Ο δικος μου tw 9200

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
τι κανει το super resolution δλδ που σε βοηθαει αφου στα πατερνς βλεπεις οτι ειναι λαθος ;
Ολο αποριες σου δημιουργω ....
Για να δουμε εαν θα σε καλυψω

Το super resolution δουλευει ανιχνευοντας τα τμηματα της εικονας στα οποια πρεπει να επεμβει και επιλεκτικα εφαρμοζει την οξυνση στις περιοχες αυτες .
Στην συνεχεια συγκρινει την αρχικη εικονα με τις αλλαγες και προσπαθει να ελαχιστοποιησει τις διαφορες αναμεσα στις δυο εικονες για να μειωσει τα artifacts .
Ουσιατικα εντοπιζει τις αλλαγες που υπαρχουν στο χρωμα στις ακρες των αντικειμενων σε σχεση με το χρωμα που υπαρχει στο background της εικονας και ενεργει αναλογα δουλευει δηλαδη με καποιον αλγοριθμο δυναμικα αυξανωντας την οξυτητα και την λεπτομερεια της εικονας .
Το detail enhacement που ειναι το βασικο ρυθμιστικο για την οξυτητα χρησιμοποιει μιαν αλλη τεχνικη και επεμβαινει στο εσωτερικο και στην επιφανεια των αντικειμενων δουλευει δηλαδη στην υφη και την οψη των αντικειμενων .
Καθοριστικη ειναι και η αλλαγη που υπαρχει στο firmware καθως με το νεο firmware to super resolution και το detail enhacement λειτουργουν παραλληλα το ενα με τις ακρες των αντικειμενων και το αλλο στο εσωτερικο και στην επιφανεια τους βοηθωντας το ενα το αλλο .
Αυτος ο συνδιασμος δεν μπορει να δουλεψει σωστα σε μια στατικη καρτελα sharpness οπως αυτην του avs forum που εχει μπλε φοντο και ασπρες γραμμες και γι αυτο προσθετει ringing ειναι σχεδιασμενο να δουλευει δυναμικα μεσα σε μια εικονα στην οποια ανιχνευει σημεια με λιγοτερη λεπτομερεια που ειναι ας πουμε πιο θολα σε σχεση με την εικονα .

Τι καταλαβες απο την αναλυση ? :p
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ειχα αναλυσει πως δουλευει το yCbCr με video range 16-235 ειπαμε οτι προκειται για διαβαθμισεις του γκριζου με το μαυρο μας να βρισκεται στο 16 και το λευκο στο 235 τοι βρισκεται πανω απο το 235 λεμε οτι ειναι πιο λευκο απο το λευκο ....
Μιλαμε δηλαδη για 220 διαβαθμισεις του γκριζου αναμεσα στο μαυρο και το λευκο.
Οταν λοιπον επιλεγουμε το super white μετατρεπουμε το video range απο 16-235 σε 16-255 προκειμενου να εχουμε 240 διαβαθμισεις του γκριζου απο το μαυρο μας μεχρι το λευκο μας .
Το μαυρο μας εξακολουθει να βρισκεται στο 16 αλλα το λευκο μας βρισκεται τωρα στο 255 και πλεον πανω απο το 255 δεν υπαρχει καμμια πληροφορια .
Πανω απο το 255 δεν υπαρχει τιποτα ειναι το απολυτο ταβανι .
Στην καρτελα brightness με την οποια ρυθμιζουμε το μαυρο μας δεν υπαρχει καμια αλλαγη αλλα στην καρτελα white clipping στην θεση του reference λευκου μας στο 235 αναβει πλεον το 255 και οσο και να κατεβασουμε το contrast δεν μπορουμε να δουμε τις μπαρες πανω απο το 235 να αναβοσβηνουν .
Εδω να πω οτι στην αλυσιδα μας βρισκονται και αλλα μεσα εκτος απο τον προβολεα μας για να ισχυει αυτο που προανεφερα πρεπει να ειναι ολα ρυθμισμενα σωστα .
Δηλαδη ο ενισχυτης μας πρεπει να ειναι ρυθμισμενος σωστα το player να υποστηριζει super white και βεβαια να το εχουμε επιλεξει στο προβολεα μας .
Εαν καπου στην αλυσιδα μας δεν εχει γινει σωστα η ρυθμιση τοτε δεν θα γινει σωστα η μετατροπη και θα βλεπουμε με video range 16 -255
Οπως βλεπετε δεν εχει σχεση με το κλιπαρισμα του λευκου ουτε με το ποσο αυξημενο ειναι το contrast μας .
Κατα την γνωμη μου θα πρεπει να αποφευγουμε αυτην την ρυθμιση γιατι κατα την μετατροπη που γινεται προσθετονται διαβαθμισεις που συνηθως δεν εχουν την ακριβη φωτεινοτητα που χρειαζεται με αποτελεσμα η εικονα μας να αποκτα banding και επιπλεον χανουμε την πληροφορια whiter than white (WTW)




[DOUBLEPOST=1455313706][/DOUBLEPOST]
οτι εχεις προβλημα και πρεπει να το κοιταξεις..:D

.....μαθε να περπατας χωρις πατεριτσες ....:p
Ειμαι πολυ νεος ακομα δεν χρειαζομαι πατεριτσες και καροτσακια αυτα ειναι για τους γηραιοτερους σαν εσενα :fuckyou:
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
τελικα τι πρεπει να βλεπουμε ...16 -235 ;
Παντου και παντα .
κατα σειρα προτιμησεις εχουμε
1) yCbCr 4:2:2 16-235
2) yCBcr 4:2:2 16-255 super white
3) FULL RGB 4:4:4 0-255

Εαν μαλιστα κανετε το λαθος να επιλεξετε ful Rgb 4:4:4 τοτε θα γινουν επιπλεον μετατροπες .
Μια θα κανει το oppo απο yCbCr 4:2:0 σε Full RGB 0-255 και μετα ο προβολεας σας προκειμενου να κανει αυτος το εσωτερικα το video processing θα ξαναγυρισει το Full rgb 4:4:4 0-255 σε YCbCr 4:2:2 16-235 και στην συνεχεια θα ξανακανει εκ νεου την μετατροπη απο ΥCbCr 4:2:2 σε Full RGB 0-255.
Ξερω σας φαινεται απιστευτο αλλα πριν αρχισετε την γιουχα ψαξτε το λιγο .
Εαν σε σημα Full RGB δουλευει το ρυθμιστικο χρωμα και αλλαζει η φωτεινοτητα των χρωματων τοτε ο βιντεοπροβολεας σας κανει ξανα την επεξεργασια απο την αρχη .
Το ρυθμιστικο χρωμα εχει ξεμεινει απο την εποχη του color decoding και δεν θα επρεπε να δουλευει σε RGB χρωματικο φορμα

Γι αυτο δεν κανουμε ποτε μα ποτε review με HTPC :o
Και βεβαια εαν ειναι να παιξουμε απο HTPC ρυθμιζουμε την καρτα γραφικων μας στσ 24 hz και εαν ειναι ATI στα 23 hz γιατι ειδα και κατι φωτογραφιες απο 60 αρια και αρχισα τα υπογλωσσια


Ο νεος ειναι ωραιος τρελλος
 
Last edited:



Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Οπως πολυ σωστα μου επισημανθηκε οταν αναφερομαστε στο full RGB ειναι λαθος να γραφουμε 4:4:4 αφου δεν υπαρχει διαφορετικη αναλυση οπως στο yCbCr . Εδω θα βρειτε περισσοτερες λεπτομερειες για τα χρωματικα προτυπα http://handforgedvideo.com/portfolio/choosing-a-color-space-2/
Παρασυρθηκα απο το control panel της ΑΤΙ που εχω στον υπολογιστη μου

Full rgb .jpg
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Για εμένα το pc είναι μια η μεγαλύτερη μπανανόφλουδα μιας αλυσίδας home cinema.
Το προτερήματα του είναι και τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του. Πολλές επιλογές, πολλά λάθη.
Όταν το πήρα χαμπάρι τα παράτησα. Άσε που έπιασα τον εαυτό μου κάθε 3 και λίγο να κάνω αλλαγές, αναβαθμίσεις κλπ.
Δώσε νέος madvr, δώσε νέα lav filters κλπ κπλ
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Για εμένα το pc είναι μια η μεγαλύτερη μπανανόφλουδα μιας αλυσίδας home cinema.
Το προτερήματα του είναι και τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του. Πολλές επιλογές, πολλά λάθη.
Όταν το πήρα χαμπάρι τα παράτησα. Άσε που έπιασα τον εαυτό μου κάθε 3 και λίγο να κάνω αλλαγές, αναβαθμίσεις κλπ.
Δώσε νέος madvr, δώσε νέα lav filters κλπ κπλ

Εγω παλι το προτιμω αλλα υπο προυποθεσεις
1) η καρτα γραφικων να ειναι ATI με την εξοδο της ρυθμισμενη στα 23 hz
2) η καρτα γραφικων να μην κανει καθολου μετατροπες σαν decoder να παιζει ο lav χωρις να κανει καμια μετατροπη στο video range και ο madVR να ειναι ρυθμισμενος σε 16-235
3) να υπαρχει Lumagen στην αλυσιδα ρυθμισμενος σε yCbCr 4:2:2

Ετσι ο προβολεας και η καρτα δεν κανουν καμμια μετατροπη και οι μετατροπες που γινονται στο pc δεν αφορουν το video range αλλα μονο την αναλυση του χρωματος και γινονται με τα φιλτρα του madVR και τις μετατροπες στην εξοδο της καρτας της κανει ο Lumagen
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
σας πειραξε η μεταροπη του χρωματος τρομαρα σας ....δεν κοιτατε τα χαλια σας που βαζετε ενα σκασμο βοηθηματα για να δειτε εικονα...:roflmao:
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
σας πειραξε η μεταροπη του χρωματος τρομαρα σας ....δεν κοιτατε τα χαλια σας που βαζετε ενα σκασμο βοηθηματα για να δειτε εικονα...:roflmao:
Θελεις να σου πουλησω τον 9200 και τον lumagen να δεις και εσυ λιγο εικονα ?
Δεν βαρεθηκες να προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου και τους υπολοιπους οτι βλεπεις καλα με τον 4000 ? :punish:
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
δεν βλεπω καλα ....βλεπω υπεροχα :fuckyou:

και φυσικα παιζει καλυτερα απο τον δικο σου...:roflmao:
.....καλυτερο on/off και ansi contrast απο οτι βλεπεις εσυ...:fuckyou:
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Μια μικρη απορία πρωινη.
Αν εχω ρυθμισμενο το κοντραστ θεωρητικά σωστα (να αναβοςβηνει η 234 μπαρα) με video range 16-235 και βαλω superwhite 16-255 και ανεβασω το κοντραστ κάνωντας πάλι την μπαρα 234 να αναβοσβήνει, ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο ρυθμίσεων;
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Μια μικρη απορία πρωινη.
Αν εχω ρυθμισμενο το κοντραστ θεωρητικά σωστα (να αναβοςβηνει η 234 μπαρα) με video range 16-235 και βαλω superwhite 16-255 και ανεβασω το κοντραστ κάνωντας πάλι την μπαρα 234 να αναβοσβήνει, ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο ρυθμίσεων;

Με την ρυθμιση super white θα εχεις προσθεσει 20 περισσοτερες διαβαθμισεις στο γκριζο σου απο το 235-255 αλλα ισως να βλεπεις banding στην καρτελα λογω της μετατροπης.

Στην καρτελα πλεον η μεταβαση απο την μια διαβαθμιση δεν γινεται ομαλα καπως ετσι δηλαδη




Υπαρχουν και καποιες σκηνες σε μερικες ταινιες που εχουν πληροφορια λιγο πανω απο το 235 αυτην θα την χανεις
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top