q acoustics 3050

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Έχει ακούσει κανείς τα συγκεκριμένα? Ο χώρος μου ειναι 15τμ απόσταση 2,5μ σε αυτη την τιμή και μέχρι 1000 σε καινούργια δαπέδου τι έχετε να προτείνεται? Θα παίξουν κυρίως jazz,rock... και λιγότερο ηλεκτρονική. Ενισχυτή δεν έχω οπότε θα γίνει πάντρεμα με τα ηχεία, πηγή πικαπ και pc. Δυστηχώς ειμαι επαρχία και δεν βρίσκω αρκετά ηχεία για ακρόαση.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
15 τ.μ. πρέπει σόνι και ντε να πας σε δαπέδου?
Μήπως να το ξανασκεφτείς?
Μόνο αν το στήσεις dedicated θα έχει νόημα.
Από δαπέδου δες και τα leema xone. Σε jazz θα σου πάρουν το σκάλπ πιστεύω. Σε rock, δεν έχουν και πολύ όγκο χαμηλά αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο τον χρειάζεσαι στα 15 τ.μ.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
53
Από κριτικές σκίζουν αλλά όντως θα είχε ενδιαφέρον να μας πει κάποιος που τα έχει ακούσει τις εντυπώσεις του. Πάντως τα leema που αναφέρθηκαν παραπάνω νομίζω ότι σαν πρόταση είναι λανθασμένη, κι' αυτό γιατί προτείνονται σε κάποιον που ακούει jazz και rock ηχεία με πολύ αδύνατο μπάσο (σύμφωνα με τις κριτικές και των ελλήνων και των άγγλων). Και όταν οι άγγλοι, που είναι σπαρτιάτες στο μπάσο (και στα πρίμα βεβαίως αγγλικός ήχος γαρ) μιλάνε για αδύνατο μπάσο τότε μάλλον πρόκειται για πολύ αδύνατο μπάσο!
 


Μηνύματα
185
Reaction score
195
έχω τα συγκεκριμένα ηχεία και μπορώ με βεβαιότητα να πω, οτι συμφωνώ εντελώς με τις πάρα πολύ καλές κριτικές που εχουν δεχθεί.
είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!
ανάλυση, όγκος , χαμηλά.
παίζουν με τον καινούριο ενισχυτή YAMAHA a s1100
για μένα τα ηχεία αυτά είναι value for money
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Καλά το review του what hifi είναι... review του what hifi. Το διαβάζεις και νομίζεις πως δαύτα παίζουν καλύτερα και από 100άρια atc.

Προτείνω στο φίλο να κάνει ακροάσεις. Το ποσό που θα δώσει του αφήνει περιθώριο για πολύ καλά ηχεία. Είχα δει κάπου εδώ γύρω και κάτι proac d15 νομίζω.
Στις ακροάσεις που θα κάνει όμως να φροντίσει τα ηχεία να στηθούν σε χώρο ανάλογο του δικού του (πιθανόν δηλαδή στο γραφείο του manager και όχι στο χώρο έκθεσης του καταστήματος) και με αποστάσεις από τους τοίχους όπως τις υπολογίζει στο χώρο αυτό γιατί όταν με το καλό τα πάει στο σπίτι μπορεί να βρεθεί προ εκπλήξεως .
 

Μηνύματα
185
Reaction score
195
φίλε μου panoramious ,
εγώ απλά ανέφερα 2 reviews, υπάρχουν στο διαδίκτυο και άλλες πολλές , που τους δίνουν αντίστοιχα πολύ καλές κριτικές.
Τώρα αν δεν βρίσκεις τις κριτικές του what hifi, αντικειμενικές , αυτή είναι η προσωπική σου άποψη, καθόλα σεβαστή..
εγώ απλά τις ανέφερα στο φίλο που ενδιαφέρεται !
παραθέτω ακόμα 2 κριτικές :
http://www.hifi-review.net/420-q-acoustics-3050.html
http://www.enjoythemusic.com/magazine/equipment/1215/Q_Acoustics_3050_Speakers_Review.htm, που και αυτές είναι πολύ καλές. Αρα αυτό κάτι λέει...
εν κατακλείδι αυτό που είπα, είναι οτι για την τιμή τους είναι value for money .
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Όχι δεν αμφισβητώ τα ηχεία αυτά καθεαυτά. Απλά θεωρώ καταρχάς ότι σε τόσο μικρό χώρο είναι υπερβολή να πάει κανείς σε δαπέδου(Δηλαδή τα βάσης και τα βιβλιοθήκης οι εταιρίες για τι χώρους τα βγάζουν? Για τα μπάνια των 6 τετραγωνικών μέτρων?). Το να κοιτάξει κανείς για ηχεία βάσης που θα έχουν roll off στις χαμηλές γιατί θα κερδίσουν ούτως ή άλλως σε χαμηλές από την τοποθέτηση στο χώρο αφήνει περιθώρια για καλύτερο ηχείο.
Και ναι, για άμπαση κολώνα το πρότεινα κι εγώ το leema. Για το λόγο αυτό.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
παίζουν με τον καινούριο ενισχυτή YAMAHA a s1100
για μένα τα ηχεία αυτά είναι value for money
με τοσο ακριβο ενισχυτη - σε σχεση με την τιμη των ηχειων ?
απο την κριτικη του what hifi οδηγηθηκα στον ONKYO A-9010 (καλη περιπτωση και με ενσωματωμενο dac και phono και βγαινουν κι ολα μαζι κοντα στο χιλιαρικο που διαθετει ο κερβερος (μπρρρ) )
,νομιζεις οτι δεν θα τα οδηγησει σωστα (φαινονται ευκολα ηχεια) ?

για το μπασο που λεει ο φιλος panoramious ,
στο χωρο μου (περιπου τα ιδια τετραγωνικα) εχω δαπεδου με 4 εξαμισαρια συν ενα σαμπ 12ιντσο (πολυ μετρημενη χρηση) και δεν μπουμαρω ... το μπασο το θεωρω απαραιτητο ...
 

Μηνύματα
27
Reaction score
53
Για ροκ και τζαζ πάντως το μπάσο είναι απαραίτητο. Όσο για το μπουμάρισμα με λίγη προσπάθεια στην τοποθέτηση δεν αποτελεί πρόβλημα ακόμη και σε μέτριας έκτασης δωμάτια όπως αυτό του kerberos. Πάντως για το μπουμάρισμα πιο μεγάλη σημασία έχει η τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο (κατά μήμος και όχι κατά πλάτος του δωματίου, λίγο μακρυά από γωνίες) και τα έπιπλα που υπάρχουν στο δωμάτιο (πχ ντουλάπες) και όχι τόσο η έκταση του δωματίου. Και σε τελική ανάλυση καλύτερα να έχεις κάτι που να προσπαθείς να το περιορίσεις παρά να μην το έχεις καθόλου.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Τι αποστάσεις θα προτεινες να έχουν τα ηχεία απο τους πίσω και τους πλαϊνούς τοίχους και αντίστοιχα τι απόσταση να έχει απο τον πίσω τοίχο η θέση ακρόασης manmayer;
 

Μηνύματα
27
Reaction score
53
Καμιά 40ρια πόντους γύρω γύρω και κυρίως τοποθετημένα στο μήκος και όχι στο πλάτος του δωματίου. Για περισσότερο μπάσο τα πλησιάζεις μέχρι τους 30 πόντους, μετά αρχίζει να υπάρχει δυσαρμονία (ή μπουμάρισμα), υπερκαλύπτεται δηλαδή η μεσαία περιοχή από τα άκρα. Να ξέρεις παντως ότι 15 τετραγωνικά δωμάτιο είναι αρκετά ευρύχωρο για τα μικρομεσαία ηχεία δαπέδου αρκεί όπως είπα να προσέξεις λίγο πως τα τοποθετείς στο χώρο.
 


Z

Zdimis

Guest
απο την μικρη ....μου εμπειρια - οπως και να στηθουν δες σε ηχεια βασης ο χωρος των 15 τ.μ. σε εντασεις 85-90 db δεν ειναι για πειραματα με δαπεδου η μεγαλου ογκου βασης.Εκτος κι αν θελεις να μπλέξεις με tweets κλπ ντραβαλα για να απαλαγεις απο το καταπιεστικο μπουμαρισμα που τα μασκιουλαρει ολα....Definite technology 45 και to concept to q acoustics το μικρο.Και τα δυο παιζουν το καθενα με το δικο του τροπο ομορφα,πολυ όμορφα την μουσικη που θα ακους και με κλασμα του ποσού που χες στο νου σου για ΑΣΦΑΛΕΙΑ στη συνεργασια χωρου ηχειου.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αυτο τι λεει βρε παιδια ? Cambridge Audio Aero 6
Χτες ακουσα τα aero 6 στον αντιπροσωπο, τα ηχεια ηταν αστρωτα ,κατα δηλωση του ειχαν 5-6 ωρες στη πλατη , οποτε ο ηχος τους ηταν γενικα "σφικτος" .Οι μεσουψηλες - υψηλες ηταν εκει και απεπνεαν μια ηρεμια στο ολο ακουσμα (sic!).
Διπλα υπηρχε ενα mordaunt short mezzo 6 το οποιο συνδεσαμε αμεσως μετα ,του οποιου οι υψηλες ηταν πιο αναλυτικες, πιο περιγραφικες, πιο δυναμικες, χωρις ομως να ενοχλουν η' να επιβαλονται στον ηχο.
Μετα απο αυτο, το aero 6 ακουγοτανε μουντο.
Και ερωτω θα αλλαξει με το στρωσιμο ο ηχος του aero 6 (εκει ψηλα) ? με δεδομενο οτι μιλαμε για ενα μεγαφωνο (ενταξει ιδιαιτερο ) 4,6 εκ. ? δε θα πρεπε αυτο το κομματι του ηχου να ειναι εκει "απο τη κουτα" ?


να προσθεσω πως κατασκευαστικα (φινιρισμα) φαινονται λιγο προχειροδουλεια ...
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Χτες ακουσα τα aero 6 στον αντιπροσωπο, τα ηχεια ηταν αστρωτα ,κατα δηλωση του ειχαν 5-6 ωρες στη πλατη , οποτε ο ηχος τους ηταν γενικα "σφικτος" .Οι μεσουψηλες - υψηλες ηταν εκει και απεπνεαν μια ηρεμια στο ολο ακουσμα (sic!).
Διπλα υπηρχε ενα mordaunt short mezzo 6 το οποιο συνδεσαμε αμεσως μετα ,του οποιου οι υψηλες ηταν πιο αναλυτικες, πιο περιγραφικες, πιο δυναμικες, χωρις ομως να ενοχλουν η' να επιβαλονται στον ηχο.
Μετα απο αυτο, το aero 6 ακουγοτανε μουντο.
Και ερωτω θα αλλαξει με το στρωσιμο ο ηχος του aero 6 (εκει ψηλα) ? με δεδομενο οτι μιλαμε για ενα μεγαφωνο (ενταξει ιδιαιτερο ) 4,6 εκ. ? δε θα πρεπε αυτο το κομματι του ηχου να ειναι εκει "απο τη κουτα" ?


να προσθεσω πως κατασκευαστικα (φινιρισμα) φαινονται λιγο προχειροδουλεια ...
Τα εχω ακουσει και εγω. Συμφωνω απολυτα μαζι σου, σε συγκριση με τα monitor audio silver 6 ηταν μερα με τη νυχτα. Πολυ καλυτερα τα silver. Tα cambridge ειχανε παραπανω μπασο, αλλα μου φανηκε υπερβολικο, πλαδαρο! Kαι η τιμη τους αρκετα τσιμπημενη, δεν καταλαβαινω το hype με αυτα τα ηχεια.
 
Last edited:

Μηνύματα
27
Reaction score
53
Αυτά που συγκεντρωνουν καλές κριτικές και δεν είναι τσιμπιμένα στην τιμή ειναι αυτά, http://www.avrevolution.com.au/Site...hoice March 2015 - Wharfedale Diamond 230.pdf. Όλα τ' άλλα που αναφέρθηκαν παραπάνω από την Αγγλία μέχρι την Ελλάδα έχουν ανατιμηθεί κατά μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες ευρώ.
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
Σιγουρα θα τα ξερεις δες κ τα zensor της dali κ τα δυο δαπεδου που εχει η σειρα ειναι πολυ καλα καποια στιγμη ειχε τυχει να ακουσω στις ωδες τo 5 κ το 7 σε συγκριση με τα παλαιοτερα wharfedale diamond 10.3 , q acoustics 2050 i κ monitor audio rx6 κ τουλαχιστον στα δικα μου αυτια τα dali επαιζαν ΠΟΛY καλυτερα
καλη συνεχεια ...
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Μπορείς να τα ακούσεις στον αντιρόσωπο (http://www.kinotechniki.gr/contact.php) όπως έκανα εγώ.
Πήγα μάλιστα και τον ενισχυτή μου και ήταν πολύ εξυπηρετικοί.
Νομίζω ότι είναι πολύ τίμια και αξίζουν τα λεφτά τους.
Μια χαρά μου φάνηκε το μπάσο τους (για jazz και rock που ακούω κι εγώ)

(τελικά βρήκα μεταχειρισμένα αρκετά ακριβότερα ηχείο με λιγότερα χρήματα οπότε δεν προχώρησα στην αγορά τους)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.482
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top