Επιλογή ηχοσυστήματος!

C

chrispo

Guest
....η Yamaha, αν κάποιος δεν τη ¨γνωρίζει ¨, εύκολα πέφτει σε λάθος κρίσεις ή εντυπώσεις...δεν ξέρω αν είναι RR, αλλά σίγουρα είναι ένας παγκόσμιος Κολοσσός , στο χώρο του Audio.
..και κάτι άλλο ..οι Ιάπωνες έχουν μακρά Ιστορία ,με τεράστιες δυνατότητες στο χώρο και κάποιοι σημερινοί ¨καταξιωμένοι ¨κατασκευαστές , τους βλέπουν με το μακαρόνι..
 


Μηνύματα
64
Reaction score
18
Αγαπητέ οι Ιάπωνες δεν είναι άσχετοι με το θέμα οπως σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές δεν είναι άσχετοι.
Τώρα τι θέλει να προωθήσει ο καθένας στο μαγαζί του δικαίωμά του.!!
Ο Yamaha επειδή γράφτηκαν πολλά ,είναι ενας καλός ενισχυτής για την κατηγορία του τελεία..
Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο, ο Yamaha δεν είναι ουτε accuphase ,ουτε Luxman οπως απλά ενα Αudi δεν είναι Rols Roys.
Και μην ξεχνάς την παροιμία οτι δίνεις παίρνεις.
Φιλικά Ιάσων.
Ιάσων,
ένα, άντε δύο καταστήματα-αντιπροσωπείες μίλησαν, αν όχι θετικά, ουδέτερα για τον εν λόγω ενισχυτή και γενικότερα για την Yamaha. Οι περισσότεροι αν δεν την έθαψαν, το λιγότερο την ειρωνεύτηκαν. Και έχω απευθυνθεί σε πάνω από δέκα, οι περισσότεροι των οποίων τον διαθέτουν στο site τους. Εγώ, λόγω κριτικών σε ξένα φόρα και συνομιλιών με ένα-δυο άτομα εδώ μέσα, αποφάσισα να μην τον απορρίψω και να θέλω να τον ακούσω.
Υ.Γ. Τελικά τον βρήκα για ακρόαση σε συνδυασμό με αρκετά ηχεία (και όχι μόνο με Yamaha που τον σετάρει ο Νάκας) στο ηχοέκφραση. Αυτήν ή την άλλη εβδομάδα θα τον ακούσω.
 

I

iason

Guest
Ιάσων,
ένα, άντε δύο καταστήματα-αντιπροσωπείες μίλησαν, αν όχι θετικά, ουδέτερα για τον εν λόγω ενισχυτή και γενικότερα για την Yamaha. Οι περισσότεροι αν δεν την έθαψαν, το λιγότερο την ειρωνεύτηκαν. Και έχω απευθυνθεί σε πάνω από δέκα, οι περισσότεροι των οποίων τον διαθέτουν στο site τους. Εγώ, λόγω κριτικών σε ξένα φόρα και συνομιλιών με ένα-δυο άτομα εδώ μέσα, αποφάσισα να μην τον απορρίψω και να θέλω να τον ακούσω.
Υ.Γ. Τελικά τον βρήκα για ακρόαση σε συνδυασμό με αρκετά ηχεία (και όχι μόνο με Yamaha που τον σετάρει ο Νάκας) στο ηχοέκφραση. Αυτήν ή την άλλη εβδομάδα θα τον ακούσω.
Μετά την ακρόαση(να μεταβιβάσεις και τα σχόλιά σου) θα σχηματίσεις προσωπική άποψη και πιστεύω αυτό είναι και το καλύτερο.
Καλή συνέχεια.:)
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Κοίτα, δεν διαφωνώ με όσα λες, μιας και οι διαφορές -για εμένα, μη παρεξηγηθώ- θα είναι από καθόλου έως ελάχιστα αντιληπτές, όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρχουν.
Πάντως θα με ενδιέφερε να δώσεις κάποιον σύνδεσμο που έχει συγκριτικό μεταξύ του Yamaha με άλλον θεωρητικά κορυφαίο ενισχυτή γιατί οι περισσότεροι που τους ζητώ να ακούσω τον Yamaha, με το που το ακούν αρχίζουν τις ειρωνείες, όπως "από πότε η Yamaha φτιάχνει HiFi" και "οι Ιάπωνες είναι άσχετοι με το θέμα HiFi" ή "πεταμένα λεφτά τα προϊόντα τύπου Marantz, Yamaha, Denon, Teac...." και γενικότερα αν δεν είχα συζητήσει με ορισμένους εδώ μέσα να μου (υπο)δείξουν κάποια θέματα, θα συμφωνούσα αναφανδόν με τις απόψεις των πωλητών.....
Επειδή μ'ενδιαφέρει και η αξιοπιστία των μηχανημάτων το παιδεύω τόσο.
http://www.audionote.co.jp/en/products/power_amplifier/gakuon2.html
Αφού δεν το έχουν οι Ιάπωνες με τον ήχο!!!!
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Φοβερά μηχανήματα εμφανισιακά -υποθέτω και ακουστικά- που δεν πρέπει να κυκλοφορούν στην Ελλάδα όμως. Ποιά η σχέση με την AudioNote Αγγλίας;
Πανάκριβα, αλλά μη μας λένε ότι δεν το έχουν οι Ιάπωνες με τον ήχο... Επίσης, rotel και luxman είναι Ιαπωνικές εταιρείες. Τώρα, αν έχει σχέση με την Audio Note Αγγλίας, θα σε γελάσω!! :)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
64
Reaction score
18


Μηνύματα
683
Reaction score
295
αρχίζουν τις ειρωνείες, όπως "από πότε η Yamaha φτιάχνει HiFi" και "οι Ιάπωνες είναι άσχετοι με το θέμα HiFi"
η YAMAHA δεν πρόκειται να μάθει ποτέ από HIFI γιατί τα περιθώρια κέρδους σε σχέση με τα "εξειδικευμένα" είναι αστείο. στο site τους παραμένει για να μη χαθεί κάποια ευκαιρία πώλησης αλλά "δεν συμφέρει" έναντι των άλλων.

Ενισχυτής: Luxman 505ux , τον οποίο και ερωτεύτηκα
ζήτα να στον δανείσουν για ακρόαση στο σπίτι, πήγαινέ τον στο Νάκα και βάλτον δίπλα στον 2100 (αν είναι εφικτό).

Γενικά, αφού καταλήξεις σε ηχεία και τα πας στο σπίτι, πρέπει να κουβαλήσεις ενισχυτές που θα σου κάνουν το κλικ.
μόνο έτσι θα βγάλεις συμπέρασμα.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Όχι, στο σωστό νήμα έγραψα τελικά! χαχαχαχ!!! Εν πάση περιπτώσει, αυτά τα μηχανήματα είναι για κάποιους που δεν έχουν τι να κάνουν τα χρήματά τους ( και πρέπει να τους περισσεύουν πολλά ). Καλά μεν, αλλά με τόσα χρήματα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα που να σε ευχαριστούν. ;-)
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
η YAMAHA δεν πρόκειται να μάθει ποτέ από HIFI γιατί τα περιθώρια κέρδους σε σχέση με τα "εξειδικευμένα" είναι αστείο. στο site τους παραμένει για να μη χαθεί κάποια ευκαιρία πώλησης αλλά "δεν συμφέρει" έναντι των άλλων.


ζήτα να στον δανείσουν για ακρόαση στο σπίτι, πήγαινέ τον στο Νάκα και βάλτον δίπλα στον 2100 (αν είναι εφικτό).

Γενικά, αφού καταλήξεις σε ηχεία και τα πας στο σπίτι, πρέπει να κουβαλήσεις ενισχυτές που θα σου κάνουν το κλικ.
μόνο έτσι θα βγάλεις συμπέρασμα.
Δεν αποκλείεται να έχεις δίκαιο περί του ποσοστού, όμως στην Ελλάδα, όπως ξαναέγραψα, μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού είναι εκείνοι που ΔΕΝ υποτιμούν-χλευάζουν-απορρίπτουν τα καλά προϊόντα της Yamaha-Marantz-Denon-Teac...
Όμως απ'την άλλη οι άλλες εταιρείες πώς δίνουν επιπλέον ποσοστά;;;;
Για το θέμα της ακρόασης δίπλα-δίπλα με άλλον ενισχυτή ουδείς το κάνει, εδώ σου λένε ότι δεν φέρνουν και δεν θα φέρουν τον s2100 γιατί έχουν ήδη πολλών δεκάδων χιλιάδων demo, οπότε δεν μπορούν να τα έχουν όλα.....(μόνο το ηχοέκφραση μου είπε ότι τον διαθέτει, αλλά δεν ξέρω αν είναι μεταχειρισμένος)
Για τον χώρο μου ούτε λόγος...είμαι από επαρχία!
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Για demo είναι μια χαρά να είναι μεταχειρισμένος ( = στρωμένος ). Για αγορά είναι που θέλουμε να σκίσουμε εμείς τη ταινία ασφαλείας στο κουτί.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
αλλιώς κάνε υπομονή μέχρι να τον αγοράσω εγώ (ή κανα 3000 στο τσακιρ κέφι) που είμαι άσχετος από hifi και έλα σπίτι μου να τον χλεύασουμε παρέα :drinks:
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
.
τι εννοείς; τον εχει μονο καινουργιο αλλα δεν τον εχει ντεμο?
Τον έχει demo, αλλά δεν ξέρω αν είναι καινούργιος ή δεύτερο χέρι.
[DOUBLEPOST=1455019355][/DOUBLEPOST]
αλλιώς κάνε υπομονή μέχρι να τον αγοράσω εγώ (ή κανα 3000 στο τσακιρ κέφι) που είμαι άσχετος από hifi και έλα σπίτι μου να τον χλεύασουμε παρέα :drinks:
Χαχαχα...
Θα κατέβω να τον ακούσω στο ηχοέκφραση! Το θέμα είναι να τον match-άρω με ηχεία....
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
κοίτα, καλύτερα από το luxman δεν πρόκειται να παίξει.
Το θέμα δεν είναι ποιος είναι καλύτερος. Στο yamaha πήγαινε μόνο εφόσος δε θες να πάρεις μεταχειρισμένο.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
κοίτα, καλύτερα από το luxman δεν πρόκειται να παίξει.
Το θέμα δεν είναι ποιος είναι καλύτερος. Στο yamaha πήγαινε μόνο εφόσος δε θες να πάρεις μεταχειρισμένο.
Μεταχειρισμένο (demo) τον L505ux τον δίνει η αντιπροσωπεία στα 3600 από 4400, οπότε δεν το σκέφτομαι καθόλου.
Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι ίδιο ένα μηχάνημα που κάνει 2200 με ένα των 4400, αλλά τουλάχιστον τα 2χιλιάρικά μου να πιάσουν τόπο αγοράζοντας τον Yamaha.
Για τον L505ux θα το συζητούσα με τιμή μέχρι 3000, ώστε με ένα λιγο πιο φθηνό από τα 2000 ηχείο να είμαι στο ποσό που διαθέτω.
Αφήνω τελευταία την πηγή, διότι δεν έχω αποφασίσει ακόμη...
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Μεταχειρισμένο (demo) τον L505ux τον δίνει η αντιπροσωπεία στα 3600 από 4400, οπότε δεν το σκέφτομαι καθόλου.
Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι ίδιο ένα μηχάνημα που κάνει 2200 με ένα των 4400, αλλά τουλάχιστον τα 2χιλιάρικά μου να πιάσουν τόπο αγοράζοντας τον Yamaha.
Για τον L505ux θα το συζητούσα με τιμή μέχρι 3000, ώστε με ένα λιγο πιο φθηνό από τα 2000 ηχείο να είμαι στο ποσό που διαθέτω.
Αφήνω τελευταία την πηγή, διότι δεν έχω αποφασίσει ακόμη...
Αναφερόμουν στο μεταχειρισμένο που προτάθηκε. Τον 507u στα 2700 (κάνε και κανένα παζάρι...). Πιο παλιό μοντέλο αλλά πιο δύνατό. Με καλύτερες δυνατότητες οδήγησης.
Ομολογώ ότι έχει ξαναμπει σχετική αγγελία και τον λιγουρευόμουν αλλά ελλείψει μετρητών και καθώς δεν είχα προλάβει να δώσω τα τότε ενισχυτικά μου τον είχα χάσει και τελικά προχώρησα σε αναβάθμιση προ - τελικού σε δύο δόσεις. Πλέον έχω τον pass labs x2.5 και τον bryston 4bsst αλλά ο luxman μου έχει μείνει απωθημένο.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Τον έχει demo, αλλά δεν ξέρω αν είναι καινούργιος ή δεύτερο χέρι.
αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα για την ακρόαση.

Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι ίδιο ένα μηχάνημα που κάνει 2200 με ένα των 4400
Μην το λες μέχρι να ακούσεις. αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι ότι το hifi είναι ένα χομπι που ξεκινά με μηχανήματα των 100 και καταλήγει σε 100.000. από κάποιο σημείο και μετά, τη διαφορά που θα πάρεις από τα 100>1000 ευρώ την πληρώνεις 10.000. χώρια την τιμολογιακή πολιτική των εταιριών και των αντιπροσώπων. σκέψου ότι ο yamaha 2100 στην Αμερική κάνει 3500USD και στην Ελλάδα 2500e (στο Νάκα).
Ο Parasound HALO κάνει 2500USD στην Αμερική και 3700e στην Ελλάδα. έστειλα mail σε reviewer site που τους είχε απανωτά για το ποιος είναι καλύτερος και μου απάντησε μονολεκτικά ο yamaha. Σε κάθε περίπτωση το ταβάνι στον ήχο σου θα το θέσουν τα ηχεία των 2000e και όχι ο Yamaha ο Parasound ή o Lux.

Πιο παλιό μοντέλο αλλά πιο δύνατό. Με καλύτερες δυνατότητες οδήγησης.
αυτό προκύπτει από pdf;

εγώ θα ζητούσα από τον άνθρωπο που πουλάει τον Luxman (αν τα βρείτε στην τιμή) να κάνει έναν κόπο να τον φέρει στην ηχοέκφραση δίπλα στον 2100. άκου χωρίς προκαταλήψεις με ηχεία ανώτερα και του budget σου. ργώ πάντως όταν πουλούσα και μου το ζήτησαν το έκανα. χώρια του ότι με τον συγκεκριμένο έγινα φιλαράκι.

με τον L505ux μην ασχοληθείς.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top