Συναυλίες Στην Ελλάδα Στο Μέλλον!






Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ. CLOCK DVA. . . . Gagarin 205

....................................fashinating !
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
E, όχι! Α, ρε μαύρη ξενιτιά, τι τραβάμε...

Υ.Γ.: Να πας και να μας πεις πως πέρασες!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
E, όχι! Α, ρε μαύρη ξενιτιά, τι τραβάμε...

Υ.Γ.: Να πας και να μας πεις πως πέρασες!
- come on μοντερατόρε ,
έλα , θα έχει at least ενδιαφέρον
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Φίλτατε, να κόψω αεροπορικό εισιτήριο μόνο και μόνο για να δω Clock DVA, ούτε καν.:D
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ακομα δεν έχουμε συνέλθει καλα καλα απο το σοκ των Goat, μας έρχεται ενα ακόμη.Παρασκευη 20 ΜΑΗ στο Αν Club έρχονται οι Uncle Acid & The Deadbeats για να μολύνουν με βρώμικο rock'n'roll τον αερα της Αθήνας.
Ευσταθιε τέκνον μου να ετοιμάζεσαι, οδοστρωτήρες, πάμε να σιγοτραγουδησουμε κάποια απο τα αγαπημενα μας τραγούδια και στίχους :lolsign::lol: Τους έχασα το 2014, δεν θα αφήσω να γίνει το ίδιο λάθος.


 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Live με underground ολα τα λ7 λέμε ,έτοιμος πανέτοιμος φύγαμεεε πάμεεε..
:dance2:
Πρεπει να'ρθει κι ο Μη, να τον βάλουμε δίπλα στα PA να κουφαθεί τελείως μια και καλη να ησυχάσει δια παντός με τα ντακ και τα καλώδια. :D Ευτυχισμένος σαν και μένα, κουφός λεμε κροσοβερ μεςα στ'αυτι :lol:
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Μία ιδιαίτερη περίπτωση: Λίγες ημέρες αργότερα από το παραπάνω, ο John Carpenter. Αν κάποιος έχει δει ταινίες ‘ντυμένες’ με τη μουσική του, πιστεύω δε θα έχει ξεχάσει ούτε τις ταινίες ούτε τη μουσική. Ακόμα και σαν φόρος τιμής, νομίζω του αξίζει το χειροκρότημά μας:

http://www.in.gr/entertainment/music/news/article/?aid=1500066233



 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Πρεπει να'ρθει κι ο Μη, να τον βάλουμε δίπλα στα PA να κουφαθεί τελείως μια και καλη να ησυχάσει δια παντός με τα ντακ και τα καλώδια. :D Ευτυχισμένος σαν και μένα, κουφός λεμε κροσοβερ μεςα στ'αυτι :lol:
:lol::lol: Full balance συνδεδεμένος ,ειχα δει σε μεταλ στο Αn
εναν με μπουκαλι μπύρα στο χέρι να κοπανάει το κεφάλι του πάνω στο PA την ωρα του Live.Λες;:roflmao:
Και μετα θα μου λέει ο ΜΗ. για καwλώδια με τονική ισορροπία.:roflmao:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Μία ιδιαίτερη περίπτωση: Λίγες ημέρες αργότερα από το παραπάνω, ο John Carpenter. Αν κάποιος έχει δει ταινίες ‘ντυμένες’ με τη μουσική του, πιστεύω δε θα έχει ξεχάσει ούτε τις ταινίες ούτε τη μουσική. Ακόμα και σαν φόρος τιμής, νομίζω του αξίζει το χειροκρότημά μας:

http://www.in.gr/entertainment/music/news/article/?aid=1500066233



ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ :lolsign: τι τιμές ειναι αυτές? 39 Γιουροζ προπώληση για να κάτσω όρθιος? θα ήθελα πολυ να πάω γιατί αξιζει, αλλα οι τι σε ειναι εξωπραγματικές.
[DOUBLEPOST=1458681983][/DOUBLEPOST]
:lol::lol: Full balance συνδεδεμένος ,ειχα δει σε μεταλ στο Αn
εναν με μπουκαλι μπύρα στο χέρι να κοπανάει το κεφάλι του πάνω στο PA την ωρα του Live.Λες;:roflmao:
Και μετα θα μου λέει ο ΜΗ. για καwλώδια με τονική ισορροπία.:roflmao:
Ρε συ θα μπερδεύτηκες σου λεω για ταινία του Jean-Claude Van Damme σου έλεγε και για μυική ισορροπία, όχι για τα καλώδια λεμε...:lol:
Θα τον πάρουμε με το ζόρι, είδα την μέση του σε κακή κατάσταση την τελευταία φορα, θέλει κούνημα.:drinks:
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους

Ξέρω, το παρόν νήμα έχει ειδησεογραφία και αφιερώματα σε μεγάλες συναυλίες και μουσικά γεγονότα, πολύ αξιόλογα, που τις περισσότερες φορές είναι μοναδική ευκαιρία για να τις παρακολουθήσει ή σοβαρή απώλεια η αδυναμία να παραβρεθεί κάποιος.

Επίσης, από όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής στο νήμα, παρατήρησα ότι οι περισσότερες αναφορές για τις επικείμενες συναυλίες, είναι για ξένα συγκροτήματα, ροκ ή ποπ, γενικά μοντέρνα μουσική, με ελάχιστες στην ελληνική μουσική, ιδιαίτερα στην έντεχνη/λαϊκή. Ακόμα πιο ιδιαίτερα, αυτές οι αναφορές σχεδόν μονοπωλούν το νήμα τα τελευταία χρόνια της κρίσης και των μνημονίων. Και είναι όλες φυσικά επί πληρωμή, με εισιτήριο.

Με αυτό που θα παραθέσω, θέλω να "σπάσω" λίγο (με την καλή έννοια, βέβαια) το κλίμα και να αναφερθώ σε μια σύντομα επικείμενη συναυλία, που γίνεται προς τιμήν ενός από τους πιο σημαντικούς Έλληνες συνθέτες και δημιουργούς, ειδικά των τελευταίων "χουντικών" χρόνων, αλλά - κυρίως - των μεταπολιτευτικών τοιούτων. Πρόκειται για τον συνθέτη και δημιουργό μερικών από τα σπουδαιότερα έργα της Ελληνικής μουσικής, τον Γιάννη Μαρκόπουλο.

Με μεγάλη μου λύπη πρέπει να αναφέρω ότι έχασα την περσινή συναυλία του, που ήταν να γίνει στο Ηρώδειο, τον Σεπτέμβρη, αλλά τελικά αναβλήθηκε (και δεν ξέρω αν πραγματοποιήθηκε τελικά), όμως ήμουν στην επαρχία τότε.

Αντιλαμβάνομαι ακόμα ότι η συγκεκριμένη αναφορά ίσως ξενίσει ή "ξυνίσει" κάποιους, αλλά επειδή πρόκειται για πραγματικά σπουδαίο πολιτιστικό (και πολιτικό) γεγονός, θεωρώ ότι είχα την υποχρέωση να το αναφέρω.

Η Κ.Ε. του ΚΚΕ λοιπόν, διοργανώνει στην αίθουσα συνεδρίων του κόμματος, στον Περισσό, την Δευτέρα, 28 του Μάρτη, 2016:

Όπως έγραψα λοιπόν, τη Δευτέρα 28 Μάρτη, στις 19.00 (ώρα προσέλευσης 18.30), θα πραγματοποιηθεί συναυλία με έργα του Γ. Μαρκόπουλου, στην Αίθουσα Συνεδρίων της ΚΕ του ΚΚΕ στον Περισσό (Λεωφ. Ηρακλείου 145). Στην εκδήλωση θα μιλήσει ο Νίκος Σοφιανός, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ. Θα παρευρεθεί ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας.



Η συναυλία, υπό τη διεύθυνση του ίδιου του συνθέτη, αποτελείται από 2 μέρη.

  • Α' Μέρος: «Χρονικό» σε στίχους Κ. Χ. Μύρη. Ο Γιάννης Μαρκόπουλος παρουσίασε για πρώτη φορά το «Χρονικό» το 1969, στο ιστορικό στούντιο «Λήδρα», και την ίδια χρονιά ανέθεσε στους Νίκο Ξυλούρη και Μαρία Δημητριάδη την ερμηνεία και για την ηχογράφηση του έργου στο δίσκο. Στη συναυλία της Δευτέρας, το «Χρονικό» ερμηνεύουν οι Νατάσσα Μποφίλιου και Μίλτος Πασχαλίδης.
  • Β' Μέρος: Επιλογές από έργα του συνθέτη. Συγκεκριμένα, θα ακουστούν τα παρακάτω τραγούδια:
  1. Από τον κύκλο τραγουδιών «Εργάτες», «Εμείς» σε στίχους του συνθέτη.
  2. Από τον κύκλο τραγουδιών «Εντεύθεν», «Αχ Πλάτανέ μου» σε στίχους του συνθέτη, «Από μεγάλον έρωτα» σε στίχους Πόλυς Κυριακού και «Εκ βαθέων» σε ποίηση του Γιώργου Βολουδάκη.
  3. Από «Τα πρώτα τραγούδια», «Πέρα από τη θάλασσα» σε στίχους Ερρίκου Θαλασσινού και «Γκρεμισμένα σπίτια» σε στίχους Νότη Περγιάλη.
  4. Από τη σειρά τραγουδιών «Ανεξάρτητα», «Οι οχτροί» σε στίχους Γιώργου Σκούρτη, «Η Ελλάδα (Λένγκω)» και «Ζαβαρα - Κατρα - Νέμια» σε στίχους του συνθέτη.
  5. Από το μουσικό έργο «Θητεία», «Πρόλογος για τον Αθανάσιο Διάκο», «Τα λόγια και τα χρόνια» και «Μαλαματένια λόγια» σε στίχους Μάνου Ελευθερίου.
  6. Από το μουσικό έργο «Ηλιος ο πρώτος», «Κάτω στης Μαργαρίτας τ' αλωνάκι» σε ποίηση Οδυσσέα Ελύτη.
  7. Από τον κύκλο τραγουδιών «Μετανάστες», «Μιλώ για τα παιδιά μου» και «Η Φάμπρικα» σε στίχους Γιώργου Σκούρτη.
  8. Από το μουσικό έργο «Ιθαγένεια», «Χίλια μύρια κύματα μακριά τ' Αϊβαλί» σε στίχους Κ. Χ. Μύρη.
  9. Από τη σειρά τραγουδιών «Τα τραγούδια του νέου πατέρα», «Την εικόνα σου (Χρώματα κι αρώματα)» σε στίχους Μιχάλη Κατσαρού.
  10. Από τον κύκλο τραγουδιών «Σεργιάνι στον κόσμο», «Παραπονεμένα λόγια» σε στίχους Μάνου Ελευθερίου.
Ερμηνεύουν: Νατάσσα Μποφίλιου, Μίλτος Πασχαλίδης, Χαράλαμπος Γαργανουράκης, Λάκης Χαλκιάς, Δάφνη Ζουρνατζή και η 13χρονη Γεωργία Φασουλάκη.

Συμμετέχουν: Η ορχήστρα «Παλίντονος Αρμονία» και το πειραϊκό φωνητικό σύνολο «Libro Coro» σε διδασκαλία της Ανθής Γουρουντή.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Εγώ φυσικά θα (προσπαθήσω να) πάω. Οικογενειακώς, αν γίνεται. Για τους άλλους, που διαβάζουν το νήμα, απλά συστήνω να μην τη χάσετε.
-
 






Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top