Blind test καλωδίων

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Εβαλα το άρθρο με σκοπό να συζητηθεί. Όχι να γίνει μια συζήτηση επι παντός (καλωδίου)....και προσπάθησα - εντάξει λίγο προβοκατόρικα το παραδέχομαι- να αποφύγω περιπτωσιολογικές απόψεις. Εχει πολυ ενδιαφερον, διαβαστε το πριν πειτε την αποψη σας.

Εάν διάβασες με προσοχή το κείμενο δεν λέει αυτό το γενικό "τσουβάλιασμα" σαν συμπέρασμα που έβγαλες... διαφορές υπάρχουν και είναι το μόνο σίγουρο... τώρα εάν είναι απάτη και κοροϊδία τα λεφτά που ζητάνε κάποιοι για φίδια και μαντζούνια... είναι άλλο θέμα...;)
Δεν εκανα κανενα τσουβαλιασμα. Απλως μετεφρασα τον τιτλο:
The Whole Thing Is A Fraud: High-End Cables
Συμφωνω απολυτως με τα υπολοιπα που λες

Φαίνεται πάντως πως - ευτυχώς- καλλιεργειται γενική συναίνεση παγκοσμίως κατα των υπερ-χρεωσεων των καλωδίων ηχου, και υπερ των δημοσιευσεων τεχνικών χαρακτηριστικων.

Να σημειωσω επισης πως πριν απο λιγες μερες ξεκινησε ενα μεγαλο σκανδαλο με παραποιημενες μετρησεις hdmi Audioquest καλωδιων, με σκοπο την παραπλανηση των αγοραστων. Δες εδω

http://www.realhd-audio.com/?p=5547

Και εδω

http://www.stereophile.com/content/open-letter-bill-low-audioquest#0iXGrdixqOmVzKZD.97

Δεν βγαζω την ουρα μου απεξω. Τα εχω πληρωμενα και τα Audioquest και τα Van Der Hul ακριβα.
Αλλα χωρις να ξερω, και χωρις να εχω ρωτησει καποιον που να ξερει να εκτιμησει τεχνικα χαρακτηριστικά. Με τα αυτια μου....:o

Μηπως θα μπορουσα να πληρωσω λιγοτερα και να εχω το ιδιο αποτελεσμα, αν ηξερα να κρινω μετρησεις;

Παντως ριξτε μια ματια στα αρθρα που παραθετω, εχουν ενδιαφερον
[DOUBLEPOST=1455026071][/DOUBLEPOST]
Συμφωνώ πάντως ότι βαράνε αλύπητα στα καλά καλώδια, χωρίς να συμφωνώ ως προς το ότι είναι περιττό έξοδο.
+1. Δεν λεω κατι διαφορετικο.
 

S

sk4t4

Guest
Διαβασα το κειμενο

Το συμπερασμα ειναι οτι οι κατασκευαστες Hi End καλωδιων αποφευγουν να δωσουν τεχνικα χαρακτηριστικα των καλωδιων τους, για να προκαλουν συγχυση στους υποψηφιους πελατες τους.


The success of the audiophile wire industry is based entirely on the utter ignorance of the market. Notice that whenever these manufacturers advertise their products, they almost invariably discuss qualitative issues, they rarely if ever give hard numbers to their theories let alone put them in a technical context that will indicate to what degree what they say is significant. And so the whole thing is based on hope and fear among potential customers. That is why I think the whole thing is a fraud. Before this cottage industry got started, nobody thought audio equipment customers would be stupid enough to believe any of this. They were proven wrong.

Επισης πως οι κατασκευαστες καλωδιων (οχι απαραιτητα "Hi end") εχουν την γνωση και την δυνατοτητα να κατασκευαζουν καλωδια για πολυ πιο απαιτητικές εφαρμογες, και με πολυ χαμηλοτερο κοστος

Mainstream wire manufacturers are not ignorant or stupid either. Then know how to design wire using various geometries, insulation and conducting materials and manufacturing processes such as annealing to create wire that is optimal for any conceivable electrical function at the lowest possible cost. They offer a staggering array of product for every application or problem they can think of. The products created for both professional and consumer audio systems are child’s play for them compared to really challenging problems.

Δεν ειπα πως δεν υπαρχουν καλα και κακα καλωδια, ουτε ως πρεπει να συνδεουμε το ηχεια μας με κλειδια ή συρμα οπως στο πειραμα παραπανω....Το προβλημα ειναι με τα χρηματα που ζητουν οι κατασκευαστες Hi End, για να πουλανε μυστηριο και snake oil ενω ολα ειναι μετρησιμα και πολυ φτηνοτερα. Ξαναδιαβαστε το.

Α, και κατι ακομα: Υποκειμενιστης ειναι αυτος που δεν δινει σημασια σε μετρησεις, αλλα μονο στα αυτια του.
O,τι 'μετραει' καλα δε σημαινει οτι παιζει και καλα και ο'τι δε 'μετραει' καλα δε σημαινει οτι δεν παιζει και καλα.Αρχαιος χαιφιντελιστικος νομος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
O,τι 'μετραει' καλα δε σημαινει οτι παιζει και καλα και ο'τι δε 'μετραει' καλα δε σημαινει οτι δεν παιζει και καλα.Αρχαιος χαιφιντελιστικος νομος.
Εγω ακουσα για τον αλλο, πιο συγχρονο νομο:
Οτι μετραει καλα ειναι πιθανον να παιζει καλα
Οτι δεν μετραει καλα αποκλειεται να παιζει καλα

Να και αλλο ενα (καλο και αυτο...):
http://www.innerfidelity.com/content/coarse-accurate-reviewers-view-audio-ideal#GBdoxowmU2m10sgR.97

(Τα διαβαζει κανεις αυτα που βαζω, ή πανε στραφι ;;;;)
 
Last edited:

S

sk4t4

Guest
Εγω ακουσα για τον αλλο, πιο συγχρονο νομο:
Οτι μετραει καλα ειναι πιθανον να παιζει καλα
Οτι δεν μετραει καλα αποκλειεται να παιζει καλα

Να και αλλο ενα καλο:
http://www.innerfidelity.com/content/coarse-accurate-reviewers-view-audio-ideal#GBdoxowmU2m10sgR.97

(Τα διαβαζει κανεις αυτα που βαζω, ή πανε στραφι ;;;;)
Για μια ελπιδα ζουμε.Πιθανον να παιζει καλα αλλα και πιθανον να μην παιζει καλα.Θυμαμαι παντως τα πρωτα χρονια του cd,οπου μεσω των μετρησεων 'απεδεικνυαν' οτι παιζει καλυτερα απο το πικαπ.Τη συνεχεια την ξερετε...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Για μια ελπιδα ζουμε.Πιθανον να παιζει καλα αλλα και πιθανον να μην παιζει καλα.Θυμαμαι παντως τα πρωτα χρονια του cd,οπου μεσω των μετρησεων 'απεδεικνυαν' οτι παιζει καλυτερα απο το πικαπ.Τη συνεχεια την ξερετε...
Το διαβασες τελικα; περιεργος ειμαι....

Ναι την ξερω την συνεχεια...Αλλα μαλλον ειναι αλλη συνεχεια απο αυτην που ξερεις
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
(Τα διαβαζει κανεις αυτα που βαζω, ή πανε στραφι ;;;;)
LIKE :D
[DOUBLEPOST=1455042541][/DOUBLEPOST]
Θυμαμαι παντως τα πρωτα χρονια του cd,οπου μεσω των μετρησεων 'απεδεικνυαν' οτι παιζει καλυτερα απο το πικαπ.Τη συνεχεια την ξερετε...
Ναι. "Perfect music forever" :roflmao:
 

S

sk4t4

Guest
Το διαβασες τελικα; περιεργος ειμαι....

Ναι την ξερω την συνεχεια...Αλλα μαλλον ειναι αλλη συνεχεια απο αυτην που ξερεις
Η συνεχεια στο συγκεκριμενο θεμα,και παρακαλω διορθωστε με αν δεν ειναι ετσι,ειναι οτι κανεις κατασκευαστης cd,οσο κι αν κοστιζει η συσκευη του,δεν εχει ισχυριστει,οτι το cd του παιζει καλυτερα απο πικαπ.Πλησιαζει,λενε,αλλα ως εκει.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Το cd έχει τη δυνατότητα (εφόσον βέβαια και η παραγωγή εκμεταλλεύεται τις δυνατότητές του) να παίξει το ίδιο και καλύτερα από το πικάπ. Από τα λίγα που έχω διαβάσει δεν χωρεί σοβαρή αμφισβήτηση. Η προσωπική μου εμπειρία βέβαια είναι περιορισμένη ειδικά σε σύγκριση πικάπ - cd όμοιας κατηγορίας τιμής. Αλλά από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που διαβάζω και στο μέτρο που τα κατανοώ, δεν υπάρχει θέμα. Άλλο αν κάποιου του αρέσει ένας περισσότερο χρωματισμένος ήχος ή αν δεν έχει σύστημα / χώρο που να αναδεικνύει τις διαφορές.
 

S

sk4t4

Guest
Το cd έχει τη δυνατότητα (εφόσον βέβαια και η παραγωγή εκμεταλλεύεται τις δυνατότητές του) να παίξει το ίδιο και καλύτερα από το πικάπ. Από τα λίγα που έχω διαβάσει δεν χωρεί σοβαρή αμφισβήτηση. Η προσωπική μου εμπειρία βέβαια είναι περιορισμένη ειδικά σε σύγκριση πικάπ - cd όμοιας κατηγορίας τιμής. Αλλά από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που διαβάζω και στο μέτρο που τα κατανοώ, δεν υπάρχει θέμα. Άλλο αν κάποιου του αρέσει ένας περισσότερο χρωματισμένος ήχος ή αν δεν έχει σύστημα / χώρο που να αναδεικνύει τις διαφορές.
Και επειδη ο ηχος του cd δεν ηταν ανταγωνιστικος εβγαλαν το sacd που ακουγεται καλυτερα απο το cd μπας και καταφερουν να νικησουν ενα 'αρχαιο' μεσο, το πικαπ.Εγω παντως περιμενω καποια συνεντευξη κατασκευαστη cd η sacd,στην οποια να ισχυριζεται οτι εκανε την υπερβαση...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Και επειδη ο ηχος του cd δεν ηταν ανταγωνιστικος εβγαλαν το sacd που ακουγεται καλυτερα απο το cd μπας και καταφερουν να νικησουν ενα 'αρχαιο' μεσο, το πικαπ.Εγω παντως περιμενω καποια συνεντευξη κατασκευαστη cd η sacd,στην οποια να ισχυριζεται οτι εκανε την υπερβαση...
Η υπεροχή του ψηφιακου και οι περιορισμοι του βινυλιου ως μεσο, εχουν αποδειχθει και δημοσιευθει επανειλλημενως. Μου φαινεται περιεργο που δεν τα εχεις διαβασει.

Μα δεν τα διαβαζεις ετσι κι αλλιως απο οτι φαινεται...Απαντησες στο μηνυμα μου #23 3-4 λεπτα μετα αφοτου "σηκωθηκε", το οποιο αναφεροταν σε ενα τρισελιδο πυκνογραμμενο αγγλικο κειμενο. Δηλαδη το διαβασες, το κατανοησες και εγραψες την απαντηση, ολα αυτα σε 3 λεπτα. Μπραβο , τι να πω, σκιζεις.

Η' μηπως απαντησες χωρις να το διαβασεις, μονο για να πεις τη γνωμη σου χωρις να δεις ποιο ειναι το ερωτημα;
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Η υπεροχή του ψηφιακου και οι περιορισμοι του βινυλιου ως μεσο, εχουν αποδειχθει και δημοσιευθει επανειλλημενως. Μου φαινεται περιεργο που δεν τα εχεις διαβασει.

Μα δεν τα διαβαζεις ετσι κι αλλιως απο οτι φαινεται...Απαντησες στο μηνυμα μου #23 3-4 λεπτα μετα αφοτου "σηκωθηκε", το οποιο αναφεροταν σε ενα τρισελιδο πυκνογραμμενο αγγλικο κειμενο. Δηλαδη το διαβασες, το κατανοησες και εγραψες την απαντηση, ολα αυτα σε 3 λεπτα. Μπραβο , τι να πω, σκιζεις.

Η' μηπως απαντησες χωρις να το διαβασεις, μονο για να πεις τη γνωμη σου χωρις να δεις ποιο ειναι το ερωτημα;
Το διάβασμα μάλλον δεν είναι το δυνατό του σημείο (click)
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
υπάρχουν και εγχώρια σχετικά άρθρα...:prankster:
Ευχαριστώ για το λινκ απο το παρελθόν. Πολυ ενδιαφέρον. Και προ μερικών λεπτών παρόμοιο άρθρο στη σχετική κατηγορία.

Εγω πάλι είμαι σε φάση που συνεχώς σκέφτομαι πως θα λιγοστέψω τις συσκευές μου, και άρα και τα καλώδια διασύνδεσης. Βγάλε τον προενισχυτη, βγάλε τον ενισχυτή (βάλ´τον μέσα στο ηχείο) , βγάλε και το crossover, βγάλε το dac, χώστο κι αυτο μέσα στο ηχείο - με ματσαρισμα απο τον κατασκευαστή- στείλε πικαπ-tape deck-nova στον πάνω όροφο να παίζουν τα παιδιά....καταλαβαίνετε τι εννοώ....
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εγω πάλι είμαι σε φάση που συνεχώς σκέφτομαι πως θα λιγοστέψω τις συσκευές μου, και άρα και τα καλώδια διασύνδεσης. Βγάλε τον προενισχυτη, βγάλε τον ενισχυτή (βάλ´τον μέσα στο ηχείο) , βγάλε και το crossover, βγάλε το dac, χώστο κι αυτο μέσα στο ηχείο - με ματσαρισμα απο τον κατασκευαστή- στείλε πικαπ-tape deck-nova στον πάνω όροφο να παίζουν τα παιδιά....καταλαβαίνετε τι εννοώ....
Σε καταλαβαίνω απόλυτα... απλά θέλει προσοχή (και "προσωπική ακρόαση") στις όποιες επιλογές (αλλαγές) θα επιλέξεις να κάνεις και όπως έλεγα από παλιά δεν ακούμε μουσική από πί-ντί-έφ πλέιερ μόνο. Όλα παίζουν ρόλο (δυστυχώς) στο τελικό αποτέλεσμα, απλά θέλει γνώση / σύνεση και όχι υπερβολές...;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Σε καταλαβαίνω απόλυτα... απλά θέλει προσοχή (και "προσωπική ακρόαση") στις όποιες επιλογές (αλλαγές) θα επιλέξεις να κάνεις και όπως έλεγα από παλιά δεν ακούμε μουσική από πί-ντί-έφ πλέιερ μόνο. Όλα παίζουν ρόλο (δυστυχώς) στο τελικό αποτέλεσμα, απλά θέλει γνώση / σύνεση και όχι υπερβολές...;)
ΚαραLike για το "πι-ντι-εφ πλέιερ"!!! Θεϊκό. :lolsign:
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα,
forum hiendαδικο είναι εδώ. Γιατί να στηριζόμαστε στις γνώμες τρίτων; Ας μαζευτούν κάποιοι εθελοντές από τα μέλη του φορουμ-και κατά προτίμηση οι πλέον έμπειροι/ειδικοί- και να γίνει ένα Live (με θεατές όποιους από εμάς θέλουν) blind test καλωδίων. Και τότε θα δούμε πράγματι αν υπάρχουν διαφορές και αν οι όποιες διαφορές αξίζουν την διαφορά τιμής!
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Και αν καταφερετε να κανετε σωστο blind test (γιατι σαν πολυ ευκολο νομιζουμε/τε ειναι), εμενα να με....


















Αφηστε στην ησυχια μου! :p

Ενα blind test θελει τοσο διαβασμα, μεθοδολογια, γνωση, προετοιμασια, που ειναι σχεδον αδυνατο να το καταφερουμε οι 2-3-10 εμπλεκομενοι σε ενα φορουμ... οσο χρυσαυτιαδες και αν ειστε (εγω σιγουρα δεν ειμαι, με βγαζω εκτος. Δικο μου ποστ ειναι anyways, οτι θελω καμω χαχαχαχα).

Και με το μπαρδον, ετσι; :D
[DOUBLEPOST=1455132156][/DOUBLEPOST]Χαουεβερ, αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορειτε να μαζευεστε/μαζευομαστε και να ακουμε διαφορα φιδια και λαδια.

Δεν θα το βαφτισουμε ομως και blind test.

:fuckyou:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top