Help: Βοήθεια για προεγκατάσταση ηχοσυστήματος

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλημέρα σας, και καλώς σας βρήκα!

Συγχαρητηρια για το φόρουμ είναι πολύ δυνατό σε θεματολογία και δομή, το μόνο πρόβλημα για επισκέπτες όπως εγώ που είμαι σχεδόν άσχετος με το θέμα ακουστική, καλώδια, ηχοσύστημα κλπ, είναι ότι βρίσκομαι σε έναν ωκεανό γνώσης, χωρίς σωσίβιο!
:help:

Πρόκειται να κάνω μία ανακατασκευή σπίτι μου και αφού θα περάσω καινούρια κανάλια, αγωγούς κλπ, θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις και συμβουλές για το πως να "προετοιμάσω" τον χώρο ώστε μελλοντικά να μπορέσω να έχω ένα καλό αποτέλεσμα ήχου για μουσική και ταινίες. Και εξηγούμαι:

Ο χώρος έχει 3,5 μέτρα πλάτος. Στον ένα τοίχο κατά πλάτος θα βρίσκεται το ηχοσύστημα και στον άλλο τοίχο θα βρίσκεται ο καναπές, πολυθρόνα κλπ, που θα κάθομαι. Τα δορυφορικά επειδή έχω παρκέ, δεν παίζει να τα περάσω κάτω από το πάτωμα, οπότε θα κάνουν μία ημικυκλική πορεία από τη μία πλευρά του σαλονιού για να βρεθούν κάτω από τον καναπέ. Κάπου διάβασα ότι όσο κοντύτερα είναι τα καλώδια τόσο το καλύτερο. Όμως εδώ βάσει του σχεδιασμού πιστεύω ότι τα 7 μέτρα είναι πολύ πιθανό σαν μήκος καλωδίων. Υπάρχει κάποια γενική κατηγορία καλωδίων στην οποία θα έπρεπε να επικεντρωθώ...? κάποιο hint για να βελτιώσω τον ήχο?

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Καλώς ήρθες!

Σωστό το όσο κοντύτερα, αλλά να είμαστε λογικοί και πρακτικοί. Δεν έγινε και τίποτα αν είναι πιό μακριά.
Βάλε καλώδια διατομής 2.5mm.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Καλώς ήρθες!

Έχω πολύ μεγαλύτερα μήκη καλωδίων για τα περιφερειακά μου ηχεία. Μην ανησυχείς. Ακολούθησε την παραπάνω συμβουλή για τη διατομή.
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
καλημέρα! ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@Mitsy έχεις να προτείνεις κάποια καλώδια vfm?

@Dimifoot τι εννοείς να ανησυχώ πολύ για τα μπροστινά??
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
καλημέρα! ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@Mitsy έχεις να προτείνεις κάποια καλώδια vfm?

@Dimifoot τι εννοείς να ανησυχώ πολύ για τα μπροστινά??
Εννοω οτι τα μπροστινα "παιζουν" πολυ περισσοτερη σημαντική πληροφορια απο οτι τα περιφερειακα, και σε ταινιες, και ακομα περισσοτερο σε μουσική.
Στα μπροστα λοιπν, το μηκος των καλωδιων πρεπει να ειναι το ελαχιστο δυνατο, οπως λες και εσυ στο πρωτο post.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
α μάλιστα αυτό εννοείς! ναι, δεν πιστεύω να απέχουν παραπάνω από 1,5 - 2 μέτρα από κάθε μεριά από τον ενισχυτή...
Είπα στον ηλεκτρολόγο που θα σκάψει τα λούκια στους τοίχους να βάλει αρκετά φαρδείς σωλήνες ώστε να μπορώ να περάσω ότι πάχη θέλω. Μάλλον δεν θα εγκαταστήσω πριζάκια αλλά σκέτες αναμονές ώστε να συνδεθούν απευθείας τα ηχεία. Ίσως αισθητικά το πριζάκι να είνια πιο όμορφο, αλλά φοβάμαι ότι το να παρεμβάλλονται πολλές συνδέσεις δεν βοηθάει και πολύ στο τελικό αποτέλεσμα... Αλλά ίσως να κάνω και λάθος...

Από καλώδια εταιρίες κλπ, έχετε καμία πρόταση vfm (value for money)?

ευχαριστώ!
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top