Έκθεση HXOS EIKONA SHOW 2015


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Λεμε πως τα δωματια των ξενοδοχειων δεν ειναι και οι καλυτεροι χωροι ΜΟΙΑΖΟΥΝ ομως με το 60% 70% των δωματιων που ακουει ο κοσμος του χομπυ μας μουσική .
Μιας και συμμετείχα και στην περσινή αλλά και στην φετινή έκθεση, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, ότι η ηχητική συμπεριφορά των δωματίων του ξενοδοχείου, δεν έχει καμία σχέση με την ηχητική συμπεριφορά των οικιακών χώρων ακρόασης.

Οι διαφορές οφείλονται στους κούφιους τοίχους από γυψοσανίδα, οι οποίοι δημιουργούν διάφορα ηχητικά προβλήματα, αλλά το κυριότερο βάζουν μια ασυνήθιστη ηχητική υπογραφή κυρίως στις χαμηλές συχνότητες.

Βέβαια αυτό είναι κοινός παρονομαστής για όλα σχεδόν τα δωμάτια, οπότε ο κάθε αντιπρόσωπος κάνει την δική προσπάθειά του να προσαρμοστεί και να βγάλει όσο το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα.

Συγχαρητήρια από εμένα σε όλους όσους συμμετείχαν εκθέτες και επισκέπτες.
 


Y

Yiannis_B

Guest
Έβγαλα κι εγώ λίγες φωτογραφίες.

Αυτό το DAC πολύ θα το ήθελα! Υπήρχαν και κάτι πέτρες πάνω του και πάνω στο laptop δίπλα του...

Πέτρο, δεν είναι DAC.

Main features: The Weiss INT 202 connects both DIY music servers—repurposed personal computers—and purpose-built equivalents with external DACs. Thus the primary function of the INT 202 is to convert linear pulse code modulation (PCM) digital audio data streams arriving from the computer over FireWire network communications protocol and hardware to the AES/EBU and S/PDIF digital audio interface formats commonly accepted by consumer DACs. Secondarily and equally importantly, the INT 202 regenerates clean low-jitter digital clocks so that what’s passed to the external DAC will not contribute to various unpleasant distortions later on.

http://www.6moons.com/audioreviews/weiss5/1.html

http://www.weiss.ch/products/int202-int203
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Έβγαλα κι εγώ λίγες φωτογραφίες.









Το πολυσυζητημένο ηχείο. Μου άρεσε πολύ όπως έπαιζε.




Αυτό το DAC πολύ θα το ήθελα! Υπήρχαν και κάτι πέτρες πάνω του και πάνω στο laptop δίπλα του...

Οι πετρες αυτες ειναι το απαραιτητο αξεσουαρ καθε σοβαρου χαιεντα. Χωρις αυτες οσα χιλιαρικα και να δωσεις το συστημα δεν παιζει.:laugh::roflmao:
 



Μηνύματα
662
Reaction score
534
Ρε παιδιά να μείνουμε στα της έκθεσης.
Τί γνώμη έχετε για το μικρό λαμπάτο mystere που έπαιζε την Κυριακή με τα sonus faber venere 3.
Εμένα μου άρεσε πολύ.
Κάθησα την περισσότερη ώρα με μουσική της αρεσκείας μου.
Μαγεία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δεν κατάλαβα οτι υπήρχε τέτοιος ισχυρισμός αλλά μόνο χρήση και ανάρτηση. Anyway το θέμα εχει λήξει. Ας συνεχίσουμε τις εντυπώσεις από την έκθεση.
Αληθεια πως φανηκε στους υπολοιπους εδω μεσα το budget ηχειο cambridge audio aero σε σχεση με την φθηνη σειρα της quadral? Ψαχνει ο αδερφος μου για ηχεια σε εκεινη την κατηγορια τιμης και μπορω να πω μου αρεσαν καπως και τα δυο.
Άκουσα τα Cambridge και μου φάνηκαν πολυ τίμια -τουλαχιστον !- για τα λεφτά τους. Οπως συνήθως δηλαδή με τη συγκεκριμένη εταιρία.
 


S

sk4t4

Guest
Οι πετρες αυτες ειναι το απαραιτητο αξεσουαρ καθε σοβαρου χαιεντα. Χωρις αυτες οσα χιλιαρικα και να δωσεις το συστημα δεν παιζει.:laugh::roflmao:
Τις πετρουλες αυτες τις εχω ακουσει στο σπιτι μου.Οσο καλο εκαναν σε εικονα και τονικοτητα,τοσο κακο εκαναν στις χροιες,στη λεπτομερεια και στην καθαροτητα
 

Y

Yiannis_B

Guest
Τις πετρουλες αυτες τις εχω ακουσει στο σπιτι μου.Οσο καλο εκαναν σε εικονα και τονικοτητα,τοσο κακο εκαναν στις χροιες,στη λεπτομερεια και στην καθαροτητα
Από άλλο νταμάρι θα τις πήρες.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Τις πετρουλες αυτες τις εχω ακουσει στο σπιτι μου.Οσο καλο εκαναν σε εικονα και τονικοτητα,τοσο κακο εκαναν στις χροιες,στη λεπτομερεια και στην καθαροτητα
Εγω τις εχω ακουσει στην παραλια, τα κυματα εβγαζαν απιστευτο ηχο! :roflmao: Πλακα κανω ετσι, δεν θελω να παρεξηγηθω ουτε να προσβαλω καποιον.
 

S

sk4t4

Guest
Αυτο ειναι το κακο με τα αντικραδασμικα.Τα παιρνεις για να σου βελτιωσουν κατι, αλλα ειναι πιθανον να σου χαλασουν κατι αλλο.Και η πλακα ειναι οτι το πρωτο πραγμα που περιμενεις να βελτιωθει μ αυτα,το χαμηλο,γινεται πολυ χειροτερο.Αυτη την εμπειρια εχω απο αντικραδασμικα των Audioquest,Aze,Vecteur,NM και Aktyna,για να αναφερω καποια που μου ερχοναι στο μυαλο τωρα...
 

S

sk4t4

Guest
Για να επανελθω στο θεμα ομως,υπαρχει ενα διαχρονικο προβλημα με καποιους αντιπροσωπους.Δεν αναγνωριζουν οτι οι εταιριες που αντιπροσωπευουν δε 'ματσαρουν' απαραιτητως μεταξυ τους και εκτιθενται.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Μιας και συμμετείχα και στην περσινή αλλά και στην φετινή έκθεση, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, ότι η ηχητική συμπεριφορά των δωματίων του ξενοδοχείου, δεν έχει καμία σχέση με την ηχητική συμπεριφορά των οικιακών χώρων ακρόασης.

Οι διαφορές οφείλονται στους κούφιους τοίχους από γυψοσανίδα, οι οποίοι δημιουργούν διάφορα ηχητικά προβλήματα, αλλά το κυριότερο βάζουν μια ασυνήθιστη ηχητική υπογραφή κυρίως στις χαμηλές συχνότητες.

Βέβαια αυτό είναι κοινός παρονομαστής για όλα σχεδόν τα δωμάτια, οπότε ο κάθε αντιπρόσωπος κάνει την δική προσπάθειά του να προσαρμοστεί και να βγάλει όσο το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα.

Συγχαρητήρια από εμένα σε όλους όσους συμμετείχαν εκθέτες και επισκέπτες.
τα δωμάτια των ξενοδοχείων δεν έχουν κούφιους τοίχους από γυψοσανίδα, έχουν ηχομονωτικό υλικό στους τοίχους, έχουν χοντρές κουρτίνες, μοκέτες και ταπετσαρίες, επίσης δεν έχουν βιτρίνες και κομότες με γυαλικά όπως τα σαλόνια των οικιών.. άρα συγκρινόμενοι με τους μέσου όρου οικιακούς χώρους ακρόασης τα δωμάτια των ξενοδοχείων είναι καταλληλότεροι χώροι..

αν συνυπολογίσουμε ότι δεν υπάρχουν άλλοι χώροι με κλειστά δωμάτια δίπλα το ένα στο άλλο για να φιλοξενήσουν τέτοιου μεγέθους εκθέσεις, η λύση του ξενοδοχείου είναι μονόδρομος.. 9 στις 10 τέτοιου είδους εκδηλώσεις παγκόσμια γίνονται σε ξενοδοχεία.. με λίγη προσπάθεια από τους εκθέτες ο ήχος είναι πολύ καλλίτερος από τα οικιακά μέσου όρου σετάπ στα γυμνά οικιακά σαλόνια που όλα κουδουνίζουν, ανακλούν και συντονίζουν..
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Ας πω κι εγω τ αγαπημενα μου top 10

βασει της βολτα μου , των εμπειριων μου, των γουστων μου, τι μου αρεσε βρε παιδι μου γιατι ετσι μ αρεσει!!!

οποιος θελει σχολιαζει και συνεχιζουμε να μαλωνουμε ευγενικα κλπ κλπ!

01. Τα Tune Audio, αγαπημενα ηχεια , θα μπορουσα να ζησω μαζι τους για μια ζωη πλεον...


02 (και εκτος συναγωνισμου) . η Αλφα 147 με το απιστευτο ηχοσυστημα που εστησε ο Νικος Car Audio test , με φανταστικο αποτελεσμα, οτι καλυτερο σε ηχο αυτοκινητο με τους περιορισμος μαλιστα λογω διαγωνισμων που εχει σαρωσει, φανταστικη κατασκευη υποδειγμα σε οτι κι αν εχω δει κι ακουσει τοσα χρονια, βαθος εικονας, ομοιογενεια, χροιες soundstage κλασεις καλυτερο απ οτι ακουσα στα περισσοτερα δωματια!! Δεν εχω παρα να πω τα καλυτερα για τον Νικο, συγχαρητηρια, επαθα πλακα κι εγω κ οποιοι ακομα το ακουσαν.
Μονο με τις σταθμες μου τα χαλασε λιγο, αλλα δε μπορουμε να τα χουμε κ ολα!



και απο δω κ περα, απλη αναφορα χωρις τα νουμερα να εχουν κ πραγματικη σειρα καταταξης...

- Yg Acoustics Carmel 2 , αν και ειρωνας ελαφρως ο αντιπροσωπος, φανταστικο ηχειο!

- Zingali

- Lab 21 και τα Visaton

- TIdal

- Viva Audio , αν κ υπεροχα ηχεια τα Vienna, αδικηθηκαν λιγο θα ελεγα

- Το μικροτερο Τune Audio, που επαιζε κι αυτο πολυ καλα

- Ultra Audio με τα Kaizer

- Avalon και MSB

- Tα μεγαλα Martin Logan, αν κ το μπερδεμα χαμηλα μου τα χαλασε λιγο


- Focal με Conrad Johnson αν κ μου ηταν συνηθες το ακουσμα


Επαθα μεγαλη πλακα με το ποσο καλα επαιζαν οι νεες τηλεορασεις και ποσο εκπληκτικη εικονα εχουν!

Αυτα τα λιγα απο μενα!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
02 (και εκτος συναγωνισμου) . η Αλφα 147 με το απιστευτο ηχοσυστημα που εστησε ο Νικος Car Audio test , με φανταστικο αποτελεσμα, οτι καλυτερο σε ηχο αυτοκινητο
Υπάρχει άλλος σαν αυτόν?
Μόνο ο Δραγκιώτης είναι κοντά.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Υπάρχει άλλος σαν αυτόν?
Μόνο ο Δραγκιώτης είναι κοντά.
δεν ξερω ακριβως τι παιζεται , αλλα εχω ακουσει πολλα ηχοσυστηματα σε αυτοκινητο, οπως και σε σπιτια βεβαια ακομα περισσοτερα.

Σαν αυτο που εστησε ο Νικος κανενα.

Και σ εμενα οταν εκανε τις ρυθμισεις του επαθα πλακα, οφειλω να τ ομολογησω.

Του Δραγκιωτη , νομιζω, πως δεν ακουσα κανενα για να εχω αποψη
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top