Zappiti 4K player Duo, UHD, Dolby Atmos

Μηνύματα
32
Reaction score
1
Να μας πει την τιμή "χώμα" και για τις τρεις εκδόσεις. Εμένα μου αρέσει η μεσαία και είναι και πιο οικονομικη....
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Να μας πει την τιμή "χώμα" και για τις τρεις εκδόσεις. Εμένα μου αρέσει η μεσαία και είναι και πιο οικονομικη....
Αυτο πραγματικά περιμένω να ακούσω και εγώ...!!!
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Πάνο και πάλι σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!
Δυστυχώς η ρύθμιση υποτιτλων όπως βλέπω γινεται πάλι μέσω μενού και όχι real time χρησιμοποιώντας τους κέρσορες up/down ή left/right.
Αυτό ήταν και το χαρακτηριστικό που "λάτρεψα" στο tvix όταν είχα πρόβλημα με υποτιτλους σε σειρες που έχουν πρόβλημα κύλισης κατα την διάρκεια του αρχείου και όχι απλά μια σταθερή καθυστέρηση που ρυθμίζεται πολύ εύκολα εξαρχής.
Την ίδια επιλογή δυστυχώς έχει και το dune hd solo 4k. Μου φαίνεται πως για να πάρω 4k playback και για να κουμπώνω 5tb+ δισκους πρέπει να ξεχάσω αυτή την λειτουργία άμεσης ρύθμισης υποτιτλων ,μιας και δεν φαίνεται να αποτελεί επιλογή κανενος κατασκευαστή πια.
Σαφώς και θα περιμένουμε την τιμή για τα μέλη! Super!
πάντως η επιλογή που φαίνεται στην εικόνα που έβαλα γίνεται με ένα "πάτημα" στο τηλεκοντρόλ και το βίντεο παίζει στο background και βλέπεις σε πραγματικό χρόνο όλες τις αλλαγές. Φαντάζομαι ότι ήθελες απλώς πατώντας δεξιά-αριστερά κουμπιά να γίνεται αυτόματα η διαδικασία....
Δυστυχώς δεν τα έχουμε όλα...


Μη με παρεξηγήσετε, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι εστί το "4k media player"; Υποστηρίζει 4k apps (youtube 4k, netflix 4k κλπ);
Σημαίνει ότι έχει τη δυνατότητα τις ταινίες που έχουμε κάθε μορφής SD, FHD, 4K και ήχου αντίστοιχα, να μπορεί να τις παίξει απροβλημάτιστα.
Επίσης προσφέρει και άλλες δυνατότητες για να δημιουργήσεις ταινιοθήκη, με όλες τις προϋποθέσεις που χρειάζεται κάποιος.
Τώρα όσον αφορά το Youtube και το Netflix υπάρχουν app player από τις αντίστοιχες εταιρίες που μπορούν να τρέξουν σε περιβάλλον Android και να προβληθούν μέσα από το Player με τις δυνατότητες που έχει. Βέβαια συνήθως οι νέες Smart TV's έχουν τέτοιου είδους player ενσωματωμένους.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
32
Οι ενδιαφερόμενοι ας ρήξουμε και
μιά ματιά ΕΔΩ
και ΕΔΩ
επίσης και ΕΔΩ
και ΕΔΩ
και ΕΔΩ

και ένα βίντεο

και άλλο ενα βίντεο (στα Γερμανικά)

και μετά μπορούν να πανε στην τράπεζα για αμεση ανάλυψη χρημάτων .....

ΥΓ:
Ευχαριστούμε τον panosop για την εξαιρετική παρουσίαση και την συνεχιζόμενη ενημέρωση.
 
Last edited:

Μηνύματα
171
Reaction score
0
Πολύ καλή η παρουσίαση ευχαριστούμε πολύ!
Μια ερώτηση και από εμένα μιας και πρόσφατα απέκτησα μια LG 4K τηλεόραση και ψάχνομαι λίγο για players 4K.
Δεν πρέπει το HDMI να είναι 2.0 και αντίστοιχα HDCP 2.2 για να μπορεί να αναπαράγει μέχρι και 4Κ 60Hz γιατί απ' ότι διαβάζω, και διορθώστε με αν κάνω λάθος το HDMI 1.4 παίζει μέχρι 30Hz.
Βέβαια απ' ότι γράφεις αυτό παίζει 24p που για να πω την αλήθεια ότι player είχα στα 24p το ρύθμιζα και η εικόνα ήταν καμπάνα αλλά δεν θα έπρεπε από πλευρά futureproof αγοράς να έχει HDMI 2.0???
Δεν προσπαθώ να μειώσω σε καμία περίπτωση το μηχάνημα απλά μιας και το 4Κ υλικό είναι ελάχιστο, αν δεν κάνω λάθος, ακόμα, είμαστε κομπλέ με ένα τέτοιο μηχάνημα. Δηλαδή ένα αρχείο 2160p 60Hz δεν θα αναπαράγεται καθόλου??? Δυστυχώς δυνατότητες όπως το Atmos δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ οπότε πιο πολύ με ενδιαφέρει το κομμάτι της εικόνας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κώστας
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
εγώ θα προσθέσω ακόμη ένα βίντεο από την παρουσία του στην έκθεση...

 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
από ότι βλέπουμε στα χαρακτηριστικά του, υποστηρίζει τα παρακάτω με HDMI 1.4 CEC

Video output flexibility: Output video in any resolution and format from SD to 1080p (1920x1080, up to 60p), Ultra HD (3840x2160, up to 30p) and 4K (4096x2160, 24p only). Display your movies in true 24p (23,976 Hz output).

Επίσης από όσα αναφέρει και το AVForums ...

4K Tests
Zappiti Player

3840 x 2160/AVC/MP4/23.976fps

3840 x 2160/AVC/MP4/24.000fps

Slight micro-judder as though output is 23.976 and not the desired 24
3840 x 2160/AVC/MP4/25.000fps

Partial success - there is no auto-switching to 50Hz so had to manually set
3840 x 2160/AVC/MP4/29.970fps

3840 x 2160/AVC/MKV/59.940fps

frequent audio drop-outs
3840 x 2160/H264/MP4/23.976fps

3840 x 2160/HEVC/MP4/29.970fps

3840 x 2160/AVC/MP4/59.940fps

Occasional judder but watchable
10-bit 3840 x 2160/HEVC/TS/59.940fps

No 10-bit playback on the chipset
10-bit 3840 x 2160/HEVC/TS/23.976fps

No 10-bit playback on the chipset
3840 x 2160/AVC/MP4/50.00fps

No 10-bit playback on the chipset
4096 x 2160/AVC/MP4/24fps

Slight micro-judder as though output is 23.976 and not the desired 24

οπότε ένα αρχείο 2160p 60Hz δεν μπορεί να αναπαραχθεί. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν.
Επίσης η λειτουργία Magic Pixel φροντίζει την καλύτερη δυνατή απόδοση της εικόνας.
Βέβαια ένα 4Κ Player σε τιμή που ξεκινάει το μικρό (και ποιος ξέρει τι ειδική τιμή θα πάρουμε για όλα) και με τις φοβερές δυνατότητες του, είναι future proof πιστεύω.
Αν φανταστούμε την τεράστια χωρητικότητα των 16 ΤΒ με τους εσωτερικούς δίσκους και επιπλέον τους εξωτερικούς δίσκους που μπορεί να δει και τα δικτυακά media server που βλέπει μέσα από την θύρα ethernet 1 GB, νομίζω ότι θα είναι πραγματικά το Media Center μας...
Εμένα προσωπικά με έχει καλύψει πλήρως με το setup μου και με όλες τις προοπτικές που ήθελα.
 
Last edited:

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Πολύ ενδιαφέρον player και μπράβο για την ωραία παρουσίαση.
Από torrent client έχει τίποτα επάνω έτοιμο,τύπου popcorn ?
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Πολύ ενδιαφέρον player και μπράβο για την ωραία παρουσίαση.
Από torrent client έχει τίποτα επάνω έτοιμο,τύπου popcorn ?
Ευχαριστώ! Ως Android player που είναι εγκατέστησα το μTorrent και έπαιξε μια χαρά...!
 

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Μπορείτε να δείτε αν διαβάζει τα blu ray iso με τα μενού τους (ένα από τα πιο διαφημισμένα προσόντα του Dune solo) ή μόνο την ταινία;
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Λοιπον... σε δοκιμές σχετικά με δυο BluRay ISO 3D που έκανα και συγκεκριμένα το AVATAR 3D και το GRAVITY 3D, παίζουν απευθείας χωρίς να πάει πρώτα στο μενου. Βεβαια κάνει αυτόματο convertion απο 3D σε 2D , και σου λέει ότι είναι 3D η ταινία και έχεις την επιλογή να τη γυρίσεις σε 3D.
Θα έπρεπε να δείτε την 3D εικόνα.... τέλεια..! Το pixel magic κάνει πολλή δουλειά στο Zappiti...
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
και όπως υποσχέθηκα οι τιμές για τα μέλη του AVSite που μου ανέφερε ο Γιάννης Καλέμης με κάποιες προϋποθέσεις...

ZAPPITI PLAYER 4K MINI - 199 ευρώ (κανονική τιμή 229 ευρώ)
http://store.zappiti.com/en/lecteurs-multimedias/3303-zappiti-player-4k-mini.html

ZAPPITI PLAYER 4K - 239 ευρώ (κανονική τιμή 279 ευρώ)
http://store.zappiti.com/en/lecteurs-multimedias/3434-zappiti-player-4k.html

ZAPPITI PLAYER 4K DUO - 309 ευρώ (κανονική τιμή 349 ευρώ)
http://store.zappiti.com/en/lecteurs-multimedias/3436-zappiti-player-4k-duo.html

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις. Οι 20 πρώτοι φίλοι που θα επικοινωνήσουν με τον Γιάννη Καλέμη στο τηλέφωνο
2105773301 , Σωκράτους 11 - Περιστέρι, θα μπορούν να εκμεταλλευτούν την προσφορά για οποιαδήποτε μοντέλο.
Αρκεί να δηλώσουν ότι είναι μέλη του AVSite, το nickname τους στο AVSite και ...καλή διασκέδαση!!!
Οι τυχεροί κάτοχοι του νέου Player ας αφήσουν σε αυτό το θέμα τα σχόλια τους.

http://www.kalemisbros.gr/?subcats=...ed=Y&cid=0&q=zappiti&dispatch=products.search
 

Μηνύματα
32
Reaction score
1
1) Υπάρχει εφαρμογή για έλεγχο από tablet (IOS) ?
2) Το πήρε κανείς για περαιτέρω εντυπώσεις?
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Φιλε Panosop,μπραβο,κανεις εξαιρετικη παρουσιαση του Zappiti.Ετσι μπηκα στην πριζα,και πηρα σημερα τηλεφωνο,αλλα ο κ.Καλεμης θα λειπει μεχρι τη Μ.Πεμπτη,οπως μου ειπε μια ευγενεστατη υπαλληλος,η οποια παντως δεν μου φανηκε και πολυ ενημερωμενη για το Avsite.......Παντως,κρατησε το ονομα μου,και θα ενημερωσει τον κ.Καλεμη.Αυτα για ενημερωση και των συνφορουμιτων που ενδιαφερονται.Ελπιζω οτι αν στο μελλον χρειαστω λεπτομερειες πανω στο Zappiti ,θα μπορεσω να σε ενοχλησω .
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
για tablet και ειδικά iOS δεν έχει καθότι το λειτουργικό του είναι Android.
Έχει όμως 2 τηλεκοντρόλ και το ένα είναι ασύρματο mouse-πληκτρολόγιο.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
1
Παιδιά, χρόνια πολλά. Το αγόρασε κανείς? Εντυπώσεις?
 

Μηνύματα
218
Reaction score
32
[DOUBLEPOST=1463550510][/DOUBLEPOST]
Φιλε Panosop,μπραβο,κανεις εξαιρετικη παρουσιαση του Zappiti.Ετσι μπηκα στην πριζα,και πηρα σημερα τηλεφωνο,αλλα ο κ.Καλεμης θα λειπει μεχρι τη Μ.Πεμπτη,οπως μου ειπε μια ευγενεστατη υπαλληλος,η οποια παντως δεν μου φανηκε και πολυ ενημερωμενη για το Avsite.......Παντως,κρατησε το ονομα μου,και θα ενημερωσει τον κ.Καλεμη.Αυτα για ενημερωση και των συνφορουμιτων που ενδιαφερονται.Ελπιζω οτι αν στο μελλον χρειαστω λεπτομερειες πανω στο Zappiti ,θα μπορεσω να σε ενοχλησω .
Το αγόρασες ? Εντυπώσεις ?

Μήπως το αγόρασε κάποιος άλλος?
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
4K απο θύρα 1.4? εμένα μου βάλανε χέρι γιατί είπα κάτι παρόμοιο!!!
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.562
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top