Αγορά και σύνδεση τελικού σε A/V

Μηνύματα
1.489
Reaction score
2.774
Βασικά το θέμα έχει δύο σκέλη, επιλογή τελικού για σύνδεση σε πολυκάναλο σύστημα και μερικές ερωτήσεις για τη συνδεσμολογία αυτή καθ' αυτή...
Προσανατολίζομαι στο άμεσο μέλλον να προβώ στην αγορά ενός τελικού, το οποίο θα συνδέσω στον πολυκάναλο ραδιοενισχυτή μου (Pioneer SC-2023), προκειμένου να οδηγήσει τα μπροστινά μου ηχεία.
Εντάξει, ο Pioneer παίζει πολύ καλά και μουσική, αλλά αφενός δεν έχει το ρεύμα να οδηγήσει σωστά σε ικανές στάθμες τα ηχεία - τα οποία μπορεί μεν να έχουν ονομαστική αντίσταση 6Ω αλλά φτάνουν μέχρι και τα 0,7Ω στα 20KHz !! - αφετέρου δε μπορεί να συναγωνιστεί σε απόδοση έναν αμιγώς καλό δικάναλο ενισχυτή όπως και να το κάνουμε.
Ερώτηση : τι γίνεται με το σύστημα ισοστάθμισης του Pioneer (MCACC) ? να υποθέσω ότι είναι η ίδια διαδικασία όπως με το ενεργό sub ?
Αν ναι, τι γίνεται με τη στάθμη του τελικού (απουσία ρυθμιστικού έντασης) ? στο sub ας πούμε, βάζω το ρυθμιστικό της έντασης στο παρά τέταρτο (αν το βάλω πιο ψηλά μου βγάζει μήνυμα το πρόγραμμα ισιστάθμισης να χαμηλώσω την ένταση) και προχωράω. Με τον τελικό που δεν έχει ρυθμιστικό έντασης τι θα γίνει ?
Αυτό επίσης, είναι απορία μου και κατά την ακρόαση. Όσο αφορά το sub ας πούμε, έχ τη δυνατότητα, ανεξαρτήτως της θέσης του ποτενσιόμετρου στάθμης του Pioneer, να ανεβάσω κι άλλο τη στάθμη του sub (πχ στις ταινίες) ανεβάζοντας το ποτενσιόμετρό του. Στον τελικό τι γίνεται ακριβώς ? ανεβάζοντας τη στάθμη μέσω του ποτενσιόμετρου του Pioneer αναλόγως ανεβαίνει και η στάθμη του τελικού ? για να το εξηγήσω πιο απλά (γιατί μάλλον σας μπέρδεψα..), στο τέρμα του ρυθμιστικού του Pioneer θα είναι και το τέρμα του ρεύματος του τελικού ? τώρα μπορεί να είπα μεγάλη πατάτα αλλά συγχωρέστε με....:errwhat:
Και έρχομαι τώρα στην επιλογή του τελικού...
Τα ηχεία μου είναι τα Martin Logan Electromotion ESL και ο τελικός που προσανατολίζομαι (κατόπιν υπόδειξης του αντιπροσώπου σαν βέλτιστη επιλογή στην κατηγορία τιμής του) είναι ο Parasound Halo A23.
Διαβάζοντας διάφορα reviews , αυτό που αποκόμισα είναι ότι ο τελικός είναι πολύ καλό value for money και έχει αρκετό ρεύμα και ικανά αποθέματα ισχύος (125W στα 8Ω και 225 W στα 4 Ω) για την οδήγηση των συγκεκριμένων ηχείων, η αντίσταση των οποίων πέφτει αρκετά έως πολύ σε συγκεκριμένες συχνότητες.
Θα ήθελα την άποψή σας για επιλογή τελικού μέχρι περίπου τα 1400 ευρώ, καθώς και οποιαδήποτε σκέψη ή πρόταση επί του θέματος γενικά...:)
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
O parasound έχει ρυθμιστικά για την ένταση αλλά δεν θα τα χρειαστείς.

Θα αναλάβει η ισοστάθμιση τις στάθμες.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει parasound που να μην μου αρέσει αλλά καλό θα είναι να τον ακούσεις στο σπίτι αν έχει την καλοσύνη ο αντιπρόσωπος να σε εξυπηρετήσει!

Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στις αγγελίες?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.382
Να σου επισημανω αν σου διεφυγε, πως εαν θα χρησιμοποιεις το sub σε μουσική δηλαδη στελνεις τα κατω απο τα 80 στο sub (και σε συμβουλευω να το κανεις), δεν σε πολυνοιαζει η αντισταση που ανφερεις στα 20 Hz,,,,
 

Μηνύματα
1.489
Reaction score
2.774
O parasound έχει ρυθμιστικά για την ένταση αλλά δεν θα τα χρειαστείς.

Θα αναλάβει η ισοστάθμιση τις στάθμες.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει parasound που να μην μου αρέσει αλλά καλό θα είναι να τον ακούσεις στο σπίτι αν έχει την καλοσύνη ο αντιπρόσωπος να σε εξυπηρετήσει!

Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στις αγγελίες?
Είναι πολύ πιθανό να γίνει η δοκιμή στο σπίτι πριν το αποφασίσω...
Στις αγγελίες θα δω φυσικά όταν έρθει η ώρα να πάρω τον τελικό, αφού αποφασίσω τελικά ποιόν, μέχρι τότε δεν έχει νόημα.

Να σου επισημανω αν σου διεφυγε, πως εαν θα χρησιμοποιεις το sub σε μουσική δηλαδη στελνεις τα κατω απο τα 80 στο sub (και σε συμβουλευω να το κανεις), δεν σε πολυνοιαζει η αντισταση που ανφερεις στα 20 Hz,,,,
Στα 20KHz πέφτει πολύ η αντίσταση, όχι στα 20Hz...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.382
Στα 20KHz πέφτει πολύ η αντίσταση, όχι στα 20Hz...
Ωπ, δεν το προσεξα.... sorry. Μου φαινεται πως ειναι πιο συνηθες η αντισταση να πεφτει στις χαμηλές, ή κανω λαθος;

Καλο θα ηταν καποιος απο τους "προχωρημενους" να μας ενημερωσει για το τι σημαινει αυτο για σενα....
 

Μηνύματα
1.489
Reaction score
2.774
Ωπ, δεν το προσεξα.... sorry. Μου φαινεται πως ειναι πιο συνηθες η αντισταση να πεφτει στις χαμηλές, ή κανω λαθος;

Καλο θα ηταν καποιος απο τους "προχωρημενους" να μας ενημερωσει για το τι σημαινει αυτο για σενα....
Κοίταξε, απ' ότι έχω διαβάσει στα διάφορα reviews, επειδή στην ουσία το μεγάλο βύθισμα (δεν φτάνει τα 0,7Ω όπως έγραψα παραπάνω αλλά 1,6Ω) είναι στα 20KHz, η απαιτούμενη ισχύς είναι ούτως ή άλλως μικρή άρα η επιβάρυνση του ενισχυτή είναι αναλόγως μικρή, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Στο υπόλοιπο φάσμα, η αντίσταση του πάνελ κυμαίνεται γενικά περίπου στα 5Ω (άλλες βυθίσεις είναι 2,5Ω στα 12KHz και 3,5Ω στα 290Hz), άρα δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο φαίνεται εκ πρώτης όψεως...

Πάντως, μερικά reviews αναφέρουν ότι το ηχείο θέλει πολλά Watt για να ανεβάσει στάθμες, άρα ο Pioneer δεν είναι επαρκής σε τέτοιο επίπεδο (πέρα από το θέμα της ποιότητας)...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.382
Κοίταξε, απ' ότι έχω διαβάσει στα διάφορα reviews, επειδή στην ουσία το μεγάλο βύθισμα (δεν φτάνει τα 0,7Ω όπως έγραψα παραπάνω αλλά 1,6Ω) είναι στα 20KHz, η απαιτούμενη ισχύς είναι ούτως ή άλλως μικρή άρα η επιβάρυνση του ενισχυτή είναι αναλόγως μικρή, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Στο υπόλοιπο φάσμα, η αντίσταση του πάνελ κυμαίνεται γενικά περίπου στα 5Ω (άλλες βυθίσεις είναι 2,5Ω στα 12KHz και 3,5Ω στα 290Hz), άρα δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο φαίνεται εκ πρώτης όψεως...

Πάντως, μερικά reviews αναφέρουν ότι το ηχείο θέλει πολλά Watt για να ανεβάσει στάθμες, άρα ο Pioneer δεν είναι επαρκής σε τέτοιο επίπεδο (πέρα από το θέμα της ποιότητας)...
Καλα σαφως και θα ειναι καλυτερα με τον Parasound...Περιμενουμε τελικες εντυπωσεις!!!!
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Για τον συγκεκριμένο δεν έχω άποψη. Έχω όμως Anthem M1 Statement στο σύστημά μου κι είμαι ευχαριστημένος, οπότε θα εκφράσω θετική άποψη για την Anthem.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.596
Reaction score
27.941
Έχω ακούσει τον ANTHEM και είναι εξαιρετικός.
[DOUBLEPOST=1455547211][/DOUBLEPOST]Έχω και εγώ MRX 710 και θεωρώ το calibration ότι καλύτερο υπάρχει εκεί έξω για σπίτι πάντα.
 


Μηνύματα
502
Reaction score
247
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις...
Καλησπέρα.
Από την πλευρά μου θεωρώ, επειδή είχα και μουσικούς τελικούς και μουσικούς προ σε AV σύστημα, ότι πολύ καλή επιλογή θα ήταν Classé ίσως καλύτερη περίπτωαη κι από τους δύο που αναφέρθηκαν.
Ο πιο μουσικός πάντως τελικός που είχα προσθέσει στο AV ήταν ο Leema Hydra II. Μακράν.
ΜΦΧ
Θανάσης
 


Μηνύματα
1.489
Reaction score
2.774
Αν κάποιος φίλος έχει τα συγκεκριμένα ηχεία, θα ήθελα τη γνώμη του για το θέμα του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
1.489
Reaction score
2.774
Να επανέλθω με μια ακόμα ερώτηση (ως γνωστόν, τρώγοντας έρχεται η όρεξη)...
Πόσο σημαντική (προς το αρνητικό εννοώ) θα είναι η χρήση του Pioneer σαν προενισχυτή με έναν καλό τελικό ?
Δηλαδή, μήπως να μπω στη διαδικασία να κοιτάξω,αντί για τελικό, για κανέναν ολοκληρωμένο με pass-through για να έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα ?
Αξίζει τα παραπάνω χρήματα ή όχι ?
 



Μηνύματα
150
Reaction score
66
Μπορεις να παρεις κ 2καναλο προενισχυτη με hcbypass κ τελικο απο τα μεταχειρισμενα ,
καπως ετσι κλεινει το θεμα 2καναλος ηχος με ποιοτητα κ πολυκαναλος ηχος με σωστη οδηγηση των main ηχειων σου
υπαρχουν προ με αυτη τη δυνατοτητα κοντα στο χιλιαρικο νομιζω, βρες κ τελικο με 400-500Ε κ θα εισαι super !
 

Μηνύματα
1.489
Reaction score
2.774
Μπορεις να παρεις κ 2καναλο προενισχυτη με hcbypass κ τελικο απο τα μεταχειρισμενα ,
καπως ετσι κλεινει το θεμα 2καναλος ηχος με ποιοτητα κ πολυκαναλος ηχος με σωστη οδηγηση των main ηχειων σου
υπαρχουν προ με αυτη τη δυνατοτητα κοντα στο χιλιαρικο νομιζω, βρες κ τελικο με 400-500Ε κ θα εισαι super !
Πολύ σωστος, αυτός ο συνδυασμός μου είχε διαφύγει...;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.313
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top