Ενισχυτή ολοκληρωμένο για ηχεία Proac Tablette 50

Μηνύματα
29
Reaction score
9
Κατόπιν από ένα γενικό ξεκαθάρισμα αρκετών κομματιών έμεινα με ένα ζευγάρι Proac 50 και ένα Technics mk2.O χώρος ακρόασής είναι 15τμ.
Ψάχνω λοιπόν για έναν ενισχυτή πλήρη που να παίξει με τα ηχεία αξιοπρεπώς!!!! Διάβασα ότι συνδυάζονται με τον Explosure η και Creek 50 i.
Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις δικές σας προτάσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 




Z

Zdimis

Guest
τα reference 8 πουχα τα tablette με el34 pp 35 watts ηταν ....ονειρο.θελουν ζουμερο ενισχυτη κατα την γνωμη μου και μαλλον με εναν πους πουλατο ελ34 οικονομικο εισαι πολυ οκ.Τ
 

Μηνύματα
29
Reaction score
9
τα reference 8 πουχα τα tablette με el34 pp 35 watts ηταν ....ονειρο.θελουν ζουμερο ενισχυτη κατα την γνωμη μου και μαλλον με εναν πους πουλατο ελ34 οικονομικο εισαι πολυ οκ.Τ
Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις το link για τον el34 pp 35
 

Z

Zdimis

Guest
δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμένο λινκ ,οποιοσδηποτε λαμπατος σε push pull σχεδιο με el34 λαμπες απο 15 - 35 watts θα σε εχει ...στον παραδεισο.πχ tac 834 cayin a88 tsakiridis aeolos και τωρα τελευταια theseus ταχει ολα πανω dac phono stage και εχει καινουριος 750 ευρω.οι αλλοι στο 1200-1300 καινουριοι μεταχειρο στα 600-700.Δες παντως τον theseus στο μπατζετ σου καινουριος ειδικα αν εχεις αναγκη dac η phono stage η κ τα δυο μάλλον ειναι μονοδρομος.(κ κυριως εαν οι μουσικες σου προτιμησεις δεν ειναι ac/dc....κλπ.).
[DOUBLEPOST=1455533699][/DOUBLEPOST]http://www.hxoseikona.gr/nea/item/3447-tsakiridis-devices-theseus.html
 

Z

Zdimis

Guest
και επειδη ....ειδα πως και phono εχεις αναγκη και dac (καπου θα παιζει ενα παliopc :) )και λογω του οτι ο χωρος σου ειναι μικρος .....πριν αγορασεις ακου τον θησεα με el34 πανω του σε triode mode και αμφιβαλλω αν θα μπορεσεις να αντισταθεις με αυτον τον ηχο κ τις επιμερους αναγκες που καλυπτει σε αυτην την τιμη.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
9
και επειδη ....ειδα πως και phono εχεις αναγκη και dac (καπου θα παιζει ενα παliopc :) )και λογω του οτι ο χωρος σου ειναι μικρος .....πριν αγορασεις ακου τον θησεα με el34 πανω του σε triode mode και αμφιβαλλω αν θα μπορεσεις να αντισταθεις με αυτον τον ηχο κ τις επιμερους αναγκες που καλυπτει σε αυτην την τιμη.
νομιζω οτι με εβαλες στο trip του λαμπατου που απο οτι βλεπω εισαι fan.σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου τις εκτιμω απεριοριστα.Οντως ο theseus ειναι κελεπουρι.....
 

Z

Zdimis

Guest
Οι περισσότεροι θα σου πουν οτι τα ηχεια αυτα θελουν βατ για να ζωντανεψουν.Εγω συστηνω ενα ρωμαλέο μεσοχαμηλά λαμπατο ηχοχρωμα που δινει ογκο στην παρουσια των οργανων και αποκτουν φυσικη υπόσταση ξεφευγοντας απο hifi αναπαραγωγη ,αυτο θεωρω σημαντικο για να ενεργοποιηθει το
"συναίσθημα "καθως 15 watt πχ θα σου εξασφαλισουν 85-90 db σταθμες στα 2,5 μετρα αποσταση υπεραρκετες γιανα ευχαριστηθεις μουσικη εσυ και οι γειτονες σου αν εισαι σε πολυκατοικια.Μια τετοια ενισχυτικη προσέγγιση βοηθα αυτα τα μικρα θαυματα της proac να σε αφησουν με το σαγόνι κάτω.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
9
Έτσι που το περιγράφεις νοιώθω οτι τον έχω και τον ακούω...Τα ακούσματα μου πλέον είναι jazz και διάφορα soundtracks
Φαντάζομαι εσύ έχεις ακούσει το tsakiridis aeolos η τον θησεα ?
 

Z

Zdimis

Guest
εχω ακουσει αιολο αρτεμις ορφεα.Με προακ tablette r8 μαγεια.
θησσέα ειδα δεν ακουσα αλλα δεν υπαρχει αμφιβολια οτι push pull με 2 el34 10-20 wattss απο την γνωστη πληθωρικη συνταγη των αδερφών αποκλειεται να μην αξιζει για παντρεμα με καθαρο κελαριστο διαφανο λεπτοφυιες ηχειο
[DOUBLEPOST=1455543317][/DOUBLEPOST]Τωρα αν μουλεγες για αλλο budget θα σου λεγα τραβα χε και παρε με κλειστα αυτι εναν unison s6 που χαριζεται 1200 ευρώ,ΝΑΙ θα παιξει πιο ενδιαφεροντα ακομα απο τα ανωθι
 


Μηνύματα
29
Reaction score
9
εχω ακουσει αιολο αρτεμις ορφεα.Με προακ tablette r8 μαγεια.
θησσέα ειδα δεν ακουσα αλλα δεν υπαρχει αμφιβολια οτι push pull με 2 el34 10-20 wattss απο την γνωστη πληθωρικη συνταγη των αδερφών αποκλειεται να μην αξιζει για παντρεμα με καθαρο κελαριστο διαφανο λεπτοφυιες ηχειο
[DOUBLEPOST=1455543317][/DOUBLEPOST]Τωρα αν μουλεγες για αλλο budget θα σου λεγα τραβα χε και παρε με κλειστα αυτι εναν unison s6 που χαριζεται 1200 ευρώ,ΝΑΙ θα παιξει πιο ενδιαφεροντα ακομα απο τα ανωθι
ξεφευγω αρκετα οικονομικως σχετικα με τον unison s6.Αναφορικα με τους ανωθε που αναφερω ποια αποψη εχεις?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
θησσέα ειδα δεν ακουσα αλλα δεν υπαρχει αμφιβολια οτι push pull με 2 el34 10-20 wattss απο την γνωστη πληθωρικη συνταγη των αδερφών αποκλειεται να μην αξιζει για παντρεμα με καθαρο κελαριστο διαφανο λεπτοφυιες ηχειο
Είσαι σίγουρος ότι είδες?
Ο <<Θησέας>> είναι Single Ended ενισχυτής, με μία λυχνία εξόδου ανά κανάλι, που στη περίπτωση της EL-34 θα αποδίδει 8 watt ή 10 με παραμόρφωση 5%.
Που είδες το push-pull?

Και η φωτογραφία του ενισχυτή...
 

Attachments

Last edited:

Z

Zdimis

Guest
μαλλον στην περιπτωση του θησεα εκτος απο οτι δεν ακουσα δεν ειδα κιολας ....... :)
 

Z

Zdimis

Guest
δεν εχω αποψη για exposure kai creek με proac και ο θησευς εφοσον ειναι 8 watt ultralinear και 4 τριοδο oπως λεει ο διαχειριστης και οχι 16 watt ultralinear και 8 τριοδο οπως νομισα παυει ναναι το κελεπουρι που λεγαμε για τα proac ..
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
δεν εχω αποψη για exposure kai creek με proac και ο θησευς εφοσον ειναι 8 watt ultralinear και 4 τριοδο oπως λεει ο διαχειριστης και οχι 16 watt ultralinear και 8 τριοδο οπως νομισα παυει ναναι το κελεπουρι που λεγαμε για τα proac ..
ΜΕ ΚΤ 150 22watt στο κανάλι .
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Καλημέρα σε όλους,
έχω τα Proac Tablette 50 ακριβώς 20 χρόνια.
Σίγουρα όσοι έχουν το ηχείο ή το έχουν ακούσει ξέρουν ποιός είναι ο ήχος του και τι απαιτήσεις έχει.
Στην αρχή τα έπαιζα με τον Ε10 της Musical Fidelity. Ήταν λίγος για αυτά τα ηχεία.
Έτσι προχώρησα σε κάτι καλύτερο και επέλεξα τον A220 της Musical Fidelity.
Συνδυάζει το γλυκό ήχο που έχουν οι ενισχυτές λάμπας με τα δυναμικά των solid state. Εχει πολύ ωραία μεσαία περιοχή και οδηγεί τις ταμπλέτες χωρίς προβλήματα.
Ο χώρος μου είναι περίπου 20τμ. Ακούω αρκετές ώρες την εβδομάδα κυρίως με LP και μπορώ να πω ότι το στάδιο της MM κεφαλής του είναι αρκετά καλό (παίζω με goldring 1042GX). Εχω και το Creek OBH 15 σαν εξωτερικό phono stage αλλά το on board του A220 είναι καλύτερο από το Creek.
Θεωρώ ότι τηρουμένων των αναλογιών και της σχέσης τιμής προς απόδοση, ο Α220 είναι ένας αξιόπιστος, ποιοτικός και όμορφος ολοκληρωμένος που σήμερα μπορείς να το βρεις με 500 ευρώ.
Καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
9
Καλημέρα σε όλους,
έχω τα Proac Tablette 50 ακριβώς 20 χρόνια.
Σίγουρα όσοι έχουν το ηχείο ή το έχουν ακούσει ξέρουν ποιός είναι ο ήχος του και τι απαιτήσεις έχει.
Στην αρχή τα έπαιζα με τον Ε10 της Musical Fidelity. Ήταν λίγος για αυτά τα ηχεία.
Έτσι προχώρησα σε κάτι καλύτερο και επέλεξα τον A220 της Musical Fidelity.
Συνδυάζει το γλυκό ήχο που έχουν οι ενισχυτές λάμπας με τα δυναμικά των solid state. Εχει πολύ ωραία μεσαία περιοχή και οδηγεί τις ταμπλέτες χωρίς προβλήματα.
Ο χώρος μου είναι περίπου 20τμ. Ακούω αρκετές ώρες την εβδομάδα κυρίως με LP και μπορώ να πω ότι το στάδιο της MM κεφαλής του είναι αρκετά καλό (παίζω με goldring 1042GX). Εχω και το Creek OBH 15 σαν εξωτερικό phono stage αλλά το on board του A220 είναι καλύτερο από το Creek.
Θεωρώ ότι τηρουμένων των αναλογιών και της σχέσης τιμής προς απόδοση, ο Α220 είναι ένας αξιόπιστος, ποιοτικός και όμορφος ολοκληρωμένος που σήμερα μπορείς να το βρεις με 500 ευρώ.
Καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου.
Ευχαριστω για την αποψη σου
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top