Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Ε, καιρος να παρεις τους ...τρεις δρομους.
Αμα ειναι να την κανεις την αναβαθμιση, παλι σε διδρομο θα πας?
Ψηφιζω Focal.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Σιγά, σιγά....τα θάψατε (κάψατε) κιόλας.
Μπορεί να μην ειναι τελικού σταδίου η νόσος.
Μπορεί να υπαρχει θεραπεία.

Ας γίνει πρώτα η διάγνωση...να δούμε πόσο θα κοστίσει η "θεραπευτική αγωγή", και βλέπουμε.

Αν φτάσουμε εκεί, θα πέσει πολυ, μα πάρα πάρα πολυ σκέψη, διάβασμα, ακρόαση, και συζητηση.
Εκτός απο αυτα που αναφέρθηκαν παίζουν ίσως και αλλα,πάντα και μονο ενεργά, ισως και used...
Και Atc, ισως και παραπάνω...

Δεν θέλω να πάρω βιαστική απόφαση σε αυτη την οικονομική συγκυρία. Ψυχραιμία (στον εαυτό μου το λεω)

Καλά θα ηταν να μην γίνει φέτος πάντως η αγορά.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Σιγά, σιγά....τα θάψατε (κάψατε) κιόλας.
Μπορεί να μην ειναι τελικού σταδίου η νόσος.
Μπορεί να υπαρχει θεραπεία.

Ας γίνει πρώτα η διάγνωση...να δούμε πόσο θα κοστίσει η "θεραπευτική αγωγή", και βλέπουμε.

Αν φτάσουμε εκεί, θα πέσει πολυ, μα πάρα πάρα πολυ σκέψη, διάβασμα, ακρόαση, και συζητηση.
Εκτός απο αυτα που αναφέρθηκαν παίζουν ίσως και αλλα,πάντα και μονο ενεργά, ισως και used...
Και Atc, ισως και παραπάνω...

Δεν θέλω να πάρω βιαστική απόφαση σε αυτη την οικονομική συγκυρία. Ψυχραιμία (στον εαυτό μου το λεω)

Καλά θα ηταν να μην γίνει φέτος πάντως η αγορά.
Ο ασθενής χειρουργήθηκε σημερα το πρωί στο Melidis Medical Cantre.
Η ανάρρωση μεχρι στιγμής ειναι καλή.
Περισσότερες λεπτομέρειες, ιατρικό ανακοινωθέν απο τον θεράποντα και αποκλειστικό φωτογραφικό υλικό μετα το πρώτο κρίσιμο δωδεκάωρο.

Πάρτε μια πρώτη γεύση ....(μην ψαχνεστε δεν ηταν εκεί το προβλημα....)

image.jpeg

[DOUBLEPOST=1455457983][/DOUBLEPOST]
Ζήλεψα και εγώ από τις αναβαθμίσεις σας... και είπα να δοκιμάσω τους νέους διαχύτες by Zakman (Χάρης)...:dance:

View attachment 56430
Για πες παραπάνω....
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
εεε και εγω κατι ειπα να κανω....απο χτες εγινα τριδρομος...ειμαι στις ακροασεις ακομα....
Μεγειά! Ωραία πράγματα!

Τα γουφεράκια σου, πότε θα τα αλλάξεις για να μου τα πουλήσεις;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Ο ασθενής ειναι σε καλή κατάσταση- δεν συντονίζει/ δεν τρίζει πλέον.
Ολα καλά, οπως πριν. Βουλώσαμε με αφρολέξ και το bass reflex port για καλύτερο transient response. Έτσι κι αλλιώς την βρώμικη δουλεια την κανει το Svs sb2000.

Και μερικές φωτό:
image.jpeg


image.jpeg


Στο κρεβάτι του πόνου
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
image.jpeg


Εσωτερική καλωδίωση monster cable

image.jpeg


Τέλος χειρουργείου!!!

Αν θελει ας κανει δηλώσεις και ο θεράπων. Μου γλίτωσε 5-10 χιλιάρικα!

Και μεθαύριο θα περάσει service και το αλλο...έκλεισε 10000 χιλιόμετρα, εεεεεε μερες εννοώ!

Ευχαριστώ Μιχάλη :drinks:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.760
Πάντα έχει ενδιαφέρον να βλέπεις την εσωτερική κατασκευή σε ηχεία και μηχανήματα γενικώς.
Τελικά το πρόβλημα προφανώς ήταν το χαλάρωμα στις βίδες του τουϊτερακίου, το οποίο κατά συνέπεια συντόνιζε σε κάποια συχνότητα.
Όταν έβαλα το κατσαβίδι, με σχεδόν ελάχιστη δύναμη έστριψαν οι βίδες.
Αυτό που χαλάρωσε, δεν ήταν οι βίδες που σφίγγουν το τουΐτερ στο ξύλο μπάφλα, αλλά οι 3 βίδες που σφίγγουν τον μαγνήτη με το καπάκι - πρόσοψη που φιλοξενεί τον θόλο με το πηνίο φωνής.
Με την ευκαιρία έβαλα και λίγη σιλικόνη γύρω από τον σκελετό που μόνο καλό κάνει έτσι κι αλλιώς.
Καταπληκτικό υλικό. Κολλάει, μονώνει, στεγανοποιεί, απορροφάει κραδασμούς κ.λ.π.
Η κατασκευή του σκελετού matrix είναι μια ιδέα που τελικά εφαρμόστηκε από τότε σχεδόν σε όλα τα μοντέλα της B&W και απλώς έχουν χρησιμοποιήσει πιο παχύ ξύλο.
Η κόλλες που χρησιμοποιήθηκαν ήταν σε πολύ καλή κατάσταση χωρίς να έχουν υποστεί πολυμερισμό, παρά τα χρόνια που έχουν στην πλάτη τους.
Με την ευκαιρία κολλήσαμε και δύο μπόρνες που κουνιόταν, με θερμαινόμενη σιλικόνη και από μέσα ενισχύθηκαν κι άλλο προς αποφυγή μελλοντικής χαλάρωσης, ρώγμωσης ή θραύσης.
Πάντως η δουλειά έγινε καλή, ο ασθενής θεραπεύτηκε πλήρως και έλαβε και ένα επιπλέον σέρβις για βελτίωση και αντοχή στον χρόνο.
Τώρα θα κάνουμε τις ίδιες βελτιώσεις και στο έτερο ηχείο.
Το χειρουργείο μου ετοιμάζεται και είμαι έτοιμος κι εγώ.


DSC.jpg
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Βραχυπρόθεσμος σχεδιασμός:
  1. UMIC-1 μετρητικό μικρόφωνο. Παραγγέλθηκε, έρχεται την Τρίτη.
  2. Dirac Live. Θα γίνει εκτενής δοκιμή για τις δυο εβδομάδες που δίνει δωρεάν trial, και προβλέπω εγκατάσταση στο MacBook, αν αληθεύουν όσα γράφονται στο διαδίκτυο, κυρίως όσον αφορά τη δίορθωση στο time domain-στερεοφωνική εικόνα. Απο frequency response είμαι καλά.
  3. Ενα diffuser για να κλείσω την ανοικτή πλευρά του χώρου ακρόασης που εχει σχήμα Γ.
  4. Ενα πιάνο για τη μικρη κόρη (παραγγελία σημερα:party:) γιατί το live ειναι πάντα καλύτερο!
  5. Ο Καστρουνης μια δυο φορές τον χρονο.
Μεσοπρόθεσμος σχεδιασμός:
  1. Καινούργιες κουρτίνες. Βασικό "μηχάνημα" ήχου, θέλω να κατεβάσω λίγο το RT60,(επεξήγηση εδώ, https://en.m.wikipedia.org/wiki/Reverberation ) αλλα και να απομονώσω άνοιγμα προς τη σκάλα πίσω απο το ενα ηχείο. Και να κάνω και τη δουλειά του Dirac πιο εύκολη.
  2. Δυο-τρεις μπασοπαγίδες, μετα απο μελέτη των waterfalls που θα προκύψουν απο τις προαναφερθέντες αλλαγές. Έτσι θα δώσω και το βουνό απο λούτρινα αρκουδάκια που έχω χώσει στις γωνιές και κάνουν τις μπασοπαγίδες :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao: πίσω στις ιδιοκτήτριες τους.
  3. Δυο παροχές ρεύματος κατευθείαν απο τον πίνακα. Έχω 10 διαφορετικά μηχανήματα τωρα, ολα στην ίδια γραμμή, που ενας θεός ξέρει τι αλλο μοιράζει μέσα στο σπίτι. Δράμα. :cry:
Το 1-2-4 του βραχυπρόθεσμου σχεδιασμού ολοκληρώθηκαν. Το 3 μάλλον απορρίφθηκε απο το αφεντικό.

Πάμε παρακάτω, στο μεσοπρόθεσμο.

Στο ενδιάμεσο θα ακούσω και λίγη μουσική!;)
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Για απορρόφηση σε στυλ επενδεδυμενου με ύφασμα ζεύγους ξύλινων πλαισίων με ηχοαπορροφητικα στη μέση το συζητάει;
Θα διαλέξει το χρωμα του υφάσματος και ουτως η άλλως θα το βαζωβγαζεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Ειναι μεσοβέζικη, δεν μου αρέσει εμένα, όποτε δεν το πρότεινα. Έτσι κι αλλιως βέβαια το diffuser που ειχα στο μυαλό μου θα μπορούσε να ειναι μετακινούμενο, αλλα θα το προτιμούσα σταθερό. Δεν θέλω να μετακινώ και πράγματα για να ακούσω μουσική.
Σκέτη απορρόφηση πάλι δεν θα την ήθελα, προτιμώ διάχυση. Αλλα έτσι κι αλλιως, οτι και να προτιμώ δεν παίζει ρόλο, άλλος αποφασίζει τελικά.

Ξέρετε το κλασικό : "δεν θα ΜΟΥ κανεις το σπίτι στούντιο..." .
Αλλα για μπασοπαγιδα στις γωνιές , πες πες κάτι θα μείνει!
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
μετρήσεις ήταν αυτά που έβαλες...:geek: γιατί έτσι όπως τις είδα νόμιζα ότι ήταν καρδιογράφημα από πελάτη σου...:p :laugh:
Με +- 4db στην θεση ακροασης σε σαλονι και οχι σε ανηχοικο θαλαμο και 1/6 smoothing, (με τσιμπημενο μπασο μεχρι 15 Hz κατ επιλογην), πιο πολυ με ισοηλεκτικη γραμμη πεθαμενου μου φαινεται παρα με καρδιογραφημα ζωντανου!!!

Β&W.jpg


Συμπέρασμα: Μην μου γλωσσοτρως τους ασθενεις μου :fuckyou:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top