Προβλημα σε TW9000 - Τη γνωμη σας.

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλημερα

Εχω εναν Epson TW9000W αγορασμενο αρχες 2012.
Στα μεσα του 2013 εβγαλε ενα προβλημα κλασικο απ οτι καταλαβα με συνεχη λειτουργια του fan και μη ανοιγμα του φακου.
Πηγε στο service και επεστρεψε ολα καλα.

Πριν 1 εβδομαδα παρουσιασε προβλημα χωρις προφανη λογο. Μολις τον ανοιξα, σταματησε, και αναβοσβηναν κοκκινα τα λαμπακια θερμοκρασιας και λαμπας.
Internal error απ οτι ειδα στο manual.

Παει service και ακολουθουν καποιες χρεωσεις απαραδεκτες κατα τη γνωμη μου.
18€ για να μπει στο service, οκ...
Απ' οτι μου ειπε ο τεχνικος μαλλον ειναι προβλημα της πλακετας με ενα κοστος 800€ + φπα
Επειδη το Ελληνικο service δεν ειναι ικανο να διαπιστωσει και να διορθωσει το προβλημα μου ζητανε
221€ απλα για να παει το μηχανημα στη Γαλλια!

Δηλαδη 239€ για να γινει ελεγχος και να βγει το κοστος για την επισκευη!

Συνολικο κοστος 1200€, ΑΝ τελικα ειναι η υποψια του τεχνικου.

Μετα απο επικοινωνια που ειχα, ζητωντας τουλαχιστον να μην επωμιστω τα κοστη μεταφορας,
η κυνικη απαντηση της epson ηταν οτι αυτος ειναι ο τιμοκαταλογος.

Οι ερωτησεις/αποριες/σκεψεις μου

Mηχανημα ουτε 4 χρονια να εχει τετοιο προβλημα; Ουτε προβλημα με τασεις ρευματος υπαρχει στο σπιτι
ουτε καποιος αλλος προφανης λογος για να επαθε τετοια ζημια.

Φανταζομαι δεν μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο την επισημη αντιπροσωπεια και τις απαραδεκτες χρεωσεις...

239€ μονο για ελεγχο που εχει ακουστει; Ουτε φακελακι σε γιατρο να εδινα...
Για μενα αυτο και μονο δινει ενα μεγαλο Χ στην epson και κριμα που ηταν ο δευτερος μου προτζεκτορας
και εχω στειλει και αρκετους φιλους προς τα εκει. Και ακομα πιο απαραδεκτο μετα την επικοινωνια μας να μου λενε θα δουνε αν μπορουμε να κανουμε κατι καλυτερο
και η κυνικη απαντηση να ερχεται στο 10λεπτο.

Και τελος, αν παραβλεψουμε ολα τα υπολοιπα, αξιζει για αυτο το ποσο η επισκευη;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Eιναι ασχετοι γιαυτο και το στελνουν εξωτερικο ,ακου 1200 με ΑΝ ,ασε που και με το Σιγουρα δεν αξιζει μια τετοια επισκευη ..στις ποσες ωρες στο εβγαλε?
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Το "service" της Epson στην Ελλάδα είναι για αλλαγή λάμπας, reset ή firmware upgrade.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Δεν πιστεύω να σκέφτεσαι σοβαρά να δώσεις 1200€ για επισκευή ενός μηχανήματος 4 χρονών που πλέον έχει ξεπεραστεί και από φθηνότερα μηχανήματα της ίδιας εταιρίας.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ο TW9200 δεν είναι έστω οριακά καλύτερος ?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
Ναι αλλά δεν είναι φθηνότερος!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Ναι αλλά δεν είναι φθηνότερος!
Εννοείς ότι δεν είναι φθηνότερος από τα 1200€ που του ζητάει ο αντίπροσωπος για το service ( που κάτι μου λέει πως είναι τρελλό ποσό και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική βλάβη ).

Για να μην βγούμε "εκτός θέματος" ( που εγω το άρχισα, σόρρυ ), καλύτερα θα ήταν πιστεύω να πάει το μηχάνημα σε κάποιον ιδιώτη τεχνικό επισκευής προβολέων να δεί τι θα του πεί αυτός, γιατί κάτι μου λέει πως η αντιπροσωπεία για μια βλάβη θέλει να βγάλει τα κερατιάτικα 1 έτους :p
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Δεν επισκευάζονται έτσι απλά οι πλακέτες, αν είναι αυτό.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Εξαρτάται το τι είναι.
Μόνη περίπτωση να μην μπορεί να στο επισκευάσει τρίτος είναι να έχει ψοφήσει κάποιο ολοκληρωμένο ( IC ) που δεν υπάρχει στην αγορά.
Οτιδήποτε άλλο είναι, αλλάζεται εύκολα ή δύσκολα ( ανάλογα το τι εξοπλισμό διαθέτεις ).
Μηχανικός ΗΥ είμαι, για την πάρτυ μου και φίλους, συγγενείς έχω φτιάξει κάμποσα συστήματα με "βλάβες μεγάλες" των αντιπροσωπειών.
Ενισχυτές με ψόφιες HDMI, subwoofer που σκάσανε πυκνωτές, άλλα που έσκασε τελεστικός ενισχυτής, κλπ κλπ.

Στις περισσότερες περιπτώσεις η εκάστοτε αντιπροσωπεία πιστεύοντας πως ο πελάτης δεν έχει γνώσεις ηλεκτρονικών πετάει κάτι κοστολόγια που αν γνωρίζεις την βλάβη, τι components έχουνε χαλάσει, το κόστος αυτών, και την ευκολία της επισκευής είναι να τους πάρεις στο κυνήγι.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Η πολιτικη τους ειναι αυτη ...ετσι ναι μεν αλλα εδω δε μιλαμε για επισκευη, γιατι πολυ απλα και αυτο θεωρω ειναι παγκοσμιο και φυσικα δεν αφορα μονο τους προβολεις, δεν ασχολουνται καν να δουν ποιο εξαρτημα εχει χαλασει στην πλακετα και να προβουν στην αλλαγη αυτου και μονο, (ασε που δε διατιθεται ως εξαρτημα απο την ιδια την αντιπροσωπια ),αλλα την αλλαζουν ολοκληρη, η προτιμουν να προβεις στην αγορα καινουργιου μοντελου...
Εσυ φοβασε να το πας αλλου αφου δεν ειναι η" εγγυημενη"εργασια επισκευης της αντιπροσωπιας οποτε.....πας σε αλλη εταιρια απο την τσατιλα σου ,:D αν και πολυ φοβαμαι οτι η πολιτικη ποσως θα διαφερει και σε αυτην....
Αν τωρα καποιος επισκευασε hdmi πλακετα σε onkyo η αντιπροσωπια με την αλλαγη μονο πυκνωτων και χρεωθηκε για αυτα και μονο ας μου πει και μενα που εχω θεμα:whistling:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Για αυτό και καλό θα ήταν να αρχίσει ο κόσμος να εμπιστεύεται και μη "αντιπροσώπους".
Το καλό το μαστόρι δεν φοράει απαραιτήτως καπελάκι και φανελάκι της "κατασκευάστριας" ;)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Για αυτό και καλό θα ήταν να αρχίσει ο κόσμος να εμπιστεύεται και μη "αντιπροσώπους".
Το καλό το μαστόρι δεν φοράει απαραιτήτως καπελάκι και φανελάκι της "κατασκευάστριας" ;)
Μπορείς λοιπόν να συστήσεις έναν "μη αντιπρόσωπο" στον φίλο με το πρόβλημα;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Προσωπικά δεν ξέρω κάποιον ( εξειδικευμένο στους προβολείς ), αν είναι θέμα οπτικών, μηχανικών, λάμπας δεν θα το έλυνε.
Για ηλεκτρονικά, οποιαδήποτε βλάβη στην πλακέτα ξέρω τουλάχιστον 3-4 άτομα που "λύνουν και δένουν" τα πάντα όλα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αν τωρα καποιος επισκευασε hdmi πλακετα σε onkyo η αντιπροσωπια με την αλλαγη μονο πυκνωτων και χρεωθηκε για αυτα και μονο ας μου πει και μενα που εχω θεμα:whistling:
Μόλις αντικατέστησα πλακέτα hdmi σε Onkyo...δωρεάν.:D
Είναι ένα πρόβλημα που η συγκεκριμένη εταιρία αναγνώρισε σε κάποια μοντέλα και προχωρά σε δωρεάν επισκευή βάσει s/n.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Το "service" της Epson στην Ελλάδα είναι για αλλαγή λάμπας, reset ή firmware upgrade.
Και για σφαλιαρες θα συμπληρωνα εγω, γενικοτερα τα ''service'' στο ελλαδισταν εχουν θεματα σοβαρα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top