μονοδρομο οταν τα ακουσεις στα 90db,στα 100+ ομως??????δεν το καις εμπορικα το ηχειακι?Γιατι επιλεγεις τη νευρωση με το pot να σου χαλασει τη δουλεια?
Επίσης (χωρις να πω οτι μου ακουστηκε ασχημα ) τι πλεονεκτημα μπορει να εχει ενα στησιμο κατα μηκος του μεγαλου τοιχου εναντι της προτεινομενης απο τους κατασκευαστες ηχειων στησιμο "hall"?
Και εγώ συμφωνώ απόλυτα. Τα δωμάτια είναι ότι καλύτερο νομίζω μπορεί να στηθεί για μια έκθεση ήχου γιατί ουσιαστικά όλοι σε τέτοιους χώρους ακούμε και σε αυτά τα δωμάτια χθές άκουσα απίστευτες μουσικές για όσους κατάφεραν να σετάρουν τα συστήματα τους σωστά.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Βρεθηκα κι εγω στην εκθεση την Κυριακη. Απειρος τελειως βεβαιως βεβαιως μιας και η ενασχοληση μου με τον χωρο εχει ξεκινησει πολυ προσφατα και οι ακουστικες μου εμπειριες ελαχιστες. Προσωπικα απ οπου κι αν περνουσα εμενα με το στομα ανοιχτο.. Το στιγμιοτυπο της ημερας ηταν ο λαμπατος του Τσακιριδη που μαλλον εκλεψε ολες τις εντυπωσεις καθως και το παντρεμα του με τα PROAC που επαιζαν αυτη την ωρα. Επισης οτι ακουσα απο elac καθοταν τελεια στ αυτια μου, ηταν ακριβως αυτο που ηθελε το αυτι μου. Τα Martin Logan οκ... Ας μην πω τιποτα.. Καθομουν και ακουγα σαν μικρο παιδακι που μολις γνωρισε τον κοσμο! Τα Sopra επισης.. Αν και με τα Focal εχω μια αλλη σχεση διοτι ειναι η πρωτη πρωτη εταιρια που εμαθα ποτε μου να βγαζει πιο "ψαγμενα" ηχεια. Εως τοτε ηξερα μονο τα κλασσικα sony, sanyo, samsung κλπ κλπ. Ειχα πρωτοδει τα Grande Utopia σε ενα περιοδικο και απο τοτε ειπα οτι "θελω ενα τετοιο". Αργοτερα εμαθα ποσο κανουν και ειπα "δεν θελω τελικα"!!! Ενα μπραβο σε ολους τους εκθετες και συντελεστες απο εμενα..
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Και εγώ συμφωνώ απόλυτα. Τα δωμάτια είναι ότι καλύτερο νομίζω μπορεί να στηθεί για μια έκθεση ήχου γιατί ουσιαστικά όλοι σε τέτοιους χώρους ακούμε και σε αυτά τα δωμάτια χθές άκουσα απίστευτες μουσικές για όσους κατάφεραν να σετάρουν τα συστήματα τους σωστά.
Eγω πιστευω ότι τα δωματια, είναι απλα, κοινος παρονομαστής για ολους. Καλα ή κακα, θα επρεπε να "προσαρμόσουν" τα
ηχεια στο χωρο. Ευχαριστω ολους οσους ανεβαζουν σχολια και φωτογραφιες. Thanks for the ride.
 


Μηνύματα
175
Reaction score
146
Tρια πράγματα μου έμειναν όσον αφορά τον ήχο (και τα γούστα μου).

Τα φθηνά rega - και πόσο μάλλον αν συνυπολογίσουμε και το κόστος (ειδικά του πλατό! RP1)
Eθιστικότατος, ισορροπημένος ήχος χωρίς ακρότητες - να ακούς με τις ώρες!

Vienna (η στήλη) - Viva - dCS - Απίστευτος ρυθμός, timing, punch (έπαιζε και ένα "σκληρό" ροκ βέβαια), φοβερή αίσθηση LIVE-αληθοφάνειας, και παρά τη μεγάλη ένταση, δεν "τρυπούσε", δεν έχανε τον έλεγχο.. Εξαιρετικό

Τα μεγάλα Zingali (με την υπερβολική κλίση) όπου κατάλαβα τι θα πει ανοιχτοσύνη, "ελευθερία", διαφάνεια, ροή, εκφραστικότητα!

Τέλος κατάλαβα ότι τα proac μου, θα ταιριάζουν εξαιρετικά με λαμπάτο αν και δεν είμαι σίγουρος με τις "βαρβαρότητες" που ακούω τι θα γίνει..

Άντε και του χρόνου!
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
τωρα, το να μπω σ ενα δωματιο, και να καταλαβω με το αυτι οτι εχει αναποδη φαση....

σαν πολυ χρυσαυτιαδικο μου ακουγεται, αλλα τυχεροι αν εχουμε τετοιους αναμεσα μας!!
Μην τυχόν εννοεί αναποδα τα καναλια στο σημα?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
τωρα, το να μπω σ ενα δωματιο, και να καταλαβω με το αυτι οτι εχει αναποδη φαση....

σαν πολυ χρυσαυτιαδικο μου ακουγεται, αλλα τυχεροι αν εχουμε τετοιους αναμεσα μας!!
γιαννη δεν εχεις δικιο...το καταλαβαινεις αν ενα ηχειο παιζει εκτος φασης...δε χρειάζεσαι χρυσα αυτια...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top