F.O.- Ενισχυτής mosfet από τη Σλοβενία

Μηνύματα
1.338
Reaction score
661
τα F.O. εχουν σημαντικα καλυτερο ηχο απο τα ucd και οριακα καλυτερο απο τα ncore.στα ncore ομως το κοστος ειναι πολυ μεγαλο για τοσα καναλια.
τα F.O ανεβαζουν τρελες θερμοκρασιας αφου η πολωση ειναι αρκετα ψηλα και ακομα και με 50% μειωση οι ψυκτρες που θα χρειαστεις ειναι τεραστιες για 5 modules.
εγω εχω 3 ανα ηχειο και εχω μεγαλη ψυκτρα 20χ25χ5 ανα καναλι και υποβοηθουμενη απο ανεμιστηρα.
βεβαια ο ανεμιστηρας ειναι 12cm και δουλευη στις 300 σαλ οποτε δεν κανη καθολου θορυβο.

αν πας σε class d σου προτεινω τα coldamp sonora s450 που ειναι λιγο καλυτερα απο τα ucd και λιγο χειροτερα απο τα ncore με λογικο κοστος.

τελος η αλλη λυση ειναι να βαλης τα F.O στα μιντ τουιτερ και τα coldamp στα υπολοιπα λυση που ειχα εφαρμοση και εγω για πολυ καιρο αλλα μετα χρειαστικα τα coldamp για δυο sub οποτε τα αντικατεστησα
με F,O αφου υπηρχναν ηδη οι ψυκτρε και οι ανεμιστηρες και ηταν και φτηνοτερα και δεν ειχα καμια
διαφορα στον ηχο.

για smps ολα τα παραπανω module δουλευουν αψογα με το hypex smps1200a400 με επιφυλαξη αν μπορη να δουλεψη 5 module αν και το θεωρω υπερβολη και νομιζω οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα module ανα δυο woofer και ενα για το midwoofer χωρις να χασης τιποτα.

οσο για το dlcp εγω χρησιμοποιω αυτο εδω.

http://www.audiotec-fischer.de/lng/en/helix/products/processor/helix-dsp.html

και τωρα εχει βγη και το

http://www.audiotec-fischer.de/lng/en/helix/products/processor/helix-dsp-pro.html

ο ηχος του απλου με κοστος μονο 350 ευρω δε φανταζεσαι με τι συγκρινεται.

δε θα γραψω γιατι δεν εχω ορεξη για καυγαδες.

το pro ειναι ακομα καλυτερο αλλα δεν ειχε βγη ακομα και δεν μπορουσα να περιμενω.

αυτα τα ολιγα για την υποθεση ενεργο ηχειο


Στην Ελλάδα το Helix dsp pro το φέρνει κανείς? Το θέμα είναι ότι πρεπει να περαστούν μέσα οι καμπύλες του Linkwitz, αυτό πόσο εύκολο ή πόσο δύσκολο είναι?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
στειλε ενα μυνημα στοn car audio test.ειναι μελος του φορουμ.
οτι ρυθμισεις θελεις του κανης με ενα laptop
ετσι κι αλλιως πιστευω να χρησιμοποιησεις μετρητικο
οποτε δεν θα σε απασχοληση να εισαγεις την καμπυλη αλλα να
μετρησεις την καθε μοναδα ξεχωριστα και να την φερης flat.
μετα ολες μαζι.
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Θέλω να κάνω μια ερώτηση στον Back κυρίως (επειδή έχει την εμπειρία και των δύο modules) αλλά και οποιαδήποτε άλλη άποψη καλοδεχούμενη. Επειδή φτιάχνω το Linkwitz LX521.4, θα ήταν καλλίτερα τα F.O. με τα SMPS τροφοδοτικά της Hypex? ή τα UcD400 (ή UcD180) και με ποιά και πόσα SMPS? η ερώτηση γίνεται γιατί τα F.O. είναι πολύ καλά modules.

Η χωροταξία θα είναι απο ένα module σε κάθε γούφερ και μιντ και ενα module ανα ηχείο στα τουίτερς. Θα είναι σε μονομπλοκ δηλαδή από 1 DLCP για κροσόβερ και από 5 modules για ενίσχυση σε καθε μονομπλοκ.
Θα σου συνιστούσα να ξεχάσεις τα classD για τα μίντ και τα τουιτερ. Ειναι σκληρά και λεπτοηχα με μειωμένη ροη.

Κάθε F.O. θέλει ψυκτρα Τουλάχιστον 30 χ 12 χ 5 cm χωρίς ανεμιστήρα.
Υπάρχουν όμως ανεμιστήρες που ειναι εντελώς αθορυβοι και χωρίς κραδασμούς.
 
Last edited:



Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Eίναι λίγο off topic αλλά μιας και αναφέρθηκαν, τα Sonora και γενικά αυτή η εταιρεία εχει (αρνητικά) ενδιαφέρουσα ιστορία.

Ο τύπος που τα παράγει είχε αρχικά εμφανιστεί στο diyaudio.com ρωτώντας πάμπολλες ερωτήσεις για το πώς να φτιάξει κάποιος SMPS και Class D ενισχυτές. Τίποτα κατακριτέο όταν είσαι ερασιτεχνης και θέλεις να φτιάξεις κάτι στον ελεύθερο σου χρόνο. Αργότερα αυτός ο άσχετος που ρωτούσε απορίες κλάσης 1+1=2 εμφανίστηκε σαν επαγγελματίας, με διαφορετικό nickname ενώ ταυτόχρονα με το άλλο nick έκανε promotion λέγοντας κολακευτικά σχόλια για την ColdAmp... το δικό του πόνημα.

Αριστερό κλικ για όποιον θέλει να το ψάξει περισσότερο.
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Για classD, μόνο Hypex η ICEPower.
Ειναι ακριβότερα αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Ειδικά αν έχεις ακριβά ηχεία.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τα εχω χρησιμοποιηση τα sonora s450 (τωρα εχω δυο στα sub) και εχουν παρα πολυ καλο ηχο.ειναι τα καλυτερα class d κατα τη γνωμη μου εκτος τα ncore και καλυτερα απο τα ucd.
εχω χρησιμοποιση και ενα τροφοδοτικο και ηταν και αυτο αστερι.
απο θεμα support δεν μου εχει παθη κανενα κατι αλλα φαινεται συνεργασιμος.
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Περιμένοντας τα καινούργια μοντουλακια του first one, ασχολήθηκα λίγο με την προενίσχυση.

Δοκίμασα 3 προενισχυτες, διαφορετικής σχολής ο καθένας.

1) Έναν με opamp τα OPA627, που μου αρέσει πολύ ο ήχος τους.
Και shunt τροφοδοτικά από την Twisted Pear.

opa.JPG


placid.JPG




2) Το γνωστό και με εξαιρετέο DCB1 του Salas, με καλά υλικά

dcb1.jpg




3) Έναν παθητικό με LDR που παρουσίασε ο Vincent στο ξένο φόρουμ

Διαθέτει τα πάντα: Εισόδους/Εξόδους, αυτόματο καλιμπραρισμα των LDR με Arduino, οθόνη ενδείξεων, τηλεχειρισμό με τηλεκοντρόλ apple ντιζαινατο.

Είναι εντυπωσιακό, πάντως, τι πλακέτες παίρνεις την σήμερον από Κίνα με 5 ευρω.

ldrB1.jpg

ldrB2.jpg



Ο τύπος είναι φοβερός. Δίνει μέχρι και αναλυτικές οδηγίες κατασκευής.

Δεν υπάρχει λέμε !!!
 










toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Ψιλο-offtopic:
Θεοδόση, πες αν θες πιο συγκεκριμένες προσωπικές εντυπώσεις από τους προ, και οπωσδήποτε για τον LDR (πάλι εξελίσσεται καυγάς πολλαπλών σελίδων στο ξένο φόρουμ).
Και τι εννοείς "με 5 ευρώ"; link pls
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Περιμένοντας τα καινούργια μοντουλακια του first one, ασχολήθηκα λίγο με την προενίσχυση.

Δοκίμασα 3 προενισχυτες, διαφορετικής σχολής ο καθένας.

1) Έναν με opamp τα OPA627, που μου αρέσει πολύ ο ήχος τους.
Και shunt τροφοδοτικά από την Twisted Pear.

View attachment 55268

View attachment 55269
Δεν γνωρίζω τι πηγή έχεις αλλά θα σου πρότεινα το εξής...
Αν έχει ικανή οδήγηση κατάργησε τον πρώτο τελεστικό. Aπλά βραχυκύκλωσε τα pin εισόδου-εξόδου του.
Άλλαξε τον δεύτερο 627 με LME49990.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top