Έκθεση HXOS EIKONA SHOW 2015

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Μερικά ποστ πιο πριν διαβασα για την επιδραση των υλικών που έχει μέσα ένα δωμάτιο στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.

Λοιπόν, ο παρακάτω πίνακας θα ανατρέψει πολλές απο τις πεποιθήσεις μας.
Ολοι μας δαιμονοποιούμε το τζάμι, ε λοιπόν το τζάμι έχει περίπου την ίδια απορροφητικότητα ανακλώμενων υψηλών συχνοτητων όπως το ξύλο και το τούβλο.
Μάλιστα στις χαμηλομεσαίες συχνότητες (125-500 Hz) συμπεριφέρεται καλύτερα το τζάμι απο τα άλλα υλικά καθώς απορροφά μεγαλύτερο μέρος των ανακλώμενων κυμάτων.

Οι κουρτίνες και τα χαλιά είναι νομίζω τα υλικά με την καλύτερη ηχητικά συμπεριφορά.

Absorption_zps283b3dc8.jpg


absorbtivity.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
τα δωμάτια των ξενοδοχείων δεν έχουν κούφιους τοίχους από γυψοσανίδα, έχουν ηχομονωτικό υλικό στους τοίχους, έχουν χοντρές κουρτίνες, μοκέτες και ταπετσαρίες, επίσης δεν έχουν βιτρίνες και κομότες με γυαλικά όπως τα σαλόνια των οικιών.. άρα συγκρινόμενοι με τους μέσου όρου οικιακούς χώρους ακρόασης τα δωμάτια των ξενοδοχείων είναι καταλληλότεροι χώροι..

αν συνυπολογίσουμε ότι δεν υπάρχουν άλλοι χώροι με κλειστά δωμάτια δίπλα το ένα στο άλλο για να φιλοξενήσουν τέτοιου μεγέθους εκθέσεις, η λύση του ξενοδοχείου είναι μονόδρομος.. 9 στις 10 τέτοιου είδους εκδηλώσεις παγκόσμια γίνονται σε ξενοδοχεία.. με λίγη προσπάθεια από τους εκθέτες ο ήχος είναι πολύ καλλίτερος από τα οικιακά μέσου όρου σετάπ στα γυμνά οικιακά σαλόνια που όλα κουδουνίζουν, ανακλούν και συντονίζουν..
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, έχω κάνει πολλές μετρήσεις σε οικιακούς χώρους και πουθενά δεν συνάντησα τα προβλήματα που συνάντησα και μέτρησα στα δωμάτια του ξενοδοχείου.
Στα τρία διαφορετικά δωμάτια που έχω κάνει μετρήσεις οι τοίχοι ήτανε κούφιοι όπως είπα αρχικά.

Συμφωνώ ότι η λύση του ξενοδοχείου είναι μονόδρομος, αλλά σε κάθε περίπτωση ένα δωμάτιο με τούβλα ιδίων διαστάσεων θα "παίξει" Πολύ καλύτερα από ένα δωμάτιο με κούφιες γυψοσανίδες.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.813
Reaction score
77.362
Ο Κύριος που έκανε τη λαδια είμαι εγώ και ενω έχει ήδη λήξει η "παρεξήγηση" με το Γιάννη το σωστό είναι να του ζητήσω συγνώμη και εδώ!

Καλή συνέχεια Γιαννάκη και χίλια συγνώμη.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι έφταιγαν μόνο οι χώροι και όχι τα αυτιά μας που κουδούνιζαν από τις φωνές και τις εντάσεις.. :)

Είναι θέμα, δεν γίνεται να μείνει κάποιος ανεπηρέαστος μπαίνοντας σε πάνω από 50 (και λίγα λέω) δωμάτια.
Όταν το ένα σύστημα ξύνει, το επόμενο θα μας φαίνεται μουντό, το επόμενο διαυγές κτλ κτλ.

Γιαυτό προτείνω στην είσοδο του δωματίου να έχει ένα ηχειάκι που να παίζει white noise για μηδενίζει το eq του αυτιού και να είμαστε όλοι χαρούμενοι χεχε!
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
οφτοπικ,
@pankrok ενημερωνω οτι η κοπελια που θα ελεγε τα νεα του Αντ1 επεστρεψε στα πατρια εδαφη.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.872
Reaction score
34.208
Aυτα ακουσα, αυτα μου αρεσαν.

Ας μη κολλαμε στα αυτοκινητα, που ειναι κι αυτα offtopic.
Ετυχε απλα ν ακουσω ενα εξαιρετικο αυτοκινητο που ετυχε να ειναι ο ανθρωπος στην ταβερνα που τρωγαμε ολοι.

Αν ακουσω κατι αλλο που μ αρεσει η κ περισσοτερο, θα το πω.
Ποτε δε λεω ποτε.
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.641
οφτοπικ,
@pankrok ενημερωνω οτι η κοπελια που θα ελεγε τα νεα του Αντ1 επεστρεψε στα πατρια εδαφη.
το μαρακι μας παιζει ακομα ???
(ποσα χρονια περασανε ρε πουστη μου - πρέπει να 30αρησε λογικά , ε?)

Aυτα ακουσα, αυτα μου αρεσαν.

Ας μη κολλαμε στα αυτοκινητα, που ειναι κι αυτα offtopic.
Ετυχε απλα ν ακουσω ενα εξαιρετικο αυτοκινητο που ετυχε να ειναι ο ανθρωπος στην ταβερνα που τρωγαμε ολοι.

Αν ακουσω κατι αλλο που μ αρεσει η κ περισσοτερο, θα το πω.
Ποτε δε λεω ποτε.
μαζί σου απλά αυτο που έγραψες παραπάνω δεν ξέρω πως να το μεταφράσω , για αυτό ρώτησα
το αλφα του κώστα είναι κατα γενική ομολογία απο τα καλύτερα που μπορείς να ακούσεις στην ελλάδα , δεν το αμφισβητεί κάποιος.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.995
Reaction score
8.045
Και όμως, τα πάντα μπορούν να επηρεάσουν στην απόδοση ενός συστήματος, κάποιες φορές μάλιστα και εντόνως.
Αναφέρομαι στα παραπάνω για τις πέτρες κλπ.
Σαν παράδειγμα θα σας αναφέρω την περίπτωσή μου με την απόκτηση του νέου μου hdpc.
Ετοιμάζω λοιπόν όλο χαρά το νέο απόκτημα (case home theater της streacom : http://www.streacom.com/products/fc5-alpha-fanless-chassis/), το τοποθετώ στο ράφι και πατάω το on! Εκεί έγινε λοιπόν το έλα να δεις που λένε. Κατ αρχάς έκανε ένα κλακ που απορώ πως δεν καταστράφηκαν τα ηχεία. Κατόπιν άρχισε ένας ήχος, κάτι μεταξύ φυσήματος και ήχο από ηλεκτρικό ψυγείο..εντονότατος όμως... Γυρίζω ανάποδα την τροφοδοσία... τα ίδια. Απογοήτευση. Ευτυχώς μου κόβει και αλλάζω το τροφοδοτικό του με το υποδεέστερο μεν, αλλά χωρίς τα προβλήματα του παραπάνω, από το προηγούμενο case μου. (Ευτυχώς τα καταφέρνω στις μετατροπές).
Τα ίδια είχα πάθει παλαιότερα και με το ps3 πρώτης γενιάς, και το άλλαξα με της κόρης μου (slim).
Πολύ ευαίσθητοι οι advance δυστυχώς...
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλησπέρα .
Πήγα και εγώ για "οφθαλμόλουτρο" .
Τιμέs απο άλλη εποχή !

Ξεχώρισα δυό περίπτερα όσον αφορά τον ήχο .


A - Tsakiridis - Devices
B - Geometric Harmony

Μπράβο τουs !
Τά υπόλοιπα " μια χωριάτικη σαλάτα " .
Ο φίλοs
pankrok
έχει δίκιο 100/100 .
Όλη η έκθεση, μισή ώρα βόλτα. Ένα περίπτερο είχε αξιοπρεπή ήχο. Δεν βρίσκεται στα δύο, που ανέφερες.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.872
Reaction score
34.208
ρε παιδια, να μπεις κ να βγεις στα τοσα δωματια, 3 οροφοι, 30 λεπτα δε σε φτανουν ουτε να το περπατησεις..
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Η δικιά μου άποψη

Σημαντική έκθεση και μπράβο στους εκθέτες για την οργάνωση, μέσα στην βαθιά κρίση.
Πολύς κόσμος, διάθεση και ενδιαφέρον, αλλα και ηχηρές απουσίες (πχ B&W, Harbeth).

Προβληματικός ήχος που αδικούσε τα συστήματα σε αρκετά δωμάτια, για παράδειγμα δεν μπορώ μα πιστέψω ακόμα το ποσό ενοχλητικά (για να μην πω κάτι παραπάνω) παίζαν τα Wilson Sophia.
Σίγουρα τα δωμάτια ξενοδοχείου , με επισκέπτες να μπαινοβγαίνουν και ανοικτές πόρτες, δεν ειναι και ο καλύτερος δυνατός χώρος για να ακούσεις μουσική. Ακόμα χειρότερος και απο τα σαλόνια μας:(

Εκτός απο τα εντυπωσιακά Martin Logan Neolith τα οποία ειναι οικονομικά απλησίαστα μου άρεσαν και αλλα δωμάτια: (πρώτα αναφέρω τα ηχεία)

  1. Πιο εθιστικος ήχος απο τα Grimm. Θα μπορούσα να ζήσω για πάντα με αυτα, και να μην με νοιάζει τίποτα αλλο πέρα απο τη μουσική μου. Τέρμα η αναζήτησή συσκευών!
  2. Atc 19+ McIntosh
  3. Vienna Acoustics+ dCS
  4. Zingali
  5. Απίστευτο value for money απο τα Goldenear Triton. Για 1800 ευρώ, με ακόμα φτηνότερα ενισχυτικά-πηγές παρά πολυ καλός ήχος σε αντίξοες συνθήκες
  6. Focal
Και μετα μεγάλη avsite παρέα και φαΐ. Και έβαλα πρόσωπα στα nicknames! Χάρηκα πολυ κύριοι για την γνωριμία.

Άξιζε που κατέβηκα απο Σαλονίκη
Ορθός! Ξεκίνησα αισιόδοξος, και κατέληξα σε αρμένικη βίζιτα στα grimm, για ολόκληρο το διήμερο.
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.641
ρε παιδια, να μπεις κ να βγεις στα τοσα δωματια, 3 οροφοι, 30 λεπτα δε σε φτανουν ουτε να το περπατησεις..
αν το κανεις δια της ατόπου μπορεις να φυγεις σε 1 ωρα το πολυ:
α) ριχνεις πορτα στα 10 δευτερολεπτα στα συστηματα που δεν σου κανουν κλικ στο οποιο κομματι ακούσεις
β) ριχνεις πορτα σε αυτα που στο κομματι που παζιε κατι σε ενοχλει
γ) ριχνεις πορτα στα δωματια που οταν μπαινεις ο εκθετης δεν βαζει τιποτα
δ) ριχνες πορτα σε δωματια που το μουσικο θεμα σε συγκινει (συν το α)
ε) καθεσαι οπου δε συμβαινουν τα παραπανω.

καπως ετσι μπορεις να γυρισεις ολη την εκθεση σε μια ωρα το πολυ και να επικεντρωθεις μετα οπου πιστευεις οτι αξίζει .
σωστό η λάθος είναι ενας τρόπος να ασχοληθείς με κάτι καλό αν δεν έχεις όλο το σκ διαθέσιμο.
προφανώς μπορείς έτσι να χάσεις κατι ενδιαφέρον
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλημερα !Δεν θελω να αντιδικησω μαζι σου αλλα δεν προσεξες καλα οσον αφορα την φαση των ηχειων.Εαν δεν σου αρεσε το μπασο δεκτο αλλα τις συνδεσεις τις κοιταω παντα απειρες φορες!Φιλικα Βιργιλιος απο solid foundation.
Η γνωστή επίδραση της ορμής νεοφώτιστου, που αναθεματίζει, για τις εντυπώσεις...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.995
Reaction score
8.045
Προσωπικά προσπάθησα να σταθώ μόνο σε αυτά με τις γήινες τιμές!
Έτσι δεν είχα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Καλησπέρα .
...................................

Ξεχώρισα δυό περίπτερα όσον αφορά τον ήχο .


A - Tsakiridis - Devices
B - Geometric Harmony

Μπράβο τουs !
Τά υπόλοιπα " μια χωριάτικη σαλάτα " .
................................
ευτυχώς που δεν σου άρεσαν τίποτα CH precision / kaiser Acoustics, ή τίποτα McIntosh / Martin Logan Monolith..

ευτυχώς που τα παραπάνω καθώς και "Τά υπόλοιπα ήταν μια χωριάτικη σαλάτα " . .. όχι τίποτε άλλο, θα έμπαινες σε μεγάλα έξοδα βρε παιδί μου.. τέτοια εποχή..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.590
Reaction score
27.924
Όντας πλέον η μόνη έκθεση στην Ελλάδα, η HES κάθε άλλο παρά consumer θα την έλεγε κάποιος, όπως ήταν δηλαδή παλιά στις μεγάλες τις παρουσίες στην Kηφισίας. Έχει γίνει μια καθαρά High End έκθεση, με ένα σταθερό κοινό. 4000 επισκέπτες δεν το λες και επιτυχία. Άποψη μου βέβαια.
Πολλοί γνωστοί και φίλοι που επισκέπτηκαν την έκθεση απογοητεύθηκαν γιατί απλά το 90% των εκθεμάτων δεν τους ενδιαφέρει. Δεν τους ενδιαφέρει γιατί απλά δεν θέλουν ή δεν έχουν να δώσουν τόσες χιλιάδες ή δεκάδες χιλιάδες €€€ για ένα Home cinema ή ένα ηχοσύστημα. Οπότε για αρκετό κόσμο η βόλτα τελειώνει πολύ γρήγορα.
Από την άλλη εγώ προσωπικά αν και μου αρέσει το High End δεν πρόκειται να δω δωμάτια που τα μηχανήματα που εκθέτονται εκεί δεν μου αρέσουν εμφανισιακά ή είναι τεράστια σε όγκο όπως κάτι ηχεία μέχρι το ταβάνι ας πούμε, όσο καλά και να παίζουν. Επισης είναι off και οι λαμπάτες κατασκευές. Δηλαδή δεν με ενδιαφέρει να δώ και να ακούσω οτι δεν πρόκειται να μπει σπίτι μου.
Επίσης αυτό που βλέπω κάθε χρόνο είναι ότι οι αντιπρόσωποι επιδίδονται σε έναν αγώνα δρόμου ποιος θα έχει το καλύτερο-ακριβότερο σύστημα. Πιστεύω ότι επιτυχία δεν θα έχει αυτός που θα δώσει τον καλύτερο ήχο με ένα κόστος με πολλά 000000 από πίσω. Επιτυχία θα έχει αυτός που θα δώσει το καλύτερο ήχο σε συνδυασμό με τα λιγότερα χρήματα απόκτηση του.

Ο καλός ήχος δεν είναι ακριβώς. Το High End είναι.
Τουλάχιστον αυτά πιστεύω εγώ.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Στην εκθεση ειδα κατι ηχεια αλλα δεν συγκρατησα μαρκα
Ηταν πορτοκαλι και εμοιαζαν με Focal(κοιτουσε προς τα κατω το πανω μερος) αλλα δεν ηταν πολυ ψηλα
Μηπως ξερει καποιος μοντελο εαν τα θυμαται?
Ηταν τα focal Sopra, τα μικρά παιδάκια των Utopia.

http://www.focal.com/usa/en/334-sopra

Επιαζαν πάρα πολύ καλά (όπως θα έπρεπε να παίζουν τα focal) όμως ταλαιπωρούντο από το απίστευτο rumble που είχε το πικάπ και δημιουργούσε ανεξέλεγκτες κινήσεις τους κώνους των woofers τους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.877
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top