Thinkpad l540 on Pioneer VSX 924 K to Samsung UE50JU6800

Z

z.vasilios

Guest
Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από αναβάθμιση από FULL HD Samsung UE46ES6100 σε 4Κ Samsung UE50JU6800 δεν μπορώ να πάρω εικόνα και ήχο από Laptop μου (Thinkpad l540) το οποίο έχω συνδεδεμένο στον Pioneer VSX 924 K.

Η συνδεσμολογία μου έως τώρα είναι η εξής:
Laptop Thinkpad l540 mini display port
Macally mini DisplayPort male - HDMI female
HDMI male που πηγαίνει στο HDMI input 1 του Pioneer VSX 924 K

HDMI out1 που πηγαίνει στο HDMI ARC της 4Κ Samsung UE50JU6800


Με την ίδια ακριβώς συνδεσμολογία έπαιρνα και παίρνω εικόνα και ήχο στην FULL HD Samsung UE46ES6100.
Με την ίδια ακριβώς συνδεσμολογία παίρνω εικόνα μόνο από τον Pioneer VSX 924 K εάν ακούσω πχ internet radio και εμφανίσει τον σταθμό στην τηλεόραση ή όταν μπαίνω στο menu του ενισχυτή.

Αν παρακάμπτω τον Pioneer VSX 924 K
Laptop Thinkpad l540 mini display port -> Macally mini DisplayPort male - HDMI female ->HDMI male που πηγαίνει στο HDMI ARC της 4Κ Samsung UE50JU6800
παίρνω κανονικά εικόνα.

Οπότε για την ώρα είμαι σίγουρος πως δεν είναι θέμα καλωδίων και πιστεύω πως είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να γίνει.

Ζητώντας συγνώμη εξ αρχής για το μεγάλο κείμενο θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος συνάντησε το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε ή εάν κάποιος άλλος γνωρίζει και έχει προτάσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


ΥΓ1) Ήδη μίλησα με Samsung και Pioneer όμως δεν πήρα απάντηση από κανέναν μιας και η Samsung λέει πως αφού χωρίς τον Pioneer παίζει κανονικά δεν είναι θέμα δικό τους
και
η Pioneer πως αφού βλέπω το μενού του ενισχυτή και το Internet radio είναι θέμα υπολογιστή.
ΥΓ2) Με μια αναζήτηση στο φόρουμ δεν βρήκα κάτι σχετικό
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.653
Ρύθμισε την έξοδο HDMI displayport του laptop σε 1080. Κάτι στο EDID δεν του αρέσει.

Η τιβί έχει HDMI 2.0;
 
Last edited:

Z

z.vasilios

Guest
Ρύθμισε την έξοδο HDMI του laptop σε 1080. Κάτι στο EDID της TV δεν του αρέσει.

Η τιβί έχει HDMI 2.0;
http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-av/tv/uhd/UE50JU6800WXXH
Δεν γνωρίζω δυστυχώς, δεν αναγράφετε ούτε στην σελίδα ούτε και στο εγχειρίδιο χρήσης.
Η έξοδος του HDMI του laptop που ρυθμίζετε?

Ευχαριστώ!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.653
Απο την κάρτα γραφικών και ανάλογα με την έκδοση των Windows: Πίνακας ελέγχου -> ρυθμίσεις εικόνας (στη δεύτερη οθόνη) -> προχωρημένες ρυθμίσεις (ή κάτι τέτοιο) -> ανάλυση 1920x1080.
 

Z

z.vasilios

Guest
Απο την κάρτα γραφικών και ανάλογα με την έκδοση των Windows: Πίνακας ελέγχου -> ρυθμίσεις εικόνας (στη δεύτερη οθόνη) -> προχωρημένες ρυθμίσεις (ή κάτι τέτοιο) -> ανάλυση 1920x1080.
Σωστά, αυτή την ρύθμιση την έχω κάνει (μάλιστα από προεπιλογή μου βγάζει την ανάλυση του 4K) όμως δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.653
Οπότε ευθύνεται σίγουρα ο ενισχυτής. Δεν μπορώ να τις θυμηθώ απ' έξω, έπαιξες με τις ρυθμίσεις display του;
 

Z

z.vasilios

Guest
Οπότε ευθύνεται σίγουρα ο ενισχυτής. Δεν μπορώ να τις θυμηθώ απ' έξω, έπαιξες με τις ρυθμίσεις display του;
Ναι, δοκίμασα ότι περνούσε από το χέρι μου χωρίς να τα κάνω μαντάρα όμως, τύπου μια αλλαγή την φορά και πίσω.

Το ανησυχητικό είναι πως μερικές φορές εμφανίζει χρώμα στην οθόνη σαν από χαλασμένη κάρτα γραφικών και κάποιες άλλες όχι.
Το οποίο με κάνει να πιστεύω ότι είναι θέμα ρύθμισης μιας και με τον ίδιο όπως είπα και παραπάνω σε άλλη TV παίζει κανονικά.
Δεν με ενδιαφέρει να κάνει Upscale σε 4k και ίσως κάτι προσπαθεί να κάνει και γίνετε μαντάρα.
 

Z

z.vasilios

Guest
Απο την κάρτα γραφικών και ανάλογα με την έκδοση των Windows: Πίνακας ελέγχου -> ρυθμίσεις εικόνας (στη δεύτερη οθόνη) -> προχωρημένες ρυθμίσεις (ή κάτι τέτοιο) -> ανάλυση 1920x1080.
Και όμως χθες δοκίμασα ξανά και τελικά έχω διάφορες ρυθμίσεις ανάλυσης όχι όμως την 1920χ1080....
Διαθέσιμες είχα τις εξής:
800χ600
1024χ768
1280χ720
1360χ768
1366χ768
3840χ2160
Η κάρτα γραφικών μου είναι η Intel HD Graphics 4600.

Προς το παρών τον συνδέω κατευθείαν με την τηλεόραση και αναγνωρίζει απευθείας την 3840χ2160 και παίζει άψογα plug n play που λένε. Δυστυχώς όμως θα προτιμούσα να περνάει μέσα από τον ενισχυτή.... :(
 


Z

z.vasilios

Guest
Με 1366x768 λειτουργεί;
Όχι. με καμία δεν λειτουργεί (μέσω του reciever) λειτουργεί μόνο εάν το βάλω κατευθείαν στην TV όπου εκεί παίρνει το 3840χ2160.
 

Z

z.vasilios

Guest
Status update.

Μετά από επίσκεψη τεχνικού της Samsung στον χώρο (για άλλο λόγο σχετικό με την TV) καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι είναι firmware confict κάπου στα πρωτόκολλα του HDMI.
Δεν λύνεται δηλαδή χωρίς firmware update. Πήρε αναλυτικά τα στοιχεία του receiver για να το δηλώσει σαν bug όμως μου είπε ότι πιθανόν να χρειάζεται firmware update και από την μεριά του pioneer.

Long story short.
Η καινούρια τηλεόραση περνάει ήχο 5.1 από το HDMI της στον receiver ακόμα και από τρίτες πηγές (παλαιότερα περνούσε όμως μόνο ότι ήτανε εκπομπή της TV πχ ένα κανάλι ή NETFLIX) μέσω bitsream (έχει επιλογή για έξοδο ήχου σε μορφή PCM ή Bitstream)
Το δοκίμασα και όντως περνάει DD με αυτόν τον τρόπο οπότε έστω και έτσι μια άκρη βγαίνει.
 

Z

z.vasilios

Guest
Status update 2.
Για να μην παραπληροφορηθεί και κανένα άλλο μέλος από το κείμενο μου θεώρησα σωστά να κάνω ένα ακόμα status update.
Δεν γνωρίζω τον βαθμό συμβατότητας μεταξύ των πρωτοκόλλων HDMI που μου εξήγησε ο τεχνικός όμως αλλάζοντας το προηγούμενο [ Macally mini DisplayPort male ] με το καινούριο [Macally mini DisplayPort male with 4k support ] πλέον όλα δουλεύουν άριστα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.249
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top