Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
@Sotos65: δυστυχώς αυτό είναι το νομικό σύστημα της Μ. Βρεττανίας - είναι στην επιλογή του οποιουδήποτε εάν θα συνεργαστεί με την Αστυνομία ή όχι. Κι εδώ, το ίδιο κολοκύθι ισχύει...

Κατά τα άλλα, είναι πραγματικά ντροπή να συμβαίνουν γεγονότα σαν αυτά του video και κατόπιν να μην καταλήγουν σε τιμωρία των ενόχων. Δηλαδή, εάν ο ποδηλάτης δεν επιβίωνε της σύγκρουσης, ο "κύριος" που "τιμωρήθηκε" με GBP150, θα "την έβγαζε καθαρή" με το ίδιο πρόστιμο; Ή μήπως έπρεπε να πέθαινε ο ποδηλάτης για να "ευαισθητοποιείτο" λίγο περισσότερο η Αστυνομία;

Απίστευτα πράγματα...

Υ.Γ.: Δεν μπόρεσα να βρω το άρθρο στο contra.gr για τον ποδηλάτη και το "ντοπέ" ποδήλατο, αλλά θυμάμαι ότι και αυτός είχε μηχανισμό στη μεσαία τριβή με μπαταρία.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Γεια σου ρε Σώτο, άρχοντα! Αυτό το άρθρο είχα υπόψη μου, το έψαξα κι εγώ με τον τρόπο που περιγράφεις, αλλά χωρί το "ντοπινγκ" πριν το "ποδήλατο". Ωραίος!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.744
Reaction score
83.524
Υ.Γ.: Δεν μπόρεσα να βρω το άρθρο στο contra.gr για τον ποδηλάτη και το "ντοπέ" ποδήλατο, αλλά θυμάμαι ότι και αυτός είχε μηχανισμό στη μεσαία τριβή με μπαταρία.
Δεν έχει πιαστεί κάποιος στο παρελθόν. Μόνο φήμες υπήρχαν που αρχικά στοχοποιούσαν τον Fabian Cancellara, έναν από τους αγαπημένους μου ποδηλάτες, λόγω του είδους των επιθέσεων που κάνει. Ο Fabian μπορεί να παραγάγει απίστευτα νούμερα ισχύος για μικρά χρονικά διαστήματα. Αυτό είναι το ταλέντο του. Όταν είναι σε φόρμα και κάνει επίθεση είναι σχεδόν αδύνατον να τον ακολουθήσουν τα μεγάλα ονόματα. Διακρίνεται στις κλασικές διαδρομές της Άνοιξης και στα χρονόμετρα ευθείας. Στις ανηφόρες δεν έχει διάρκεια λόγω σωματότυπου.

Όταν το 2010 βγήκαν οι πληροφορίες για το mechanical doping, ο Cancellara ήταν στην καλύτερη φόρμα της καριέρας του. Στο Γύρο της Φλάνδρας έκανε μία ιστορική επίθεση στον μεγάλο του αντίπαλο Tom Boonen (πάλι δηλώνω θαυμαστής του) και αμέσως άρχισαν οι φήμες για μοτέρ.


Από εκείνη τη στιγμή και μετά, έψαχναν μία-μία τις επιθέσεις του Cancellara και έφτιαχναν σενάρια.

Το 2014, στο 7ο ΕΤΑΠ του Γύρου Ισπανίας, βρήκαν νέο "θύμα" στο πρόσωπο του Ryder Hesjedal, όταν μετά από μία πτώση σε κατηφόρα ο πίσω τροχός συνέχισε να γυρίζει λόγω στροφορμής. Οι καχύποπτοι θεατές όμως βρήκαν πιο συναρπαστική την εξήγηση του μοτέρ...

[/user]
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Ναι, αλλά όταν έχεις τετρακέφαλους που μπορούν να "ψήσουν" μία φέτα ψωμί, δεν χρειάζεσαι μοτοράκια...

 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ναι, αλλά όταν έχεις τετρακέφαλους που μπορούν να "ψήσουν" μία φέτα ψωμί, δεν χρειάζεσαι μοτοράκια...

Απλά σε αυτή την περίπτωση την θέση του μοτέρ την παίζει το .. winstrol κτλ :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Απλά σε αυτή την περίπτωση την θέση του μοτέρ την παίζει το .. winstrol κτλ :D
Μπαααααααααααααα.....δεν παίζει κάτι τέτοιο. Με την εισαγωγή του "βιολογικού διαβατηρίου" και τους συνεχείς ελέγχους που περνάνε οι επαγγελματίες/αθλητές ποδηλάτες, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος "κάτι" και να μην τον ανακαλύψουν. Είχε γράψει ένα post ο xfader παλιότερα για αυτό, εάν το βρω θα κάνω edit.

Edit: Τελικά είχε γράψει δύο posts, θα τα βρεις (βρείτε) εδώ κι εδώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
19.320
Reaction score
13.530
Το κακό με αυτά τα "ποδαράκια" είναι ότι μάλλον δεν έχουν και πολύ αντοχή ώστε να διατηρηθεί η μεγάλη ισχύς για πολλά χιλιόμετρα, είναι σαν τους 100αρηδες στον στιβο...
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ναι όντως ,για άλλο λόγο φτιάχτηκαν όμως ,οχι για την ποδηλασία φυσικά, στην άρση βαρών όμως π.χ διαπρέπουν. :wink:
(κάτσε κάτω απ'τη μπάρα):D
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Τότε κάτι δεν μου κολλάει καλά στο πιο πάνω πόστ του wizzy.

:D
Μια χαρά κολλάει, έχει να κάνει με το είδος των μυϊκών ινών που χρησιμοποιούνται και αναπτύσσονται για το συγκεκριμένο αγώνισμα της ποδηλασίας. Και για αυτό είχε γράψει κάτι ο xfader:D:D, γράφω από κινητό και δεν μπορώ να το ψάξω με την ησυχία μου. Θα κάνω edit μόλις το βρω.

Edit: Εξέφρασα απορία στο post αυτό:
http://www.avsite.gr/forum/threads/Ποδήλατο.91194/page-67#post-1980773

Απάντησε ο xfader αμέσως μετά:

http://www.avsite.gr/forum/threads/Ποδήλατο.91194/page-67#post-1980806
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.744
Reaction score
83.524
Πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν ότι η υπερτροφία μπορεί να συνοδεύεται από δύναμη, αλλά πάνω από ένα σημείο το έξτρα βάρος έχει μεγάλη αδράνεια και δρα αρνητικά στην επιτάχυνση. Τα φυσικά ταλέντα είναι αυτά που έχουν τη χρυσή τομή δύναμης/εκρηκτικότητας/όγκου. Αυτά στον τομέα φυσιολογίας για τους σπρίντερ πίστας.
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Καλησπερα.
Αποψεις θα ηθελα περι δισκοβραχιονα.
Εχω sora 52-39T
Σκεφτομαι να παω σε sram 50-34T η' 53-39Τ ?
Η' να μεινω και οπως ειμαι ?
Πισω εχω 10, 11-28Τ
 
Last edited:

Μηνύματα
19.320
Reaction score
13.530
Καλησπέρα Γιάννη

Τι ζητάς με την αλλαγή, γιατί οι δύο επιλογές είναι διαφορετικές μεταξύ τους. Με την 50-34 θα έχεις πιο εύκολη ζωή στις ανηφόρες, και διατήρηση του cadence ψηλά, όχι όμως τόσο καλή τελική (που όμως; 80 χλμ στις κατηφόρες; ), και το ανάποδο με την 53-39. Προσωπικά πάντως μάλλον θα προτιμούσα το 34αρι...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.744
Reaction score
83.524
Καλησπερα.
Αποψεις θα ηθελα περι δισκοβραχιονα.
Εχω sora 52-39T
Σκεφτομαι να παω σε sram 50-34T η' 53-39Τ ?
Η' να μεινω και οπως ειμαι ?
Πισω εχω 10, 11-28Τ
To 50-34 είναι η πιο σωστή διαβάθμιση για το 90% των ποδηλατών. Οι πολύ προπονημένοι, ερασιτέχνες και pro, είναι σε θέση να αξιοποιήσουν τα πιο "βαριά" πατήματα.

Το 52 που έχεις τώρα δίνει στις 90 στροφές ~54 km/h. Το 50άρι στις ίδιες στροφές ~52 km/h.
Το σημαντικό είναι οι ανηφόρες. Πρέπει να μπορείς να διατηρείς ένα στροφάρισμα από 70-75 rpm και πάνω για να έχεις διάρκεια και να μη "σκάσεις", να μπορείς δηλαδή να δουλεύεις σε αερόβια ζώνη. Σε κλίσεις άνω του 6% αυτό είναι δύσκολο και τα ελαφριά πατήματα είναι η μόνη λύση. Με 34-28 στις 75 στροφές έχεις ~11,5 km/h. Με 39-28 έχεις 13,3 km/h, ταχύτητα για καλούς αναβάτες σε μεγάλες κλίσεις που δεν μπορεί να διατηρήσει ένας μέσος ποδηλάτης με μέτρια φυσική κατάσταση. Μην ξεχνάμε ότι 2 km/h διαφορά σε ανάβαση είναι τεράστια διαφορά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
xfader, ευχαριστούμε για την ανάλυση, πολύ χρήσιμη (όπως πάντα).

Κατά τα άλλα, επιτέλους, ένα Σαββατοκύριακο ποδηλασιών το οποίο αξίζει αναφοράς!

Πολύ περιληπτικά, το Σάββατο έκανα 105χλμ και την Κυριακή 90χλμ. Το Σάββατο έκανα και δύο προσωπικά records. Σήμερα σπίτι-δουλειά-σπίτι (=36χλμ συνολικά) με το ποδήλατο για "αποθεραπεία", αχαχαχαχαχα! Λεπτομέρειες αργότερα, σήμερα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.470
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top