Αναβελονωση κεφαλων κινητου πηνιου

Μηνύματα
519
Reaction score
57
Καλημερα εχω μια dynavector 17d και μια denon 301 χωρις την ακιδα.Εχεις κανεις εμπειρια απο αναβελονωση.Αξιζει τον κοπο οικονομικα?Το ηχητικο αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο με εκεινο καταστραφουν?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
εάν θέλεις να ακούγεται το ίδιο, μόνο στον κατασκευαστή για αναβελόνωση και δεν μιλάω για την denon γιατί θα σου έρθει μια η άλλη από το να πάρεις μια καινούργια!
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Τον προτιμάνε αρκετοί, φίλος που έχει στείλει, η μια έκανε 2 μήνες περίπου και η άλλη 3.
Καλό είναι να του στείλεις ένα email για περαιτέρω πληροφορίες, τιμή κλπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
519
Reaction score
57
Τον προτιμάνε αρκετοί, φίλος που έχει στείλει, η μια έκανε 2 μήνες περίπου και η άλλη 3.
Καλό είναι να του στείλεις ένα email για περαιτέρω πληροφορίες, τιμή κλπ.
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Ξερεις αν ηταν ευχαριστημενοι οι φιλοι σου με το αποτελεσμα?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Είναι διαφορετικές περιπτώσεις, αυτοί πήγαιναν (θεωρητικά) για αναβάθμιση, πχ. η δική σου Dynavector 17D3 φοράει ήδη βελόνα Microridge, δηλαδή τι άλλο να βάλεις... εγώ στην θέση σου θα ρώταγα και την Dynavector και τον Soundsmith, μετά από τις προσφορές τους θα αποφάσιζα!
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Επίσης η Van Den Hul φτιάχνει εξαιρετικές δουλειές και από ότι ξέρω χρεώνει ανάλογα την κεφαλή
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Η εμπειρία μου με τις κεφαλές της συγκεκριμένης εταιρείας είναι διαφορετική.
 





Μηνύματα
2.001
Reaction score
4.059
Εχει κανεις στειλει για αναβελονωση στον Soundsmith?
Λόγω της ιδιαιτερότητας της συγκεκριμένης κεφαλής (διαμαντένιο καντιλέβερ πολύ μικρού μήκους),ψά'ξτο λίγο παραπάνω.
Δεν νομίζω να μπορεί (και αν αξίζει) να κάνει κανείς άλλος κάτι,πέραν του κατασκευαστή.

 

Μηνύματα
519
Reaction score
57
Τελικα αποφασισα να στειλω ενα mail στη Dynavector και ο θεος βοηθος.
Ευχαριστω ολους για τις χρησιμες παρεμβασεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Προσωπική εμπειρία από τέτοια δουλειά δεν έχω...
αλλά, έχω ακούσει διάφορα <<παράξενα>> για ορισμένες εταιρίες και επιπλέον έχω δει σε αγγελίες να πωλούνται κεφαλές αμέσως μετά από αναβελόνωση στους συγκεκριμένους κατασκευαστές!
Γιατί άραγε? :)

Πρόταση μου να το ψάξεις καλά πριν προχωρήσεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Δηλαδη???
Με λίγα λόγια: H MC10 Special που "φοράει" ο βραχίονάς μου, αγοράστηκε ως καινούρια από τον εδώ (Κύπρο) αντιπρόσωπο. Σε κάποια φάση, δεν θυμάμαι (πρέπει να ψάξω στα post του thread του συστήματός μου για να σου πω ακριβώς) αλλά σίγουρα ήταν εκτός εγγύησης, με ελάχιστη χρήση (λόγω διάφορων γεγονότων), "έκλασε" η ανάρτηση της βελόνας, με αποτέλεσμα να μην κάνει τη δουλειά που πρέπει. Πακέτο και αποστολή στον VDH για επιδιόρθωση. "Τα ζώα μου αργά" ο τύπος, σε κάποια φάση την επιδιόρθωσε (και μου "φρέσκαρε" και το διαμάντι στην άκρη) με χρέωσε κανονικότατα για την επιδιόρθωση και μετά από λιγότερο ή σχεδόν ένα χρόνο, η κεφαλή έπαθε την ίδια βλάβη. Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου, σε κάποια φάση την έφτιαξε, δεν με χρέωσε, η κεφαλή παίζει θαυμάσια.

Με άλλα λόγια:
Mην τον πατας στον καλλο :laugh:



ΟΚ, εάν πάθει ξανά την ίδια βλάβη, είπα ότι θα την βγάλω, θα την βάλω στο κουτί της και θα την αφήσω στο ράφι να "πιάνει αράχνες". Φυσικά, "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μην πεις", ρυτό το οποίο μπορεί να βρει εφαρμογή στην περίπτωσή μου, αλλά μέχρι τότε βλέπουμε...
 

Μηνύματα
10
Reaction score
6
Προσωπικά θα πήγαινα σε νέα κεφαλή καθώς η εμπειρία από αναβελόνωση δεν ήταν καλή (πέρα από το μεγάλο διάστημα που χρειάστηκε για να επιστρέψει στα χέρια μου). Το έχω επιχειρήσει με benz και van de hull. Στη πράξη η διαφορά είναι μικρή και έχεις νέα κεφαλή.
 


Μηνύματα
518
Reaction score
460
η goldring δεν κάνει ούτε στις δικές τις κεφαλές.
[DOUBLEPOST=1456393227][/DOUBLEPOST]
Προσωπικά θα πήγαινα σε νέα κεφαλή καθώς η εμπειρία από αναβελόνωση δεν ήταν καλή (πέρα από το μεγάλο διάστημα που χρειάστηκε για να επιστρέψει στα χέρια μου). Το έχω επιχειρήσει με benz και van de hull. Στη πράξη η διαφορά είναι μικρή και έχεις νέα κεφαλή.
Παρόμοια εμπειρία απο τον soundsmith είχα και εγω. Καλητερα καινουργια και ας ειναι φθηνότερο μοντέλο.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Τα πράγματα ειναι πολύ απλά.Όταν έχεις Koetsu τον 10 k€ το σκέφτεσαι,όταν έχεις κεφαλή των 1000€ πας σε καινούργια.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top