DACs - τελειωμό δεν έχουν

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
http://soundgallery.gr/shop/index.p...view=productdetails&virtuemart_product_id=587

Αυτό μπορεί να αντικαταστήσει και έναν προενισχυτή ?

Και εξηγούμε:

Ο advanceμου (x-pro) έχει την δυνατότητα διαχείρισης dac.

Έτσι εκτός των αναλογικών, έχω συνδέσει και τις ψηφιακές μου πηγές (media player, ps3 & pc).

Στον τελικό μου έχω συνδέσει μέσω xlr τον pro και μέσω rca τον av Yamaha για την ενίσχυση των 2 κύριων καναλιών, εφ όσον ο Yamaha διαθέτει έξοδο προενίσχυσης.

Έλεγα λοιπόν να δοκιμάσω σαν εναλλακτική ποιότητα ήχου το παραπάνω dac συνδέοντας σε αυτό τον Yamaha και κατόπιν μέσω αυτού, να στείλω το σήμα στον τελικό.

Αξίζει τον κόπο??
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
http://soundgallery.gr/shop/index.p...view=productdetails&virtuemart_product_id=587

Αυτό μπορεί να αντικαταστήσει και έναν προενισχυτή ?
Ναι



Έλεγα λοιπόν να δοκιμάσω σαν εναλλακτική ποιότητα ήχου το παραπάνω dac συνδέοντας σε αυτό τον Yamaha και κατόπιν μέσω αυτού, να στείλω το σήμα στον τελικό.

Αξίζει τον κόπο??
Όχι
 






east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Αντε και εγω ο αναλογικος να βαλω μια δυο ψηφιακες γραμμες στο νημα ...

Εκαψα το DAC του μαγαζιου ...θα κοστισει πολυ ακριβα και δεν ξερω και εαν τελικα θα καταφερω να το φιαξω Οποτε ειχα αναγκη απο DAC γρηγορα και να παιζει ...
Κατι Project και κατι Cambridge Audio Ηταν για κλωτσιες βεβαια στην τιμη που τα αγοραζεις μην περιμενεις και τιποτα σπουδαιο ,.... μετα βρεθηκε καποιος και με δανεισει ενα με τσιπακι ES
Την αληθεια μου το βρηκα εξαιρετικα καθαρο αλλα τα δυναμικα του δεν ειχαν καμμια απολυτως σχεση η σταθμη εξοδου ηταν πολυ χαμηλη και μαλλον το ολο πραγμα ενω ειχε το πρωτο απαραιτητο χαρακτηριστικο την καθαροτητα δεν ειχε δυναμικα και παρολο οτι ο προενισχυτης μου ειναι εξαιρετικα ευκολος στην οδηγηση τελικα μαλλον δεν ειχε τσαγανο .
εμεινα με την εκτιμηση οτι αυτο με ενα πολυ καλο μπαφερ στην εξοδο θα παιξει καλυτερα. Μην ξεχναμε οτι εγω ακουω που χαμηλα οποτε τα καλα δυναμικα σε χαμηλη ισχυ ειναι ενα must ...

Επισης με χαλασε η τροφοδοσια της πλακετας που ολο το πραγμα εναι στημενο σε ενα regulator σημαινει οτι θα ειναι μαλλον αδυνατο να προσθεσεις μια audiophile τροφοδοσια ...Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω αυτους που τα τρεχουν αυτα με τροφοδοτικα τυπου salas με μονο σκοπο να οδηγησουν ενα regulator ..Προφανως αχρηστο ....

Για να μην πολυλογω ολα τα παραπανω που δοκιμασα επαιζαν ελαχιστα καλυτερα απο μια καρτα ESI UDJ 6 αλλα με εξωτερικο τροφοδοτικο ....

Στο μαγαζι επισης βρισκοταν ενα Weilang για επισκευη οποτε λεω κατσε να το βαλω και αυτο μια να δω τι λεει ...Κοιτωντας το σχηματικο ειδα οτι εχει servo στην εξοδο για να μην χρειαστει να εχει πυκνωτες στην εξοδο ....Οπως ειναι το πεταξα απο τον παγκο Μαλιστα διαβασα οτι πολλοι αλλαζουν τον τελεστικο και βελτιωνεται ο ηχος του μηχανηματος Μονο που ο τελεστικος αυτος στην εξοδο δεν κανει καμμια απολυτως δουλεια στον ηχο απλα μηδενιζει η αν θελεις ρυθμιζει την ταση στην εξοδο ωστε να μην εχει DC επισης παρατηρησα οτι ετρεχε τους τελεστικους με 12+12 βολτ το οποιο επισης θεωρησα θλιβερο μια και ειναι γνωστο χρονια τωρα οτι καμμια φορα τελεστικοι που εχουν προδιαγραφες 18+18 παιζουν ακομα καλυτερα με 22+22 ακομα και εαν μετα απο 2-3 χρονια τιναχτει και κανενας στον αερα ....

Ετσι γυρισα πισω στις ριζες ....στη ουσια μετατρεψα το DAC απο ενα Marantz CD 63 με το γνωστο 1541 σε συσκευη usb ενω φυσικα διατηρησα το κυκλωμα της εξοδου το γνωστο HDAM ...δεν κρατησα τις δικες του τροφοδοσιες και εχτισα πισω του ενα βαρβατο τρoφοδοτικο με συνολικες χωρητικοτητες 45,000 ufd ( overkill το ξερω αλλα ειχα υλικα διαθεσιμα ) και φυσικα διατηρησα ξεχωριστες τροφοδοσιες σε αναλογικα και ψηφιακα ετρεξα το HDAM με 18+18 volt αυστηρα και καθαρα ...

Χαρακτηρας , τονος , δυναμικα, γεματος ηχος ,απιστευτη πληροφορια , ενα μπασσο μοναδικο και σε πολυ χαμηλες εντασεις, εξαιρετικη διαυγεια , Ταφος απο θορυβους βομβους και φυσηματα , τα δε πριμα μιλαμε για αερινα πεντακαθαρα και κρυσταλινα και με ενα ευρος αστρονομικο ....

Σαν συμπερασμα η αποψη μου ειναι οτι ενω εχουν κανει απιστευτες δουλειες στα ψηφιακα μερη τελικα αυτο που δεν ειναι φροντισμενο ειναι οι τροφοδοσιες και το αναλογικο σταδιο Εχουν ξεχασει πως εφιαχναν τα μπαφφερ τους οι Ιαπωνες και ενω στηνουν ενα τελειο μηχανημα απο ψηφιακης πλευρας τελικα αυτο που φτανει στα αυτια μας δλδ το αναλογικο σταδιο δεν εχει την δουλεια που πρεπει πανω του ....

Τις τελευταιες μερες βρισκομαι σε κατασταση ακραιου εθισμου και αρχιζω να σκεφτομαι οτι την μοντα αυτη πρεπει να την βγαλω εξω σε παραγωγη μια και χιλιαδες CD 63-67 σε ολες τους τις εκδοσεις υπαρχουν εκει εξω απλη Special Edition και Ken Isiwatta ...

Στοχος ειναι να μην το χαλασω και να μπορει με εναν διακοπτη η απο software να μπορει να δουλευει και σαν CD και σαν DAC .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Με ολο το σεβασμο αλλα εχεις βαλει ολα τα dac της αγορας στο ιδιο καζανι;

Ποιο ess σου ηρθε στα χερια; Καθε υλοποιηση μπορει να ειναι η μερα με τη νυχτα.
Εγω δεν μπορω να δεχθω πωςη μοντα με το marantz μπορει να αποτελει την προτεινομενη/ενδεδειγμενη λυση του σημερα.

Για κανενα λογο.
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Δεν θα διαφωνησω εγω ειμαι αναλογικος τυπος εγραψα αυτο που ακουσα αυτο που μου αρεσε κλπ Δεν σημαινει οτι ολοι θα πρεπει να εχουν την ιδια αποψη
Μπορει γενικοτερα να ειμαι πολωμενος σε αλλους ειδους ηχους Μην ξεχναμε οτι στην τελικη σημασια εχει τι σου αρεσει και οχι το πως ειναι φτιαγμενο
Και οι ενισχυτες vintage εχουν δεκαδες λαθη μεσα τους συγκριτικα με τα σημερινα μηχανηματα ομως αυτα τα λαθη ειναι που τους δινουν αυτη την συγκεκριμενη ταυτοτητα που ειναι αρεστη η φιλικη αν θελεις για παρα πολυ κοσμο ...
Καπου διαβασα στον Μπεη οτι κυκλοφορουν και DAC με το 1541 τα οποια βγαζουν vintage sound ...Τι αλλο θα ακουσω θεε μου ...

Σε τεχνικο επιπεδο αυτο που θα αξιζε να γινει ειναι να δοκιμασει καποιος ενα απο τα συχρονα DAC με HDAM στην εξοδο εκει θα μιλαγαμε σε σωστο επιπεδο και θα ειχε και μακραν περισσοτερο νοημα η αναρτηση μου ωστε να γινει πιο κατανοητο τι εκανε την διαφορα ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Να συμπληρωσω και κατι αλλο Πρεπει κατα μεσο ορο ( μπορω να το κοιταξω και ακριβως ) να επισκευαζουμε εναν μεσο ορο 40-50 τετοια player καθε εκδοσης τον χρονο ...Συγκριτικα με αλλα CD player το νουμερο ειναι απλα αστρονομικο Να σημειωθει οτι με αυθεντικη κεφαλη το κοστος ειναι γυρω στα 115 ευρω ολοκληρο το κιτ αλλα κανενας δεν κανει πισω στο θεμα κοστος ολοι λενε επισκευασε το γιατι παιζει πολυ καλα .

Αυτο απο μονο του κατι λεει ....
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Για μενα προσωπικα το HD DAC 1 υπολειπεται του ανταγωνισμου και το εχω ακουσει σε απευθειας αντιπαραθεση με αλλα (αναλογου κοστους) μηχανακια.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Καλησπερα παιδια, μπορει ενα dac να μαλακωσει λιγο τον ηχο, να τον στρογγυλεψει? Σε ακροαση mp3 αντιμετωπιζω προβλημα με τα ηχεια μου, ο ηχος ειναι πολυ σκληρος θα ελεγα, με κουραζει! Ποιο οικονομικο dac μπορειτε να μου προτεινετε?
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Καλησπερα παιδια, μπορει ενα dac να μαλακωσει λιγο τον ηχο, να τον στρογγυλεψει? Σε ακροαση mp3 αντιμετωπιζω προβλημα με τα ηχεια μου, ο ηχος ειναι πολυ σκληρος θα ελεγα, με κουραζει! Ποιο οικονομικο dac μπορειτε να μου προτεινετε?


Αυτό.
 



Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Ειναι και κατι παραγωγες ρε παιδι μου, αστα να πανε! Chario επρεπε να παρω, βλακεια εκανα μονο εκει ακουγα με τις ωρες ξεκουραστα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.249
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top