Νέος καλεί παλαιούς, όβερ

Μηνύματα
41
Reaction score
75
Καλησπέρα από έναν νέο (στην ηλικία, όχι στην αρρώστια που λέγεται χοουμσινεματίτιδα).

Όλα ξεκίνησαν το 2000, στην τρυφερή ηλικία των 13 ετών (ναι, 29 είμαι τώρα, μαζέψτε τα κομπιουτεράκια) και με την αγορά ενός περιοδικού Ήχου και εικόνας... Από τότε τα πράγματα όλο και χειροτερεύουν (και στην αρρώστια και οικονομικά) και μετά από διάφορα 5.1 υπολογιστών κλπ ήρθε η ώρα του πραγματικού. Αναζητώ λοιπόν τα φώτα σας.
Υπ'όψιν βρίσκομαι Γερμανία, οπότε οι επιλογές είναι περίεργες (Focal? ποια Focal?) αλλά οι τιμές καλύτερες. Τουλάχιστον από ηχεία έχω κατασταλάξει σχεδόν σίγουρα σε Klipsch. Είτε τα καινούργια R-26F είτε τα RF-52 II τα οποία είναι στην ίδια ακριβώς τιμή, και από εκεί και τα σετ τους.
Για τον ενισχυτή το μπάτζετ είναι γύρω στα 450-550€. Υπ'όψιν πηγές θα είναι ps4, λάπτοπ, desktop. Χρήση 90% ταινίες, τετραγωνικά 20, και οι εντάσεις χαμηλές (για την ώρα, λόγω διαμερίσματος). Έχω "γλυκαθεί" με τον Marantz SR5009 ο οποίος δίνει και Pre-out, οπότε σε μελλοντική αναβάθμιση και μετακόμιση, προσθέτω κάτι...καλό για τα τελικά στάδια. Επίσης το σαμπανιζέ έχει και ελαφρώς μεγαλύτερο GAF(Girlfriend Acceptance Factor) σε σχέση πχ με το μάυρο κουτί των Denon.
Η ερωτήσεις μου... Θα τα χρειαστώ όντως ποτέ τα pre-out? Μήπως είναι καλύτερος ο αντίστοιχος Denon? Μήπως να κοιτάξω κανέναν Pioneer να καταλάβω τι σημαίνει class-D power? Μήπως η Yamaha δε φτιάχνει μόνο καλά παπάκια? Μήπως να δώσω ένα 70αρι παραπάνω για τον SR6009? Μήπως να πάρω το χάπι μου?
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Αν μπορεις ν' ανεβεις σε χρηματα, δες αυτη την ευκαιρια......υπ' οψην πως πωλειται ακομα πολυ ακριβοτερα γενικα, ενω ειναι περσινο μοντελο, η Ολλανδια ειναι διπλα, πεταγεσαι και τον αγοραζεις.
Στην ελλαδα πωλειται στα 1419 ευρω και στο εξωτερικο ακομη και 1599 ευρω !!!
Τις ευκαιριες τις αρπαζουμε απο τα μαλλια......
http://www.stassen-hifi.com/amplifiers--receivers/av-receiver/marantz-sr7009
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=...du6oLbolC1H-dZ2J4PyKJw&bvm=bv.113370389,d.d24
 
Last edited:


Μηνύματα
41
Reaction score
75
Ευχαριστώ, τον είδα τον SR7009, έχει και ατμούς, έχει τα πάντα... Το σκέφτομαι δυστυχώς πολύ σοβαρά, αλλά είναι 300+ παραπάνω. Όπως είπες όμως τέτοιες ευκαιρίες τις αρπάζουμε από τα μαλλιά! Καμία γνώμη για τα Klipsch; Νέα vs παλιά σειρά;
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Η νέα σειρά που αναφέρεις, η R (Reference) είναι υποδεέστερη από την παλιά reference (πχ RF-52 II κτλ). Η παλιά reference αντικαταστάθηκε από τη reference premiere με κωδικούς RP.
Γνώμη μου, καλύτερα να πας στην παλιά reference, εκτός και αν αντέχεις οικονομικά για την premiere. Απο την παλιά reference έχω και εγώ ηχεία για home cinema και είμαι ευχαριστημένος.

Όσον αφορά τον ενισχυτή, η τιμή που σου έστειλε ο φίλος hcfreak για τον 7009 είναι άπαιχτη. Αν μπορείς χτυπά τον.
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Εννοούσα καλύτερα να πάει στην παλιά reference παρά στη νέα reference, η οποία είναι μια κατηγορία πιο κάτω.
Αν αντέχει οικονομικά, σαφώς και μπορεί να πάει στη reference premiere. Χωρίς να την έχω ακούσει, δε θεωρώ ότι είναι υποδεέστερη της παλιάς reference, και από υλικά και κατασκευή σίγουρα δε φαίνεται κάτι τέτοιο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Είμαι χρήστης προϊόντων και των 2 σειρών (ref II & ref premiere). Οι διαφορές στον ήχο είναι από ασήμαντες έως ανύπαρκτες.
Ως προς την εμφάνιση, αυτό είναι θέμα καθαρά γούστου. Έτσι αν βρείτε κομμάτια της ref ΙΙ σε προσφορά, προτιμήστε τα !
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Καλησπέρα από έναν νέο (στην ηλικία, όχι στην αρρώστια που λέγεται χοουμσινεματίτιδα).

Όλα ξεκίνησαν το 2000, στην τρυφερή ηλικία των 13 ετών (ναι, 29 είμαι τώρα, μαζέψτε τα κομπιουτεράκια) και με την αγορά ενός περιοδικού Ήχου και εικόνας... Από τότε τα πράγματα όλο και χειροτερεύουν (και στην αρρώστια και οικονομικά) και μετά από διάφορα 5.1 υπολογιστών κλπ ήρθε η ώρα του πραγματικού. Αναζητώ λοιπόν τα φώτα σας.
Υπ'όψιν βρίσκομαι Γερμανία, οπότε οι επιλογές είναι περίεργες (Focal? ποια Focal?) αλλά οι τιμές καλύτερες. Τουλάχιστον από ηχεία έχω κατασταλάξει σχεδόν σίγουρα σε Klipsch. Είτε τα καινούργια R-26F είτε τα RF-52 II τα οποία είναι στην ίδια ακριβώς τιμή, και από εκεί και τα σετ τους.
Για τον ενισχυτή το μπάτζετ είναι γύρω στα 450-550€. Υπ'όψιν πηγές θα είναι ps4, λάπτοπ, desktop. Χρήση 90% ταινίες, τετραγωνικά 20, και οι εντάσεις χαμηλές (για την ώρα, λόγω διαμερίσματος). Έχω "γλυκαθεί" με τον Marantz SR5009 ο οποίος δίνει και Pre-out, οπότε σε μελλοντική αναβάθμιση και μετακόμιση, προσθέτω κάτι...καλό για τα τελικά στάδια. Επίσης το σαμπανιζέ έχει και ελαφρώς μεγαλύτερο GAF(Girlfriend Acceptance Factor) σε σχέση πχ με το μάυρο κουτί των Denon.
Η ερωτήσεις μου... Θα τα χρειαστώ όντως ποτέ τα pre-out? Μήπως είναι καλύτερος ο αντίστοιχος Denon? Μήπως να κοιτάξω κανέναν Pioneer να καταλάβω τι σημαίνει class-D power? Μήπως η Yamaha δε φτιάχνει μόνο καλά παπάκια? Μήπως να δώσω ένα 70αρι παραπάνω για τον SR6009? Μήπως να πάρω το χάπι μου?
Καλώς τον ομοιοπαθή.

Τα Klipsch είναι αρκετα ευαισθητα ηχεία, οπότε ΑΝ ποτέ σου προκύψει ανάγκη για τελικά στάδια, αυτό θα σημαίνει ότι θα θες τότε ΣΙΓΟΥΡΑ άλλον προενισχυτη/ολοκληρωμένο (θα έχουν αυξηθεί οι ανάγκες σου) οπότε τα pre-out τώρα είναι δώρον άδωρον.

Απο εκει και πέρα, ό,τι και να πάρεις δεν θα είναι λάθος, αρκει βέβαια να πάρεις και ένα σαμπάκι, όχι τίποτε ιδιαίτερο, για να νιώθεις λίγο τις ταινίες καλυτερα.
Να π.χ. τώρα μου ήρθε ένα στο μυαλό με πολύ καλό GAF, WAF, MAF κλπ. Δες το εισαγωγικό μοντέλο της SVS το PB13 Ultra. Θα ταιριάζει μια χαρουλα διακριτικά στη γωνία του δωματίου σου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Δες το εισαγωγικό μοντέλο της SVS το PB13 Ultra. Θα ταιριάζει μια χαρουλα διακριτικά στη γωνία του δωματίου
Το pb13 ultra δεν ειναι το εισαγωγικό μοντέλο, και ειναι ΜΕΓΑΛΟ. Ο surfdrifter μάλλον κανει πλάκα.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
75
Ευχαριστώ για τις προτάσεις για τον ενισχυτή. Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη, αλλά που θα πάει. Θέλω WiFi (το χρειάζομαι όντως; ακόμα και τα ψυγέια έχουνε) και 2 εξόδους HDMI (για να γλιτώσω splitter, ή σιγά το πράμα; ) καθώς επίκειται και προτζέκτορας, αλλά αυτό είναι άααααλλη μεγάλη συζήτηση.
Εδώ στους φίλους του Αλέξη τους Γερμανούς η "παλιά" reference II είναι κοντά στα ίδια λεφτά (R-26F 229€/τμχ, RF-52 II το ίδιο, κεντρικά και surround μικρές διαφορές) με την καινούργια reference. Η καινούργια Reference Premiere πάει 100+ ανα τεμάχιο παραπάνω. Με λίγο διαβασματάκι φαίνεται ότι η καινούργια Reference είναι τα φθηνότερα Icon με μικρές βελτιώσεις (δεν έχουν πχ τους cerrametallic κώνους). Επομένως πάμε για Reference II.
Για subάκι το μπάτζετ δυστυχώς δεν φτάνει το PB13 Ultra (αν έφτανε σιγά μην το πάντρευα με ηχεία που όλα μαζί κάνουν τα μισά από το sub, και αν ξέφευγε λίιιιιιιιιιιιιιιγο το GAF, θα της έβαζα το Cloverfield και θα πέρναγαν όλα :lol:). Με κοντά 400 έχω δει το Klipsch R-112SW και με 270(!) το R-12SW. Τα άλλα που πασάρουν τα μαγαζιά είναι τα εγχώρια Elac, Canton, Quadral, Heco αλλά κανένα δε μου γεμίζει το μάτι... Με 499 βρίσκω το παλιό SVS SB-12NSD και με 549 το PB1000. Δικαιολογούν το 100-150άρι(και διπλάσια τιμή από το R-12SW) παραπάνω; Είναι μονόδρομος η SVS για να μετακομίσω σε λιβάδι ώστε να μη φωνάζουν οι γέιτονες; :help:
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Για subάκι το μπάτζετ δυστυχώς δεν φτάνει το PB13 Ultra (αν έφτανε σιγά μην το πάντρευα με ηχεία που όλα μαζί κάνουν τα μισά από το sub, και αν ξέφευγε λίιιιιιιιιιιιιιιγο το GAF, θα της έβαζα το Cloverfield και θα πέρναγαν όλα :lol:). :help:
Σοβαρά τώρα, αν όντως θες σαμπ, το VFM για τα Ευρωπαικά δεδομένα, νομίζω πώς είναι τα SVS, λόγω ευκολης προσβασης σε αυτα σε καλές τιμες. Στην Αμερική υπάρχουν πλέον και καλυτερα στα ιδια χρήματα, αλλά τα μεταφορικα, δασμοι, ΦΠΑ, τα κάνουν πιο ακριβα.

Προτείνω να φτιαξεις έναν κουμπαρά και να πάρεις το PB2000 ή το PC2000 (για καλυτερο GAF), αρκει να μην έχεις γάτα και πάει και το ξύνει νυχθημερόν.
Η αμαρτία μου είναι πώς το PB1000 δεν το έχω ακούσει, αλλά σε 25τμ το PB2000 ήταν λουκουμι. Μην πας σε sealed αν θες ταινίες να σε ταρακουνάνε.

Θα ξεκινήσεις πάντως ένα ωραίο HC και όταν με το καλό έρθει και ο προτζέκτορ, δεν θα θες να φεύγεις από το σπιτι.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
75
Το ήξερα ότι δε θα μου βγει σε καλό να μπω εδώ μέσα. Για σαμπάκι ξεκίνησα, με μπαούλο και έξωση θα καταλήξω :roflmao:. Τα είδα και τα Αμερικάνικα HSU κλπ αλλά δεν είναι και ότι μπορείς να τα φέρεις κρυφά κάτω από τη μασχάλη γυρνόντας από κανένα ταξιδάκι... Μάλλον PB2000 και θα το πασάρω για τραπεζάκι.
Γυρνάω πάλι στον ενισχυτή... Για την Sony τι άποψη έχει το φόρουμ; Θα με διαγράψετε και μόνο που είπα το όνομα; Είδα τον STR-DN860 και έχει όσα χρειάζομαι, αλλά από ήχο; Ή ο Marantz NR1605 θα με καλύψει σε εντάσεις με τα 50 θεωρητικά Wattάκια του;
 


Μηνύματα
681
Reaction score
255
Παρε τον SR-7009 στα 879 ευρω και μην το πεις ουτε του παππα...!!! εχει και 13.2 pre-out για να παιξεις μπαλα αργοτερα με τελικους, εχει ολα τα καλουδια, πληρως εξoπλισμενος.....ακου τι σου λεει ο παππους.....αν παρεις μικροτερο, ειμαι σιγουρος πως θα το μετανοιωσεις και θα μπεις στην διαδικασια να τον πουλησεις και να χασεις και χρηματα......ο μεγαλυτερος καλυπτει και τις περιορισμενες αναγκες για τωρα.......ο μικρος....δεν μεγαλωνει.......over..
 




Μηνύματα
681
Reaction score
255
Μπορει σ' αυτη την σκοτωμενη τιμη που τον ειδες, να μην ξαναβγει ποτε και να χασεις και την αλλη......
Να εισαι ετοιμος παντως, αν τυχον ξαναβγει στα 600 ευρω ή καπου εκει κοντα.
Παντως το μηχανημα ειναι σουπερ και θα σε καλυψει για πολλα χρονια, σιγα σιγα θα προσθεσεις ηχεια και τελικο ή τελικους, για ν' απογειωθει το ολο συστημα σου και ν' απολαμβανεις ηχο και εικονα.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.182
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top