Διατρητη γυψοσανίδα ,αξιζει;

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδια καλησπερα.επειδη φτιαχνω νεο χωρο για ταινιες κυρίως ηθελα να ρωτησω αν η διάτρητη γυψοσανίδα αξιζει για την οροφή.
Εχει οντως αποτέλεσμα? επισης γινεται όλη η οροφή διάτρητη η καποια σημεία;
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ολη η οροφη. Υπαρχουν ετοιμες της KNAUF, μπορεις και να την τρυπησεις μονος σου ανα 6 εκατοστα. Το αποτελεσμα ειναι προφανες. Στην KNAUF μαλιστα το εχουν μετρησει. Εγω εχω μιλησει με μηχανικο του ηχου ο οποιος με επιβεβαιωσε για τα αποτελεσματα και μου το προτεινε. Ειναι σιγουρο οτι σε καποια φαση θα το κανω κι εγω.
 




Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Γιατι τις ξηλώσες ;;

Επειδη ειμαι τωρα στα πρόθυρα να βαλω γυψοσανίδα στην οροφή μου πειτε καμια ιδεα. Να βαλω διάτρητη και στο κενό πουλάει απτο ταβάνι (10-15εκ) να βαλω κατι η δε χρειάζεται;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις να πετύχεις.

Ίσως να συμβουλευτείς και εναν ειδικό, να γίνουν μετρήσεις κτλ...
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Καλο ηχο για τις ταινιες μου θελω.
Το θεμα ειναι οτι το σπιτι ειναι 4 τοίχοι τωρα χωρις έπιπλα χωρις τιποτα. Υποτίθεται πρωτα θα μπουν οι γυψοσανίδες και μετα θα μεταφέρω πραγματα εκει για να μετακομίσω.αρα δε γινεται να γίνουν μετρήσεις πρωτα...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος?
Παντως προσωπικα πιστευω οτι διατρητη γυψοσανιδασ να βαλεις, επισης αν εχεις τοιχο απο τη μερια που θα ειναι τα μηχανηματα να προσεξεις μην ενοχλεις οποιους ειναι απο την πισω μερια του τοιχου (αν υπαρχουν).
Δεν ξερω επισης τι ειδους μηχανηματα εχεις (αν εχεις). Γιατι αν σκοπευεις να κανεις απο την αρχη ενα συστημα, με την γυψοσανιδα θα μπορουσες να βαλεις και εντοιχιζομενα ηχεια και να περασεις τα καλωδια απο πιο μπροστα, οπως επισης να βαλεις και τον προβολεα με την βαση του. Οποτε ισως θα επρεπε να δωσεις καποια πληροφορια παραπανω για τις σκεψεις σου.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
οτι ναι......
οπου ναναι..
.οπως ναναι.....
δουλεια να εχουν οι μαστορες μετα....
στο ραβε ψηλωνε...
οταν συντονιζουν....
.ακουσουμε κατι καλυτερο- σωστοτερο
(στα αυτια μας παντα) ...
.και διατρητο πατωμα ...να κρυβονται τα ψιχουλα ...για να γλυτωνουμε το σκουπισμα.....
Αληθεια ο μηχανικος ηχου ...πως εγινε μηχανικος......τυπου πηραμε μια πενσα και ενα κατσαβιδι -
ανοιξαμε συνεργειο -
και ψαχνουμε για τυφλους.....
..το hardboard προφανως ειναι γνωστη τεχνολογια για αυτον....
για auralex δεν το συζηταμε...
...δεν ξερει ....\
....απο τετοια πραματα το παλικαρι...εχει μεινει στην τεχνολογια αυγοθηκης.....
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γιατι τις ξηλώσες ;;

Επειδη ειμαι τωρα στα πρόθυρα να βαλω γυψοσανίδα στην οροφή μου πειτε καμια ιδεα. Να βαλω διάτρητη και στο κενό πουλάει απτο ταβάνι (10-15εκ) να βαλω κατι η δε χρειάζεται;
Γιατι μειωθκε ο ογκος και συνολικα η αντηχηση ενος ηδη μικρου δωματίου.

Αν θελεις να κανεις σωστη δουλεια θα πρεπει να σε βοηθήσει ενας σωστος επαγγελματιας.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
:D:DΕννοεί οτι πρέπει να γίνει μελέτη απο επαγγελματία για να σου πει τι θα βάλεις ακριβώς και όχι απο δήθεν γνωστή που το παίζει -μαθαίνει πάνω στην πλάτη σου .
Μετα την εγκατάσταση οι γυψοσανίδες συντονίζουν σε κάποιες συχνότητες αλλα πλέον ειναι αργά γιατι εχει τελειώσει η δουλεια και πρέπει να τα ξανάμαπλώσεις γιατι πάλι ανακάλυψες οτι συντονίζει πλέον αλλου .
Μετα την 5 προσπάθεια τις ξυλωνεις όλες τις γυψοσανίδες γιατι βαρέθηκες , ειδικά εαν πας σε κάποιο αλλο χώρο που ειναι φροντισμένος με πχ auralex και παίζει πολυ πολυ καλύτερα .
Πάνω κάτω αυτα εννοεί και οτι οι περισσότεροι εγκαταστατες δεν ξέρουν τι τους γίνεται απο το θεμα ήχου, συντονισμων , διαθλάσεις , μπασοπαγιδων και συμπεριφορά χώρου σε αξιοπρεπές συστήματά και πολυ περισσότερο σε home cinema.
Εαν δεν τα σκασεις χοντρά δεν παίρνεις σε αποτέλεσμα με ημίμετρα και απλώς χαλάς τα λεφτα σου εκτός εαν βρεις κάποιον που ξερει τι κανει αποδεικνύοντας το με μελέτες η να σε παει σε κάποιο χώρο που εχει βελτιώσει ωστε να στο αποδείξει ...
Πάνω κάτω αυτα .
Ελπιζω να το μετέφρασα σωστά .:wink:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.....αμα δεν βρεξεις λολο δεν τρως ψαρι.,......
οπου βρεξεις = να αδειασεις το πορτοφολι σου (ακουγοντας τον καθε <ειδικο>
Οπου ψαρι ...αυτο που φανταζοσουν οτι θα ηθελες αλλα δεν σου βγηκε εξαιτιας καποιων <ειδικων>......
ξαναξεγκουγκλαρισε με Μακη........
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δεν χρειάζεται αγαπητέ ...
Εαν δεν το καταλάβει κάποιος ας ξαναδιαβάσει το προηγούμενο δικό μου τηλ τελευταία παράγραφο ...
 



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Τι να κάνω αφού βαριέστε μερικοί να γράψετε , να μην βοηθήσω τον άνθρωπο ?
[DOUBLEPOST=1454908499][/DOUBLEPOST]:o:D:beta:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
.και διατρητο πατωμα ...να κρυβονται τα ψιχουλα ...για να γλυτωνουμε το σκουπισμα..... :lol::lol::lol:
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Eπαιδια να ρωτησω κατι μην ανοίγω νεο θεμα.
Στο χωρο που φτιαχνω θελω απο ενα παράθυρο που υπαρχει να μη μπαίνει καθολου φως.
Εκει θα βαλω Ρομάν.μπορω πισω απο αυτο να βαλω blackout μαύρο ρόλο?
Δεν εχει δει απο κοντα τα Ρομάν και πως ειναι και δε ξερω.
Η υπαρχει blackout Ρομάν?

Το ρημάδι το πατζουρι αφήνει πολυ φως μεσα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top