Καλωδιο Phono DIY

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Καλησπερα σε ολους τους φιλους που ασχολουνται με της κατασκευές!!! θα ηθελα να μαθω γνώμες - ιδεες απο όσους εχουν ασχοληθεί στο παρελθόν με καλωδιο για την συνδεση πικαπ με Phono stage.Ευχαριστω!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλησπερα σε ολους τους φιλους που ασχολουνται με της κατασκευές!!! θα ηθελα να μαθω γνώμες - ιδεες απο όσους εχουν ασχοληθεί στο παρελθόν με καλωδιο για την συνδεση πικαπ με Phono stage.Ευχαριστω!
Στο παρελθόν έχω κάνει διάφορες τέτοιες βελτιώσεις-κατασκευές.
Από τοποθέτηση βυσμάτων RCA σε σασί πικάπ, για ευελιξία στη χρήση οποιουδήποτε καλωδίου, μέχρι κατασκευή καλωδίωσης επάνω σε πενταπολικό βύσμα βραχίονα.

Να σου πω τι έκανα στο δικό μου πικάπ, ένα Michell Gyrodec.
Ο βραχίονας μου είναι ένας Roksan Tabriz.
Αυτός δέχεται πενταπολικό βύσμα στη βάση του. Η καλωδίωση που τον συνόδευε ήταν τυπικής ποιότητας, βλέπε πολύ μέτρια.
Αρχικά άλλαξα την εσωτερική καλωδίωση του βραχίονα με αγωγούς Cardas και επίχρυσα pins της Van Den Hul.

Στη συνέχεια πήρα ένα πενταπολικό, ποιοτικό, βύσμα Van Den Hul και επάνω του τοποθέτησα καλωδίωση.
Για αγωγούς χρησιμοποίησα κρυογεννημένο χαλκό διατομής 0,5 mm. Περιέστρεψα τους αγωγούς + και - του κάθε καναλιού και τους πέρασα σε θερμοσυστελλόμενο κόκκινο για το δεξί και μαύρο για το αριστερό κανάλι.
Για βύσματα χρησιμοποίησα Supra PPX phono connectors.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Ευτυχως ο βραχιονας μου βγαζει rca βυσματα και όχι πενταπολικο!
DSC03667.JPG
Αυτό μου δινει την δυνατοτητα να αλλαζω ευκολα τα καλωδια,καποια μου αρεσουν λιγοτερω και καποια περισσότερο αλλα χωρις να με μαγεψει καποιο.Το αποτέλεσμα που θελω να παρω είναι" πολύ αναλυτικο αλλα χωρίς να χάνει τον ογκο της μουσικης,,..Η καλωδιωση του βραχιονα εχει αλλαχτεί πριν 3 χρονια με μια Γιαπωνεζικη τύπου Litz με εκπληκτικο αποτέλεσμα- μηπως πρεπει να συνεχίσω με έναν ιδιου τυπου καλωδιο?????
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το αποτέλεσμα που θελω να παρω είναι" πολύ αναλυτικο αλλα χωρίς να χάνει τον ογκο της μουσικης,,..Η καλωδιωση του βραχιονα εχει αλλαχτεί πριν 3 χρονια με μια Γιαπωνεζικη τύπου Litz με εκπληκτικο αποτέλεσμα- μηπως πρεπει να συνεχίσω με έναν ιδιου τυπου καλωδιο?????
Αυτά που ζητάς είναι συνήθως αντικρουόμενα.
Ένα καλώδιο, ή και συσκευή ολόκληρη, θα είναι ή γρήγορο οπότε και αναλυτικό ή αργό και <<φουσκωμένο>> ή <<ογκώδες>> αν θες.
Κάποιοι αυτό το άκουσμα το ονομάζουν και <<μουσικό>>.
Υπάρχει βέβαια και η ενδιάμεση κατάσταση αλλά δεν περιλαμβάνει τα άκρα.

Βέβαια το τι ακούει ο καθένας, πως το μεταφράζει ο εγκέφαλος του και πως το παρουσιάζει σε μια πρόταση είναι ελαφρώς απροσδιόριστη κατάσταση.
Απλά σε γενικές γραμμές ισχύουν τα παραπάνω.

Αν σου άρεσε το αποτέλεσμα σαφώς και να δοκιμάσεις ένα ίδιας λογικής καλώδιο.
Προσοχή στη χωρητικότητα του, που ίσως αλλάξει το φορτίο της κεφαλής σου.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Αυτά που ζητάς είναι συνήθως αντικρουόμενα
Ναι το γνωριζω αυτό, γιαυτο το λογο ψαχνω στην λυση Diy,δεν θελω να γεμίσω με καλωδια που δεν θα χρειάζομαι! Τωρα οσο αφορα την χωρητικοτιτα ηθελα να σου κανω και εγω αυτην την ερώτηση, παιζει ρολο η χωρητικοτιτα στης MC κεφαλες? και αν ναι ποσο πρεπει να ρυθμίσω το capacitance στο phono? (πχ στο καλωδιο που είναι τωρα σε λειτουργια-http://www.vandenhul.com/products/cables/interconnect/high-end/the-orchid-halogen-free - Ευχαριστω!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ναι το γνωριζω αυτό, γιαυτο το λογο ψαχνω στην λυση Diy,δεν θελω να γεμίσω με καλωδια που δεν θα χρειάζομαι! Τωρα οσο αφορα την χωρητικοτιτα ηθελα να σου κανω και εγω αυτην την ερώτηση, παιζει ρολο η χωρητικοτιτα στης MC κεφαλες? και αν ναι ποσο πρεπει να ρυθμίσω το capacitance στο phono? (πχ στο καλωδιο που είναι τωρα σε λειτουργια-http://www.vandenhul.com/products/cables/interconnect/high-end/the-orchid-halogen-free - Ευχαριστω!
Παίζει ρόλο η χωρητικότητα και στις MC κεφαλές και μάλιστα κάποιοι κατασκευαστές αναφέρουν και τις απαιτήσεις της κεφαλής.
Το πόση χωρητικότητα χρειάζεσαι έχει να κάνει με το μήκος του καλωδίου, με το ποιους αγωγούς έχει συνδέσει στη περίπτωση σου και τα υπόλοιπα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά της κεφαλής.
Πειραματίσου και λιγάκι για να έρθει στα μέτρα σου.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Για τα βύσματα ενός σημειου τι γνωμη εχεις? εχω μαθει ότι κανουν καταπληκτικη δουλια στα phono cable!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Συμφωνώ απόλυτα. Στα ασθενή σήματα, γενικά, οι μεγάλες επιφάνειες δεν κάνουν καλό.
Αναφέρομαι και στα μεγάλης διατομής καλώδια.
 

Μηνύματα
363
Reaction score
47
Επίσης τα "πλαστικά" πανάλαφρα WBT ειναι άψογα για phono καλώδιο. Μεταξύ αλλων τα καλώδια αυτά ειναι λεπτεπίλεπτα και βαριά βύσματα μπορεί εύκολα να τα κόψουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.946
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top