Επιλογή ηχοσυστήματος!

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Δηλαδή, για να το καταλάβω... Θέλουμε ένα μηχάνημα με ουδέτερο χαρακτήρα, για να το τροφοδοτήσουμε με μάπα σήμα ( ή τουλάχιστον, όχι το καλύτερο που μπορεί να πάρει και δεν αναφέρομαι στην ηχογράφηση ) και να απολαύσουμε την ουδέτερη αναπαραγωγή της μάπας. Ενδιαφέρον.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Χθές τελικά ακροάστηκα και ευπειθώς αναφέρω....
Πηγή: CDplayer (ούτε που ρώτησα, ούτε που μ'ενδιέφερε)
Ενισχυτής: Luxman 505ux , τον οποίο και ερωτεύτηκα :geek: για το πόσο ψηλά ανέβαζε ένταση, χωρίς να παραμορφώνει (έχω συνηθίσει από Denon, που παραμορφώνει-μπουκώνει πάνω από το 8=1/4 της διαδρομής του ποτενσιόμετρου).
Ηχεία: Kef R700, Linn Majik 140, Elac FS407 και Neat Acoustics SX2
Θα σας μιλήσω χωρίς τεχνικούς όρους και με βάση την ασχετοσύνη μου.....
Η σειρά που ακολουθεί είναι και η σειρά κατάταξης με γνώμονα το γούστο μου:
1ο. Linn Majik 140 είχε όγκο, γέμιζε τον χώρο μουσική και διέκρινα μεγαλύτερη λεπτομέρεια στα όργανα, ενώ το μπάσο του ήταν μεστό. Ποιότητα υλικών εξαιρετική κατά την ταπεινή μου άποψη.
2ο. Neat Acoustics SX2 Χιλιοστά πιο κάτω, μάλλον λόγω μεγέθους (είναι λιλιπούτειο, σαν νάνος απέναντι στα υπόλοιπα)!
3ο. Kef R700 Καλόηχο, αλλά με μειωμένη λεπτομέρεια σε σχέση με το Linn και Neat .
4ο. Elac FS407 Ακουστικά το χειρότερο όλων. Μικρή καμπίνα, αλλά καμία σχέση με το Neat (που είναι το μισό σχεδόν σε διαστάσεις) . Ο ήχος του μονοδιάστατος σε σχέση με τα υπόλοιπα και το μπάσο του αδύναμο. Το δυνατό του σημείο -σύμφωνα με τον πωλητή- το τουίτερ του, μάλλον προβληματικό αποτέλεσμα έβγαζε σε συνδυασμό με το αδύναμο μπάσο, γιατί ελαφρώς τσίριζε στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον. Η ποιότητα κορυφαία, μαζί με το Linn.
Θα ήθελα και την γνώμη σας εάν έχετε ακούσει κάποιο από τα ανωτέρω ηχεία.
Το μουσικό ταξίδι συνεχίζεται πάντως και σε άλλα καταστήματα τις επόμενες ημέρες....
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Για τα ηχεία δεν ξέρω, αλλά με τον Luxman είσαι σε καλό δρόμο.
Ολοκληρωμένος ενισχυτής παλαιάς κοπής με τα όλα του!
 



Μηνύματα
64
Reaction score
18
Η τιμή που είδα στο skroutz είναι σωστή? 4400?
Αν μιλάς για τον Luxman, ναι!
Θεωρητικά δεν μπορείς να πετύχεις καλύτερη τιμή;
[DOUBLEPOST=1454695910][/DOUBLEPOST]
Τσέκαρε και τα Tannoy Revolution XT8F, είναι εντός του budget σου.

http://www.whathifi.com/tannoy/revolution-xt8f/review
Με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο, δεν βρήκα ελληνικό κατάστημα που να τα φέρνει.... ξέρεις κάποιο εσύ;
[DOUBLEPOST=1454695971][/DOUBLEPOST]
Για τα ηχεία δεν ξέρω, αλλά με τον Luxman είσαι σε καλό δρόμο.
Ολοκληρωμένος ενισχυτής παλαιάς κοπής με τα όλα του!
Ναι, μου άρεσε μέσα-έξω, αλλά ξεφεύγει σε τιμή.... σαν το βάρος του ένα πράγμα! Ασήκωτος!!!
 

Μηνύματα
26
Reaction score
16
Με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο, δεν βρήκα ελληνικό κατάστημα που να τα φέρνει.... ξέρεις κάποιο εσύ;
Μπορείς να τα ακούσεις στην αντιπροσωπεία (και όχι μόνο αυτά) αλλά πρέπει να τους καλέσεις πρώτα. Ο Αντώνης είναι πολύ εξυπηρετικός.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Τουλάχιστον παλιά που τα ζούσα ( τώρα έχω παρατήσει το χόμπι των αγορών ), υπήρχαν οι τιμές καταλόγου ( ονομαστική τιμή ) και η τελική τιμή ( τιμή μετρητοίς ). Αν λάβουμε υπ'όψιν ότι είναι δύσκολοι καιροί και πας για ακριβά μηχανήματα που λίγοι θα επενδύσουν σε αυτά, νομίζω ότι δεν είναι κακό να προσπαθήσεις να παζαρέψεις.
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Κορυφαιος ο luxman. Τον εχω ηδη μερικους μηνες. Πολυ δυνατος, δυναμικος, με πολλες δυνατοτητες οδηγησης. Και οδηγει αναισθητα ηχεια...
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης και μετα απο πολλες δοκιμες με διαφορους τρανζιστορατους, ενα εχω να δηλωσω.

"Οταν μεγαλωσω..."

...θα παρω εναν pass labs!!!

Ταξη Α βεβαιως βεβαιως
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Μολις ειδα στις αγγελιες εναν luxman 505u. Ειναι το προηγουμενο μοντελο. Λογικα ηχητικα θα ειναι κοντα.

Ενδιαφερον κομματι.
 




C

chrispo

Guest
Καλά τα Luxman , αλλά έχουν ένα ¨σκασμό ¨ λεφτά.
Σε τέτοιες περιοχές , υπάρχει πληθώρα μηχανημάτων .
 


C

chrispo

Guest
...αν είχα να διαθέτω, 4500-5000€ , για ενισχυτή , θα έπρεπε να δώσω άλλα τόσα τουλάχιστον για ηχείο και για πηγή άλλα 2000-3000, βάλε και τα παρελκόμενα κανένα 1000 και μιλάμε για ένα σύνολο 13000-15000€. Νομίζω αυτό το ποσό είναι εκτός budget κατά πολύ, οπότε δεν έχω να προτείνω τίποτα τόσο άτοπο. Πάντως θα σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά τη λύση του Νάκα σε Bstock, τον Υamaha As2000, στα 1389€. Μηχανηματάρα, classic ήδη και σε αυτά τα λεφτά δεν το συζητάς παραπάνω...(και μη τρέφετε αυταπάτες οτι ο Luxman ..και κάθε Luxman , μπορούν να δικαιολογήσουν τη διαφορά τιμής τους με ανάλογης διαφορά απόδοσης...καμία σχέση)...αλλιώς θα έψαχνα κάτι σε μεταχειρισμένο. Σημειωτέον τον Yamaha τον είχαν κάνει σύγκριση, με έναν Accuphase ( 5000-6000$) και ο γράφων είχε γεμίσει το άρθρο του με εύλογες απορίες...( στα υλικά και ποιότητα κατασκευής δε ,ήταν σαφώς ανώτερος).
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
64
Reaction score
18
...αν είχα να διαθέτω, 4500-5000€ , για ενισχυτή , θα έπρεπε να δώσω άλλα τόσα τουλάχιστον για ηχείο και για πηγή άλλα 2000-3000, βάλε και τα παρελκόμενα κανένα 1000 και μιλάμε για ένα σύνολο 13000-15000€. Νομίζω αυτό το ποσό είναι εκτός budget κατά πολύ, οπότε δεν έχω να προτείνω τίποτα τόσο άτοπο. Πάντως θα σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά τη λύση του Νάκα σε Bstock, τον Υamaha As2000, στα 1389€. Μηχανηματάρα, classic ήδη και σε αυτά τα λεφτά δεν το συζητάς παραπάνω...(και μη τρέφετε αυταπάτες οτι ο Luxman ..και κάθε Luxman , μπορούν να δικαιολογήσουν τη διαφορά τιμής τους με ανάλογης διαφορά απόδοσης...καμία σχέση)...αλλιώς θα έψαχνα κάτι σε μεταχειρισμένο. Σημειωτέον τον Yamaha τον είχαν κάνει σύγκριση, με έναν Accuphase ( 5000-6000$) και ο γράφων είχε γεμίσει το άρθρο του με εύλογες απορίες...( στα υλικά και ποιότητα κατασκευής δε ,ήταν σαφώς ανώτερος).
Κοίτα, δεν διαφωνώ με όσα λες, μιας και οι διαφορές -για εμένα, μη παρεξηγηθώ- θα είναι από καθόλου έως ελάχιστα αντιληπτές, όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρχουν.
Πάντως θα με ενδιέφερε να δώσεις κάποιον σύνδεσμο που έχει συγκριτικό μεταξύ του Yamaha με άλλον θεωρητικά κορυφαίο ενισχυτή γιατί οι περισσότεροι που τους ζητώ να ακούσω τον Yamaha, με το που το ακούν αρχίζουν τις ειρωνείες, όπως "από πότε η Yamaha φτιάχνει HiFi" και "οι Ιάπωνες είναι άσχετοι με το θέμα HiFi" ή "πεταμένα λεφτά τα προϊόντα τύπου Marantz, Yamaha, Denon, Teac...." και γενικότερα αν δεν είχα συζητήσει με ορισμένους εδώ μέσα να μου (υπο)δείξουν κάποια θέματα, θα συμφωνούσα αναφανδόν με τις απόψεις των πωλητών.....
Επειδή μ'ενδιαφέρει και η αξιοπιστία των μηχανημάτων το παιδεύω τόσο.
 


I

iason

Guest
Κοίτα, δεν διαφωνώ με όσα λες, μιας και οι διαφορές -για εμένα, μη παρεξηγηθώ- θα είναι από καθόλου έως ελάχιστα αντιληπτές, όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρχουν.
Πάντως θα με ενδιέφερε να δώσεις κάποιον σύνδεσμο που έχει συγκριτικό μεταξύ του Yamaha με άλλον θεωρητικά κορυφαίο ενισχυτή γιατί οι περισσότεροι που τους ζητώ να ακούσω τον Yamaha, με το που το ακούν αρχίζουν τις ειρωνείες, όπως "από πότε η Yamaha φτιάχνει HiFi" και "οι Ιάπωνες είναι άσχετοι με το θέμα HiFi" ή "πεταμένα λεφτά τα προϊόντα τύπου Marantz, Yamaha, Denon, Teac...." και γενικότερα αν δεν είχα συζητήσει με ορισμένους εδώ μέσα να μου (υπο)δείξουν κάποια θέματα, θα συμφωνούσα αναφανδόν με τις απόψεις των πωλητών.....
Επειδή μ'ενδιαφέρει και η αξιοπιστία των μηχανημάτων το παιδεύω τόσο.
Αγαπητέ οι Ιάπωνες δεν είναι άσχετοι με το θέμα οπως σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές δεν είναι άσχετοι.
Τώρα τι θέλει να προωθήσει ο καθένας στο μαγαζί του δικαίωμά του.!!
Ο Yamaha επειδή γράφτηκαν πολλά ,είναι ενας καλός ενισχυτής για την κατηγορία του τελεία..
Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο, ο Yamaha δεν είναι ουτε accuphase ,ουτε Luxman οπως απλά ενα Αudi δεν είναι Rols Roys.
Και μην ξεχνάς την παροιμία οτι δίνεις παίρνεις.
Φιλικά Ιάσων.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.495
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top