buffalo dac II

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
244
Reaction score
52
Δίνω το αγαπημένο μου buffalo dac II (sabre 9018) της twisted pair audio με

τα trdent modules (shunt regulators) επάνω
με το legato I/V stage
με τελεστικούς OPA 627
με τα κορυφαία τροφοδοτικά placid HD και placid HD bipolar
τοροειδή από το γιατρά

Εχω συνδέσει την spdif και παίρνει και i2s. Εχω συνδέσει τις single ended εξόδους αλλά γίνεται και (fully) balanced με μια μικρή μετατροπή (απλά προσθήκη των xlr βυσμάτων στο σασι και σύνδεση στο legato).

To δίνω 300 ευρώ

Δίνω επίσης προαιρετικά και το m2tch hiface 2 για σύνδεση με Η/Υ με επι πλέον 50 ευρώ αλλά μόνο σαν πακέτο για κάποιον που το χρειάζεται.

Πρόκειται για κορυφαία πηγή και κορυφαία υλοποίηση για το 9018. πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο internet.

Δεκτή ακρόαση για να διαπιστωθούν τα παραπάνω

Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
244
Reaction score
52
Λόγω απρόοπτης αλλαγής σχεδίων θα κρατηθεί.
Παρακαλω να κλείσει.
Ευχαριστώ το avsite
 

Μηνύματα
244
Reaction score
52
Επαναφορά της αγγελίας

Οσοι το γνωρίζουν ξέρουν ότι για να ξεπεραστεί (ηχητικά) χρειάζονται πολύ (μα πάρα πολύ.....) περισσότερα χρήματα. Πληροφορίες άφθονες στο internet.

Κορυφαία σχεδίαση ESS 9018 της twisted pair audio

τα trident modules (shunt regulators) επάνω
με το legato I/V stage
με τελεστικούς OPA 627
με τα κορυφαία τροφοδοτικά placid HD και placid HD bipolar
τοροειδή από το γιατρά

Ακρόαση στο χώρο μου ευπρόσδεκτη.

300 ευρώ μόνο του ή 350 με το hiface 2. Εχει τοποθετηθεί επάνω και balanced καλώδια belden με XLR Neurik για οποιον θέλει και αυτή την έξοδο.

Και μερικές φωτό. Οι οπές έχουν ανοιχτεί για να διασφαλισθεί η μακροζωϊα της συσκευής καθότι τα shunted τροφοδοτικά βγάζουν αρκετή θερμότητα.

Με προσθήκη κατάλληλης πλακέτας usb to i2s (πχ amanero) μπορεί να παίξει και dsd

buffalloin.JPG
buffalo front.JPG
buffaloback.JPG
hiface.JPG
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δύο κατασκευαστικές λεπτομέρειες...
Αν περιστρέψεις τη πλακέτα με τη συμμετρική τροφοδοσία κατά 90 μοίρες αριστερά, η καλωδίωση προς τη πλακέτα θα μειωθεί στο ένα τρίτο και από τον μετασχηματιστή θα απέχει ελάχιστα.
Επίσης αν τοποθετήσεις κάθετα τη πλακέτα της μονής τροφοδοσίας και ακριβώς μπροστά στη κύρια πλακέτα θα έχεις λίγα χιλιοστά καλωδίωσης προς τη κύρια πλακέτα και απλά θα επεκτείνεις τα καλώδια προς το μετασχηματιστή.
Επιπλέον θα δείχνει ποιο τακτοποιημένο.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
52
Νομίζω ότι τώρα είναι καλύτερα

inbuff2.JPG


μείωση τιμής : 270 ευρώ για το dac

Λίγα λόγια για τον ήχο: Είναι σωματώδης και συνάμα πολύ αναλυτικός (χωρίς όμως να είναι "λαμπρός", αλλά το αντίθετο και σε αυτό εχουν συμβάλει οι opa627) με ευρεία εικόνα, απόλυτα μαύρο υπόβαθρο (βλέπε τροφοδοτικά και σχεδίαση) με φυσικότητα στα όργανα (όσο επιτρέπει βέβαια η ηχογράφηση).
Αλλο χαρακτηριστικό έιναι ότι του λείπει η "ψηφιακίλα" δηλαδή η τεχνητή κακή αίσθηση που πολλές φορές λαμβάνουμε από μη προσεγμένες σχεδιάσεις και ορισμένες commercial συσκευές.



----------------------------------------------------


Αν μου επιτραπεί μια διευκρίνηση

ισχύει ότι αν θέλει κάποιος και το hiface 2 είναι +50ευρώ (μόνο μαζί με το dac)
Εαν φύγει μόνο το dac η τιμή για το hiface 2 δεν θα είναι αυτή.

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
244
Reaction score
52
To dac έφυγε.
Καλές ακροάσεις στο νέο ιδιοκτήτη.
Ευχαριστώ το Avsite για την φιλοξενία της αγγελίας μου
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.875
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top