Ηχεια και καλοριφερ....απορια

Μηνύματα
25
Reaction score
14
Καλησπερα, θελω να ρωτησω εαν σε ενα ηχειο που ειναι τοποθετημενο κοντα σε σωμα καλοριφερ υπαρχει περιπτωση να προκληθει καποια βλαβη ή γενικα καποιο προβλημα λογω της θερμοκρασιας. Ενδεικτικα αναφερω αποσταση γυρω στο μισο μετρο.
Ευχαριστω!
 


Μηνύματα
31
Reaction score
15
Εγω το προβλημα το εχω αντιμετωπισει με ενα φυλο ξυλου με βασουλα απο το ιδιο υλικο (κωλυμα+καρφωμα) ,σαν προστατευτικο.
Κ αισθητικα δεν ειναι ασχημο κ δεν θερμενεται καθολου το ηχειο.
Εχω φτιαξει κ ενα 2ο για προστασια απο το τζακι στο αλλο ηχειο ,οπου εκει η θερμοκρασια ειναι περισσοτερη ,αλλα λογω που ειναι προβληματικο δεν το αναβω καθολου πλεον κ ησυχασα.:)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.713
Απόρροια ή απορία ο τίτλος του θέματος; Χμ, μάλλον το δεύτερο. :)

Το φτιάχνω.
 


Μηνύματα
25
Reaction score
14
Εγω το προβλημα το εχω αντιμετωπισει με ενα φυλο ξυλου με βασουλα απο το ιδιο υλικο (κωλυμα+καρφωμα) ,σαν προστατευτικο.
Κ αισθητικα δεν ειναι ασχημο κ δεν θερμενεται καθολου το ηχειο.
Εχω φτιαξει κ ενα 2ο για προστασια απο το τζακι στο αλλο ηχειο ,οπου εκει η θερμοκρασια ειναι περισσοτερη ,αλλα λογω που ειναι προβληματικο δεν το αναβω καθολου πλεον κ ησυχασα.:)
Αν καταλαβα καλα, το προστατευτικο θα κατσει διπλα στο ηχειο ( ωστε να βρισκεται αναμεσα σε αυτο και το καλοριφερ) και ετσι μειωνεται η θερμοκρασια. Θα το δοκιμασω να δω.


Εχω παρατηρησει οταν ακουμπαω το ηχειο στο πλαι οτι ειναι ζεστο, παρολο που η θερμοτητα ανεβαινει προς τα πανω. Για αυτο ειπα να γραψω κιολας, αφου και τα περιθωρια μετακινησης ειναι μικρα αλλα και καπoιο αλλο μεσο θερμανσης δεν υπαρχει στο χωρο (π.χ air condition). Οποτε θα δοκιμασω τη λυση που προταθηκε παραπανω να δω αν θα εχει αποτελεσμα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις! :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Ακόμα και μιά τρυπητή σίτα τζακιού που έβαζα παλιά σε άλλο σπίτι, είχε μεγάλη διαφορά.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
15
Ναι σχεδον κολλητο με το καλοριφερ το εχω ,οποτε την αποσταση του ηχειου την κανονιζουμε αναλογα οσο μας περνει για την ιδανικη αποσταση απο πισω. Εννοειται οτι η θερμανση παρολου που η περισσοτερη παει προς τα πανω ,παει κ στα πλαγια ,αλλα με το προστατευτικο ξυλο no problem.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Να πω κι εγώ?

Το ηχείο στο βάθος , είναι 8 χρόνια στους 40 πόντους απ το καλιριφέρ.
Δεν έχει κανένα πρόβλημα , ούτε λειτουργίας, ούτε στην καμπίνα εξωτερικά.

IMG_20150215_174215.jpg
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Φέτος έντυσα φύλλα από αφρολέξ με χαρτόνι και δεν περνάει τίποτα μεταξύ ηχείου και τζακιού.
Το ηχείο παραμένει παγωμένο. Σε απόσταση 30cm.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
14
Απο οτι καταλαβα καποια ζημια στο ηχειο κατα πασα πιθανοτητα δε προκειται να συμβει...οσο εχω ψαξει και εδω στο φορουμ δεν εχω δει κατι αντιστοιχο. Οποτε με καποιες λυσεις που προτεινεται να το καλυπτω τις ωρες που ειναι αναμμενη η θερμανση, για παν ενδεχομενο, θα ειναι αρκετο.
Ευχαριστω και παλι
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Να πω κι εγώ?

Το ηχείο στο βάθος , είναι 8 χρόνια στους 40 πόντους απ το καλιριφέρ.
Δεν έχει κανένα πρόβλημα , ούτε λειτουργίας, ούτε στην καμπίνα εξωτερικά.

View attachment 56435
θες να μας πεις ότι αν είχε πρόβλημα λειτουργίας θα το άκουγες; :p
 

Μηνύματα
31
Reaction score
15
Παντως σιγουρα την οποια θερμοτητα πανω στο ηχειο θα την ''ακουγε'' το μυαλο μας ,με μεταφορα θερμοκρασιας σ αυτο:D
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.865.103
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top