Τηλεσκόπιο....

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μέχρι 200 ευρώ...(όσο είμαστε ακόμα σε αυτό το νόμισμα....:p:D)....αξίζει ή πρέπει να δίνω πιο πολλά γα κάτι το αξιόλογο;

Δεν έχω ιδέα...μου αρέσει βέβαια αλλά δεν έχω ασχοληθεί...απλά έχει έντονο ενδιαφέρον η κόρη μου (που μπορεί κάλλιστα να της φύγει και δεν θέλω να ξοδευτώ ιδιαίτερα τώρα).
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Πάρε ένα καλό με περισσότερα λεφτά !
Το σίγουρο είναι ένα ! Αν πάρεις απλό με 200€ θα της φύγει το ενδιαφέρον και δεν θα μπορείς να το πουλήσεις μετά .
Το ποιο άσχημο είναι ότι δεν θα πάρει ακριβή εικόνα τι μπορεί να κάνει ένα τηλεσκόπιο...
Για αρχή πήγαινέ την μία Κυριακή στην Πεντέλη στο Αστεροσκοπείο....
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ρε συ Στάθη....αυτό είναι κοτζάμ εργαλείο...που θα το βάλω; Πρέπει να το στήνω και να το ξεστήνω κάθε φορά...;;;;

Πω...πωωωω....!!!!
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Ρε συ Στάθη....αυτό είναι κοτζάμ εργαλείο...που θα το βάλω; Πρέπει να το στήνω και να το ξεστήνω κάθε φορά...;;;;

Πω...πωωωω....!!!!
το εχω και εγω,μην σου πω θα κολησεις και εσυ με αυτα που μπορεις να δεις!!!:)
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Κατ αρχη ,για την εκμαθηση του νυχτερινου ουρανου
stellarium mobile
Για το pc ειναι free :thumbsup: για android παμφθηνο και τελειο !!
Μετα green laser pointer για να μπορειτε να συνεννοειστε για πια αστερια βλεπετε.

Για τηλεσκοποιο καποιο μικρο διοπτρικο meade, celestron ,bresser
υπαρχουν και φτηνα goto με υπολογιστη .

Αυτοματοποιημένο διοπτρικό τηλεσκόπιο διαμέτρου 60mm, με ερευνητή StarPointer.
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Επειδή στο χωριό ο ουρανός είναι πραγματικά έναστρος...αν αγοράσω κάτι θα πρέπει να είναι εύκολο στην μεταφορά...και από θέμα βάρους αλλά και απο θέμα όγκου όταν πακετάρεται...είναι κρίμα να μην μπορώ να δείξω στα παιδιά τον ουράνιο θόλο όταν πηγαίνουμε στα πάτρια εδάφη κοντά στο Γύθειο...Πολλές φορές τα βράδια όταν γυρνάμε απο βόλτα προς το σπίτι μας σταματάω στην άκρη του δρόμου , σβήνω τα φώτα και χαζεύω απο το θέαμα....
 


Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Το Dobsonian με τον 8άρι καθρέπτη είναι μια χαρά για πρώτο
Αλλά έχει μανούρα στην στόχευση και ευρεση ...
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
1) stellarium
2) Green laser pointer <5mv
3) κυαλια με βαση για τριποδο Bresser SPEZIAL JAGD 9X63
Νομιζω αντι του lazer ενας terlard ερευνητης για ενας αρχαριο ειναι ποιο ευκολο,κατεβαζεις και τους χαρετες απο net και εχεις να βλεπεις για μια ζωη
 


Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Πολύ καλό εισαγωγικό μοντέλο και value for money ! +1
Εχει το μειονεκτημα οτι θελει κεντραρισμα το κατοπτρο ενω ενα μικρο διοπτρικο δεν θελει ποτε τιποτα.

To green laser ειναι απαραιτητο για star hopping και για εκμαθηση των αστερισμων και οχι για στοχευση
του τηλεσκοπιου .
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.567
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top