Ακτινοβολητες Dolby Atmos;



Μηνύματα
487
Reaction score
207
Τα έβαλα αλλά έμπλεξα λίγο με δουλειές.
Πρώτη γεύση πολύ θετική, τα έβαλα επάνω στα main και τα δήλωσα Dolby enabled στον denon, έτρεξα ένα audyssey και δοκίμασα 3-4 demo.
Είδα και bd ελεύθερο σκοπευτή για κανένα 20λεπτο,σήμερα πιστεύω να το δω όλο και το 3ημερο να παίξω περισσότερο.
 
  • Like
Reactions: PPG





Μηνύματα
487
Reaction score
207
Ακόμα τα έχω επάνω στα L/R.Έλα αύριο το απόγευμα να τα ακούσεις κι εσύ,γιατί μέσα στην βδομάδα θέλω να προχωρήσω στην δοκιμή 2....FH
Δεν υπάρχει και πουθενά το δισκάκι του 2015 dolby atmos που τα έχει όλα μαζεμένα...
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Αν και τα δίπολα δεν βλέπω να αναφέρονται στις προδιαγραφές για atmos,όμως αυτά είναι και δεν μπορούν να αλλάξουν.
Για surround μιλάω,θα πρέπει και αυτά να κατέβουν στο 1.25μ ?
Και αν ναι,ποιο σωστά τι είναι,ακριβώς στην ίδια ευθεία με την θέση ακρόασης,λίγο ποιο μπροστά,λίγο ποιο πίσω;Να σημειώσω πως πίσω τοίχος δεν υπάρχει.... DSC_1017.JPG
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αν και τα δίπολα δεν βλέπω να αναφέρονται στις προδιαγραφές για atmos,όμως αυτά είναι και δεν μπορούν να αλλάξουν.
Για surround μιλάω,θα πρέπει και αυτά να κατέβουν στο 1.25μ ?
Και αν ναι,ποιο σωστά τι είναι,ακριβώς στην ίδια ευθεία με την θέση ακρόασης,λίγο ποιο μπροστά,λίγο ποιο πίσω;Να σημειώσω πως πίσω τοίχος δεν υπάρχει.... View attachment 56192
Κι εγώ Klipsch έχω για surround. Τα κατέβασα στο 1.35, που ήταν και το χαμηλότερο που μπορούσαν να πάνε. Μετέφερα και τον καναπέ στην ίδια ευθεία με αυτά, αλλά μόνο για να μπορέσω να βάλω 4 ηχεία στην οροφή.

Το σχεδιάγραμμα της Dolby αφήνει κάποια περιθώρια.

7.1.4 speaker1.jpg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Last edited:


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Ναι αυτή την περίπτωση εξετάζω.
Με τα κανάλια ύψους δεν έχω θέμα, θα μπουν όπως στο σχέδιο, ίσως ελάχιστα ποιο πίσω προς το μέρος της μπροστινής 3αδας.
Για τα surround που θα κατέβουν, δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να πάνε τόσο πίσω επειδή είναι διπολα και δεν έχω βρει πουθενά ακόμα αναφορές για τέτοια περίπτωση.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
απο 45 μοιρες το πηγαν στις 80 και 65 ? !! καλα που δεν εκανα τρύπες ακομη...

τελικα τι ισχύει ?
Εγώ ακολούθησα στα 4 ηχεία τις προδιαγραφές που είδες για το 7.1.4. Φαντάζομαι ότι το σωστό είναι αυτό που βλέπεις εδώ.
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ερώτηση: Αν δεν υπάρχει δυνατότητα να μπουν στο ταβάνι, γίνεται (ή τουλάχιστον θα παίξουν σωστά) ένα ζευγάρι που θα είναι τοποθετημένο ψηλά και θα κοιτάει με κλίση προς τα κάτω στην θέση ακρόασης;
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Μπορεί να μην είναι το απόλυτο ζητούμενο κατά dolby,αλλά κι εγώ έτσι θα τα βάλω.
Με την μόνη σημαντική επισήμανση πως πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένα με τα μπροστά L/R.
 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top