Benq W5000 vs Optoma HD25 vs άλλων

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Καλησπέρες στην παρέα!

Είμαι σε αναζήτηση μεταχειρισμένου προβολέα μέχρι €500. Με τράβηξαν τα συγκεκριμένα μοντέλα κυρίως αν και αρχικά έψαχνα για Benq 1070. Η γνώμη σας ποια είναι μεταξύ αυτών; Η προτεραιότητά μου είναι στη χρήση για προβολή φωτογραφιών και ταινιών 2D. Το 3D δε με καίει ιδιαίτερα (σχεδόν καθόλου). Κλίνω προς Benq αλλά διαβάζω γι'αρκετά θέματα αξιοπιστίας και δεν ξέρω αν υπάρχει και τεχνική υποστήριξη πλέον αυτού του μοντέλου. Μπορείτε να βοηθήσετε έναν άσχετο? Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ειχα για λιγο εναν benq w5000 πριν μερικα χρονια και επισης για λιγο εναν 1070 πριν απο μερικους μηνες ετσι μπορω να σου μεταφερω τα θετικα και τα αρνητικα του καθενα .Να θυμασαι ομως οτι συγκρινεις ανομοια πραγματα ο ενας ηταν η ναυαρχιδα της benq και ο αλλος ειναι εισαγωγικο μοντελο .
Εγω θα προτιμουσα τον w5000 εαν εχεις τουλαχιστον 4,5 μετρα αποσταση προβολεα πανιου για να προβαλεις στις 110 ''για λιγοτερο τον 1070 για τοn οπτομα ισχυει οτι και για τον 1070 πανω κατω με σημαντικα λιγοτερες δυνατοτητες για τον καλιμπρατορα

θετικα w5000
1) σφραγισμενο οπτικο μονοπατι με σχεδον μηδενικη διαρροη φωτος και καλη προστασια απο την σκονη
2) καλυτερη ποιοτητα κατασκευης
3) ευκολια τοποθετησης με καθετο και οριζοντιο lens shift
4) καλυτερη εικονα λογω του καλυτερου φακου και την υπαρξη διπλης ιριδας καλυτερο επιπεδο μαυρου


αρνητικα
δεν εχει 3d , μικροτερη διαρκεια ζωης της λαμπας (θα βγαλεις 1700 με 2000 ωρες )
μεταχειρισμενο χωρις εγγυηση με οτι αυτο σημαινει.
Θα τον πουλησεις πιο δυσκολα οταν θελησεις να τον αποχωριστεις ειναι παλαιοτερο μοντελο χωρις 3d

θετικα benq 1070

1) υψηλη φωτεινοτητα στην λαμπα που σημαινει οτι μπορει να γεμισει μεγαλες ιντσες εαν το επιτρεπει ο χωρος σου και το 3d το θελει το φως
2) καλυτερο και νεοτερο τσιπακι dark chip 3 καλυτερο ansi και on\off contrast
3) μεγαλυτερη διαρκεια ζωης της λαμπας θα σου βγαλει 5000 ωρες περιπου .
4) καλο 3d
5) μολις αποφασισεις να τον πουλησεις θα σε χαιρετισει αμεσως

Αρνητικα

1) χειροτερο μαυρο
2) απουσια ιριδας
3) πολυ φως που τιθασευεται δυσκολα εαν δεν θελεις να γεμισεις πολλες ιντσες ή προβαλεις σε μικρη αποσταση .
4) διαρροη φωτος απο παντου δεν εχει σφραγισμενο οπτικο μονοπατι. Ευαλωτος σε σκονες .
5) δυσκολια τοποθετησης καθως δεν εχει οριζοντιο lens shift εχει και αρνητικο offset
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Σε οτι φορα την ερωτηση σου για τις βλαβες αυτο που εχω να πω ειναι οτι εγω αγορασα τον προβολεα μου απο καποιον που εσταζε η γλωσσα του μελι για τον w5000 και πουλαγε αβερτα οτι μεταχειρισμενο απο το συγκεκριμενο μοντελο περνουσε απο το χερι του .
Τοτε ελεγε οτι δινει και ισοβια εγγυηση σε αυτα τα μηχανακια . Μαλιστα οταν τον εδωσα σε φιλο του φορουμ του το μετεφερα οτι εχει και ισοβια εγγυηση απο τον συγκεκριμενο.
Περασαν τρια χρονια και δεν εβγαλε κανενα προβλημα το προβολακι .
Σημερα οπως διαβαζω συμβουλευει να τον αποφευγουμε τον w5000 γιατι βγαζει βλαβες και αναρωτιεμαι ποτε ελεγε αληθεια τοτε που τον εκθιαζε η τωρα που τον θαβει . Αντε να βγαλεις ακρη ....
Εδω κανουν οι πρωθυπουργοι κολοτουμπες δεν θα κανει ο εμπορακος ?
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
Μακαρι να μπορουσα κι εγ να βοηθησω , να πω τη γνωμη μου, αλλα δεν εχω δει η καν δοκιμασει τα συγκεκριμενα μοντελα...οποτε...
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Είναι πολύ καλό μηχάνημα δεδομένης της ηλικίας του. Αξιοπρεπές μαύρο αρκετό φως και ζωντανή κοντραστάτη εικόνα τηρουμένων των αναλογιών πάντα. Βλαβες δεν βγάζει. Εκτός ίσως από μια χαζοβλάβη που τρέχει η θερμοαγώγιμη πάστα και ψιλοβραχικυκλώνει κάποια πόδια του τσιπ, αλλά αυτό διορθώνεται , χωρίς περαιτέρω συνέπειες , χωρίς να προκαλεί ουσιαστική βλάβη , απλά μία δυσλειτουργία. Είμαι με την δεύτερη λάμπα και δεν τον αλλάζω .
Όχι ότι δεν υπάρχουν πλέον καλύτεροι , αλλά αν έχεις χαμηλό budget, είναι προτεινόμενος.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Γιάννη μου ήδη βοήθησες που μου πρότεινες να ρωτήσω εδώ!

svellinis, η αλήθεια είναι πως ποιότητα κατασκευής και ποιότητα 2D προέχουν για μένα οπότε μάλλον βλέπω να κλίνω προς W5000. Απλά οι κάθετες γραμμές στο κάδρο και κάτι λιωμένες πλακέτες που διάβασα με προβλημάτισαν. Ελπίζω να υπάρχει σε 2-3 χρόνια δυνατότητα επισκευής απο τεχνικό αν προκύψει κάτι.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Γιάννη μου ήδη βοήθησες που μου πρότεινες να ρωτήσω εδώ!

svellinis, η αλήθεια είναι πως ποιότητα κατασκευής και ποιότητα 2D προέχουν για μένα οπότε μάλλον βλέπω να κλίνω προς W5000. Απλά οι κάθετες γραμμές στο κάδρο και κάτι λιωμένες πλακέτες που διάβασα με προβλημάτισαν. Ελπίζω να υπάρχει σε 2-3 χρόνια δυνατότητα επισκευής απο τεχνικό αν προκύψει κάτι.
Εαν εχεις σκοπο να τον κρατησεις τοσο θα στα εχει βγαλει τα λεφτα του και οι τεχνικοι με τους μνημονιακους νομους θα βγουν στην συνταξη στα 67 σε 20 χρονακια δηλαδη ......
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Σε οτι φορα την ερωτηση σου για τις βλαβες αυτο που εχω να πω ειναι οτι εγω αγορασα τον προβολεα μου απο καποιον που εσταζε η γλωσσα του μελι για τον w5000 και πουλαγε αβερτα οτι μεταχειρισμενο απο το συγκεκριμενο μοντελο περνουσε απο το χερι του .
Τοτε ελεγε οτι δινει και ισοβια εγγυηση σε αυτα τα μηχανακια . Μαλιστα οταν τον εδωσα σε φιλο του φορουμ του το μετεφερα οτι εχει και ισοβια εγγυηση απο τον συγκεκριμενο.
Περασαν τρια χρονια και δεν εβγαλε κανενα προβλημα το προβολακι .
Σημερα οπως διαβαζω συμβουλευει να τον αποφευγουμε τον w5000 γιατι βγαζει βλαβες και αναρωτιεμαι ποτε ελεγε αληθεια τοτε που τον εκθιαζε η τωρα που τον θαβει . Αντε να βγαλεις ακρη ....
Εδω κανουν οι πρωθυπουργοι κολοτουμπες δεν θα κανει ο εμπορακος ?
Xωρίς να ονοματίσεις και επειδή υποψιάζομαι ποιον εννοείς. Ο συγκεκριμένος έχει και σελίδα σωστά?
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Xωρίς να ονοματίσεις και επειδή υποψιάζομαι ποιον εννοείς. Ο συγκεκριμένος έχει και σελίδα σωστά?
Ο μονος λογος που αναφερθηκα ειναι γιατι εχουμε εκλογες και θελησα να αναδειξω οτι και ο πρωθυπουργος δεν διαφερει απο εμας .;)
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Καλώς - κακώς επέλεξα τον W5000 και απο την αρχή έχω κάποια θέματα με τη λειτουργία του. Ο προβολέας έκλεινε ανα 10λεπτο και έκανε πολλή ώρα να ξανανάψει. Τον έστειλα για service και μετά απο αρκετή ταλαιπωρία ο τεχνικός διαπίστωσε οτι υπήρχε πρόβλημα με τη λάμπα (παρόλο που είχε ελάχιστες ώρες) και την αντικατέστησε. Παρόλ'αυτά, ο προβολέας έχει ακόμη πρόβλημα και κλείνει ανα 20λεπτο (στην καλύτερη). Βέβαια τώρα ανάβει σχετικά συντομότερα, αλλά η κατάσταση του ακόμη δεν παλεύεται. Έχετε καμιά ιδέα; Γιατί ήδη κοντέυω να φτάσω στα χρήματα νέου προβολέα με τα δρομολόγια της μεταφορικής στην Αθήνα και πίσω.. :(
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
τα 3 led που έχει επάνω του πίσω από τον φακό τι κάνουν όταν σβήνει??
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
τα 3 led που έχει επάνω του πίσω από τον φακό τι κάνουν όταν σβήνει??

'Εβγαζε την ένδειξη υπερθέρμανσης παρόλο που δούλευε το ανεμιστηράκι.
Νομίζω κοκκινο, πράσινο, κίτρινο. Το είχα κοιτάξει στο manual.
Το έλεγξε ο τεχνικός και μου είπε οτι έβγαζε τέτοια ένδειξη γιατί δεν έβγαζε άκρη η πλακέτα τί φταίει, αλλά το πρόβλημα αφορούσε κάποια τάση του συστήματος της λυχνίας. Θα τον βάλω και απόψε να δω τι θα κάνει αλλά γενικά απο αξιοπιστία (που ήταν το βασικό μου μέλημα) ο συγκεκριμένος προβολέας είναι για κλάματα
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
η αξιοπιστία ενός μηχανήματος είναι κ θέμα τύχης.γι'αυτό υπάρχει κ η εγγύηση.
η αξιοπιστία μιας σειράς ενός προϊόντος μιας εταιρίας είναι ένα καλό δείγμα στατιστικό.
κ ο συγκεκριμένος προβολέας έχει βγάλει αρκετά χρόνια σε πολλά σπίτια.
όποιον προβολέα κ αν έπαιρνες μπορεί να έβγαζε κάποιο πρόβλημα.καινούργιος ή μεταχειρισμένος.

τέλος πάντων.
δες αν το φίλτρο είναι καθαρό,δες μήπως έχει γίνει καμία περίεργη ρύθμιση στις στροφές των ανεμιστήρων,ενεργοποίησε το high altitude mode...
δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
φαντάζομαι δεν είναι χωμένος σε κανένα κουτί από κανένα έπιπλο εε??...έχει χώρο να αναπνέει?
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Είναι εντελώς ελεύθερος και στα δύο μέρη που παίζει, σπίτι και φωτογραφική ομάδα. Το θέμα είναι πως ήδη έφτασε στα 600ευρώ με το service και τα μεταφορικά. Και να πω οτι είχε λυθει το πρόβλημα.. τελοσπάντων
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.318
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top