ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ



Z

Zdimis

Guest
Επειδη αναφερεσαι σε διαταραχες, εψαξα και βρηκα αυτο:

ΠΑΡΑΝΟΕΙΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
Κλινικά χαρακτηριστικά. Διάγνωση

Το βασικό χαρακτηριστικό της διαταραχής αυτής είναι η έντονη δυσπιστία και καχυποψία προς τους άλλους ανθρώπους, οπότε τα κίνητρα των πράξεων τους ερμηνεύονται ως κακόβουλα.

Μηπως εφτασε η στιγμη να ασχοληθεις λιγο με τον εαυτο σου.;)
Ειμαι χρονια διαταραγμένος.Αλλα οχι με στρωσιμο καλωδιων.Δικαιουσαι διαταραχη να θυμάσαι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Then listen.
Τα ιδια Παντελακη μου...

Η υποκειμενική μου αντίληψη/ ικανοποίηση, αν ερθει, δεν θα ειναι επιστημονική απόδειξη. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Βασικές αρχές επιστημονικής σκέψης.

Οπως λεει το quote, θελω να δω measurements, μια εξισωση, μια γραφική παρασταση, μια δημοσιευμένη εργασία καλυτερα, confirmed by intependent observers που να δειχνει πως στρωνονται τα καλωδια, και τι επίδραση εχει αυτο στον ηχο.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Πάντως πουλάκια μου όλοι (σχεδόν) αποδεχεστε οτι τα καλώδια ακούγονται.
Κάτι είναι κι αυτό :p
Δε χρειάζομαι ψυχίατρο. Μένουν λεφτά για καλώδια!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ουδείς σοβαρός αμφισβητεί οτι τα καλώδια "ακούγονται " .
Η διαφωνία είναι στην ερμηνεία που δίνει ο καθένας .
και ακριβώς επειδή ακούγονται το καλύτερο καλώδιο είναι το ανύπαρκτο ;)

Πολύ κουράστηκα ........:lazy:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
Ουδείς σοβαρός αμφισβητεί οτι τα καλώδια "ακούγονται " .
Η διαφωνία είναι στην ερμηνεία που δίνει ο καθένας .
και ακριβώς επειδή ακούγονται το καλύτερο καλώδιο είναι το ανύπαρκτο ;)

Πολύ κουράστηκα ........:lazy:
Απορώ που είσαι ξύπνιος τέτοια ώρα στην ηλικία σου...:whistling:

Προστάτης; :tongue:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Πάντως πουλάκια μου όλοι (σχεδόν) αποδεχεστε οτι τα καλώδια ακούγονται.
Κάτι είναι κι αυτό :p
Δε χρειάζομαι ψυχίατρο. Μένουν λεφτά για καλώδια!
Αυτο που λέει ο Μανος58....

Και για τα λεφτά: Μπασοπαγιδες πήρες;
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ναι αλλα λιγες. Θέλω και διάχυση...
Θέλω και πόρτες ενισχυμένες, και όλα αυτά με αισθητική σαλονιού.
Δεν ξέρω αν πρεπει να γελασω η να κλάψω.
 



Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Εγω ενα συμπερασμα εβγαλα, πολυ παιζει το κλεισιμο ματιου >>;) και οι πονηρες ματιες>> :sneaky: , το καμακι παει ραμααα...:D
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Ένα τρόπο για να ‘’μετρήσετε’’ (με τα αυτιά σας αλλά και τη βοήθεια φίλων σας για ‘’Blind Test’’) την ποιότητα δύο ζευγών καλωδίων ηχείων, διαφορετικών εργοστασίων, εκ των οποίων το ένα ,το πανάκριβο, διαφημίζεται σαν ‘’super καλώδιο’’ και το δεύτερο (φτηνό) αγνώστου μάρκας ή κάποιο μεταχειρισμένο χωρίς προδιαγραφές , αλλά με ΊΔΙΑ τα βασικά 2 οφθαλμοφανή χαρακτηριστικά :

· το να έχουν ίδιο μήκος
· και ίδια διατομή

μπορείτε να βρείτε στο άρθρο ‘’ Επιλογέας ηχείων: Α/Β , Α+Β’’
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Συμφορουμίτη μην μασάς. Προχώρα κανονικά. Και σίγουρα δεν είσαι κουφός και σίγουρα υπάρχουν διαφορές. Να ξερες πόσοι είχαν την ίδια άποψη ότι τα καλώδια δεν ακούγονται και μετά από μια επίσκεψή μου στο σπίτι τους, δαγκονόντουσαν και δεν ήξεραν κατα πού να κάνουν...

Τώρα αυτό που τους κάνω και τρέχουν σαν λαγοί είναι οι διαφορές που υπάρχουν όταν ένα μεγάλο αρχείο flac το σπάς σε μικρότερα μέσω foobar ή μέσω cuetools. Εκει να δείς κλάμα....
γιατρέ μου, έχω έναν πόνο στο δεξ.. εεεε συγνώμη έχω ένα φλακ ίσαμε 500 μεγαμβάιτια και δεν έπαιζε, και το κιου φάιλ έγραφε μέσα γουάβ και το άλλαξα σε φλακ και τώρα παίζει ένα ένα τα κομμάτια, μπας και μου το κάνεις εσύ πιο ψιλά να τ' ακούω καλλίτερα?? θα προτιμούσα τον διαχωρισμό ως εξής : 20" εισαγωγή, 1 λεπτό κουπλορεφραίν, 2 λεπτά σόλα σε λούπα γιατί μ' αρέσουν τα σόλα, άλλο 1 λεπτό κουπλορεφραίν και κομμένο το φινάλε γιατί με τα φινάλε μελαγχολώ.. :roflmao:
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
γιατρέ μου, έχω έναν πόνο στο δεξ.. εεεε συγνώμη έχω ένα φλακ ίσαμε 500 μεγαμβάιτια και δεν έπαιζε, και το κιου φάιλ έγραφε μέσα γουάβ και το άλλαξα σε φλακ και τώρα παίζει ένα ένα τα κομμάτια, μπας και μου το κάνεις εσύ πιο ψιλά να τ' ακούω καλλίτερα?? θα προτιμούσα τον διαχωρισμό ως εξής : 20" εισαγωγή, 1 λεπτό κουπλορεφραίν, 2 λεπτά σόλα σε λούπα γιατί μ' αρέσουν τα σόλα, άλλο 1 λεπτό κουπλορεφραίν και κομμένο το φινάλε γιατί με τα φινάλε μελαγχολώ.. :roflmao:
Όταν ξεστραβωθείς και μάθεις 5 πράγματα για αυτά που χλευάζεις, τότε ίσως και να συγκινήσεις 5 νοματαίους
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
Δεν υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος, το θέμα είναι ποιός είναι ο αλγόριθμος που δουλεύει από πίσω. ΠΧ, στο cuetools γίνεται comparison με accuraterip για λάθη που έχουν γίνει κατά το rip από τον οδηγό, και στην συνέχεια υα διορθώνει. Στο foobar αυτό δεν γίνεται.

Βέβαια, κάποιος θα πεί <<τί μας λες ρε φίλε, τα bit είναι bit και flac=bitperfect lossless>>, και άλλα τέτοια ωραία

Μέχρι που θα πάει σε ένα αρκούντως αναλυτικό σύστημα και εκεί θα κλαίμε όλοι μαζί... Το καλό είναι ότι ο ενδιαφερόμενος το κάνει μόνος του, σε δικό του αρχείο που αυτός επιλέγει να φέρει.

Μην το ψάχνεις, όλα παίζουν.

Και το καλώδιο στρώνει, κα τα βύσματα στα καλώδια "κάθονται" και όλα. Απλά κάποιους τους βολεύει να μην "υπάρχουν" όλα αυτά γιατί καταρρέει η κοσμοθεωρία τους.
.. ολα παιζουν (σαν το ποδοσφαιρο χαχα) ! :D
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Οπως λεει το quote, θελω να δω measurements, μια εξισωση, μια γραφική παρασταση, μια δημοσιευμένη εργασία καλυτερα, confirmed by intependent observers που να δειχνει πως στρωνονται τα καλωδια, και τι επίδραση εχει αυτο στον ηχο.
Απο δαυτους intependent observers .... κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει τιποτα ! :roflmao: .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Απο δαυτους intependent observers .... κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει τιποτα ! :roflmao: .
Αρα:

Ζήτω το snake oil. Ζήτω. Ζήτω.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Αρα:

Ζήτω το snake oil. Ζήτω. Ζήτω.
Δεν το καταλαβες ! , τα γραφομενα σου ( και το σχολιο μου ) αναφεροντουσαν σε intependent .... και οχι για independent .... :D ! .
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.573
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top