Από το πουθενά....

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πριν λίγο έφτασαν στα χέρια μου γύρω στους 40 δίσκους. Οι δέκα είναι ξένοι καλλιτέχνες (neil young, jethro tull, joan baez, bob dylan...) και οι υπόλοιποι Ελληνες καλλιτέχνες.. (Σαββόπουλος, Γερμανός, Χατζηδάκης, Θεοδωράκης, Καλδάρας, Άσιμος, Πανούσης, μερικές συλλογές, Λοίζος , Πάριος, Νταλάρας, Καζαντζίδης, και άλλοι). Η Κατάσταση τους είναι μέτρια δυστυχώς. Πολυκαιρισμένα εξώφυλλα και σκονισμένα, όπως και οι δίσκοι αυτοί καθ αυτοί.
Στην παρούσα φάση δεν έχω ούτε πικάπ, αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Πικάπ θα βρεθεί ή θα αγοραστεί. Όχι άμεσα, γιατί πρέπει να τοποθετηθεί εκτός ραφιού μηχανημάτων λόγω ανεπάρκειας χώρου και ο μικρός Σταύρος δεν είναι ακόμα....έτοιμος για κάτι τέτοιο....

Με τι καθαρίζουμε τους δίσκους; Τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να βελτιωθεί η κατ΄λασταση τους;
Εννοείται ότι δεν θα αγοράσω πλυντήριο δίσκων ούτε κάποιο εξωτικό καθαριστικό. Μιλάμε για κάποιον τρόπο εύκολο και προσιτό.....αν υπάρχει.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Στην πλειοψηφία τους είναι δίσκοι της δεκαετίας του 70...βία αρχές 80.
Σε πολλούς έχει μείνει ακόμα το ταμπελάκι με την τιμή... <<ΜΙΝΙΟΝ 240 ΔΡΧ>> !!!!
 


Μηνύματα
564
Reaction score
592
ρεχούμενο νερό, υγρό σαπούνι (από αυτά που υποθέτω χρησιμοποιείτε για τον Σταύρο ή κάποιο άλλο ήπιο), σφουγγαράκι, πανάκι με μικροϊνες
[DOUBLEPOST=1455050443][/DOUBLEPOST]Και μη φοβηθείς τις ετικέτες, δεν παθαίνουν τίποτα. Συνήθως.
Κοίτα και στο you tube. Έχει πολλές ιδέες καθαρισμού.
 

Μηνύματα
29.226
Reaction score
23.260
Στην πλειοψηφία τους είναι δίσκοι της δεκαετίας του 70...βία αρχές 80.
Σε πολλούς έχει μείνει ακόμα το ταμπελάκι με την τιμή... <<ΜΙΝΙΟΝ 240 ΔΡΧ>> !!!!

ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ.

ΜΗΝ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ.

Η ΜΙΚΡΗ ΑΥΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟ Μ ΟΥΣΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟ 75 ΗΤΑΝ

20 ΧΡΟΝΩΝ.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ.

ΜΗΝ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ.

Η ΜΙΚΡΗ ΑΥΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟ Μ ΟΥΣΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟ 75 ΗΤΑΝ

20 ΧΡΟΝΩΝ.

Κάπως έτσι.....δεν τον ξέρω άμεσα τον άνθρωπο που τα είχε. Ξέρω την μητέρα του η οποία μετακομίζει και αδειάζει το σπίτι...τις επόμενες ημέρες θα πάω απο εκεί να δώ πικαπ, ενισχυτή και ηχεία. Είχε σκοπο να τα βγάλει έξω στον δρόμο.....
 

Μηνύματα
29.226
Reaction score
23.260
Κάπως έτσι.....δεν τον ξέρω άμεσα τον άνθρωπο που τα είχε. Ξέρω την μητέρα του η οποία μετακομίζει και αδειάζει το σπίτι...τις επόμενες ημέρες θα πάω απο εκεί να δώ πικαπ, ενισχυτή και ηχεία. Είχε σκοπο να τα βγάλει έξω στον δρόμο.....
ΚΑΙ ΠΕΤΑΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ?

ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ...

ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ Ο ΙΔΙΟΣ?

ΠΡΙΝ 27 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΠΕΤΑΞΑΝ ΤΟΥΣ 4 ΤΡΟΧΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 1...

ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΣΠΙΤΙ "ΑΝΑΣΤΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ".....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Για να δούμε Νίκο....πάντως αν τελικά είναι μηχανήματα που αξίζει να τα κρατήσω θα της τα πληρώσω...ποσό δεν ξέρω ακόμα...αλλά γενικά τα φέρνει δύσκολα βόλτα η γυναίκα και είναι κρίμα να το εκμεταλλευτώ....
Αν πάλι δεν ...λέω μήπως τα βάλω καμιά αγγελία εδώ και ότι πιάσουν να της τα δώσω.....από το να τα βγάλει στον δρόμο είναι καλύτερα.
 

Μηνύματα
29.226
Reaction score
23.260
Για να δούμε Νίκο....πάντως αν τελικά είναι μηχανήματα που αξίζει να τα κρατήσω θα της τα πληρώσω...ποσό δεν ξέρω ακόμα...αλλά γενικά τα φέρνει δύσκολα βόλτα η γυναίκα και είναι κρίμα να το εκμεταλλευτώ....
Αν πάλι δεν ...λέω μήπως τα βάλω καμιά αγγελία εδώ και ότι πιάσουν να της τα δώσω.....από το να τα βγάλει στον δρόμο είναι καλύτερα.
ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΕ...:)

ΠΕΣ ΤΗΣ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....:gotcha:

ΠΕΣ ΜΑΣ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟ ΜΟΝΟ....:D:D:D
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Πολύ ωραία έκπληξη είχες. Όντως οι δίσκοι αυτοί είναι κομμάτι της μουσικής ιστορίας.
Jethro Tull, Dilan αλλά και οι Έλληνες καλλιτέχνες.. Ήταν η εποχή που το τραγούδι είχε αξία και εκεί επάνω (περισσότερο όμως τη δεκαετία του 60) στηρίχτηκε όλη η μετέπειτα μουσική βιομηχανία. Μέχρι να βγουν τα cd recorder..

Σου εύχομαι να τους ευχαριστηθείς και για μένα δεν είναι τόσο η κατάσταση του δίσκου, όσο είναι το περιεχόμενο του και αυτό που συμβολίζει.
Πώς ήταν ο κόσμος όταν βγήκαν αυτοί οι δίσκοι κλπ..

Καλό ξεκίνημα :)
 

Μηνύματα
29.226
Reaction score
23.260
ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΕ...:)

ΠΕΣ ΤΗΣ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....:gotcha:

ΠΕΣ ΜΑΣ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟ ΜΟΝΟ....:D:D:D


ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ....

ΤΟ ΤΙ ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΕ.....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Περασα και είδα τα μηχανήματα.
Πρόκειται για ενα πικαπ Sanyo TP 1024 του οποίου η κεφαλή κρέμεται και δεν έχει βελόνα.
Υπάρχουν δύο κασετόφωνα Englebert CDF-1 σε όχι και τόσο καλή κατάσταση...ενεδεικτικά δεν έχουν καλώδιο τροφοδοσίας μιας και αυτό έχει κοπεί με πένσα...!!!!!!!!!!!!
Τέλος υπάρχει και ένας στερεοφωνικός ενισχυτής MONARCH 8000H αρκετά σκονισμένος και βαρύς..κανά δεκάρι κιλά σίγουρα.
Ηχεία δεν υπάρχουν τελικά.

Έχετε καθόλου ιδέα για την αξία αυτών των μηχανημάτων; Ειδικά για τον ενισχυτή; Με κασετόφωνα δεν πρόκειτε να ασχοληθώ και το πικάπ μου φαίνεται ότι είναι κάποιο απλό που θα κυκλοφορούσε ευρέως στο εμπόριο μερικές δεκαετίες πίσω..άραγε θα αξίζει η επισκευή του; Ή με τα ίδια χρήματα αγοράζεις ένα ισάξιο σύγχρονο μηχάνημα;
Έχω βγάλει και μερικές φωτογραφίες απο τα μηχανήματα και θα τις ανεβάσω αλλά μάλλον όχι εδώ....

(μάλλον πρέπει να μεταφερθεί το θέμα σε άλλη κατηγορία γιατί ξεφέυγει....)
 





Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Οι αντάπτορες και τα σχετικά θα βρεθούνε....το θέμα μου είναι αν αξίζει τον κόπο και το χρήμα η ανακατασκευή του....περιμένω μια γνώμη απο κάποιον φίλο που ξέρει 5 πράγματα παραπάνω...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Οι αντάπτορες και τα σχετικά θα βρεθούνε....το θέμα μου είναι αν αξίζει τον κόπο και το χρήμα η ανακατασκευή του....περιμένω μια γνώμη απο κάποιον φίλο που ξέρει 5 πράγματα παραπάνω...
Για να μην παρεξηγηθώ....έχω μιλήσει με κάποιον εννοώ και περιμένω να μου πει.....όχι ότι δεν μετράει η γνώμη σας....:D:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.255
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top