Ζήτηση Usher ή ATC

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Είμαι στην κατεύθυνση του να αλλάξω τα ηχεία μου και προσανατολίζομαι στα ακόλουθα:
  1. ATC SCM40
  2. Usher BE-718 (κατά προτίμηση με το diamond tweeter - αν υπάρχουν και βάσεις ακόμα καλύτερα)
  3. Usher Mini Dancer 2 (και πάλι προτιμώ την έκδοση με το diamond tweeter).
Απαραίτητη προϋπόθεση η άψογη κατάσταση των ηχείων και η δυνατότητα ακρόασης με τον ενισχυτή μου και bonus το να υπάρχουν οι συσκευασίες τους.

Αν κάποιος φίλος θέλει να "ξεφορτωθεί" τα δικά του, PM για να το συζητήσουμε.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
 

Μηνύματα
278
Reaction score
15
Είμαι στην κατεύθυνση του να αλλάξω τα ηχεία μου και προσανατολίζομαι στα ακόλουθα:
  1. ATC SCM40
  2. Usher BE-718 (κατά προτίμηση με το diamond tweeter - αν υπάρχουν και βάσεις ακόμα καλύτερα)
  3. Usher Mini Dancer 2 (και πάλι προτιμώ την έκδοση με το diamond tweeter).
Απαραίτητη προϋπόθεση η άψογη κατάσταση των ηχείων και η δυνατότητα ακρόασης με τον ενισχυτή μου και bonus το να υπάρχουν οι συσκευασίες τους.

Αν κάποιος φίλος θέλει να "ξεφορτωθεί" τα δικά του, PM για να το συζητήσουμε.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Χιλια συγνωμη που γραφω αλλά επειδη ειχα το atc40 και το usher be718 , θα ηθελα απλα να γραψω οτι το atc40 ειναι ενα ακριβεστατο ηχειο με φανταστικη μεσαια και σφιχτο μπασο (λιγος αερας του λειπει απο το τουιτερ), ενω το usher be718 υπερτερει στην φυσικοτητα των υψηλων στα σημεια σε σχεση με το atc40 όμως στις μεσαιες και χαμηλες δεν εχει τη φυσικοτητα του atc και υπολειπεται αρκετα.

Καλυτερη επιλογη απεναντι στο atc40 θα ηταν το cp6381 - αυτα τα δυο ηχεια ειναι ανταγωνιστικά θα ελεγα.
Το 6381με την στερεοφωνικη του εικονα που τη σχηματιζει ψηλα και τα ωραια ηχοχρωματα μπορει να ανταγωνιστει επαξια το αυστηρο και μετρημενο, αχρωματιστο atc. Αυτα τα δυο, αν και πολυ διαφορετικα ειναι δυο πολυ καλα ηχεια.

Το dancer2 δεν το εχω ακουσει.

Με το καλο οτι και αν επιλεξεις
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
@analyze_it σ' ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες (είμαι βέβαιος ότι όλοι βρίσκουν ενδιαφέρουσες τέτοιου είδους συγκρίσεις). To ATC είναι ας πούμε ένα νεανικό φετίχ μου, το οποίο κάποια στιγμή πρέπει να ικανοποιήσω, ενώ το BE-718 πιθανόν να ταιριάζει καλύτερα στο χώρο μου λόγω μεγέθους (τα έχω ακούσει και τα 2 περιστασιακά, σε άγνωστα σε μένα συστήματα).

Όπως και να έχει, αν βρεθούν τα ηχεία και καταφέρω να τα ακούσω με τον ενισχυτή μου, θα μπορούμε να πούμε περισσότερα. Όσο για το cp6381... μου φαίνεται εντελώς αχώνευτο αισθητικά (και με πολύ χαμηλό WAF στην περίπτωσή μου).

Και πάλι ευχαριστώ. :)
 

Μηνύματα
278
Reaction score
15
@analyze_it σ' ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες (είμαι βέβαιος ότι όλοι βρίσκουν ενδιαφέρουσες τέτοιου είδους συγκρίσεις). To ATC είναι ας πούμε ένα νεανικό φετίχ μου, το οποίο κάποια στιγμή πρέπει να ικανοποιήσω, ενώ το BE-718 πιθανόν να ταιριάζει καλύτερα στο χώρο μου λόγω μεγέθους (τα έχω ακούσει και τα 2 περιστασιακά, σε άγνωστα σε μένα συστήματα).

Όπως και να έχει, αν βρεθούν τα ηχεία και καταφέρω να τα ακούσω με τον ενισχυτή μου, θα μπορούμε να πούμε περισσότερα. Όσο για το cp6381... μου φαίνεται εντελώς αχώνευτο αισθητικά (και με πολύ χαμηλό WAF στην περίπτωσή μου).

Και πάλι ευχαριστώ. :)
;) να εισαι καλα και να το χαρεις, οτι και αν επιλεξεις τελικα!
 




Μηνύματα
126
Reaction score
87
O ενισχυτης παιζει σημαντικο ρολο στην επιλογή του atc scm40 από προσωπικη εμπειρια με το ηχειο. μην αποριψεις παντως και εταιριες όπως η pmc και η proac που είναι πιο καλοβολα ηχεια με τους ενισχυτες.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
O ενισχυτης παιζει σημαντικο ρολο στην επιλογή του atc scm40 από προσωπικη εμπειρια με το ηχειο. μην αποριψεις παντως και εταιριες όπως η pmc και η proac που είναι πιο καλοβολα ηχεια με τους ενισχυτες.
To ξέρω @TOLISJAZZ, γι' αυτό και θέλω να το ακούσω με τον ενισχυτή μου πριν προβώ σε οποιαδήποτε κίνηση.
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Η λίστα διαμορφώνεται πλέον ως εξής:
  1. ATC SCM40 ή SCM19 ή SCM11
  2. Usher BE-718 (κατά προτίμηση με το diamond tweeter - αν υπάρχουν και βάσεις ακόμα καλύτερα)
  3. Dynaudio Focus 160 (κατά προτίμηση με βάσεις)
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.840
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top