Anti-skating

D

Deleted member 38719

Guest
Καλησπέρα σε όλους.
Χρειάζομαι λίγη βοήθεια εδώ. Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ και με ποιο τρόπο, ν' αντικαταστήσω την πετονιά με το βαρίδι για το antiskating στο πικάπ μου. Πικάπ είναι το: Pro-ject Debut Carbon Esprit , αν παίζει ρόλο αυτό !
Ευχαριστώ.
 


D

Deleted member 38719

Guest
Κόπηκε η πετονιά, από απροσεξία μου, και με ζορίζει το γεγονός που λέει ν' αγοράσω νέο σετ... και μου φαίνεται πολύ ευαίσθητο και "φτινιάρικο" τελικά....
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
που είναι η δυσκολία για μια DIY νέα πετονιά, αντίγραφο της παλιάς?
 

D

Deleted member 38719

Guest
Ok, μάλλον αυτό θα γίνει... Ωστόσο θα μείνω μέχρι τότε χωρίς μουσική! Δεν πιστεύω να επηρεάσει το αποτέλεσμα στον ήχο, αν θ' αγόραζα λίγο πιο χοντρή πετονιά;
 



Μηνύματα
499
Reaction score
14
δοκίμασε με κάποιον που βλέπει καλύτερα. πες του τι θελεις και νομιζω θα ειναι εύκολο
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.866
Reaction score
20.359
Καλησπέρα σε όλους.
Χρειάζομαι λίγη βοήθεια εδώ. Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ και με ποιο τρόπο, ν' αντικαταστήσω την πετονιά με το βαρίδι για το antiskating στο πικάπ μου. Πικάπ είναι το: Pro-ject Debut Carbon Esprit , αν παίζει ρόλο αυτό !
Ευχαριστώ.
Προσωπικά, ζύγισα το βαρίδι της Pro-Ject (νομίζω ήταν γύρω στα 3.5γρ), πήρα διάφορα βαρίδια ψαρέματος και μετά από δοκιμές κατέληξα σε βαρίδι βάρους 0.5γρ. Το έδεσε με Duncan knot και όλα ΟΚ.
 

D

Deleted member 38719

Guest
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, κι εδώ και στα μηνύματα, για τις συμβουλές και την καλή σας διάθεση! Τελικά βρέθηκε φίλος (που βλέπει καλύτερα από μένα) να μου το φτιάξει...
 

D

Deleted member 38719

Guest
Τίποτα. Αν τελικά δεν κάνεις κάτι μόνος σου, δεν θα δεις άμεσα αποτέλεσμα! Ορίστε, το μόνταρα μόνος μου, με μεγεθυντικό φακό, με ματογυάλια... και να το! Παίζει, δεν ακούω διαφορά στην ηχητική, από ότι πριν, και έτσι είμαι ευχαριστημένος! Επίσης, πρόσθεσα κι ένα "platter mat- cork" της Τhorens... νομίζω πως οι φωνές ακούγονται πιο καθαρά! Ωστόσο, είναι όλα, ακόμα, καινούργια - θα δείξει, με τον καιρό... (Ένα ευχαριστώ στον wizzy για το "duncan knot" ) Να και φωτογραφίες:
DSC_5172.JPG
DSC_5174.JPG
DSC_5192.JPG
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Εύγε! το μόνο όμως που παρατηρώ μήπως έχεις σφίξει πολύ την πετονιά και αν θέλεις να μετακινήσεις την βαθμίδα του antiskating θα πρέπει να χαλαρώνεις τον κόμπο;
[DOUBLEPOST=1455519287][/DOUBLEPOST]Σημείωση: αντί πετονιάς κάποιοα στιγμή βάλε μεταξωτό νήμα.......
 


ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Για βελούδινο ήχο :lol::drinks:.

Επειδή το μετάξι είναι πιό μαλακό από το νάυλον και τσουλάει καλύτερα.
 


Μηνύματα
303
Reaction score
432
Ρε παιδιά αυτό το antiskating πόσο επηρεάζει τον ήχο; Η μάλλον να το διατυπώσω αλλιώς...αν κάποιος δε το έχει επάνω υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά σε βελόνα ή βινύλια;

Το λέω γιατί μέχρι πρότινος έπαιζα άθελα μου χωρίς αυτό χωρίς να χω πάρει χαμπάρι...

Προφανώς η καθαρίστρια στο ξεσκόνισμα το έβγαλε από την θέση του και το παρατήρησα μετά από πολύ καιρό.
Διαφορά στον ήχο δεν είδα πάντως...όταν το συνειδητοποίησα απλά το βαλα πάλι πίσω στην θέση του.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.866
Reaction score
20.359
Για βελούδινο ήχο :lol::drinks:.

Επειδή το μετάξι είναι πιό μαλακό από το νάυλον και τσουλάει καλύτερα.
Και; Τι ακροάσιμο, ουσιαστικό αποτέλεσμα θα έχει η αλλαγή; Τι θετικό προσφέρει η καλύτερη κύλιση του μεταξιού από το νάυλον στο anti-skating/στην αναπαραγωγή του βινυλίου/στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα;

(δεν ειρωνεύομαι, για να μάθω ρωτάω)
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Και; Τι ακροάσιμο, ουσιαστικό αποτέλεσμα θα έχει η αλλαγή; Τι θετικό προσφέρει η καλύτερη κύλιση του μεταξιού από το νάυλον στο anti-skating/στην αναπαραγωγή του βινυλίου/στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα;
Το μεταξωτό δεν καμπυλώνη όπως ένα νήμα πετονιάς οπότε θα μαζεύει τα μπόσικα αμεσότερα από την πετονιά και σε βάθος χρόνου θα παραμένει το ίδιο μαλακό και θα γλιστράει καλά εν σύγκριση με την πετονιά που και πολυμερίζεται και μπορεί να ξεκινήσει να μην γλιστράει όπως όταν είναι καινούργια.

Το μετάξι δεν τσακίζει τσαλακώνει. Βασικά είναι ένα από τα τελειότερα νήματα.


Ίσως να έκανε και Καντηλίτσα για πιο υγρές μεσαίες ?
Αυτό που ανέφερε ο dcure παραπάνω είναι σωστό για τον κόμπο, είναι κρίμα να θέλει αλλαγή στην ρύθμιση και να λύνει δένει.

Ρε παιδιά αυτό το antiskating πόσο επηρεάζει τον ήχο; Η μάλλον να το διατυπώσω αλλιώς...αν κάποιος δε το έχει επάνω υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά σε βελόνα ή βινύλια;
Διάβασε το ρυθμίζοντας το πικαπ στα τεχνικά θέματα, είναι sticky.
Είναι πάρα πολύ σημαντικό από φθορά του βινυλίου και ακουστική η διαφορά. Ρύθμισή του με ένα test record.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.866
Reaction score
20.359
Το μεταξωτό δεν καμπυλώνει όπως ένα νήμα πετονιάς οπότε θα μαζεύει τα μπόσικα αμεσότερα από την πετονιά και σε βάθος χρόνου θα παραμένει το ίδιο μαλακό και θα γλιστράει καλά εν σύγκριση με την πετονιά που και πολυμερίζεται και μπορεί να ξεκινήσει να μην γλιστράει όπως όταν είναι καινούργια.

Το μετάξι δεν τσακίζει τσαλακώνει. Βασικά είναι ένα από τα τελειότερα νήματα.
Χμμμ..... ΟΚ, αυτά τα πρακτικά ζητήματα δεν τα είχα σκεφτεί. Εξακολουθώ πάντως να μην πείθομαι για την ακουστκή βελτίωση. Βέβαια, στην περίπτωσή μου (με κεφαλή που ο κατασκευαστής προδιαγράψει 0.2γρ-0.4γρ anti-skating), ίσως να μην έχουν τόσο μεγάλη σημασία - αλλά εάν μου δοθεί η ευκαιρία κι έχω το χρόνο, μπορεί να υλοποιήσω την ιδέα, έτσι, για το γ@μώτο.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Οι διαφορές νομίζω ότι είναι αμελητέες οπότε συμφωνώ μαζί σου για τις ακουστικές διαφορές. Εδικά εάν έχεις βάλει μία πολύ λεπτή πετονιά.

Προσωπικά δεν θα έβαζα πετονιά έστω και για ψυχολογικούς λόγους. θα έβαζα ή το ατσάλινο το μαμήσιο ή κάποιο άλλο νήμα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top