Η ΠΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ!

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Όντως. πολύ ωραία.
Το κεντρικό φαντάζει μόνο λίγο παράταιρο. Πως συνεργάζεται με τα duevel? Επίσης δεν ξέρω, πάνω στον avr το έχεις ή έχεις κάποιον τελικό γι αυτό? Φαντάζει ολίγον γαιδουράκι.
Συμφωνώ και εγώ ως προς την εμφάνιση (μόνο... κατά την γνώμη μου), δυστυχώς σε όλα τα ηχεία της η M.A.επιλέγει να χρησιμοποιεί πολύ το αλουμίνιο κατά την σχεδίαση. Σχετικά με τον ήχο θεωρώ κανένα παράπονο...(αν πράγματι συνδυάζεται με τελικό).

Πάντως το σύστημα του φίλου μας, γενικά... εντυπωσιακότατο! Ευχαριστούμε για το οφθαλμόλουτρο!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Subwoofer ειναι εκείνο πίσω πίσω στη μέση περίπου;
Α ναι, ξεχασα να το γραψω. Ενα σαμπ ειιναι της Crystal Audio δεκαιντσο. Προσπαθω να μαζεψω χρηματα για να παρω ενα θηριακι (χε. χε τροπος του λεγειν, δυο δεκα-οκταιντσα εχει!). Ελπιζω σε κανα δυο χρονια να τα καταφερω. Απλα ειμαι κατασταλαγμενος στο τι θα παρω κι ετσι αλλες σκεψεις δεν κανω.
 


Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Μπραβο φιλε μου .... το ματσαρισμα των Duevel με τους ενισχυτες ειναι ΑΨΟΓΟ!
Οντως εδεσαν πολυ καλα. Στην αρχη ημουν αρκετα επιφυλακτικος. Μαλιστα την πρωτη βδομαδα τα ειχα ηχεια και ενισχυτες σ ενα πολυ μικροτερο χωρο περιπου 20 τμ. Ο χωρος ηταν πολυ γεματος (βιβλιοθηκες, ντουλαπες καθιστικα κλπ). Καλο αποτελεσμα, αλλα οταν τα πηγα στον χωρο που βλεπεται (ειναι περιπου διπλασιος) τοτε ανοιξε η εικονα, στεροφωνικοτητα τοποθετηση οργανων πηραν ολα μια αλλη διασταση που δεν το περιμενα. Παρολο που ο χωρος ειναι πιο δυσκολος.

Ειπαμε ακολουθουμε την παγια τακτικη. Πληρωνουμε για ,μηχανηματα, σιγα σιγα μαθαινουμε ενα σωρο πραγματα πανω στην πιστοτητα και ποιοτητα του ηχου και μετα χτυπαμε το κεφαλι μας γιατι καποια πραγματα σε σχεση με τον χωρο δεν τα καναμε στην ωρα τους μετα σκεφτεσαι την φασαρια με τα μερεμετια και φυσικα δεν το συζηταμε για τα επιπροσθετα εξοδα. Οποτε λες μηπως καλυτερα να μην ηξερα και να ημουν ευτυχης στην αγνοια μου? Εν πασει περιπτωσει οπως και να εχει δεν μετανιωνω για τιποτα ουτε και για τα λαθη μου (εδω εχω μια εξαιρετικα πλουσια εμπειρια λαθων!!!:()
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Και ο Pioneer?
Αυτος πουληθηκε πριν κανα δεκαημερο. Ειναι το μοντελο 824. Για τα λεφτα του πολυ καλος. Ο ONKYO ηταν απ αυτους που ειχαν προβλημα. Ετσι για καμμια τριετια ξεκουραζοταν στον παγκο. Πριν πολυ λιγο καιρο η ONKYO εκανε μια κινηση ματ! Αναγνωρισε εστω και εκ των υστερων την ευθυνη της για τους ενισχυτες κι ετσι αλλαξε την ψηφιακη πλακετα τελειως δωρεαν. Οποτε ο μικρος Παιονηρ περισευε.
 

Μηνύματα
140
Reaction score
151
Θέλεις να μας πεις γιατί άλλαξες τις 6550 με τις EL34 και ποιές οι διαφορές που άκουσες;
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Συμφωνώ και εγώ ως προς την εμφάνιση (μόνο... κατά την γνώμη μου), δυστυχώς σε όλα τα ηχεία της η M.A.επιλέγει να χρησιμοποιεί πολύ το αλουμίνιο κατά την σχεδίαση. Σχετικά με τον ήχο θεωρώ κανένα παράπονο...(αν πράγματι συνδυάζεται με τελικό).

Πάντως το σύστημα του φίλου μας, γενικά... εντυπωσιακότατο! Ευχαριστούμε για το οφθαλμόλουτρο!
Νομιζω τα 200 βατ ανα καναλι του πολυκαναλου AVR (που σημειωτεον ειναι εννιακαναλος και οταν παιζει κινηματογραφο οδηγει τα τρια ηχεια - δυο πισω συν κεντρικο, αρα ειναι χαλαρος) δε νομιζω να εχουν προβλημα στο να οδηγησουν το κεντρικο. Επισης δεν τρελαινομαι με τον κινηματογραφο για να ψαξω μεγαλες λεπτομερειες. Εδω εχω δρομο ακομη. Προς το παρων ακομη δεν εχω τρυπησει την γυψοσανιδα για να βαλω τον προβολεα. Η γυναικα μου φοβαται οτι με τα κτυπηματα η γυψοσανιδα θα βαλει τα κλαματα!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Νομιζω τα 200 βατ ανα καναλι του πολυκαναλου AVR (που σημειωτεον ειναι εννιακαναλος και οταν παιζει κινηματογραφο οδηγει τα τρια ηχεια - δυο πισω συν κεντρικο, αρα ειναι χαλαρος) δε νομιζω να εχουν προβλημα στο να οδηγησουν το κεντρικο. Επισης δεν τρελαινομαι με τον κινηματογραφο για να ψαξω μεγαλες λεπτομερειες. Εδω εχω δρομο ακομη. Προς το παρων ακομη δεν εχω τρυπησει την γυψοσανιδα για να βαλω τον προβολεα. Η γυναικα μου φοβαται οτι με τα κτυπηματα η γυψοσανιδα θα βαλει τα κλαματα!
Ok Συμφωνώ, θηρίο ο onkyo! Οπότε όλα καλά!
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Για να πας στα μηχανημτα κατ αρχας πρεπει να σ αρεσει η μουσικη.

Εγω απο τα 16 περιπου ειχα αρχισει με Λεντ Ζεπελιν, Μπλακ Σαμπαθ, Γιουραιν Χηπ κλπ. Μετα πηγα σε Ντοορς, Τζεθρο Ταλ, Πινκ Φλουντ και στη συνεχεια λιγο σε πιο ησυχα, Μπομπ Ντυλαν, Νηλ Γιανκ Νινα Σιμον νεγρικη μπλουζ χωρις ομως να εγκαταλειψω τα προηγουμενα ακουσματα. Δειλα δειλα πηγα σε κατι τζαζ και λιγο κλασικη, πιο πολυ με ξεκουραζε απο την πολυωρη δυνατη και σκληρη μουσικη.

Ακουγα πολλες ωρες, ο πατερας μου (οικοδομος) με κοπους και θυσιες με πηρε ενα πικαπ μ ενα ενισχυτη (κατα το 1976 με 77) και καποιια αγνωστα ηχεια δαπεδου. Το πικαπ με τον ενισχυτη χαλασαν μετα απο λιγα χρονια απο κεραυνο που επεσε κοντα στο σπιτι! Τα βινυλια πηγαν προς διαφορες κατευθυνσεις. Αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα εμεινα χωρις ηχοσυστημα

Περασαν αρκετα χρονια κι εγινα αποδεκτης μιας παραξενης κληρονομιας! Περιπου 1000 σιντι κλασικης μουσικης!! Ε λοιπον αρχισα και να τ ακουω απο ενα μικρο συστηματακι υπολογιστη. Τοτε ξεκινησα να παιρνω το HITECH (τι ωραιο περιοδικο ηταν κι αυτο) και σιγα σιγα ξεκινησε το μικροβιο μηχανηματων. Κατεβηκα στην Αθηνα και απο ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ φορτωσα στο αυτοκινητο τα ηχεια B&W 704, ενα σαμπ μικρο στο ματι αλλα θηριακι του Μπομπ Καρβερ (μου διαφευγει το ονομα του), ενα DVD player για πηγη τον DENON 3910 (1300 ευρω το αγορασα, τον πουλησα καποτε για 300), τον AV DENON 4306, διθυραμβους εγραφαν τοτε γι αυτον, Μαζι με καλωδια. Μια μικρη περιουσια ειχα ξοδεψει. Νομιζα οτι ειχα το καλυτερο συστημα στον κοσμο:headbang: . Πως λενε...κουνια που σε κουναγε. Που να το ηξερα οτι αυτο θα ηταν μονο η εισαγωγη σ εναν νεο κοσμο. Πολυ λιγο αργοτερα ειχα παρει κι ενα βιντεοπροβολεα της ΣΟΝΥ που πρεπει να ηταν ο πρωτος σε HD (720 p) με εισοδο HDMI.

Μετα απο καποιο διαστημα ειχε κανει την εμφανιση του το περιοδικο High Fidelity. Τι μπελας ηταν κι αυτο. Τελειες φωτο, ωραια μηχανηματα μας ξελογιασαν. Λιγο και τα δυο αδελφα σαιτ οποτε τι το θες. Μαθαμε οτ αυτο που ειχα ηταν μονο για σινε. Αντε ξανα ψαξιμο και παμπολες ακροασεις. Κατεληξα στους ενισχυτες που εχω μεχρι και τωρα einai το καμαρι μου :). Στη συνεχεια απο τις φωτογραφιες με κερδισε το πικαπ που εχω στην κατοχη μου (και γαμω τα κριτηρια ε? - ενταξει διαβασα και καποια καλλα πραγματα, αλλα πως λενε ...βαρατε με κι ας κλαιω!). Αγορασα εκ νεου δισκους βινυλιου., βρηκα και κατι λιγους απο τους παλιους. Στο σαιτ εγραφε και ο Μιχαλης Σπερτος κατασκευαστης ενισχυτων (λαμπατων)- ηχειων, ανθρωπος με γνωσεις και ιδιαιτερα αγαπητος στην κοινοτητα μας. Απ αυτον πηρα το φονο σταιητζ.

Τα ηχεια ηταν ο αδυνατος κρικος σε σχεση με τους νεους ενισχυτες. Αυτα που μου αρεσαν δεν ειχα οικονομικη δυνατοτητα να τα αγορασω, ωστοσο πολλες φορες ειχα φορτωσει τους ενισχυτες στο αυτοκινητο για να κανω ακροασεις ηχειων με τους δικους μου ενισχυτες. Ευτυχως η γυναικα μου ηταν της βολτας και θα ελεγα περισσοτερο με παροτρυνε προς το ατελειωτο ψαχτηρι. Τα υπολοιπα λιγο πολυ γνωστα. Φυσικα ...χμ χμ, γκουχ! Κατι ετοιμαζω, κατι που μεχρι λιγο καιρο φανταζε απλησιαστο και αδιανοητο, ομως ας το αφησουμε προς το παρων. Ανησυχο πνευμα εχουμε (!!??), ευελπιστουμε σε κατι καλυτερο και αρκετα καινοτομο, ειδωμεν. Προς το παρων απολαμβανουμε ενα συστημα που μας χαριζει συντροφια και ευχαριστηση.

Με την ευκαιρια να σας ευχαριστησω ολους για τα πολυ καλα λογια. Σας ευχομαι οτι καλυτερο και να καταφερεται να πραγματοποιησεται τα ονειρα σας και φυσικα τα χομπυ σας.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.777
Καιρός ήταν Βασίλη να ανεβάσεις καμιά φωτο από τον χώρο σου.
Άντε και μετά τις εργασίες που εκκρεμούν, να κάνουμε τεστ.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Πολυ ευχαριστως Μιχαλη.
Εν τω μεταξυ εγραψα για την κεφαλη του πικαπ που ειναι καινουρια. Εδω επιπροσθετως να πω οτι ειχε μια συσκευασια πολυτελειας
DSC_0004.JPG
λες και μεσα ειχε καποιο σπανιο κοσμημα. Βαζω και μια φωτο με την κεφαλη ...εν δρασει!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.431
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top