c(l)opyright Photos από Έκθεση HXOS EIKONA SHOW 2015

Status
Not open for further replies.

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.213
Επεσε τυχαια σημερα στην αντιληψη μου, να εχει κλεψει καποιος καποιες φωτο μου και να τις εχει ποσταρει στο FB σαν δικες του, να τις κανουν share κλπ κλπ ομορφα (οχι ο Σκαλ)

Για να μη τον ξεμπροστιασω εδω, ας τις σβησει αμεσα, για να μην ασχοληθω παραπανω με το ζητημα τις κλοπης των φωτογραφιων ενος φωτογραφου με copyright κλπ κλπ..

Εκτος απο απιστευτα λαθος κινηση , μου ειναι αντιπαθεστατη και τρομερα ενοχλητικη.

Ελεος με τον καθενα που κανει οτι θελει κι οπως θελει...
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Επεσε τυχαια σημερα στην υποληψη μου, να εχει κλεψει καποιος καποιες φωτο μου και να τις εχει ποσταρει στο FB σαν δικες του, να τις κανουν share κλπ κλπ ομορφα (οχι ο Σκαλ)

Για να μη τον ξεμπροστιασω εδω, ας τις σβησει αμεσα, για να μην ασχοληθω παραπανω με το ζητημα τις κλοπης των φωτογραφιων ενος φωτογραφου με copyright κλπ κλπ..

Εκτος απο απιστευτα λαθος κινηση , μου ειναι αντιπαθεστατη και τρομερα ενοχλητικη.

Ελεος με τον καθενα που κανει οτι θελει κι οπως θελει...
Γιαννη για να κανω τον δικηγορο του διαβολου (χωρις να εχω βαθια γνωση περι δικαιωματων κτλπ που λες) ποσταρες καποιες φωτο σε ενα φορυμ.Δεν φερουν καποιου ειδους υπογραφη ή logo. Θα μπορουσε καποιος να ισχυριστει οτι " α, δεν ηξερα καν οτι ειναι δικες σου".
Για να προλαβω καποιους ο Γιαννης δεν αναφερεται φυσικα σε εμενα. Κουβεντα κανουμε
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.496
Reaction score
5.653
Γιαννη για να κανω τον δικηγορο του διαβολου (χωρις να εχω βαθια γνωση περι δικαιωματων κτλπ που λες) ποσταρες καποιες φωτο σε ενα φορυμ.Δεν φερουν καποιου ειδους υπογραφη ή logo. Θα μπορουσε καποιος να ισχυριστει οτι " α, δεν ηξερα καν οτι ειναι δικες σου".
Για να προλαβω καποιους ο Γιαννης δεν αναφερεται φυσικα σε εμενα. Κουβεντα κανουμε
Έχει δεν έχει watermark/logo δεν παίζει ρόλο.
Πάλι ο κύριος ήξερε ότι είναι φωτογραφίες που έβγαλε κάποιος άλλος.
Ξέρεις δεν ξέρεις ποιός τις έβγαλε, το ίδιο λάθος είναι να ισχυρίζεσαι ότι είναι δικές σου φώτο.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.066
Για να κάνω κι εγώ λίγο το δηκηγόρο του διαβόλου, θα μπορούσα κι εγώ να βάλω στο fb μου 2 φωτογραφίες που με τράβηξε ο Γιάννης. Αυτό δε σημαίνει ότι ισχυρίζομαι ότι είναι δικές μου.
Εγώ βέβαια, αν ήθελα να το κάνω αυτό, πρώτα θα έπαιρνα την άδεια του Γιάννη.
 




Μηνύματα
731
Reaction score
616
Έχει δεν έχει watermark/logo δεν παίζει ρόλο.
Πάλι ο κύριος ήξερε ότι είναι φωτογραφίες που έβγαλε κάποιος άλλος.
Ξέρεις δεν ξέρεις ποιός τις έβγαλε, το ίδιο λάθος είναι να ισχυρίζεσαι ότι είναι δικές σου φώτο.
Δεν κατάλαβα οτι υπήρχε τέτοιος ισχυρισμός αλλά μόνο χρήση και ανάρτηση. Anyway το θέμα εχει λήξει. Ας συνεχίσουμε τις εντυπώσεις από την έκθεση.
Αληθεια πως φανηκε στους υπολοιπους εδω μεσα το budget ηχειο cambridge audio aero σε σχεση με την φθηνη σειρα της quadral? Ψαχνει ο αδερφος μου για ηχεια σε εκεινη την κατηγορια τιμης και μπορω να πω μου αρεσαν καπως και τα δυο.
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
παιδιά για τις φώτο αν δεν τις ανεβάζετε και δεν είναι κάπου εμφανές ότι έχουν πνευματικά δικαιώματα δλδ κάτω από κάποια άδεια διαμοιρασμού περιεχόμενου στο internet μπορεί να τις πάρει ο καθένας και να τις κάνει ότι θέλει. Ακόμα και στο facebook να τις έχεις ουσιαστικά δεν σου ανήκουν αλλά έχεις συμφωνήσει με άδεια παραχώρησης των δικαιωμάτων τους στην εταιρεία διαχείρισης του facebook
 

Z

Zdimis

Guest
Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος που επισκεφθηκε την εκθεση κ δεν εβγαλε φωτογραφιες γιατι δεν γουσταρε ,κ βρηκε ετοιμες τις δικες σου που εχεις κοινοποιησει σε φορουμ με καποιες χιλιαδες επισκεπτες κ μελη κ θελησε να προωθήσει μερικα καλα σετ απ σε κοινωνικο δικτυο,ετσι βρε αδερφε για την διαδοση της αγαπης για τον καλο ηχο θαπρεπε να μην το κανει επειδη τις τραβηξες εσυ.Εισαι με τα καλα σου ανθρωπέ μου η μηπως εκτος απο κομπλεξικος εισαι κ δικομανης?Εκτιθεσαι εδω μέσα πρόσεχε λίγο.....Εγω τραβηξα δικες μου φωτο ,αν καποια απο τις δικες σου ηταν καλυτερη (που δεν ηταν γιατι εκτος απο καλη μηχανη χρειαζεται κ ταλέωτο στη γωνια λήψης) θα την χρησιμοποιουσα .
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Κομπλεξικός...Δικομανής.....γιατί τέτοιοι χαραξτηρισμοί;
Αφού οι 2 εμπλεκόμενοι τα βρήκαν και το θέμα έληξε....οι υπόλοιποι γιατί κοπτώμεθα τόσο πολύ;
Μπα σε καλό μας......βάλτε καμια φωτό να δούμε αν έχετε μιας και δεν πήγαμε όλοι στην έκθεση.......
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.213
Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος που επισκεφθηκε την εκθεση κ δεν εβγαλε φωτογραφιες γιατι δεν γουσταρε ,κ βρηκε ετοιμες τις δικες σου που εχεις κοινοποιησει σε φορουμ με καποιες χιλιαδες επισκεπτες κ μελη κ θελησε να προωθήσει μερικα καλα σετ απ σε κοινωνικο δικτυο,ετσι βρε αδερφε για την διαδοση της αγαπης για τον καλο ηχο θαπρεπε να μην το κανει επειδη τις τραβηξες εσυ.Εισαι με τα καλα σου ανθρωπέ μου η μηπως εκτος απο κομπλεξικος εισαι κ δικομανης?Εκτιθεσαι εδω μέσα πρόσεχε λίγο.....Εγω τραβηξα δικες μου φωτο ,αν καποια απο τις δικες σου ηταν καλυτερη (που δεν ηταν γιατι εκτος απο καλη μηχανη χρειαζεται κ ταλέωτο στη γωνια λήψης) θα την χρησιμοποιουσα .

Σε ποιον αναφερεσαι, σε πρωτη φαση? Για να καταλαβουμε λιγο για ποιον απ ολους μας τα λες αυτα.
 

Z

Zdimis

Guest
στον τυπο που αντιδραει με τετοια υπερβολή στην χρηση των φωτο του απο καποιον αλλο που ασχολειται με το χομπυ,σε ενα φορουμ για το χομπυ αυτο.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
... γιατι εκτος απο καλη μηχανη χρειαζεται κ ταλέωτο στη γωνια λήψης

Και ποιός έχασε το ταλέντο του για να το βρεί ο Γιάννης?

































Μιλάμε για πραγματικό μπιούτι οβ ιντερνέτ! :roflmao::lolsign:
 



Μηνύματα
5.613
Reaction score
3.426
στον τυπο που αντιδραει με τετοια υπερβολή στην χρηση των φωτο του απο καποιον αλλο που ασχολειται με το χομπυ,σε ενα φορουμ για το χομπυ αυτο.
Αδερφέ χαλάρωσε. Εκτός από τους γραπτούς νόµους υπάρχουν επίσης και οι άγραφοι νόµοι και πρέπει να τηρούνται!
 

Y

Yiannis_B

Guest
Τα πράγματα είναι απλά.

Αν ξέρεις τον φωτογράφο, το αναφέρεις -διακριτικά έστω - στο post.

Αν δεν τον ξέρεις, τουλάχιστον δεν αφήνεις να εννοηθεί ότι οι φωτογραφίες είναι δικές σου.

στον τυπο που αντιδραει με τετοια υπερβολή στην χρηση των φωτο του απο καποιον αλλο που ασχολειται με το χομπυ,σε ενα φορουμ για το χομπυ αυτο.
Είσαι εκτός θέματος - ο Γιάννης αντιδρά γιατί οι φωτογραφίες παρουσιάστηκαν σαν να ανήκουν σε άλλο άτομο :


Επεσε τυχαια σημερα στην αντιληψη μου, να εχει κλεψει καποιος καποιες φωτο μου και να τις εχει ποσταρει στο FB σαν δικες του, να τις κανουν share κλπ κλπ ομορφα (οχι ο Σκαλ)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Προφανώς και δεν χρειάζεται ο Γιάννης υπερασπιστές. Αλλά δεν είναι κομπλεξικός και δικομανής κάποιος που ξέρει και θέλει να προασπίζεται ό, τι είναι δικό του. Και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες πως υπάρχει και ο άγραφος κανόνας. Είναι ντόμπρο, αντρίκειο και ειλικρινές να αναφέρεις, έστω την πηγή από κάτι που χρησιμοποιείς.
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.492
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top