Τηλεοραση oled η 4K;

Μηνύματα
25
Reaction score
6
Πριν λίγες μέρες ήμουν στο ίδιο δίλημμα όσον αφορά την αγορά τηλεόρασης 55 ιντσών... μέχρι που είδα από κοντά τις OLED και τις 4 Κ.
Απολαμβάνω πλέον την lg-55EG910!
Κι εγώ αρχικά σκεπτόμουν περισσότερο για Ultra HD 4K (που ήταν και φτηνότερες εδώ που τα λέμε στις ίδιες ίντσες αλλά χωρίς OLED).
Ωστόσο ακριβώς επειδή δε με παίρνει (ούτε στο χώρο μου, ούτε οικονομικά) να αγοράσω το κατάλληλο μέγεθος τηλεόρασης για να μπορώ να αντιληφθώ την ανωτερότητα του Ultra HD 4K δηλαδή τουλάχιστον 84" (σε 16/9), εστίασα στο πολύ πιο αποδοτικό χαρακτηριστικό, αυτό του OLED που, στο κάτω - κάτω, το απολαμβάνει κανείς συνεχώς και σε κάθε είδος προβολής!

Όμως το δίλημμά μου εδώ είναι άλλο πλέον! Σε ποιο από τα δύο OLED μοντέλα να καταλήξω (55EG910V & 55EC930V) και γιατί σε αυτό;!
Εσύ που κατέληξες στο δικό σου (στο 55EG910V), το είχες συγκρίνει κάπως με το άλλο, το 55EC930V και κατέληξες πως θα σε σύμφερε καλύτερα αυτό που πήρες; Αν ναι, θα το εκτιμούσα να μου έλεγες κι εμένα εδώ;
Επίσης δώσε μου, έστω και σε PM, το από που το πήρες με αυτές τις συνθήκες (ευκολίες κοκ).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Εγώ το έκλεισα τόσο σε 36 άτοκες για τον αδερφό μου.
Ο επεξεργαστής του νέου είναι πιο γρήγορος.
Οπότε είτε με καλωδιο είτε Wifi η νέα είναι γρηγορότερη.
Δεν ξέρω πόσο διάφορα θα έχει γίνει ηκαμπυλότητα του πάνελ . Θα χαρώ αν μπορέσω να σε βοηθήσω αν με πάρεις τηλ στο 6973039009
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Κι εγώ αρχικά σκεπτόμουν περισσότερο για Ultra HD 4K (που ήταν και φτηνότερες εδώ που τα λέμε στις ίδιες ίντσες αλλά χωρίς OLED).
Ωστόσο ακριβώς επειδή δε με παίρνει (ούτε στο χώρο μου, ούτε οικονομικά) να αγοράσω το κατάλληλο μέγεθος τηλεόρασης για να μπορώ να αντιληφθώ την ανωτερότητα του Ultra HD 4K δηλαδή τουλάχιστον 84" (σε 16/9), εστίασα στο πολύ πιο αποδοτικό χαρακτηριστικό, αυτό του OLED που, στο κάτω - κάτω, το απολαμβάνει κανείς συνεχώς και σε κάθε είδος προβολής!

Όμως το δίλημμά μου εδώ είναι άλλο πλέον! Σε ποιο από τα δύο OLED μοντέλα να καταλήξω (55EG910V & 55EC930V) και γιατί σε αυτό;!
Εσύ που κατέληξες στο δικό σου (στο 55EG910V), το είχες συγκρίνει κάπως με το άλλο, το 55EC930V και κατέληξες πως θα σε σύμφερε καλύτερα αυτό που πήρες; Αν ναι, θα το εκτιμούσα να μου έλεγες κι εμένα εδώ;
Επίσης δώσε μου, έστω και σε PM, το από που το πήρες με αυτές τις συνθήκες (ευκολίες κοκ).
Δεν βρήκα κανέναν ουσιαστικό λόγο να πάω στο παλαιότερο μοντέλο.
Τόσο απλά.
 


C

chrispo

Guest
...ώρες ώρες δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την ατελείωτη εμμονή με την τεχνολογία, η οποία δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα του χρήστη στο βαθμό που διατείνεται οτι πληρεί. Εδώ δεν μπορούμε να βρούμε διαθέσιμους τίτλους BD για απλό HD και εσείς μιλάτε για UHD , 4k.... Και κάτι άλλο δεν θα έπαιρνα ποτέ μια tv με γνώμονα να δώ μερικά clip άκια στο utube ή σε άλλο internet ικό χώρο. Η tv , προορίζεται για μένα για ¨Καθημερινή ¨ χρήση και αυτό τον ρόλο θα πρέπει πρωτίστως να επιτελεί....(..πέραν αυτών ,δεν είναι ¨κινηματογράφος¨)...όταν προσφέρουν στον κόσμο ανάλογα και προσιτά format , τότε θα το σκεφτώ ....αλλά μέχρι τότε ....δέν...(..bad marketing)
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Εγώ αγαπητέ chrispo έχω ΚΑΙ έργα ΚΑΙ σειρές σε 2 και 4Κ και απολαμβάνω τις 65". Ούτε δέκατο του δευτερολέπτου δεν έχω μετανοιώσει για την αγορά της. Αντιθέτως, λέω..... μα καλά, έβλεπα τηλεόραση πρίν;;;;; :p
 


Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Πανεύκολα θα απαντούσα στο ερώτημα, εαν δεν είχε αυτό γίνει με τρόπο μη ηθικό. Και εξηγώ. Ο ερωτών στο μυαλό του έχει ήδη την απάντηση που θέλει να πάρει απο το ερώτημά του το οποίο εμπεριέχει υπόνοια. Επομένως, σε ποταπές ερωτήσεις ασφαλώς και δεν απαντώ. Μιλάμε για δυνατότητες των τηλεοράσεων στο θέμα αυτό και ξαφνικά ο εν λόγω στρέφει την συζήτηση στο πως ο καθείς θα διαχειριστεί το διαδίκτυο οι ποιές "άκρες" έχει ως προς το 4Κ υλικό. Φυσικά το οτι οι ίδιες οι εταιρίες έχουν ολόκληρη λίστα με 4Κ ταινίες τις οποίες προσφέρουν στους αγοραστές, δεν το γνωρίζει καν.
Αν και έχει λοιπόν λάθος απάντηση στο μυαλό του, δεν θα του κάνω την χάρη να απαντήσω, για τους λόγους που ανέφερα στην αρχή.
 

C

chrispo

Guest
...Σας ευχαριστώ για την ¨απόκρισή¨ σας...με καλύψατε πλήρως..
(..στην κρίση του κοινού, τα λοιπά σχόλιά σας...)


....καμία πρόθεση υπόνοιας δεν είχα...απλά έθεσα μια καθαρή ερώτηση , περιμένοντας μιας ανάλογης μορφής απάντηση....αλλά δυστυχώς δεν προέκυψε κάτι τέτοιο.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Σε όλα τα άυλα μέσα υπαρχει τρόπος νόμιμος και παράνομος .
Πχ dsd που ειναι και τις μόδας.
Ο καθένας πράττει οπως νομίζει ...
Εαν βάλεις αναζητηση στο utube θα βρεις άφθονο υλικό 4K.
Υπαρχουν 4κ κάμερες για όσους ειναι λάτρεις της βιντεοκάμερας ωστε να πρωταγωνιστήσουν κιόλας εαν γουστάρουν .
Ταινειες 4K γυρίζονται εδώ και αρκετα χρόνια .
1 Μαρτίου θεωρητικά θα μπορεις να αγορασεις και player και γυρω στις 30 ταινειες σε μορφή bluray πολυ εύκολα αφού αρχίζει η επίσημη πώληση τους για όσους δεν βολεύονται με τα άυλα φορματ ...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Για ελέγξτε καλά με ένα προγραματάκι το 4Κ υλικό σας και θα δείτε ότι δεν είναι πραγματικό! το 4Κ υλικό ότι και εάν είναι, θα έχει και 10bit χρώμα, και Rec 2020 πράγμα που δεν συμβαίνει σε κανένα ''κλιπάκι'' τουλάχιστον όσο ξέρω εγώ! αντίθετα μόνον με ανάλυση 4Κ, έχω βρει πραγματικά πολλά, αλλά είναι όπως οι fake 3D ταινίες, οι οποίες είναι μεν 3D, αλλά δεν έχουν ''γυριστεί έτσι εξαρχής'' Λοιπόν μέχρι να κυκλοφορήσουν πραγματικές ταινίες, και τηλεοράσεις 4Κ, με όλα τα καλούδια του 4Κ, παραμένουν στο μέλλον!!!

http://www.digitalversus.com/tv-television/closer-look-at-wide-color-gamuts-oled-tvs-a1989.html
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Ηλία υπαρχει πραγματικό υλικό 4κ.
Το μέλλον που αναφέρεις πλέον ειναι εδώ απο 1 Μαρτίου ....
Οποτε εαν ειναι να πάρεις κατι τώρα για α/β λόγο επιλέγεις βάση τα κριτήρια που έχεις ...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αφού ρε Μάκη, ούτε οι τηλεοράσεις ούτε οι προβολείς έχουν color space Rec2020! απλά το προσομοιώνουν! τουλάχιστον αυτό διαβάζω εγώ! και όσα αρχεία 4Κ BD έχω ελέγξει με το MediaInfo, κανένα δεν έχει 10bit χρώμα!
 

Μηνύματα
6
Reaction score
5
Εγώ παίδες απολαμβάνω εδώ και μια εβδομάδα την LG μου 910V 55", το απόλυτο μαύρο (μιλάω ως πρώην Pioneer Kuro, καταλαβαίνετε;). Εκπληκτικό 3D, ακόμα και 2D σε 3D λέει πολλά. Ίσως βέβαια σε σύγκριση με την Pioneer δεν μ αρέσει πολύ στο SD σήμα των ελληνικών καναλιών. Αλλά αυτό είναι πρόβλημα των καναλιών όχι της τηλεόρασης. Την πήρα και 1679€ σε 30 δόσεις !
 

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Ηλία υπαρχει πραγματικό υλικό 4κ.
Το μέλλον που αναφέρεις πλέον ειναι εδώ απο 1 Μαρτίου ....
Οποτε εαν ειναι να πάρεις κατι τώρα για α/β λόγο επιλέγεις βάση τα κριτήρια που έχεις ...
Θα ηταν ευκολο να εξηγησεις τι γινεται απο 1 Μαρτιου?????
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Υλικό και πλευερ υπαρχει διαθέσιμο προς αγορα με τα υπέρ και τα κατα του.
Εαν ειναι πρώιμο η όχι ειναι στην κρίση του καθενός να το σκεφτεί και αν του κανει η όχι ...
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Εδω που φτασαμε τωρα (2016 με 4κ να κυκλοφορουν +νετφλιξ) περιμενεις λιγο ακομα για να εχει 2020 & hdr η συσκευη που θα παρει καποιος ή δε παιρνεις τιποτα και περιμενεις να φτηνηνουν και αλλο αλλα και η ολεδ πολυ καλη αλλα 2000 εχει, δεν ειναι και τζαμπα για no hdr no 2020 no 4k κλπ
 
Last edited:

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Υπαρχει καποιος που να τυχαινει να εχει δικη του προσωπικη αποψη και για τις δυο τηλεορασεις? Ο λογος που ρωταω ειναι γιατι στο ιδιο δειλημα ημουνα και εγω το σεπτεμβρη και επειδη προερχομουνα απο 55αρα led προτιμησα το μεγεθος και πηρα 65 uhd. Τωρα για καποιο λογο πρεπει να ξαναγυρισω στις 55'' και σκεφτομαι την oled. αξιζει τον κοπο ή να κοιταξω σε κατι οικονομικοτερο μιας και τα χρηματα πλεον δεν περισευουν για τετοια χομπυ.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
5
Υπαρχει καποιος που να τυχαινει να εχει δικη του προσωπικη αποψη και για τις δυο τηλεορασεις? Ο λογος που ρωταω ειναι γιατι στο ιδιο δειλημα ημουνα και εγω το σεπτεμβρη και επειδη προερχομουνα απο 55αρα led προτιμησα το μεγεθος και πηρα 65 uhd. Τωρα για καποιο λογο πρεπει να ξαναγυρισω στις 55'' και σκεφτομαι την oled. αξιζει τον κοπο ή να κοιταξω σε κατι οικονομικοτερο μιας και τα χρηματα πλεον δεν περισευουν για τετοια χομπυ.

Την LG OLED 910V που έχω 10 μέρες την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πρώην κάτοχος Pioneer 5090H Kuro για να καταλάβεις τι έβλεπα.
 

Μηνύματα
1.136
Reaction score
366
Εγώ παίδες απολαμβάνω εδώ και μια εβδομάδα την LG μου 910V 55", το απόλυτο μαύρο (μιλάω ως πρώην Pioneer Kuro, καταλαβαίνετε;). Εκπληκτικό 3D, ακόμα και 2D σε 3D λέει πολλά. Ίσως βέβαια σε σύγκριση με την Pioneer δεν μ αρέσει πολύ στο SD σήμα των ελληνικών καναλιών. Αλλά αυτό είναι πρόβλημα των καναλιών όχι της τηλεόρασης. Την πήρα και 1679€ σε 30 δόσεις !
Από που την πήρες με αυτήν την προσφορά,μιας και ενδιαφέρομαι κι εγώ.
Ευχαριστώ!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.450
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top