Xiaomi Mi Band 1S

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Η Xiaomi παρουσίασε επίσημα το Mi Band 1S, τον διάδοχο του Mi Band. Σημαντική διαφορά του Mi Band 1S με τον προκάτοχό του είναι ότι ενσωματώνει αισθητήρα μέτρησης καρδιακών παλμών, ένα χαρακτηριστικό το οποίο επιθυμούν αρκετοί χρήστες.

Πέρα από τη μέτρηση καρδιακών παλμών, το Mi Band 1S μπορεί να παρακολουθεί την ποσότητα και την ποιότητα του ύπνου, καθώς και να μετράει βήματα. Σαφώς, διατηρεί τις ειδοποιήσεις μέσω δόνησης και LED που διαθέτει το προηγούμενο μοντέλο.

Επιπλέον, το Mi Band 1S προσφέρει τη δυνατότητα ξεκλειδώματος του τηλεφώνου εντός μιας ορισμένης εμβέλειας. Ενδέχεται να μην είναι συμβατό με τα λουριά του προηγούμενου Mi Band, καθώς διαθέτει διαφορετικές διαστάσεις (Mi Band 1S: 37 x 13,6 x 9,9 χιλιοστά, Mi Band: 36 x 14 x 9 χιλιοστά). Ακόμη, το νέο μοντέλο είναι βαρύτερο κατά μισό γραμμάριο.

Επίσης, διαθέτει πιστοποίηση IP67 για σκόνη και νερό και επίσης, διαθέτει μπαταρία χωρητικότητας 45 mAh, όμοια δηλαδή με το προηγούμενο μοντέλο. Ωστόσο, το Mi Band 1S ενδέχεται να έχει μικρότερη αυτονομία από το Mi Band (η μπαταρία του οποίου διαρκούσε για 30 ημέρες σύμφωνα με την Xiaomi), καθώς διαθέτει αισθητήρα μέτρησης καρδιακών παλμών, η συχνή χρήση του οποίου θα επηρεάζει τη διάρκεια της μπαταρίας.

Το Xiaomi Mi Band 1S θα είναι διαθέσιμο στην Κίνα στις 11 Νοεμβρίου με τιμή $16. Ακόμη, η τιμή του προηγούμενου μοντέλου, του Mi Band, διαμορφώνεται στα $11.

(αρχική πηγή) (πηγή)

Υ.Γ.: Πωλείται (προπαραγγελία) στο Gearbest. Μάλλον, θα "τσιμπήσω" ένα, έτσι, για πειραματισμό.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Καλή η τιμή αλλά η μέτρηση παλμών πρέπει πρώτα να δοκιμαστεί αν μας ενδιαφέρει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
E, μα για αυτό είπα ότι μάλλον θα το πάρω για πειραματισμό. Για $20 με δωρεάν μεταφορικά, ε, ΟΚ, αν δεν δουλεύει "τέλεια" ο μετρητής, το χαρίζω στο forum και τέλος!:)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Το Fitbit που έχω, χθες την ώρα του turbo training, μου έδειχνε 83 παλμούς ενώ είχα 170. :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
'Νταξ, είναι γνωστό ότι οι μετρητές παλμών που λαμβάνουν τη μέτρηση από τον καρπό είναι "πίσω" τεχνολογικά (=μη ακριβείς μετρήσεις) σε σχέση με τα heart rate monitors σε chest strap, αλλά τόσο μεγάλη διαφορά δεν την περίμενα! Ελπίζω το Xiaomi να τα πάει καλύτερα στο κομμάτι αυτό!
 


Μηνύματα
56
Reaction score
6
Καλημερα παιδες θα ηθελα την γνωμη σας για το xiaomi mi band 1s
καταγραφει σωστα τους παλμους?? Λειτουργει κανονικα? γιατο το βλεπω και ειναι αρκετα φθηνο το θελω για υο γυμναστηριο και επειδη ειδα μια φωτο που ανεβηκε φειςμπουκ η geekbuying τωρα το εχει σε stock και ισως να το τσιμπουσα..τι λετε?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Λέμε ότι για $20 (χοντρικά) δεν αξίζει καν να το συζητάς! Η τιμή είναι τόσο χαμηλή που δεν πρέπει να σε προβληματίζει η αγορά του είτε βγει καλό είτε όχι.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
6
ναι δεν αντιλεγω..απλα αν ειναι να δωσω καμια 10$ παραπανω δεν με χαλαει αν κανει καλυτερα την δουλεια του
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Αν κάνει τη δουλειά του καλύτερα (ή χειρότερα) σε σχέση με ποια συσκευή;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Αυξήθηκε η τιμή του στο GearBest, στα $45 και με έκπτωση - που αφορά σε περιορισμένο αριθμό τεμαχίων - στα $28.95.

Από τα $16 στα $45, δεν είναι λίγο απότομη αύξηση τιμής σε διάστημα περίπου ενός μηνός;:idk::thumbsdown:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
"Τρέχει" μια προσφορά στο GearBest για το Mi Band 1S, στα $17 και έκανα την παραγγελία χτες. Το αναμένω κι όταν έρθει, θα γράψω εντυπώσεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Έχει μία εβδομάδα που έφτασε στο ταχυδρομείο, χτες κατάφερα να το πάρω στα χέρια μου.

Οι πρώτες φωτογραφίες:

1) Το κουτί (σφραγισμένο).
20160225_075352_HDR.jpg

2) Αποσφράγιση του κουτιού και όψη της εσωτερικής συσκευασίας
20160225_075500_HDR.jpg

3α) Τα περιεχόμενα (κύρια μονάδα, θήκη-"βραχιόλι", manual)
20160225_075934_HDR.jpg

3β) Τα περιεχόμενα (όλα τα πιο πάνω συν το καλώδιο φόρτισης)
20160225_080035_HDR.jpg

4) Στο χέρι μου!
20160225_080337_HDR.jpg

Δεν το έθεσα σε λειτουργία ακόμα, προσπαθώ να βρω το manual στα Αγγλικά, γιατί το manual που συνοδεύει τη συσκευή είναι στα Κινέζικα! Πού είναι η παγκοσμοιοποίηση όταν τη χρειάζεσαι, γ@μώτο; :D
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Είναι πολύ καλό το έχω εδώ και 1 1/2 μήνα. Πολύ καλή μπαταρία, κρατάει άνετα μήνα. Αρκετά ακριβές στα βήματα και στη διάρκεια του ύπνου. Όμορφο εμφανισιακά, άριστη ποιότητα κατασκευής.
 


Μηνύματα
543
Reaction score
379
Πουθενά.
Τα τρια λεντ ανάβουν ανάλογος την πρόοδο που εχεις κάνει βάση του ημερήσιου στόχου απόστασης που έχεις θέσει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
To έβαλα σε λειτουργία. Όλα ΟΚ, συλλέγει και δεδομένα για τον ύπνο, μια χαρά.

Όμως, σε επικοινωνία που είχα με την XiaoMi, μου είπαν ότι είναι καλύτερα να το φοράω στο αριστερό χέρι και από την εσωτερική μεριά του καρπού, έτσι ώστε ο αισθητήρας μέτρησης καρδιακών παλμών να "βλέπει" τις φλέβες. Προβλήματα:

1) Στο αριστερό χέρι φοράω ρολόι. Για κάποιες ώρες που δοκίμασα να φοράω και το band και το ρολόι στο ίδιο χέρι, μου φάνηκε άβολο. Ίσως απλά να είναι θέμα συνήθειας (θα το δοκιμάσω ξανά και θα σας πω), αλλά δεν είμαι προετοιμασμένος να μην φοράω ρολόι για να φοράω το band.

2) Εάν βάλω τον αισθητήρα στο εσωτερικό του καρπού (είτε στο αριστερό είτε στο δεξί χέρι) δεν μπορώ να πληκτρολογήσω. Νοουμένου ότι η δουλειά μου είναι γραφειακή, αυτό είναι ένα πρόβλημα στο οποίο δεν βλέπω λύση.

Οπότε, προς το παρόν, το φοράω στο δεξί χέρι με τον αισθητήρα στο εξωετερικό μέρος του χεριού και βλέπουμε.

@XiaoMi: :fuckyou::fuckyou::fuckyou:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Μέχρι στιγμής, η συμβίωσή μου με το M1 Band S, βαίνει καλώς.

Είναι πολύ ελαφρύ σε σημείο που πραγματικά ξεχνάω ότι φοράω κάτι στο χέρι μου. Έχω ορίσει το όριο δραστηριότητας στα 9000 βήματα. Δεν του δίνω κάποια ιδιαίτερη σημασία, απλά είναι καλό να έχω ένα "σημείο αναφοράς". Επίσης, αν και δεν έχω προσπαθήσει να το "ξεγελάσω" επίτηδες, φαίνεται ότι δεν "ξεγελιέται" εύκολα. Τι εννοώ;

Βασικά, χτες που πήγα ποδηλασία, το είχα στο χέρι μου. Περίμενα ότι θα κατέγραφε τη δραστηριότητα, αλλά από ότι φαίνεται, αναγνώρισε την ταχύτητα που κινούμουν (ποδήλατο γαρ!) και το διάστημα που ήμουν στο ποδήλατο το θεώρησε "νεκρό" και δεν το κατέγραψε.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Λοιπόν, η απόφαση ελήφθη! Θα το χαρίσω!

Πριν τρέξουν οι απανταχού πιθανοί νέοι κάτοχοι, σημειώνω κάποιες παρατηρήσεις για το συγκεκριμένο (a.k.a. οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους):

Η συσκευή είναι σε απλώς καλή κατάσταση. Αυτό σημαίνει ότι έχει "φάει" μερικές "κακές" (οι οποίες άφησαν κάποια σημάδια), έτυχαν 1-2 φορές που το ξέχασα στο χέρι μου την ώρα που έκανα μπάνιο κτλ. Το αποτέλεσμα είναι να επηρεαστεί μερικώς η λειτουργικότητα της συσκευής.

Όπερ μεθερμηνευόμενον ότι είναι δυνατές όλες οι λειτουργίες που παρέχει η συσκευή (μέσω της εφαρμογής της Xiaomi) εκτός από:
1) Την αναλυτική παρουσίαση των βημάτων σας (κοινώς, δεν θα βλέπετε ότι π.χ. μεταξύ 13:00 και 14:00 "γράψατε" 1000 βήματα).
2) Τη συνολική καταγραφή των βημάτων σας από την εφαρμογή (κοινώς, η συσκευή καταγράφει τα βήματά σας και σας ειδοποιεί με δόνηση όταν "πιάσετε" το στόχο βημάτων, αλλά η εφαρμογή δεν κρατάει αρχείο επίτευξης στόχου).
3) Την καταγραφή των δεδομένων για τον ύπνο σας (κοινώς, δεν καταγράφει πόσες ώρες κοιμηθήκατε το βράδυ, ποιες από αυτές τις ώρες ήταν light sleep και ποιες όχι).

Την λειτουργούσα σε τηλεφωνική συσκευή με Android λειτουργικό, δεν ξέρω εάν "παίζει" με iPhones ή Windows phones.

Ο/Οι ενδιαφερόμενος/οι καλείται/καλούνται να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους μέχρι αύριο, Πέμπτη, 08/09, στις 12:00. Εάν υπάρξουν πέραν της μίας συμμετοχής, θα γίνει κλήρωση (η οποία, standard, θα είναι σικέ, σύμφωνα με τον abcd). Ο τυχερός θα λάβει τη συσκευή στη συσκευασία της, μαζί με το φορτιστή της. Θα επωμιστώ τα έξοδα αποστολής.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.191
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top