Klipsch Greek club

Μηνύματα
86
Reaction score
5
Καλησπέρα σε όλους! Την καινούργια σειρά πως την βλέπετε ?? Ενδιαφερομαι για τα rp 160m μου κάνανε κλικ.. Ο χώρος είναι 15 τετραγωνικά και απόσταση ακρόασης 2.40 περίπου . ειναι ενταξει για 6.5 " woofer??βεβαίως θα φτιαχτεί και home cinema σιγά σιγά
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Για τα τετραγωνικά και την απόσταση που αναφέρεις μια χαρά θα είναι τα 160.
[DOUBLEPOST=1454359778][/DOUBLEPOST]Με τί ενισχυτή θα τα παίξεις?
 

Μηνύματα
86
Reaction score
5
Θα ξεκίνησω με av denon ή marantz για να στεισω το home cinema μετά ..να είμαστε καλά για καμία λαμπιτσα για δικαναλη ακροαση . σε σχέση με την referance σειρά τι διαφορες υπάρχουν ?
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα και απο εμένα, ψαχνώ και εγω για αγορά ηχείων και συγκεκριμένα τα RP160 ή 150 που ρωτάει και ο panth.
Επείδη είμαι ολίγον άσχετος με το επάγγελμα έχω παρει τον marantz sr5009 και δεν ξέρω αν ταιρίαζουν. Ακούω μόνο σε stereo και το πιθανότερο είναι να μην στήσω πότε σύστημα Η.Τ..
Η ερώτηση μου είναι αν τα παραπάνω ήχεια "κάνουν" για μουσική ή είναι περισσότερο για Η.Τ.? αν χρειάζεται να συνδιαστούν με sub για καλύτερο μπάσο?
Πέρασα και απο το κατάστημα sound gallery όπου τα παιδιά προθυμοποιήθηκαν και έστησαν τα RP150 καθώς και τα ELAC debut B6 με λαμπάτο ενισχυτή. Τα elac μου φάνηκαν πιο ζεστά σε σχέση με τα klipsch, δεν ξέρω όμως πώς θα ακουστούν με τον δικό μου ενισχυτή. Εσείς που γνωρίζεται τα χρησιμοποιείται για μουσική ή για Η.Τ.
Ευχαριστώ
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Θα ξεκίνησω με av denon ή marantz για να στεισω το home cinema μετά ..να είμαστε καλά για καμία λαμπιτσα για δικαναλη ακροαση . σε σχέση με την referance σειρά τι διαφορες υπάρχουν ?

Ελάχιστες οι διαφορές.
Η φιλοσοφία είναι πάντα η ίδια. Άρα και οι γνωστές χροιές της εταιρείας είναι παρούσες και σε αυτήν την σειρά.
Παρ όλα αυτά , πιστεύω ότι αν ψάξετε στο διαδίκτυο θα βρείτε καταπληκτικές προσφορές.
Εγώ θα προτιμούσα πχ κάτι σε 81...δοκιμασμένα - με απίθανες μεσαίες αλλά & γεμάτο χαμηλό!

http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_no...Ñ&url=search-alias=aps&field-keywords=klipsch
 

Μηνύματα
86
Reaction score
5
Βλέπω έχει βγάλει r 24 f δαπέδου με δύο 4.5 " woofer λετε να ειναι μεγάλο στο χώρο ?? Από τους πίσω τοίχους έχω 50 πόντους.. Αυτή είναι η καινούργια referance σειρά??
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186

Μηνύματα
86
Reaction score
5
Με ενδιαφέρει και αυτό που λέει ο φίλος πιο πανο .. Είναι μουσικό ηχείο ή τα δίνει όλα στο home cinema??
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Το θέμα με την klipsch και τον ήχο της, μας έχει απασχολήσει αρκετά.

Είναι μια εταιρεία που έχει φανατικούς φίλους, αλλά και εχθρούς.
Όπως ακριβώς συμβαίνει και με άλλα αμερικάνικα προϊόντα (πχ krell).

Σε γενικές γραμμές είναι απαιτητικά ηχεία, (διάβασε παραπάνω), όμως αν έχεις υπομονή και διάθεση, μπορείς να κάνεις θαύματα με αυτά!

Συμβουλή μου.. να προηγηθεί ακρόαση. Υπάρχουν καταστήματα που διαθέτουν προϊόντα της σε άμεση αντιπαραβολή με άλλες επιλογές του ανταγωνισμού. Για πληροφορίες, επαναλαμβάνω, κάνε τον κόπο να ρίξεις μια ματιά στα προηγούμενα.
 


Μηνύματα
299
Reaction score
321
Γυρισα απο Γερμανια και εγκατεστησα το συστημα εκ νεου. Προς εκπληξη μου καμια διαφορα στον ηχητικο χαρακτηρα του συστηματος σε σχεση με το πολυ μεγαλυτερο σαλονι της Γερμανιας. Οπως λετε πιο πανω, τα ηχεια (RP160M) δεν ακουγονται με φθηνους ολοκληρωμενους. Ο yamaha AS 700, που με αλλα ηχεια σκιζει, δεν τους εδωσε αυτο που θα ηθελα. Μολις εβαλα τον λαμπατο ομως, τα ηχεια κελαηδησαν. Με 2χ10 W παιζουν μια χαρα, με ταχυ και ελεγχομενο χαμηλο. Επισης δεν μπουμαρουν ακομα και 10 εκατοστα απο τον πισω τοιχο, οπως ακριβως συνεβαινε και στο μεγαλο σαλονι. Αυτο που πρεπει να σημειωσω, ειναι οτι αποδιδουν καλυτερα σε αποσταση περι τα 2.50 και πανω απο τον ακροατη, δεν ειναι near field σε καμια περιπτωση. Συμπερασματικα ενας καλος οικονομικος λαμπατος (και υποθετω ενας ραφιναρισμενος και προφανως ακριβος ολοκληρωμενος) δειχνουν να ειναι το μινιμουμ που ζητανε τα ηχεια για να αποδωσουν αρμονικες και να παιξουν ξεκουραστα. Αν δεν τα ειχα ακουσει με τον λαμπατο και τα εκρινα βασει της αποδοσης με φηθνους ολοκληρωμενους θα τα ειχα σιγουρα πουλησει.
 


Μηνύματα
13
Reaction score
1
Καλησπέρα σας,
Παρα πολύ ευχαριστημένος με τα rf35 .Τα έχω λίγα χρόνια και θέλω να κάνω καμια αναβαθμιση πάλi σε klipsch όπως π.χ. rf83 η rf 7ii η σε κατι λιγο πιο ακριβο πχ.palladium ισως κανενα demo η μεταχειρισμένο.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω πια είναι η γνώμη σας ανάμεσα στα παραπάνο ??? και αν ξερει κάποιος αν υπάρχει κανενα απο αυτα demo η μεταχειρισμενο για αγορα ???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νικος
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Καλησπέρα σας,
Παρα πολύ ευχαριστημένος με τα rf35 .Τα έχω λίγα χρόνια και θέλω να κάνω καμια αναβαθμιση πάλi σε klipsch όπως π.χ. rf83 η rf 7ii η σε κατι λιγο πιο ακριβο πχ.palladium ισως κανενα demo η μεταχειρισμένο.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω πια είναι η γνώμη σας ανάμεσα στα παραπάνο ??? και αν ξερει κάποιος αν υπάρχει κανενα απο αυτα demo η μεταχειρισμενο για αγορα ???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νικος
Για δες εδώ:
http://www.soundimage.gr/search.php?orderby=position&orderway=desc&search_query=klipsch

Εχει αρκετά Klipsch
 


Μηνύματα
150
Reaction score
66
nikos1111 ,φιλος προσφατα εδωσε τα rf62 κ πηρε τα rf83 κ μπορω να σου πω οτι αν εχεις χωρο κ watt να τα θρεψεις θα ακουσεις εντελως αλλο ηχειο θελει ομως χωρο γιατι απλα ειναι τεραστιο αλλα αφου εχεις τα rf35 θα το ξερεις ηδη!
καλη συνεχεια...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Ακόμη ένας που ξέρει να αγοράζει.... :dance2:

Παρεμπιπτόντως.... Μια συμβουλή από έναν παλιό.... Πέταξε όλον αυτόν το συρφετό από τα τηλεκοντρόλ και πάρε αυτό:
http://support.logitech.com/en_hk/product/harmony-one. Επίσης αν ήμουν το πικάπ, θα είχα, μερικά παράπονα...:drinks:
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
E to pickup είναι προσορινα εκει κατω..και γενικα η συνθεση είναι παλια και θα φυγει ..με κατι καινουργιο για να είναι ανετα όλα επανω...
Οσο για τα τηλεκοντρόλ ..εχεις ένα δικιο ..αλλα οκ ...μαζοχαρομαι μαλλον με τα πολλα κουμπακια :p
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
nikos1111 ,φιλος προσφατα εδωσε τα rf62 κ πηρε τα rf83 κ μπορω να σου πω οτι αν εχεις χωρο κ watt να τα θρεψεις θα ακουσεις εντελως αλλο ηχειο θελει ομως χωρο γιατι απλα ειναι τεραστιο αλλα αφου εχεις τα rf35 θα το ξερεις ηδη!
καλη συνεχεια...
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση φιλε manpap. Χώρο έχω ,απλα μου τα χαλαει η γυψοσαδίνα απο το τζακι η οποια συντονιζεται στις χαμηλες αμα τα ανοιξω .Πιστευω αν την μονώσω ισως γλυτώσω την μετακόμιση των ηχείων.
Φιλικά Νίκος
[DOUBLEPOST=1456057053][/DOUBLEPOST]
Ναι ,το έχω δεί. απο εκεί έχω πάρει το cd player της Denon.Και μαλιστα τους είχα πάρει τηλεφωνο αλλά δεν .
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Καλησπέρα στην παρέα,
Μια ερώτηση ρε παιδιά,
ποια θα είναι καλή η τιμή για αγορά για RF-83 μεταχειρισμένα απο φίλο ???
Μου είπε ο φίλος οτι είναι σε καλή κατασταση, δεν τα εχω δεί ακόμα αλλά επειδή πρόκειται να τα δώ αυτες τις μέρες ,να έχω μια ιδέα στο περίπου !!!
είδα τιμή για καινούργια στο skroutz 2.700 .
Ευχαριστώ
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top