Επιλογή ηχοσυστήματος!


Μηνύματα
64
Reaction score
18
αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα για την ακρόαση.


Μην το λες μέχρι να ακούσεις. αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι ότι το hifi είναι ένα χομπι που ξεκινά με μηχανήματα των 100 και καταλήγει σε 100.000. από κάποιο σημείο και μετά, τη διαφορά που θα πάρεις από τα 100>1000 ευρώ την πληρώνεις 10.000. χώρια την τιμολογιακή πολιτική των εταιριών και των αντιπροσώπων. σκέψου ότι ο yamaha 2100 στην Αμερική κάνει 3500USD και στην Ελλάδα 2500e (στο Νάκα).
Ο Parasound HALO κάνει 2500USD στην Αμερική και 3700e στην Ελλάδα. έστειλα mail σε reviewer site που τους είχε απανωτά για το ποιος είναι καλύτερος και μου απάντησε μονολεκτικά ο yamaha. Σε κάθε περίπτωση το ταβάνι στον ήχο σου θα το θέσουν τα ηχεία των 2000e και όχι ο Yamaha ο Parasound ή o Lux.


αυτό προκύπτει από pdf;

εγώ θα ζητούσα από τον άνθρωπο που πουλάει τον Luxman (αν τα βρείτε στην τιμή) να κάνει έναν κόπο να τον φέρει στην ηχοέκφραση δίπλα στον 2100. άκου χωρίς προκαταλήψεις με ηχεία ανώτερα και του budget σου. ργώ πάντως όταν πουλούσα και μου το ζήτησαν το έκανα. χώρια του ότι με τον συγκεκριμένο έγινα φιλαράκι.

με τον L505ux μην ασχοληθείς.
Ναι, άλλωστε δεν το ανέφερα ως πρόβλημα, αλλά πληροφοριακά.
Τον συγκεκριμένο τον δίνει (demo) ο αντιπρόσωπος soundgallery, όπου και τον άκουσα.
Γιατί να μην ασχοληθώ με τον L505ux;
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
οι διαφορες με τον γιαμι θα ειναι θεμα γουστου-ταιριασματος και καλυτερα να ριξεις τη διαφορα στα ηχεια.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Αν δεν απατώμαι, η ιστορία λέει ότι ο ιδρυτής της Audio Note Uk ήταν κάποτε αντιπρόσωπος της αυθεντικής Audio Note Japan. Επειδή οι Ιάπωνες είναι (ήταν) και λίγο αφελείς ως επιχειρηματίες στηριζόμενοι κυρίως στις διαπροσωπικές σχέσεις και στο λόγο τιμής και όχι αναγκαστικά σε συμβόλαια, ο Άγγλος έκλεψε σχέδια των Ιαπώνων και ίδρυσε τη βρετανική εταιρεία. Πικρή ιστορία...
Η ιαπωνική Audio Note αντιπροσωπεύεται από τη Solid Foundation και είναι πράγματι πανάκριβη καθώς ο "προσιτός" ολοκληρωμένος τιμολογείται άνω των 30.000 euros!!!

Όσον αφορά τις consumer εταιρείες τύπου yamaha, marantz, denon κτλ είναι γεγονός ότι υποτιμούνται από σημαντική μερίδα του "audiophile" κοινού.
Αυτό το κατάλαβαν εγκαίρως οι Teac και Pioneer και ίδρυσαν αντίστοιχα τις Esoteric και TAD.

Έκτοτε τρέχουν τα σάλια στους απανταχού "audiophile". :)
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
507u
110w στα 8Ω
200w στα 4Ω

505ux
100w στα 8Ω
150w στα 4Ω.

Βάσει των specs της εταιρίας.
http://www.luxman.com/product.php?pid=2
http://www.luxman.de/cms/uploads/pdf/L507u_Release_web.pdf
οκ, νόμιζα ότι τον συνέκρινες με την οδήγηση του yamaha. αν και τα watt στα 4 δεν λενε παντα την αληθεια. τον kav400xi πχ δεν τον λες τερας οδηγησης παρα τα 2Χ200, 2Χ400
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Αν δεν απατώμαι, η ιστορία λέει ότι ο ιδρυτής της Audio Note Uk ήταν κάποτε αντιπρόσωπος της αυθεντικής Audio Note Japan. Επειδή οι Ιάπωνες είναι (ήταν) και λίγο αφελείς ως επιχειρηματίες στηριζόμενοι κυρίως στις διαπροσωπικές σχέσεις και στο λόγο τιμής και όχι αναγκαστικά σε συμβόλαια, ο Άγγλος έκλεψε σχέδια των Ιαπώνων και ίδρυσε τη βρετανική εταιρεία. Πικρή ιστορία...
Η ιαπωνική Audio Note αντιπροσωπεύεται από τη Solid Foundation και είναι πράγματι πανάκριβη καθώς ο "προσιτός" ολοκληρωμένος τιμολογείται άνω των 30.000 euros!!!

Όσον αφορά τις consumer εταιρείες τύπου yamaha, marantz, denon κτλ είναι γεγονός ότι υποτιμούνται από σημαντική μερίδα του "audiophile" κοινού.
Αυτό το κατάλαβαν εγκαίρως οι Teac και Pioneer και ίδρυσαν αντίστοιχα τις Esoteric και TAD.

Έκτοτε τρέχουν τα σάλια στους απανταχού "audiophile". :)
Είναι εν πολλοίς θέμα μάρκετιν, ανάλογο στην αυτοκινητοβιομηχανία με τις Toyota-Lexus, Honda-Accura, Nissan-Infinity.
Θέλει δηλαδή ο καταναλωτής λίγο παραμύθι για να πεισθεί να αγοράσει το ίδιο (σχεδόν) περιεχόμενο με άλλη συσκευασία;
Γι'αυτό λοιπόν ο αντιπρόσωπος ηχείων (δεν αναφέρω επίτηδες ονόματα, για να μη γίνει δυσφήμηση κι όχι επειδή δεν ξέρω) που γελούσε όταν του είπα ότι μάλλον θα πάρω Yamaha, λέγοντας τις προαναφερόμενες ατάκες, μου είπε πως μόνο η Esoteric αξίζει από Ιαπωνία.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
4
Αγαπητά μέλη του φόρουμ καλή χρονιά με υγεία και ό,τι άλλο επιθυμεί ο καθένας για να ευτυχεί!

Σας διαβάζω αρκετό καιρό τώρα, αλλά σήμερα αποφάσισα να εγγραφώ, ώστε να έχω και την δυνατότητα να επικοινωνώ μαζί σας.
Προτίθεμαι να αγοράσω ένα ηχοσύστημα με προσανατολισμό στην κλασσική μουσική κατά +80% και έχω μιλήσει με αρκετά καταστήματα, αλλά συνεχώς μπερδεύομαι γιατί ο ένας πωλητής απαξιώνει αυτά που μου έχει προτείνει ο άλλος κ.ο.κ....
Θα ήθελα λοιπόν τις προτάσεις σας ώστε να ζητήσω να ακούσω συγκεκριμένα μηχανήματα και σε συγκεκριμένα καταστήματα ήχου (με π.μ. αν θεωρείται διαφήμιση).
Το ποσό που σκοπεύω να διαθέσω είναι μέχρι 5000ευρώ και σκέπτομαι να μοιραστεί ώς εξής:
Ηχεία μέχρι 2000ευρώ
Ενισχυτής μέχρι 2000ευρώ και
CD player μέχρι 1000ευρώ.
Η προτίμησή μου είναι εν γένει made in Japan ενισχυτής και player και ιταλικά ή εγγλέζικα ηχεία δαπέδου.
Να σημειώσω πως το σαλόνι, όπου θα τοποθετηθεί έχει ξύλινο πάτωμα και δεν ξεπερνά τα 37-40τ.μ.
Έχω διαβάσει θετικότατα σχόλια για τον Yamaha a-s2100
Θα εκτιμούσα δεόντως αν μου προτείνατε μηχανήματα(ή και συνδυασμό) που κατέχετε ή έχετε ακούσει και σε ποιό κατάστημα να απευθυνθώ για να τα ακούσω και να τα αγοράσω (με π.μ. αν θεωρείται διαφήμιση).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και την πολυτιμότατη για εμένα βοήθεια...
Θα σας πρότεινα από τα χρήματα που θα δώσετε, μεγαλύτερη οικονομική αξία να διαθέσετε για τα ηχεία, τα οποία κατά πολλούς συμβάλλουν με σημαντικά μεγαλύτερη βαρύτητα στο ηχητικό αποτέλεσμα, μικρότερη για τον ενισχυτή και ακόμη μικρότερη στο CD player.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Θα σας πρότεινα από τα χρήματα που θα δώσετε, μεγαλύτερη οικονομική αξία να διαθέσετε για τα ηχεία, τα οποία κατά πολλούς συμβάλλουν με σημαντικά μεγαλύτερη βαρύτητα στο ηχητικό αποτέλεσμα, μικρότερη για τον ενισχυτή και ακόμη μικρότερη στο CD player.
Ευχαριστώ, κάπως έτσι θα κινηθώ.
 





Μηνύματα
64
Reaction score
18
Ακροάσεων συνέχεια με Focal Aria 926/936, Monitor Audio silver 10, Chario Pegasus, Yamaha Soavo f901 και Klipsch rp280f. Τα τέσσερα πρώτα με ενισχυτικό(προ-τελικό) της Atoll και ολοκληρωμένο της Advance, τα Soavo με Yamaha A-S2100 (ναι! Επιτέλους τον άκουσα-είδα-περιεργάστηκα) και τα Klipsch

Τα Focal 926 προσπεράστηκαν γρήγορα, μιας και τα μεγαλύτερα αδελφάκια τους είχαν πολύ πιο γεμάτο ήχο ελέω μεγαλύτερης καμπίνας και ενός επιπλέον μεγαφώνου, πολύ μελωδικό και τρισδιάστατο, αλλά σε λεπτομέρεια έχαναν από τα M.A. silver 10, τα οποία ήταν όμως πιο -πώς να το πω;- επίπεδα σε ήχο. Μεταξύ 936 και silver 10 θα προτιμούσα μάλλον τα εγγλέζικα, γιατί άκουγα περισσότερη λεπτομέρεια. Από φινίρισμα και ποιότητα κατασκευής πολύ καλά αμφότερα.
Τα Chario αν και μελωδικά και γλυκόηχα δεν με πείθουν έναντι των Focal και M.A. Το φινίρισμά τους όμως αξεπέραστο....
Για τα Yamaha Soavo f901 δεν θα πώ την άποψή μου, γιατί πιστεύω πως αδικήθηκαν σφόδρα λόγω έλλειψης studio μιας και ο Νάκας τα είχε σε ένα ανοιχτό χώρο που επικοινωνούσε με το ισόγειο, όπου διάφοροι άλλοι πελάτες μιλούσαν και πείραζαν κιθάρες και μπάσα. Παρ' όλα αυτά ο 2100 τα οδήγησε με ευκολία. Το φινίρισμά τους πολύ καλό σε σχέση με αυτό που φαίνεται στις φωτό στο διαδίκτυο.
Τέλος, τα rp280f, για τα οποία πολλοί με επέτρεπαν, μου έκαναν την μεγαλύτερη εντύπωση.... λεπτομερή και δυνατά, με τον τρισδιάστατο ήχο των Focal 936 και την λεπτομέρεια των silver 10, έπαιζαν με έναν αδύναμο και φθηνό ενισχυτή Denon (ούτε που θυμάμαι το μοντέλο, αλλά ήταν μικρός), αλλά το αποτέλεσμα ήταν σαν του Atoll. Το μόνο αρνητικό, το ότι κατασκευάζονται στην Κίνα και το φινίρισμά τους απέχει όλων των υπολοίπων.
Παρ'όλα αυτά τα κατατάσσω πρώτα και λόγω τιμής (σχεδόν ένα χιλιάρικο κάτω από τις γαλλoεγγλέζικες προτάσεις). με δεύτερα τα silver 10 και τρίτα τα Aria 936.
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Τέλος, τα rp280f, για τα οποία πολλοί με επέτρεπαν, μου έκαναν την μεγαλύτερη εντύπωση.... λεπτομερή και δυνατά, με τον τρισδιάστατο ήχο των Focal 936 και την λεπτομέρεια των silver 10, έπαιζαν με έναν αδύναμο και φθηνό ενισχυτή Denon (ούτε που θυμάμαι το μοντέλο, αλλά ήταν μικρός), αλλά το αποτέλεσμα ήταν σαν του Atoll. Το μόνο αρνητικό, το ότι κατασκευάζονται στην Κίνα και το φινίρισμά τους απέχει όλων των υπολοίπων.
Παρ'όλα αυτά τα κατατάσσω πρώτα και λόγω τιμής (σχεδόν ένα χιλιάρικο κάτω από τις γαλλoεγγλέζικες προτάσεις). με δεύτερα τα silver 10 και τρίτα τα Aria 936.
Αυτό είναι το μεγάλο προσόν των Klipsch, η ευαισθησία τους! Παίζουν πανεύκολα και πολύ δυνατά ακόμα και με μικρούς αδύναμους ενισχυτές. Δεν ζορίζουν τους ενισχυτές δεν τους κάνουν να παραμορφώνουν και τους επιτρέπουν να δείχνουν τον καλό τους εαυτό. Από την άλλη βέβαια δώσε πολλά και καλά watts στα Klipsch από έναν στιβαρό ενισχυτή και τότε πραγματικά θα κελαηδήσουν!
[DOUBLEPOST=1456774728][/DOUBLEPOST]
Αφού ήσουνα στον Νάκα δεν άκουγες και τα cerwin wega xls215....
Δεν έχω καταφέρει ακόμα να ακούσω τα Cerwin Wega παρόλο που έχω διαβάσει πολλά καλά λόγια γι αυτά και μού έχουν κινήσει την περιέργεια.
Βέβαια δεν νομίζω ότι λόγο μεγέθους και αισθητικής θα τα έβαζα ποτέ στο σαλόνι... Αν είχα όμως ένα dedicated playroom τότε σίγουρα όχι μόνο δεν θα με ενοχλούσε η αισθητική τους αλλά αντιθέτως θα ήταν και καλοδεχούμενη!
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Τα Focal 926 προσπεράστηκαν γρήγορα, μιας και τα μεγαλύτερα αδελφάκια τους είχαν πολύ πιο γεμάτο ήχο ελέω μεγαλύτερης καμπίνας και ενός επιπλέον μεγαφώνου
Αυτο ειναι παντα σε συναρτηση με τον χωρο. Ο δικος σου ειναι μαλλον οριακα για τα 936, ειδικα αν εχεις σκοπο να τα βαλεις κοντα σε τοιχους ή ακομη χειροτερα γωνιες. ο χωρος των αντιπροσωπων σηκωνει λογω και ακουστικης περιποιησης παντα τα ηχεια με μεγαλυτερα ή περισσοτερα woofer.
Η αναλυση ειναι και κατι που κουραζει, ειδικα αν ακους μουσικη μη audiophile. Για κλασικη οκ.
Klipsch δεν εχω ακουσει αλλα τα κακα στοματα λενε οτι τα αγοραζουν γιατι ακουγονται εντυπωσιακα στις audition και μετα που τα πανε σπιτι τους τρυπανε τα αυτια, με αποτελεσμα να κινουνται στις αγγελιες...
Ελπιζω να ειχες μαζι σου τη δικη σου μουσικη.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Αυτο ειναι παντα σε συναρτηση με τον χωρο. Ο δικος σου ειναι μαλλον οριακα για τα 936, ειδικα αν εχεις σκοπο να τα βαλεις κοντα σε τοιχους ή ακομη χειροτερα γωνιες. ο χωρος των αντιπροσωπων σηκωνει λογω και ακουστικης περιποιησης παντα τα ηχεια με μεγαλυτερα ή περισσοτερα woofer.
Η αναλυση ειναι και κατι που κουραζει, ειδικα αν ακους μουσικη μη audiophile. Για κλασικη οκ.
Klipsch δεν εχω ακουσει αλλα τα κακα στοματα λενε οτι τα αγοραζουν γιατι ακουγονται εντυπωσιακα στις audition και μετα που τα πανε σπιτι τους τρυπανε τα αυτια, με αποτελεσμα να κινουνται στις αγγελιες...
Ελπιζω να ειχες μαζι σου τη δικη σου μουσικη.
Μουσική είχα και δική μου (κλασσική), αλλά άκουσα και άλλα είδη από δισκάκια και σκληρούς των κατ/των.
Οι εντυπώσεις εννοείται αφορούν σε αυτό που άκουσα εκεί, οπότε φαντάζομαι μικροαλλαγές θα υπάρξουν στον χώρο μου.
Βέβαια, να πω εδώ ότι οι χώροι που έκανα τις ακροάσεις δεν μου φάνηκαν και τόσο προσεγμένοι, με δεκάδες ηχεία γύρω-γύρω και στην σειρά. Μόνο του Νάκα η αίθουσα ήταν κατ'εμέ σωστή όσον αφορά στην χωροταξία, αλλά την ίδια στιγμή λάθος επειδή επικοινωνούσε με το υπόλοιπο κατάστημα όπου ακούγονταν διάφοροι θόρυβοι από κιθάρες, μπάσα και συνομιλίες... άσε που ήταν τεράστια σε σχέση με τα δωμάτια των άλλων, πράγμα που περισσότερο προσιδιάζει στον δικό μου χώρο (μικρότερος ο δικός μου), ο οποίος είναι μεγαλύτερος των συγκεκριμένων studio.
Όσον αφορά στα Klipsch, δεν άκουσα τρομερή διαφορά σε σχέση με τα Focal 936 (ο δε πωλητής μου είπε πως τα rp280f δεν διαθέτουν κόρνα), η τιμή τους όμως με δελεάζει γιατί επ' ουδενί λόγω δεν θα πίστευα ότι κοστίζουν 1000ευρώ λιγότερο. Παίζουν στα ίσια την κατηγορία των + 2100ευρώ με τα δικά μου αυτιά και πέραν τυχόν εργαστηριακών μετρήσεων. Είχαν την αναλυτικότητα των MonitorAudio silver 10 με τον όγκο και την γλυκύτητα των Focal 936.
Όμως πολύ θα ήθελα και την γνώμη όσων έχουν ένα εκ των ανωτέρω ηχείων ή τα έχουν ακούσει εμπεριστατωμένα....
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
επ' ουδενί λόγω δεν θα πίστευα ότι κοστίζουν 1000ευρώ λιγότερο
Καλωσηρθες στον κοσμο του ηχου :welcome:
[DOUBLEPOST=1456842192][/DOUBLEPOST]Επισης, ο φροντισμενος χωρος με τον δικο σου θα εχει μεγαλη διαφορα και οχι μικρη.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Μουσική είχα και δική μου (κλασσική), αλλά άκουσα και άλλα είδη από δισκάκια και σκληρούς των κατ/των.
Οι εντυπώσεις εννοείται αφορούν σε αυτό που άκουσα εκεί, οπότε φαντάζομαι μικροαλλαγές θα υπάρξουν στον χώρο μου.
Βέβαια, να πω εδώ ότι οι χώροι που έκανα τις ακροάσεις δεν μου φάνηκαν και τόσο προσεγμένοι, με δεκάδες ηχεία γύρω-γύρω και στην σειρά. Μόνο του Νάκα η αίθουσα ήταν κατ'εμέ σωστή όσον αφορά στην χωροταξία, αλλά την ίδια στιγμή λάθος επειδή επικοινωνούσε με το υπόλοιπο κατάστημα όπου ακούγονταν διάφοροι θόρυβοι από κιθάρες, μπάσα και συνομιλίες... άσε που ήταν τεράστια σε σχέση με τα δωμάτια των άλλων, πράγμα που περισσότερο προσιδιάζει στον δικό μου χώρο (μικρότερος ο δικός μου), ο οποίος είναι μεγαλύτερος των συγκεκριμένων studio.
Όσον αφορά στα Klipsch, δεν άκουσα τρομερή διαφορά σε σχέση με τα Focal 936 (ο δε πωλητής μου είπε πως τα rp280f δεν διαθέτουν κόρνα), η τιμή τους όμως με δελεάζει γιατί επ' ουδενί λόγω δεν θα πίστευα ότι κοστίζουν 1000ευρώ λιγότερο. Παίζουν στα ίσια την κατηγορία των + 2100ευρώ με τα δικά μου αυτιά και πέραν τυχόν εργαστηριακών μετρήσεων. Είχαν την αναλυτικότητα των MonitorAudio silver 10 με τον όγκο και την γλυκύτητα των Focal 936.
Όμως πολύ θα ήθελα και την γνώμη όσων έχουν ένα εκ των ανωτέρω ηχείων ή τα έχουν ακούσει εμπεριστατωμένα....
Εγώ που έχω τα Klipsch RB 81 II, της σειράς reference που είναι ο πρόγονος της premiere είμαι ευχαριστημένος και δεν μπορώ να πω οτι το ηχείο με κουράζει. Είναι ένα ζωντανό ηχείο που σε βάζει μέσα στο μουσικό γεγονός, και με καλές ηχογραφήσεις απογειώνεται.
Να πω και την αλήθεια βέβαια, λόγω περιορισμένου χρόνου σπάνια κάνω ακροάσεις μεγάλης διαρκείας. Αλλά σε ταινίες που βλέπω και σε αρκετά υψηλές εντάσεις δεν ενοχλεί.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Καλωσηρθες στον κοσμο του ηχου :welcome:
[DOUBLEPOST=1456842192][/DOUBLEPOST]Επισης, ο φροντισμενος χωρος με τον δικο σου θα εχει μεγαλη διαφορα και οχι μικρη.
Καλώς σας βρήκα... Γιατί το λες σχετικά με την διαφορά τιμής;
Όσον αφορά στον χώρο, ναι μεν το στούντιο είναι πιο φροντισμένο, όμως απ'την άλλη δεν διαπίστωσα καταστάσεις δισκογραφικου στούντιο.
[DOUBLEPOST=1456869407][/DOUBLEPOST]
Εγώ που έχω τα Klipsch RB 81 II, της σειράς reference που είναι ο πρόγονος της premiere είμαι ευχαριστημένος και δεν μπορώ να πω οτι το ηχείο με κουράζει. Είναι ένα ζωντανό ηχείο που σε βάζει μέσα στο μουσικό γεγονός, και με καλές ηχογραφήσεις απογειώνεται.
Να πω και την αλήθεια βέβαια, λόγω περιορισμένου χρόνου σπάνια κάνω ακροάσεις μεγάλης διαρκείας. Αλλά σε ταινίες που βλέπω και σε αρκετά υψηλές εντάσεις δεν ενοχλεί.
Κι εμένα μου έκανε εντύπωση το πόσο ζωντανά και εύκολα έπαιζε και κυρίως το πόσο άνετα τοποθετείται ανάμεσα σε πιο ακριβά ηχεία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.128
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top