kef iq30 Εναλλαγη σε τρεις ενισχυτες

Μηνύματα
31
Reaction score
15
Ορεξη για ''παιχνιδι'' περιεργειας επροχτες κ δοκιμη του
με οτι ενισχυτικο διαθετω στο σπιτι.
Η αρχικη τους θεση ηταν στο δωματιο του γιου συνδεμενα με τον υπολογιστη κ με τον ενισχυτη
audiolab ,ο ηχος ηταν πολυ καλος κ χωρις την καλυτερη θεση.
Σε αυτη την θεση ''κοντραριστηκε'' πρωτα με τα indiana line μουΦωτογραφία0091.jpg ,ηχεια του home cinema κ ιδιαιτερα ευχαρηστημενος απο αυτα. Τα ''καθαρισαν'' ευκολα ομως καθως πιο αναλυτικα κ πιο ελενχομενο μπασο.
Κατοπιν πηραν την θεση στον YamahaΦωτογραφία0087.jpg σε επιλογη stereo φυσικα κ με πηγη το blue ray Φωτογραφία0086.jpg ,εδω οπως το περιμενα ολα ''επεσαν'':idk:. δεν μπορεσαν να δειξουν μερος των προσοντων τους ,κατα κυριον λογο ,λογω ενισχυτη πιστευω κ οχι της πηγης.
Κ τελος συνδεθηκαν με τα καλα μου ενισχυτικα........
 

Attachments


Μηνύματα
31
Reaction score
15
......Φωτογραφία0081.jpg κ πηγη Φωτογραφία0087.jpg το marantz 6005 ,επανω στα προσωρινα αποσυνδεμενα Triangle siliusΦωτογραφία0078.jpg.
Eδω εγινε η αποκαλυψη του μικρου αυτου ηχειου που δεν το περιμενα τοσο.
Διαυγεια ,εικονα ,αερινα πριμα κ μπασακι αξιοπρεπεστατο. Ενταξει δεν ειχε κ δεν μπορουσε να ειχε τον ογκο των Triangle αλλα με συνδιασμο με το Marantz ισως ,ηταν πολυ αναλυτικα κ εντυπωσιακα.
Τα καυμενα τα Triangle τα συνεδεσα με τον yamaha ,k ας μην πω καλυτερα πως ακουγοντουσαν:(
 

Attachments

  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
31
Reaction score
15
Προενισχυτης MPP 205
Τελικος ΜΑΑ 405
Ειχα διαβασει τα διθυραμβικα σχολια του Higt Fidelity μετα απο δοκιμη τους ,τα επελεξα κ δεν το μετανιωσα.
 
  • Like
Reactions: PPG


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Κανένας ενισχυτής av δεν κάνει για ακρόαση μουσικής, ιδιαιτέρα της χαμηλής κατηγορίας τιμής σαν τον παραπάνω!
 

Μηνύματα
31
Reaction score
15
Κανένας ενισχυτής av δεν κάνει για ακρόαση μουσικής, ιδιαιτέρα της χαμηλής κατηγορίας τιμής σαν τον παραπάνω!
Προφανως ετσι ειναι εαν ειχες μαθει να ακους σε καλυτερο επιπεδο. Οταν αποφασισα να φτιαξω home cinema με τον εν λογω av ενισχυτη ,εδωσα εναν audiolab που ειχα κ νομιζα οτι θα ''κουτσοβολευτω'' σε δικαναλο ηχο ετσι.
Ειδα ομως οτι η υποβαθμιση ηταν μεγαλη κ απλα επαψα να ακουω cd σε hi fi μεχρι που ξαναγορασα εναν νεο audiolab. Aσχετα εαν μετα μου τον ''κατασχεσε'';) ο γιος μου κ πηγα στους advance.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Μου αρεσει πολυ ο τελικός!!:wink:
ναι απο μούρη μια χαρά ειναι....αν και παρα φεγγει στο σκοτάδι...
κατα τα αλλα...ας ειναι καλα ο "τυπος" που μας εβαλε να κανουμε αγορα...

φυσικα ολα αυτα ισχύουν οπως ειπε ο Pelasgo , αν εχεις αλλες απαιτήσεις
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
31
Reaction score
15
ναι απο μούρη μια χαρά ειναι....αν και παρα φεγγει στο σκοτάδι...
κατα τα αλλα...ας ειναι καλα ο "τυπος" που μας εβαλε να κανουμε αγορα...

φυσικα ολα αυτα ισχύουν οπως ειπε ο Pelasgo , αν εχεις αλλες απαιτήσεις
Εκτος απο την εμφανιση (που πραγματικα σκιζει ,βεβαια γουστα ειναι αυτα) ,απο ηχο εισαι ευχαριστημενος; Εχεις δικιο μετα απο τετοια παρουσιαση κ κριτικη του ''τυπου'' μας προετρεψε κ καναμε την αγορα ,αφου φυσικα ακουσαμε το σετ πρωτα. Καποιοι απο σας που εχετε μεγαλη πειρα , τα εχετε ακουσει κ εχετε γνωμη για τα συγκεκριμενα ,θεωρειτε οτι τα εγκωμιαστικα σχολια ηταν υπερβολικα;
Τελικα να ειναι καλα ο τυπος;:D Ρωταω γιατι καμια φορα ο γραπτος λογος δεν μας δινει να καταλαβουμε ακριβως;)
Παντως εγω τοσα χρονια εχω μεινει ευχαριστημενος ,ειδικα για τα χρηματα που κοστιζε το σετ (μια βλαβη μονο στο ποτενσιομετρο του προ. εκτος εγγυησης με μικρο κοστος)
*Κ επ ευκαιρια να ρωτησω κ κατι ,οταν ανοιγω το σετ σχεδον παντα πεφτει ο ρελες στον πινακα. Τοσο πολυ ρευμα τραβαει στιγμιαια; Δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα με αλλα ενισχυτικα η ηλεκρικες συσκευες.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.078
Ήμουν περίπου 20 χρονών όταν πρωτοάκουσα ένα δαπέδου Triangle (δε θυμάμαι πιο)σ'ένα κατάστημα ηχητικών στη λεωφ.Βουλιαγμένης στη Δάφνη και μαγεύτηκα.Ανάλυση,όγκος,συναίσθημα!Όλα τα λεφτά!
Αν άκουγα μουσική που να συνάδει με το συναίσθημα που βγάζουν αυτά τα ηχεία,θα ήταν σίγουρα η επιλογή μου.
Εύγε!
Εύγε και για τα ενισχυτικά και για τα Kef και για τα Indiana.Tα τελευταία τα έχει ο πατέρας μου(ένα σετ 5 ηχείων) και μπορώ να πω ότι είναι πολύ τίμια ηχεία!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Εκτος απο την εμφανιση (που πραγματικα σκιζει ,βεβαια γουστα ειναι αυτα) ,απο ηχο εισαι ευχαριστημενος; Εχεις δικιο μετα απο τετοια παρουσιαση κ κριτικη του ''τυπου'' μας προετρεψε κ καναμε την αγορα ,αφου φυσικα ακουσαμε το σετ πρωτα. Καποιοι απο σας που εχετε μεγαλη πειρα , τα εχετε ακουσει κ εχετε γνωμη για τα συγκεκριμενα ,θεωρειτε οτι τα εγκωμιαστικα σχολια ηταν υπερβολικα;
Τελικα να ειναι καλα ο τυπος;:D Ρωταω γιατι καμια φορα ο γραπτος λογος δεν μας δινει να καταλαβουμε ακριβως;)
Παντως εγω τοσα χρονια εχω μεινει ευχαριστημενος ,ειδικα για τα χρηματα που κοστιζε το σετ (μια βλαβη μονο στο ποτενσιομετρο του προ. εκτος εγγυησης με μικρο κοστος)
*Κ επ ευκαιρια να ρωτησω κ κατι ,οταν ανοιγω το σετ σχεδον παντα πεφτει ο ρελες στον πινακα. Τοσο πολυ ρευμα τραβαει στιγμιαια; Δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα με αλλα ενισχυτικα η ηλεκρικες συσκευες.
Και με τις νέες σειρές ακριβώς το ίδιο συμβαίνει. παρ όλο που άλλαξα καλωδίωση και ενίσχυσα την γραμμή, κάποιες φορές ρίχνει την ασφάλεια. Επίσης το επιβεβαιώνει και ο αντιπρόσωπος.

Από ήχο όμως είμαι και εγώ ευχαριστημένος!

Από προσωπική εμπειρία, ρίχνει την ασφάλεια όταν δεν χρησιμοποιώ το τηλεχειριστήριο κατά το άνοιγμα!
 
Last edited:

Μηνύματα
31
Reaction score
15
Φιλε Timaras ,εξαιρετικα κ τα Triangle k τα ενισχυτικα κ τα μικρα kef ''εδωσαν'' παραπανω απ οτι περιμενα ,πολυ ευχαριστημενος κ εγω.
Για το συναισθημα ομως που λες επαψε να υπαρχει η τουλαχιστον μειωθηκε σε μεγαλο βαθμο απο την στιγμη που ''εσπασε'' η αλυσιδα οταν το cd advance 203 λογω βλαβης αντικατασταθηκε απο ενα marantz 6005 ,οπως εχω αναφερει κ στο θεμα του.

*Vakis ευχαριστω για την πληροφορια ,αλλα παντα απο το κουμπι στον προ. τον ανοιγω μια κ δεν ανοιγει απο το κομπιουτερ του ,κανω κατι λαθος;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Υπάρχει η δυνατότητα και τα δύο μηχανήματα να ανοίγουν ταυτόχρονα από το τηλεχειριστήριο αρκεί να χρησιμοποιήσεις την δυνατότητα: trigger input - out. Με ένα καλώδιο mini jack το οποίο παρέχεται με την συσκευασία.
http://www.hollandlink.nl/hifi/maa-405-EN.htm

Πάνω αριστερά η πρώτη υποδοχή στον τελικό σου. Αντίστοιχα θα υπάρχει είσοδος και στον pro φυσικά!
 
Last edited:

Μηνύματα
31
Reaction score
15
Aνοιγουν κ τα δυο μηχανηματα ταυτοχρονα μια κ ειναι συνδεμενα με το καλωδιο που λες ,αλλα οχι απο το κομπιουτερ που δεν εχει κ power on off.
 

Attachments


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Σαν να έχεις δίκιο! Στα νέα μοντέλα υπάρχει το on off.
Δεν στέλνεις κάποιο μήνυμα στον κατασκευαστή μήπως έχει προβλέψει κάτι ? Πχ universal τηλεχειριστήριο.

Αν κάνει το νέο τηλεχ. και στην δική σου σειρά, τότε σίγουρα μπορείς να παίξεις με universal.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
15
Mπα...δεν ασχολουμαι για τετοιο θεμα ,εξαλλου ενα κουμπι ειναι μονο μια στο ανοιγμα κ μια στο κλεισιμο. Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον.
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
ναι απο μούρη μια χαρά ειναι....αν και παρα φεγγει στο σκοτάδι...
κατα τα αλλα...ας ειναι καλα ο "τυπος" που μας εβαλε να κανουμε αγορα...

φυσικα ολα αυτα ισχύουν οπως ειπε ο Pelasgo , αν εχεις αλλες απαιτήσεις
Όποιος βέβαια θέλει να το αλλάξει εδω είμαστε βρε:D
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.078
Φιλε Timaras ,εξαιρετικα κ τα Triangle k τα ενισχυτικα κ τα μικρα kef ''εδωσαν'' παραπανω απ οτι περιμενα ,πολυ ευχαριστημενος κ εγω.
Για το συναισθημα ομως που λες επαψε να υπαρχει η τουλαχιστον μειωθηκε σε μεγαλο βαθμο απο την στιγμη που ''εσπασε'' η αλυσιδα οταν το cd advance 203 λογω βλαβης αντικατασταθηκε απο ενα marantz 6005 ,οπως εχω αναφερει κ στο θεμα του.
Εύχομαι κάποια στιγμή να αντικαταστήσεις το Marantz και να πάρεις πάλι πίσω το συναίσθημα που έχασες!
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top