Ο δικος μου tw 9200

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Έχει γίνει παράδοση πια όταν ο προβολέας μου μπαίνει προς πώληση να ακολουθεί και παρουσίαση για το πώς παίζει .
Διαβάζοντας αυτές τις μέρες ένα ακόμα review για τον TW-9200 σκέφτηκα ότι ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ κάτι για να αποκαταστήσω σε ορισμένα σημεία την φήμη του προβολέα.

Τώρα θα μου πείτε είναι δυνατόν να παίρνει μέρος η κόρη σου στα καλλιστεία και εσύ να είσαι μέρος της κριτικής επιτροπής .
Γιατί όχι είναι η απάντηση είμαι βέβαιος ότι εάν το καλοσκεφτείτε θα διαπιστώσετε ότι δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπετε reviewer να κάνει κάτι αντίστοιχο.
Άλλωστε παρουσιάσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο θα έχετε βρει αρκετές παρουσιάσεις στο διαδίκτυο και θα έχετε ήδη σχηματίσει άποψη είπαμε η δική μου στοχεύει στην αποκατάσταση της μέρους της φήμης του προβολέα .

Ας τα πάρουμε από την αρχή
Το πρώτο πράγμα που κοιτάμε πριν αγοράσουμε έναν προβολέα ποιο είναι ?
Το πώς παίζει φυσικά

Το δεύτερο ?
Tι εγγύηση καλύπτει το μηχάνημα και πόσο συχνά παρουσιάζει βλάβες

Το τρίτο ?
Σε περίπτωση βλάβης τι γίνεται ? Θα στείλουν τον προβολέα στο εξωτερικό θα μου τον αντικαταστήσουν θα μου τον ανακατασκευάσουν ?

Γιατί γίνονται με αυτήν την σειρά οι σκέψεις μας ?
Μα γιατί κανείς δεν θέλει να σκέπτεται ότι θα είναι αυτός ο άτυχος και θα του χαλάσει το καμάρι του έτσι δεν είναι ?

Λοιπόν το πρωτότυπο της δίκης μου παρουσίασης θα είναι ότι θα απαντηθούν και τα τρία σημαντικά ερωτήματα .
Ναι έχω αυτήν την δυνατότητα πρώτον γιατί έχω συμβιώσει με τον προβολέα και δεν μου δόθηκε απλά για παρουσίαση και δεύτερον γιατί όπως και να το κάνουμε σαν τελικός χρήστης έχω δει και την συμπεριφορά που έχουν τα τεχνικά τμήματα των εταιριών και πόσο φιλικά είναι απέναντι στον πελάτη τους .

Με την ευκαιρία λοιπόν θα τα χώσω και σε κανα δυο τεχνικούς διευθυντές που με στεναχωρήσαν στο παρελθόν

Συνεχιζεται ........
 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
ερωτημα πρωτον πως παιζει ?

Αρχικα να σας επσιημανω οτι στα δικα μας κομματια τα Ελληνικα δεν υπαρχει THX mοde και αυτο ειναι αχετο με την πηγη απο την οποια λαμβανει την εικονα ο προβολεας μας .
Ουτε σε RGB σημα απο htpc, ουτε σε YCbCr απο media player βλεπεις THX mode, δεν ειναι ανενεργο -γκριζο, απλα δεν υπαρχει η επιλογη .
Εαν το βρειτε σε καποιον προβολεα σημαινει ειτε οτι ηρθε απο αλλα μερη που κανεις δεν τα ξερει , ειτε οτι καποιος σκαλισε τα αποκρυφα του προβολεα (service menu- δεν εχω μπει υποθεσεις κανω)
Ο προβολεας ως γνωστο (http://www.perfectimage.gr/2014/03/04/epson-eh-tw9200-full-review/)
διαθετει ρυθμιστικα δυο σημειων για την κλιμακα του γκριζου , ρυθμιστικα για να ρυθμιστει το gamma σε 9 σημεια καθως και ενα πληρες cms με ξεχωριστα ρυθμιστικα για την φωτεινοτητα, τον κορεσμο και την αποχρωση ολων των χρωματων

οι εικονες που ακολουθουν ειναι με τις default ρυθμισεις στο Natural και στο cinema mode

Πρωτα το cinema

Οπως βλεπετε το χρωματικο τριγωνο του προβολεα μου ειναι αρκετα υπερκορεσμενο και διαφερει κατα πολυ σε οσα εχουμε δει σε αλλες παρουσιασεις
Η κλιμακα του γκριζου ομως ειναι τυπικη του μοντελου στο cinema mode .
Οπως θα δειτε το gamma σε αυτο το mode στα ψηλα της κλιμακας ειναι πολυ χαμηλο και δεν ερχεται με τα ρυθμιστικα που διαθετει ο προβολεας ακομα και μετα απο επιπονη προσπαθεια με το ρυθμιστικο customized gamma .

Εδω βρισκεται και η απαντηση γι αυτους που αντιγραφουν ρυθμισεις απο καλιμπραρισμενα προβολακια στο δικο τους

Ριξτε μια ματια στον δικο μου στο cinema mode με τις default ρυθμισεις και μετα ανατρεξτε στην παρουσιαση που εκανε ο Μανωλης εδω http://www.perfectimage.gr/2014/03/04/epson-eh-tw9200-full-review/
προσεξτε ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα στο χρωματικο τριγωνο αναμεσα στον δικο μου και στον προβολεα που μετρησε ο Μανωλης .
Ριξτε και μια ματια αναμεσα στις διαφορες που εχει το gamma στα ψηλα της κλιμακς του γκριζου 2.15 περιπου ο προβολεας που μετρησε ο Μανωλης 1.80 ο δικος μου .

Μην απογοητευεστε τα καλα ερχονται στην συνεχεια.....

cinema grayscale.jpg



cinema gamut.jpg
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
To Natural mode ειναι αυτο που μας δινει και τα καλυτερα αποτελεσματα στις ρυθμισεις
Οπως βλεπετε η θερμοκρασια ειναι αναλογη της εποχης χειμωνιατικη και το gamma κανει και εδω μια μικρη βουτια το χρωματικο τριγωνο ακολουθει με την προρυθμιση HDTV ειναι το πιο φιλικο ως προς το χρωματικο τριγωνο rec. 709



Grayscale pre.jpg

hdtv pre.jpg

[DOUBLEPOST=1454931646][/DOUBLEPOST]εδω για μην μπερδευεστε ειναι το natural mode με χρωματικο τριγωνο συμφωνα με την προρυθμιση SMPTE-C οπως βλεπετε το μπλεδκι καθεται καλυτερα αλλα το πρασινο και το κοκκινο εχουν θεμα με την χροια τους σε κορεσμο 100 %


Natural smpte-c.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
και εδω με EBU στην ουσια δινει πανω κατω τα ιδια αποτελεσματα με το HDTV αλλα εδω οπως και στο προηγουμενο εχω σκαλισει την θερμοκρασια αντι για 6500 κελβιν την εχω βαλει στους 6000 και εφτιαξα λιγο το λευκο μου στα 80 ire
Στην ουσια ο προβολεας δεν εχει χρωματικο θεμα απλα θελει τις διορθωσεις του στην κλιμακα του γκριζου για να αποδωσει σωστα

natural ebu.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Συνεχιζουμε .....

Ολες οι μετρησεις εχουν γινει σε οθονη 110 ιντσων με κερδος 1.1 με το i1d3 και με correction απο το καινουργιο μου spectro i1 pro rev. E

Θα συνεχισω με χρωματικα τριγωνα απο το natural mode στο οποιο εχω καλιμπραρει μονο το λευκο ωστε να δειτε πως αποδιδουν οι τρεις προρυθμισεις του προβολεα κατα σειρα εμφανισης λοιπον εχουμε HDTV , EBU και SMPTE-C να επισημανω οτι οι προρυθμισεις αυτες ειναι διαθεσιμες μονο στο natural mode και δεν εμφανιζονται στο cinema στο living room και στο dynamic
Οπως βλεπετε το καλυτερο και επικρατεστερο για πειραγμα ειναι το πρωτο

HDTV



hdtv.jpg


EBU

ebu.jpg


SMPTE-C

SMPTE-C.jpg
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ακολουθουν τα αποτελεσματα των ρυθμισεων τα οποια θα αναλυσω στην συνεχεια
Να επισημανω οτι το chromapure 3 που χρησιμοποιησα δινει την δυνατοτητα να επιλεξεις διαφορετικη de formula για την κλιμακα του γκριζου και το gamma απο το χρωματικο τριγωνο .
Στην κλιμακα του γκριζου εχω επιλεξει CIELUV και οι τιμες κατω απο 4 θεωρουνται αποδεκτες σαν μικρες αποκλισεις που δεν αντιλαμβανεται το ματι ενω στο χρωματικο τριγωνο επελεξα την formula CIE94 στην οποια η τιμες κατω απο 1.5 ειναι απολυτως αποδεκτες σαν αποκλισεις που δεν αντιλαμβανεται ευκολα το ματι .

grayscale after.jpg



οπως βλεπετε τα μεγαλυτερα λαθη στην ρυθμιση ειναι στα χαμηλα της σκαλας και με τιμες de κατω του 4 με μεσο ορο σε ολη την κλιμακα 1.43 με το gamma να εχει ρυθμιστει πολυ καλα τοσο ψηλα οσο και χαμηλα .
Δεν θεωρω οτι ο προβολεας μου ειναι δυστροπος η μονη του δυσκολια ειναι η ρυθμιση του gamma στα υψηλα της σκαλας .
Οπως φαινεται ομως απο το αποτελεσμα με λιγο προσοχη στο 100 ire και στο 80 ερχεται .
Δεν θελει κοπο που λενε θελει τροπο .
Να επισημανω επελεξα την προρυθμιση gamma -2 και δεν επαιξα καθολου με το customized gamma το οποιο θεωρω πολυ δυσχρηστο
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Να και το αποτελεσμα στο χρωματικο τριγωνο το οποιο θελει και αυτο τον τροπο του

gamut after.jpg


εδω οπως βλεπετε το αποτελεσμα ειναι ακρως ικανοποιητικο μονο το μπλεδακι σε 25 % κορεσμο ξεφυγε καπως με de 1.99 αλλα ποιος ασχολειται μαζι του ?
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Το καλυτερο το αφησα τελευταιο μεσος ορος de 0.60 με μεγαλυτερη τιμη 1.99 (το μπλεδακι στο 25 % που λεγαμε )

color checker after.jpg


Ο προβολεας διαθετει ξεχωριστο ρυθμιστικο για τους τονους της επιδερμιδας το οποιο στην τιμη 3 δινει de 94 0.5 για την ανοιχτη επιδερμιδα και 1.5 για την σκουρα οταν ομως επιλεξεις την τιμη 4 δινει de 1 και για τις δυο επιδερμιδες επηρεαζει ομως ελαφρα προς το χειροτερο τα de στα υπολοιπα χρωματα και ειδικα τις αποχρωσεις του πορτοκαλι και του πρασινου και δεν το προτεινω
 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Μερικες επιμερους λεπτομερειες:
ο προβολεας εχει αρκετο φως και γι αυτο ρυθμιστηκε με την λαμπα στο low ολα τα πιο πανω γραφηματα ειναι με την λαμπα στο low

Το native on off contrast με ολες τις ρυθμισεις στο default ηταν 7000:1
Ρυθμισμενος εδωσε 5240:1
Ενω το dynamic contrast σε ρυθμισμενο προβολεα ηταν 31850:1 με την ιριδα στο high mode και 27560 με την ιριδα στο normal
Ο προβολεας απο την ρυθμιση εχασε περιπου το 20 % της αρχικης του φωτεινοτητας γεμισε την οθονη των 110 ιντσων με 609 lumens ρυθμισμενος ενω με τις default ρυθμισεις εδωσε 723 lumens

Ελπιζω να σας καλυψα στο κομματι των μετρησεων .

Βαρεθηκα για σημερα δεν περιγραφω αλλο .
Ξερω σας αφησα αφωνους αλλα καντε ενα σχολιο βρε παιδια .....
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ρυθμισμενος εχει μικροτερο native on off? τι σημαινει αυτο?
Αναφερεις καπου εποχη, τι σημαινει αυτο αναλογα της εξωτερικης θερμοκρασιας θελει και αλλες ρυθμισεις?
Τελικα οι μετρησεις απο μονες τους αρκουν να πιστοποιησουν την ποιοτητα της εικονας η κρυβονται και αλλα που αποκαλυπτονται μονο με θεαση?
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ρυθμισμενος εχει μικροτερο native on off? τι σημαινει αυτο?
Αναφερεις καπου εποχη, τι σημαινει αυτο αναλογα της εξωτερικης θερμοκρασιας θελει και αλλες ρυθμισεις?
Τελικα οι μετρησεις απο μονες τους αρκουν να πιστοποιησουν την ποιοτητα της εικονας η κρυβονται και αλλα που αποκαλυπτονται μονο με θεαση?

Ρυθμισμενος εχει μικροτερο on / off γιατι πεφτει η φωτεινοτητα στον συγκεκριμενο προβολεα η μετρηση της φωτεινοτητας στην καρτελα του λευκου ειναι κατα 20 % μικροτερη ......
Η εποχη ηταν ενα αστειο οταν η θερμοκρασια του λευκου ειναι απο τις 6500 κελβιν πχ 7000 λεμε οτι ειναι ψυχρη γιατι υπερισχυει το μπλε που σαν χρωμα θεωρειται ψυχρο οταν ειναι κατω απο τους 6500 πχ 5500 λεμε οτι ειναι θερμο γιατι υπερισχυει το κοκκινο .

Και βεβαια τα σχεδιαγραμματα δεν συμβαδιζουν παντα με την εικονα μπορει να εχω το τελειο σχεδιαγραμμα σε εναν προβολεα με χαμηλο on off και ansi contrast και η εικονα να μην βλεπετε .
Το σχεδιαγραμμα δεν μπορει να σου πει κατι για την ευκρινεια για την ανομοιομορφια , για την συγκλιση για το focus....
Δεν μπορει να σου μιλησει για το blooming γυρω απο τα φωτισμενα αντικειμενα για το πως οι αντανακλασεις του χωρου στου μπορει να επηρεασουν το αποτελεσμα που βλεπεις και αλλα
Ασε που μπορει να μετρας με ζαβο οργανο ή με ζαβο προγραμμα (ναι υπαρχουν και τετοια ) και εσυ να νομιζεις οτι μετρας σωστα ....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τελικα οι μετρησεις απο μονες τους αρκουν να πιστοποιησουν την ποιοτητα της εικονας η κρυβονται και αλλα που αποκαλυπτονται μονο με θεαση?
ναι αγαπητε μου, δειχνουν αυτο που θα δεις....

.....νεος ειναι ο svellinis ....θα μαθει..
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
ναι αγαπητε μου, δειχνουν αυτο που θα δεις....

.....νεος ειναι ο svellinis ....θα μαθει..
που ησουν βρε ανησυχησα ....
Την τελευταια φορα με τον sony σε ειχα αφησει με την απορια για τους ενδιαμεσους κορεσμους
Ενταξει τα σχεδιαγραμματα μηπως θα ηθελες να ριξω και κανενα ακομα ?
Δηλαδη οταν αρχισω να γερναω και γινω σαν εσενα θα μπορω να μαντευω απο τα γραφηματα εαν ενας προβολεας εχει ανομοιομορφια στο λευκο ή εαν εχει καλη συγκλιση και ευκρινεια εαν ειναι το focus το ιδιο καλο στο κεντρο και στα ακρα ? :coffee:

Αμαν δεν το ηξερα και τοσα χρονια κανω οτι μπορω για να παραμεινω οσο περισσοτερο γινεται νεος και ωραιος.:dance2:
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ρ

Και βεβαια τα σχεδιαγραμματα δεν συμβαδιζουν παντα με την εικονα μπορει να εχω το τελειο σχεδιαγραμμα σε εναν προβολεα με χαμηλο on off και ansi contrast και η εικονα να μην βλεπετε .
Το σχεδιαγραμμα δεν μπορει να σου πει κατι για την ευκρινεια για την ανομοιομορφια , για την συγκλιση για το focus....
Δεν μπορει να σου μιλησει για το blooming γυρω απο τα φωτισμενα αντικειμενα για το πως οι αντανακλασεις του χωρου στου μπορει να επηρεασουν το αποτελεσμα που βλεπεις και αλλα
Ασε που μπορει να μετρας με ζαβο οργανο ή με ζαβο προγραμμα (ναι υπαρχουν και τετοια ) και εσυ να νομιζεις οτι μετρας σωστα ....
Ωραία, για την ώρα μας έχει περιγράψει πως καλιμπράρεται ο epson. Θα μας πεις και πως παίζει; :D
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Θα σας πω και πως παιζει και θα σας πω και τι παιζει και με την εγγυηση με την oktabit με την Panasonic με την benq και αλλα ωραια απλα ηθελα να δω και λιγο ενδιαφερον απο εσας γιατι καταντησε μονολογος το νημα .
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
πριν ξεκινησεις να μας πεις για το πως παιζει, πρεπει να μας πεις αν βλεπεις στην εικονα αυτα τα προβληματα


rgb.jpg
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Είσαι στα πολύ τεχνικά θέματα για την ώρα, γι' αυτό. :D
Πάντως είναι πολύ ευχάριστο ότι βγάζει 17fl καλιμπραρισμένος στις 110''. Η οθόνη είναι κέρδους 1;
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ο προβολεας λοιπον ειναι τοποθετημενος σε ραφι στον χωρο μου με τον φακο να ειναι σχεδον απεναντι απο το κεντρο της οθονης ετσι μετακινω με το lens shift λιγο τον φακο προς τα αριστερα ενω ως προς το υψος ο φακος δεν χρειαζεται καθολου μετακινηση.
Δεν υπαρχει καθολου διαρροη φωτος απο τις γριλιες του προβολεα και εχει ελαχιστο color aberration .
H συγκλιση ειναι και αυτη αρκετα καλη και οι αποκλισεις διορθωνονται ευκολα μεσα απο το μενου του προβολεα.
Τα ρυθμιστικα δινουν την δυνατοτητα να διορθωσει κανεις την συγκλιση σε ολα τα σημεια της οθονης .
Ανομοιομορφια υπαρχει στις γωνιες με την δεξια να ειναι κοκκινωπη και η αριστερη πρασινωπη οταν ομως ρυθμιστει ο προβολεας οι διαφορες ειναι μικροτερες και η αισθηση βελτιωνεται και δεν κανει μπαμ στο ματι που δεν ψαχνει για ελλατωματα .
Εαν βεβαια εισαι ψυχακιας σαν εμενα το τσεκαρεις στα αρνητικα σημεια του προβολεα .
Το focus ειναι καλο σε ολο το μηκος της οθονης .

Τωρα σε σχεση με τα ρυθμιστικα του focus και του zoom που αναφερθηκε οτι δεν γυρνανε ελευθερα αλλα δυσκολευονται και οτι ακουγονται μικροηχοι απο πλαστικα που τριζουν εγω θα πω οτι στο δικο μου το κομματι αλλα και σε αλλα δυο που περασαν απο τα χερια μου (θα εξηγησω στην συνεχεια το πως και το γιατι ) δεν ακουγεται κανενας μα κανενας ηχος τριξιματος .
Οντως οι ροδελες δεν γυριζουν ελευθερα οπως καποιοι ισως ηθελαν (αν και δεν καταλαβαινω το γιατι θα επρεπε η αισθηση να μοιαζει με το zoom του benq w1070 ) αλλα αυτο κατα την αποψη μου προσδιδει μια καλη αισθηση πιο ποιοτικη .

Το ιδιο και τα ρυθμιστικα του lens shift τα οποια ομως ειναι λιγο εκνευριστικα καθως ενω εχεις φερει το καδρο σου στο σημειο που θελεις με το καθετο lens shift οταν κανεις μια μικροδιορθωση αριστερα στο οριζοντιο ο φακος καθεται λιγο πιο χαμηλα απο εκει που το αφησες με αποτελεσμα να πρεπει να ξαναδιορθωσεις προς τα επανω .

Γενικα στο σημειο αυτο μου λειπει ο Panasonic AT- 6000 που τα ειχε ολα ρυθμιζομενα ηλεκτρονικα και με αποθηκευση σε ξεχωριστες μνημες .
Σε αυτο το σημειο η Epson εχει μεινει πισω σε σχεση με τους jvc και τους Panasonic αλλα για να λεμε και του στραβου το δικιο ολοι οι υπολοιποι καατσκευαστες τα ιδια μυαλα κουβαλανε ακομα και η Sony που πουλαγε 3500 τον 55 αρι οταν πρωτοβγηκε
Σε οτι αφορα τα πλαστικα του προβολεα δεν διεκδικουν πρωτεια ποιοτητας αλλα σαφως δεν διαφερουν απο benq w7500 και Panasonic AT 6000.

Φαινεται πως οταν καλομαθεις ομως απο τους σαλονατους jvc ξεχνας τις αλανες με τους benq w5000 που λατρεψες και γινεσαι απαιτητικος :tongue:
[DOUBLEPOST=1455141767][/DOUBLEPOST]
πριν ξεκινησεις να μας πεις για το πως παιζει, πρεπει να μας πεις αν βλεπεις στην εικονα αυτα τα προβληματα


View attachment 56299
Εαν βρεις τι ρυθμιζεις με το ρυθμιστικο supewhite θα σου πω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top