Ακτινοβολητες Dolby Atmos;

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.096
Κάτι δεν μου πάει καλά με όλα τα αυτά τα σχέδια τοποθέτησης.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν παίζει ρόλο η γωνία κάλυψης του ηχείου και η απόσταση από το αυτί (όπου πάλι η γωνία κάλυψης πάιζει ρόλο) και τα db που μπορεί να πιάσει στην απόσταση αυτή.
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Κάτι δεν μου πάει καλά με όλα τα αυτά τα σχέδια τοποθέτησης.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν παίζει ρόλο η γωνία κάλυψης του ηχείου και η απόσταση από το αυτί (όπου πάλι η γωνία κάλυψης πάιζει ρόλο) και τα db που μπορεί να πιάσει στην απόσταση αυτή.
Εννοεις τις μοιρες του ακτινοβολητη που εχει να κανει με την αποσταση?
 


Μηνύματα
48
Reaction score
104
Καλησπερα σε ολη την παρεα. Ειναι η πρωτη φορα που γραφω...
Ειμαι κι εγω σε φαση προσθηκης dolby atmos στο συστημα μου.
Σαφως και παιζει ρολο η γωνια καλυψης του ηχειου.
Απο το pdf της dolby που εβαλε ο rosey:
(If the chosen overhead speakers have a wide dispersion pattern (approximately 45 degrees from the acoustical reference axis over the audio band from 100 Hz to 10 kHz or wider), then speakers may be mounted facing directly downward. For speakers with narrower dispersion patterns, those with aimable or angled elements should be angled toward the primary listening position.)
Εχω βαλει προς το παρον 2 Κlipsch CDT-5800 II με σκοπο να βαλω αλλα 2 πισω αργοτερα με προσθηκη τελικου για 11.1. ο ενισχυτης μου ειναι ο yamaha rx-a 3040. DSCN1167small.jpg
 


Μηνύματα
48
Reaction score
104
Ερώτηση: Αν δεν υπάρχει δυνατότητα να μπουν στο ταβάνι, γίνεται (ή τουλάχιστον θα παίξουν σωστά) ένα ζευγάρι που θα είναι τοποθετημένο ψηλά και θα κοιτάει με κλίση προς τα κάτω στην θέση ακρόασης;
Για ριξε μια ματια εδω: http://www.svsound.com/blogs/svs/75358787-intro-to-dolby-atmos
 


Μηνύματα
48
Reaction score
104
Το προβλημα τωρα ειναι οτι πρεπει να κατεβουν τα πισω ηχεια χαμηλα κι ο καναπες ακουμπαει στον τοιχο. DSCN1157small.jpg Καμια ιδεα?
 



Μηνύματα
48
Reaction score
104
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Δυστυχως αν κατεβασω το δεξι διπολο δεν θ΄ανοιγει η πορτα...Δεν υπαρχει τοιχος. DSCN11154.jpg Το αριστερο δεν εχει προβλημα.Οσο για τον καναπε,θα κανω μια δοκιμη να τον φερω πιο μπροστα (με τα rb 51ii κατω) να δω αν κλεινει ο χωρος...Σε περιπτωση που δεν γινεται σκεφτομουν αυτα: http://www.klipsch.com/products/klipsch-gallery-speakers#g-12 σε ear level με τον καναπε πισω.Εχουν βαθος μονο 6.10 cm.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Δυστυχως αν κατεβασω το δεξι διπολο δεν θ΄ανοιγει η πορτα...Δεν υπαρχει τοιχος. View attachment 56325 Το αριστερο δεν εχει προβλημα.Οσο για τον καναπε,θα κανω μια δοκιμη να τον φερω πιο μπροστα (με τα rb 51ii κατω) να δω αν κλεινει ο χωρος...Σε περιπτωση που δεν γινεται σκεφτομουν αυτα: http://www.klipsch.com/products/klipsch-gallery-speakers#g-12 σε ear level με τον καναπε πισω.Εχουν βαθος μονο 6.10 cm.
το δεξι διπολο σε βαση απο το εδαφος. τα rb κανε τα atmos οπως σου ειπε και ο απο πανω.
αστα g12 δεν μπορουν να ακολουθησουν τα υπολοιπα.
βρες τροπο να πας τον καναπε πιο μπροστα , κολλητα στον πισω τοιχο ειναι οτι χειροτερο ακουστικα.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Το έπιπλο που είναι βιδωμένο το δίπολο της πόρτας έχει ψυγείο μέσα?
[DOUBLEPOST=1455267788][/DOUBLEPOST]Πάντως και εγώ τα surround κολλητά ταβάνι τα έχω αφήσει!

Αμα τα βρεις σκούρα αστα όπως είναι κάνε και τα πίσω atmos και μην το κουράζεις πολύ.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
104
το δεξι διπολο σε βαση απο το εδαφος. τα rb κανε τα atmos οπως σου ειπε και ο απο πανω.
αστα g12 δεν μπορουν να ακολουθησουν τα υπολοιπα.
βρες τροπο να πας τον καναπε πιο μπροστα , κολλητα στον πισω τοιχο ειναι οτι χειροτερο ακουστικα.
Θα το δοκιμασω οπως λες με τον καναπε μπροστα. Θα βαλω ενα ζευγαρι rb 61ii που περισσευει για surround back και αφηνω τα rb 51 πανω για atmos. (με extra τελικο).
[DOUBLEPOST=1455291740][/DOUBLEPOST]
Το έπιπλο που είναι βιδωμένο το δίπολο της πόρτας έχει ψυγείο μέσα?
[DOUBLEPOST=1455267788][/DOUBLEPOST]Πάντως και εγώ τα surround κολλητά ταβάνι τα έχω αφήσει!

Αμα τα βρεις σκούρα αστα όπως είναι κάνε και τα πίσω atmos και μην το κουράζεις πολύ.
Ναι το πλαινο του ψυγειου ειναι.Θα κανω μια δοκιμη με βαση δαπεδου,αλλιως θα μεινει πανω...
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Ετοιμες οι μπροστινες βασεις για τα atmos . Λογω super tweeter ,αναγκαστικα επρεπε , View attachment 56399 γιατι δεν υπηρχε χωρος! Μενουν οι πισω τωρα!
Πάντως η επιλογή των ακτινοβολητών πρέπει να έχει τη μικρότερη κατά το δυνατόν γωνία διασποράς, και συγκεκριμένη κλίση ώστε να ακτινοβολούν προς τη θέση ακρόασης. Αν η γωνία διασποράς τους είναι μεγάλη, μάλλον σύγχιση θα προκαλούν.

Φανταστείτε ηχεία με διασπορά 120 μοίρες. Πρώτα θα φτάνει στον ακροατή άμεσα ο ήχος από το ηχείο, και μετά ο ήχος από την ανάκλαση, ακυρώνοντας την όποια έννοια ύψους στο atmos.

Γι' αυτό και τα Atmos enabled speakers έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές.
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Πάντως η επιλογή των ακτινοβολητών πρέπει να έχει τη μικρότερη κατά το δυνατόν γωνία διασποράς, και συγκεκριμένη κλίση ώστε να ακτινοβολούν προς τη θέση ακρόασης. Αν η γωνία διασποράς τους είναι μεγάλη, μάλλον σύγχιση θα προκαλούν.

Φανταστείτε ηχεία με διασπορά 120 μοίρες. Πρώτα θα φτάνει στον ακροατή άμεσα ο ήχος από το ηχείο, και μετά ο ήχος από την ανάκλαση, ακυρώνοντας την όποια έννοια ύψους στο atmos.

Γι' αυτό και τα Atmos enabled speakers έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές.
Ναι γιαυτο μιλαμε για ρυθμιζομενους δορυφορους! Απο την αλλη αν εχεις εναν ετοιμο εμποριου θα ταιριαξει με τον χωρο; αλλος ακουει απο τα 2.00 μετρα και αλλος απο τα 5.00 ! Που σημαινει οτι με τις 30 μοιρες αλλος θα το ακουει απο πανω του και αλλος πολυ μπροστα του ! Με τα ρυθμιζομενα δοκιμαζεις και τριμαρεις!
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
KEF E301 350 το ζευγος
30 μοιρες ανεβαινει κλιση
Model E301
Design Two-way bass reflex
Drive units Uni-Q driver array:
HF: 19mm (0.75in.) vented aluminium dome
MF: 115mm (4.25in.) aluminium
Frequency range (-6dB) 80Hz – 45kHz
Frequency response (±3dB) 90Hz - 33kHz
Crossover frequency 2.7kHz
Amplifier requirements 10 - 100W
Sensitivity (2.83V/ 1m) 86dB
Harmonic distortion <1% 100Hz – 40kHz
2nd & 3rd harmonics (90dB, 1m)
Maximum output (SPL) 109dB
Norminal impedance 8Ω (min. 3.4 Ω)
Internal volume 1.5Litres
Weight 2.4kg (5.3 lbs.)
Dimensions
(H x W x D)
(with grille and base)
E301 260 x 136 x 159 mm (10.2 x 5.4 x 6.3 in.)
 

Attachments



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.195
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top