Blind test καλωδίων


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Όχι ρε, σιγά τη μεθοδολογία. Βάζεις το ενα και αφήνεις κανένα δίωρο τον κοσμο να ακούει απλα μουσική για να συνηθίσει το συστημα. Ακούς τρια τραγουδια στο τέλος συγκεκριμενα, αυτα που συμφωνουνται μετα το διωρο ακουσμα. Μετα ακούς τα τρια με το άλλο και μετά με το παραλλο. Απλα δεν πρεπει να ξέρει κανεις με ποιο ακούει. Και το θέμα για αρχή είναι να εντοπιστεί η ύπαρξη διαφορων. Για να καταλήξει κανεις στο καλυτερο και το χειροτερο θέλει μακροχρόνια συμβίωση. Αν δε βρεθούν και σετάκια για πηγή και ενισχυτή ακομα καλυτερα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
{Προλογος σε μεγαλο σεντονι: Ειμαι γιατρός. Με το ζορι θυμαμαι οσα εμαθα στο πανεπιστημιο απο φυσική (Ιατρική Φυσική το μαθημα) .ΕΙχα παρει 8 παντως:). Οποτε αν ειναι δυνατον, οποιος εχει σχετικο πτυχειο (Φυσικός; Ηλεκτρολογος μηχανολογος; καποιος με τεκμηριωμενες γνωσεις ηλεκτροακουστικής; κατι αλλο σχετικό; )ας παρεμβει να μου λυσει τις αποριες....}

Εγω ακουω διαφορες στα δικά μου καλωδια. Σε blind test. Θελω να μαθω ομως τι ειναι αυτες οι διαφορες, και ποσο πρεπει να κοστιζουν.

Καλο θα ηταν να γινει το blind test που προταθηκε, αλλα οπως ειπε και ο Gojakla ειναι πολυ δυσκολο να στηθει σωστα, ωστε να βγουν ασφαλη συμπερασματα. Και πρεπει να βρουμε το σουπερ ουδετερο συστημα στον σουπερ ουδετερο χωρο. Αλλα οι δυσκολιες μεθοδολογιας ειναι σημαντικές. (εχουν γραφει απειρα στο ιντερνετ για το θεμα)

Αλλα και ποια καλωδια θα συγκριθουν; Εγω προσωπικά θα ηθελα να ακουσω διαφορες απο ενα καλοφτιαγμενο καλωδιο που δεν ειναι overpriced π.χ απο την http://www.bluejeanscable.com, και ενα-δυο ουδετερα χαιενταδικα. Και μετα το τεστ μπορουμε να στειλουμε εναν εκπροσωπο μας στον James Randi να κερδισει το 1000000 $.:

http://gizmodo.com/305549/james-ran...iles-can-prove-7250-speaker-cables-are-better

O Adam Blake, the CEO of Pear Cables κωλωσε παντως....

http://archive.randi.org/site/index...ake-withdrawls-from-pear-cable-challenge.html

και

http://www.audioholics.com/audio-video-cables/pear-cable-science

Οποτε παμε στις ερωτησεις:

  1. Απο οσα καταλαβαινω μετα απο εντατικο διαβασμα, η δουλεια του καλωδιου ειναι να μεταφερει το σημα απο το σημειο Α στο σημειο Β με οσο το δυνατον μεγαλυτερη πιστοτητα-λιγοτερη απωλεια. Δυο ιδανικα καλωδια, που δεν εχουν απωλειες/παρεμβολες/οποια αλλη αλλαγη απο το αρχικο σημα ακουγονται το ιδιο. ΑΝ δεν ακουγονται το ιδιο, ενα απο τα δυο, ή και τα δυο ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ Α ΣΤΟ Β. Καλα καταλαβαίνω; Τα καλωδια δεν "παιζουν", δεν (πρεπει να) προσθέτουν τιποτα στο σημα. Μονο "αφαιρουν" (ειναι παθητικές συσκευες) Εκτος αν πιστευουμε σε μονοκερους και καλικαντζαρους. Μονο "ζημια" μπορει να εχει συμβει λοιπον αν ακουγονται διαφορετικα.
  2. Αρα οταν μου πουλανε ενα καλωδιο 200 ευρω και ενα καλυτερο 2000 ευρω, ειναι σαν να μου λενε οτι με 200 ευρω παιρνω καλωδιο που μεταφερει το αρχικο σημα με απωλειες (αφου το αλλο ειναι καλυτερο) Σωστα;
  3. Αν το συστημα μου για παραδειγμα "ξυριζει" στα πριμα, εχει νοημα να ψαχνω για ενα καλωδιο με "βελουδινα πριμα" δηλαδη με απωλειες σε αυτες τις συχνοτητες για να κανω 'ματσαρισμα'; Μηπως ειναι πιο λογικο να παρω ενα καλωδιο χωρις "χαρακτηρα" (δηλαδη με το δυνατον λιγοτερες απωλειες) και εναν ισοσταθμιστη, ψηφιακο μαλιστα; Η΄να χαμηλωσω το treble απο τον προενισχυτη μου;
  4. Δηλαδη ειναι τα καλωδια equalizer;;;;;
Παρακαλω, επειδη με απασχολουν σοβαρα αυτες οι ερωτησεις, μην μου απαντησετε με τις προσωπικές "ερωτικές" εμπειριες με τα καλωδια σας. Απο τετοιες εχω και εγω μπολικες. Τεκμηριωμενες απαντησεις, απο γνώστες ψαχνω....
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ξεκινά με δεδομένο οτι κάθε καλώδιο ακούγεται και απάντησε μόνος σου σε όλα τα παραπανω.
Το καλώδιο θα το ακουσεις θες δε θες γιατί υπάρχει.
Άχρωμο άοσμο δεν υπάρχει. Μπορεί να είναι ισορροπημένο. Το σύστημα και ο χώρος είναι; ουτε αυτό δε μπορείς να κατωχυρωσεις στην ουσία.
Κι εγώ πίστευα στη ουδέτερη αναπαραγωγή αλλά το ξεπέρασα ;)
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Δεν είναι όλα τα καλώδια για όλα τα συστήματα, αλλιώς θα είχαμε μια μάρκα και θα τελειώναμε. Το καλώδιο των 200€ σίγουρα έχει κάποια όρια που - τουλάχιστον έτσι περιμένουμε και συχνά συμβαίνει - αυτό των 1000€ τα ξεπερνάει. Όμως, αν ένα καλώδιο μπουκώνει σε πληροφορίες στο σημείο Α και το σύστημα έχει πολύ λιγότερες πληροφορίες να δώσει, ό,τι και να του βάλεις παραπάνω, είναι περιττό έξοδο. Π.χ. με το ίδιο setup και με τελικό τον rotel rb971, απο το kimber pbj στο van den hul the first άκουσα πολλές διαφορές, παρόλο που έπαιζε συμπαθητικά και με το Pbj ( αν και το first το βάζω στην ίδια κλάση με το hero ). Όταν μπήκε ο bryston 4bst στο σύστημα, εννοείται ότι σαν τελικός έβγαζε περισσότερες πληροφορίες, αλλά με το pbj έπαιζε άψυχα, μουντά. Με το van den hul ανέβηκε αρκετές κλάσεις, δυσανάλογα με το αποτέλεσμα που είχα με τον rotel. Με το kimber ks1016 απογειώθηκε. Το ks1016 δεν έδειξε κάποια ιδιαίτερη διαφορά όταν επανήλθε δοκιμαστικά ( και για λίγο, όσο άντεξα, κανένα δίωρο ) ο rotel. Παρόλο που το ks1016 έχει τη πενταπλάσια τιμή απο το first και παρόλο που με τον Bryston σημειώθηκε αισθητή διαφορά, με τον rotel δεν είχε κάτι να δείξει.
Έντιτ: Αν όντως διεξαχθεί το συγκριτικό και είναι σε μέρα που μπορώ να συμμετάσχω, πολύ ευχαρίστως να φέρω τα Kimber hero, ks1016, van den hul the first ultimate2, καθώς και τα kimber 8tc μου ( τρίμετρα ), όπως επίσης και τα qed xt350 ( γύρω στο 1.5μέτρο το καθένα, δεν θυμάμαι αν έχω μπανάνες όμως ).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ευχαριστώ τον συμπολίτη panoramius και τον κ. Σταθόπουλο που μπήκαν στον κόπο να γράψουν τη γνώμη τους ως απάντηση...

Αλλα, οπως γράφω στην τελευταία παράγραφο
Παρακαλω, επειδη με απασχολουν σοβαρα αυτες οι ερωτησεις, μην μου απαντησετε με τις προσωπικές "ερωτικές" εμπειριες με τα καλωδια σας. Απο τετοιες εχω και εγω μπολικες. Τεκμηριωμενες απαντησεις, απο γνώστες ψαχνω....
Αν δεν είστε ειδικός
Οποτε αν ειναι δυνατον, οποιος εχει σχετικο πτυχειο (Φυσικός; Ηλεκτρολογος μηχανολογος; καποιος με τεκμηριωμενες γνωσεις ηλεκτροακουστικής; κατι αλλο σχετικό; )ας παρεμβει να μου λυσει τις αποριες....}
σέβομαι τις γνώμες σας, αλλα δεν με βοηθάνε.

Γνώμες έχω και εγω. Και όλοι οι υπόλοιποι.

Επιστήμονες ψάχνω.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Χίλια συγγνώμη αν φάνηκε προσβλητικό, ας μην το πάρουν οι φίλοι προσωπικά. Σεβαστη η γνώμη όλων.

Πραγματικά με ενδιαφέρει αποκλειστικά και μονο επιστημονική τεκμηριωμένη γνώμη.

Η ηλεκτροακουστικη ειναι επιστήμη, όχι τέχνη. Ψάχνω ειδικό.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η επιστημη λεει οτι οσο πιο χαμηλα l,c,r εχει ενα καλωδιο συν οσο καλυτερη θωρακιση εχει,ειναι το "καλυτερο".Αυτα οσον αφορα καλωδια ηχου και οχι εξειδικευμενα καλωδια.
Περαν τουτου,δεν ξερω κανεναν που αγορασε ενα καλωδιο αφου συγκρινε τα πιο πανω μεταξυ ας πουμε 10 καλωδιων.
Αν ακουγεται καλα,ειναι καλο.Αν ακουγεται καλα στο συστημα σου,ειναι καλο για το συστημα σου.Αν ακουγεται καλο στα αυτια σου,ειναι καλο για σενα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ότι στα ηχοσυστήματα σημασία δεν έχουν οι μετρήσεις και οι θεωρίες, αλλά το τελικό αποτέλεσμα στα αυτιά μας.
Εγω λεω όχι. Τι θα γίνει τωρα , θα το παίξουμε στο τάβλι; Ή θα ρωτήσουμε επιστήμονα;

Η επιστημη λεει οτι οσο πιο χαμηλα l,c,r εχει ενα καλωδιο συν οσο καλυτερη θωρακιση εχει,ειναι το "καλυτερο".Αυτα οσον αφορα καλωδια ηχου και οχι εξειδικευμενα καλωδια.
Περαν τουτου,δεν ξερω κανεναν που αγορασε ενα καλωδιο αφου συγκρινε τα πιο πανω μεταξυ ας πουμε 10 καλωδιων.
Αν ακουγεται καλα,ειναι καλο.Αν ακουγεται καλα στο συστημα σου,ειναι καλο για το συστημα σου.Αν ακουγεται καλο στα αυτια σου,ειναι καλο για σενα.
PURETONE είσαι επιστήμονας; Παρακαλώ πες μου την ενασχόληση σου.
Αν ναι μπορείς να απαντήσεις στα τέσσερα ερωτήματα μου απο το http://www.avsite.gr/forum/threads/blind-test-καλωδίων.149338/page-3#post-2044325
Γιατι αυτο που λες ειναι κοινότυπο, δεν με βοηθάει.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Χίλια συγγνώμη αν φάνηκε προσβλητικό, ας μην το πάρουν οι φίλοι προσωπικά. Σεβαστη η γνώμη όλων.

Πραγματικά με ενδιαφέρει αποκλειστικά και μονο επιστημονική τεκμηριωμένη γνώμη.

Η ηλεκτροακουστικη ειναι επιστήμη, όχι τέχνη. Ψάχνω ειδικό.
Και η επιστήμη της ηλεκτροακουστικής, έχει να κάνει με μετρήσεις. Ας κάνουμε σύγκριση λοιπόν ενός τομέα μετρήσεων. Αρμονική παραμόρφωση ( THD ). Ο μικρότερος κερδίζει, σωστά? Σωστά. Bryston 4BST ( ο δικός μου ). THD 0.005%@300W/ch. Audio Rerearch Reference 600 ( τον έχω ακούσει σε έκθεση παλιά ). Less than 1%, typically 0.5%@1W. Εμένα πάντως, αν μου κάνουν δώρο ένα σετ ref600, τους τον χαρίζω τον bryston...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Και η επιστήμη της ηλεκτροακουστικής, έχει να κάνει με μετρήσεις. Ας κάνουμε σύγκριση λοιπόν ενός τομέα μετρήσεων. Αρμονική παραμόρφωση ( THD ). Ο μικρότερος κερδίζει, σωστά? Σωστά. Bryston 4BST ( ο δικός μου ). THD 0.005%@300W/ch. Audio Rerearch Reference 600 ( τον έχω ακούσει σε έκθεση παλιά ). Less than 1%, typically 0.5%@1W. Εμένα πάντως, αν μου κάνουν δώρο ένα σετ ref600, τους τον χαρίζω τον bryston...
Ας παει να γ...θεί λοιπόν η επιστήμη....

Μια μέτρηση δεν αρκεί για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα. Αν ηταν έτσι δεν θα ηταν επιστήμη, και θα τα καταλαβαίναμε και οι δυο καλύτερα. Δεν ειναι όμως, χρειάζονται περισσότερες γνώσεις και περισσότερες μετρήσεις και δεν ξέρω και γω τι αλλο...μαζεύονται στα συνέδρια και συζητάνε για μερες... Όχι σε φόρουμ να λένε ο,τι να ναι.

Άντε πάλι: Αγαπητοί, δεν με ενδιαφέρουν οι γνώμες. Έχω. Και το έχω ξεπεράσει. Γνώση ψάχνω. Και ας ειναι μετα απο μερες η απάντηση.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Το μόνο που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί προσπαθώ να σε πείσω. Δε βαριέσαι. Πάσο. Ανακαλώ και τη συμμετοχή για τα καλώδια γιατί το κόβω να μου ανεβαίνει η πίεση με τους δύσπιστους :p
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Το μόνο που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί προσπαθώ να σε πείσω. Δε βαριέσαι. Πάσο. Ανακαλώ και τη συμμετοχή για τα καλώδια γιατί το κόβω να μου ανεβαίνει η πίεση με τους δύσπιστους :p
Εκτιμώ την καλή διάθεση-και την προσπάθεια να με πείσεις. Λυπάμαι που δεν ειναι αυτο το ζητούμενο. Ξέρω οτι ακούγομαι σπαστικός. Ελπίζω να μην σου ανέβασα πολυ την πίεση.
[DOUBLEPOST=1455142822][/DOUBLEPOST]
Θα μπορούσε κάποιος διαχειριστής να αλλάξει τον τίτλο του θέματος σε "αναζητείται επιστημων με γνώσεις και κατα προτίμηση με προϋπηρεσία σε μετρήσεις καλωδίων";

No offense dimfoot.
Όχι ,none taken. Σύμφωνω απολύτως. Σοβαρά. Αν κάποιος Διαχειριστης θελει να βρει τίτλο και να μεταφέρει τα μηνύματα μου εκεί θα το επιθυμούσα.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ότι στα ηχοσυστήματα σημασία δεν έχουν οι μετρήσεις και οι θεωρίες, αλλά το τελικό αποτέλεσμα στα αυτιά μας.
Eχουν και αυτα την σημασια τους.Αν ενα μηχανημα δεν μετρα καλα το πιθανοτερο ειναι να μην παιζει και καλα,η,θα ειναι περιπου προβλεπτο πως θα παιζει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
@Dimifoot: Πολύ ενδιαφέρουσες οι ερωτήσεις σου. Δεν μπορώ να τις απαντήσω. Μπορώ όμως να κάνω τα εξής:

1) Μια μικρή διόρθωση: Το καλώδιο που συνδέει τον ενισχυτή με το ηχείο δεν μεταφέρει ηχητικό σήμα, αλλά μεταφέρει ρεύμα. Για αυτό άλλωστε τα χαρακτηριστικά ενός καλωδίου ηχείων, μεταξύ άλλων, είναι η αντίσταση, η χωρητικότητα και κάποια άλλα που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν. Ηχητικό σήμα μεταφέρουν τα καλώδια διασύνδεσης (interconnects).

2) Να σε παραπέμψω σε δύο πολυ ενδιαφέροντα και σχετικά threads, τα οποία είναι: α) Το καλύτερο καλώδιο ηχείων και β) Τεχνικό: Καλώδια. Κατά την προσωπική μου άποψη, διαβάζοντας αυτά τα δύο threads, θα απαντηθούν οι απορίες σου - με τη χρήση επιστήμης, κάτι το οποίο γίνεται αντιληπτό ειδικά στο δεύτερο thread.

3) Να θυμίσω ένα "ρητό" (νομίζω του CostasEAR): Το καλύτερο καλώδιο ηχείων είναι το καθόλου καλώδιο ηχείων. (κι ο νοών, νοείτο)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top