Ψηφιοποίηση βινυλίων και επεξεργασία αρχείων

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Εχθές, έκανα μια συγκριτική δοκιμή...
Χρησιμοποιώντας σαν δοκιμαστικό κομμάτι το 2112 των Rush, το οποίο έχω σε όλες τις εκδόσεις (CD, LP, DVD-Audio), έκανα το εξής:

α) Ψηφιοποίησα το τραγούδι με το Korg σε ποιότητα DSD128 (5,6 MHz)
β) Το μετέτρεψα σε wav με ανάλυση 24-192 με το Audiogate
γ) Διόρθωσα το DC OFF και έκανα ένα ελάχιστο declick με το iZotope
δ) Αποθήκευσα το κομμάτι σε 24-192 wav, 24-192 flac, 24-96 flac και σε DSD64 (2,8MHz)

Στο τέλος συνέκρινα το αρχείο της αρχικής ψηφιοποιημένης εγγραφής, τα υπόλοιπα επεξεργασμένα δικά μου, συν το ριπαρισμένο κομμάτι από το επίσημο DVD-Audio.

Οι δικές μου παρατηρήσεις σε ακρόαση με ακουστικά (μιας και ακόμα περιμένω τον ενισχυτή), είναι οι εξής:

α) Τα αρχεία DSD 2,8 & 5,6 είναι πανομοιότυπα (εξερουμένης της επεξεργασίας φυσικά)
β) Το αρχείο DSD 2,8 σε σύγκριση με το αρχείο 24-192 WAV υπερέχει ελαφρώς σε "αναλογικότητα" και φυσικότητα, χωρίς όμως ιδιαίτερες διαφορές. Σε μερικά σημεία πάντως, αυτή η αναλογικότητα ήταν εμφανής αν και ανεπαίσθητη
γ) Το δικό μου αρχείο 24-96 flac, σε σύγκριση με το επίσημο DVD-Audio, είναι εμφανώς καλύτερο (εξαιρουμένου του θορύβου επιφανείας όπου το dvd-audio είναι καλύτερο), με περισσότερο αέρα, διαφάνεια και διαχωρισμό, μου φάνηκε δηλαδή πιο "αναλογικός" ο ήχος
δ) Τέλος δε μπόρεσα να διακρίνω διαφορές ανάμεσα στα δικά μου αρχεία wav και flac, ανεξαρτήτου ανάλυσης

Να σημειώσω ότι οι παραπάνω απόψεις και συμπεράσματα αφορούν την προσωπική μου εκτίμηση, με τον δικό μου εξοπλισμό...
Για όσους ενδιαφέρονται, μπορώ να τους στείλω το link με τα αρχεία προκειμένου να ακούσω και άλλες απόψεις...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
α) Τα αρχεία DSD 2,8 & 5,6 είναι πανομοιότυπα (εξερουμένης της επεξεργασίας φυσικά)
β) Το αρχείο DSD 2,8 σε σύγκριση με το αρχείο 24-192 WAV υπερέχει ελαφρώς σε "αναλογικότητα" και φυσικότητα, χωρίς όμως ιδιαίτερες διαφορές. Σε μερικά σημεία πάντως, αυτή η αναλογικότητα ήταν εμφανής αν και ανεπαίσθητη
γ) Το δικό μου αρχείο 24-96 flac, σε σύγκριση με το επίσημο DVD-Audio, είναι εμφανώς καλύτερο (εξαιρουμένου του θορύβου επιφανείας όπου το dvd-audio είναι καλύτερο), με περισσότερο αέρα, διαφάνεια και διαχωρισμό, μου φάνηκε δηλαδή πιο "αναλογικός" ο ήχος
δ) Τέλος δε μπόρεσα να διακρίνω διαφορές ανάμεσα στα δικά μου αρχεία wav και flac, ανεξαρτήτου ανάλυσης

Να σημειώσω ότι οι παραπάνω απόψεις και συμπεράσματα αφορούν την προσωπική μου εκτίμηση, με τον δικό μου εξοπλισμό...
Για όσους ενδιαφέρονται, μπορώ να τους στείλω το link με τα αρχεία προκειμένου να ακούσω και άλλες απόψεις...
Παρότι δεν έχω ακούσει τα αρχεία μάλλον θα συμφωνήσω με τα συμπεράσματά σου, φαίνονται όλα απόλυτα φυσιολογικά και αναμενόμενα. Θα ήθελα και τα links για να έχω και ιδίαν άποψη.

Θα επιμείνω λίγο στο (γ) που αναφέρεις. Σίγουρα το δικό σου αρχείο θα έχει κάποιον θόρυβο επιφανείας (έστω και μικρό) αφού έχει προέρθει από βινύλιο, που δεν τον έχει το DVD-Audio.
Μπορεί όντως να ακούγεται καλύτερο το δικό σου από το DVD Audio και αυτό μάλλον θα το απέδιδα στην επεξεργασία που μάλλον θα έχει γίνει και στην συμπίεση της δυναμικής περιοχής στο DVD-Audio.
Για φόρτωσε από περιέργεια τα αρχεία στο Sound Forge ή σε άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας και πες μας τι σού βγάζει στο RMS και στο Peak Level. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Για φόρτωσε από περιέργεια τα αρχεία στο Sound Forge ή σε άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας και πες μας τι σού βγάζει στο RMS και στο Peak Level. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον.
Το έκανα ήδη, αλλά δεν θυμάμαι τα νούμερα, σου έστειλα πάντως το link να το κατεβάσεις οπότε θα το κάνεις κι εσύ να δεις και μόνος σου...;)
Το απόγευμα που θα είμαι σπίτι θα το ξανατρέξω και θα γράψω εδώ τα νούμερα...
Επίσης, δεν έχω συμπεριλάβει στο συγκριτικό το αρχείο rip από cd γιατί παλαιότερα που το είχα συγκρίνει με το DVD-Audio απλά ήταν για τα πανηγύρια, οπότε δεν ασχολήθηκα...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Λοιπόν,

Στο αντίγραφο του dvd-audio έχουμε:

- Total RMS Amplitude: -13,97 dB (L) & -14,33 dB (R)
- Average RMS Amplitude: -17,83 dB (L) & -18,42 dB (R)
- Peak Amplitude: -0,05 dB (L) & -0,05 dB (R)
- Dynamic Range: 86,61 dB (L) & 84,52 dB (R)
- Dynamic Range Used: 59,85 dB (L) & 58,65 dB (R)
- Loudness: -11,21 dB (L) & -11,94 dB (R)

Στο δικό μου αντίγραφο έχουμε:

- Total RMS Amplitude: -19,41 dB (L) & -19,69 dB (R)
- Average RMS Amplitude: -23 dB (L) & -23,33 dB (R)
- Peak Amplitude: 0,00 dB (L) & -0,47 dB (R)
- Dynamic Range: 48,36 dB (L) & 42,83 dB (R)
- Dynamic Range Used: 38,30 dB (L) & 36,15 dB (R)
- Loudness: -16,72 dB (L) & -16,85 dB (R)

Επίσης, ρίπαρα το ίδιο κομμάτι και από το CD, το μετέτρεψα σε MP3 (320 kbps) και μετέτρεψα και το δικό μου αρχείο σε MP3 (320 kbps) για να το έχω σε όλες τις μορφές.
Όπως είναι φυσικό, το CD rip και το αντίστοιχο mp3 είναι κατώτερα από τα υπόλοιπα, όπως και από τη δική μου μετατροπή σε mp3...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Φίλε anton άκουσα σήμερα το πρωί στο σύστημά μου τα αρχεία που έχεις rippάρει.

Πριν να ξεκινήσω να γράφω τις εντυπώσεις μου πρέπει να σού πω συγχαρητήρια για την πάρα πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει. Επαγγελματική δουλειά; Δεν θα την έλεγα επαγγελματική γιατί επαγγελματική είναι η δουλειά που έχει γίνει στο DVD Audio που είναι επιεικώς άθλια. Αρα η δική σου δουλειά είναι καλύτερη από αυτή που έχει κάνει ο επαγγελματίας «δολοφόνος» στο DVD Audio.

Λοιπόν:

Πρώτο συμπέρασμα το αρχείο από το DVD Audio είναι άθλιο! Οχι τόσο στα χαμηλά και στα ήρεμα κομμάτια που ακούγονται μια χαρά, αλλά ειδικά στα σημεία που ανεβαίνει η ένταση όπως π.χ. εκεί γύρω στο 4:40 και μετά το 5:00 όπου ο ήχος γίνεται μουντός, μπουκωμένος, με εμφανώς συμπιεσμένη τη δυναμική περιοχή. Είναι αυτά που έχουμε πει πολλές φορές για το loudness war που έχει προκύψει τα τελευταία χρόνια με τους «εγκληματίες» παραγωγούς. Ειδικά σε αυτά τα σημεία που ανέφερα η διαφορά με τα δικά σου αρχεία είναι η ημέρα με την νύχτα. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός για να το καταλάβει. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που το foobar για να καταφέρει να παίξει στην ίδια ένταση με τα δικά σου αναγκάζεται να κατεβάσει το αρχείο του DVD Audio -7.72 dB

Πάμε τώρα στα δικά σου:

Μεταξύ flac 24/192 και wav 24/192 δεν υπάρχει καμμία απολύτως διαφορά. Και γιατί να υπήρχε άλλωστε; Και τα δύο παίζουν πάρα πολύ καλά, πεντακάθαρα και ειδικά στα σημεία που προανέφερα η ένταση ανεβαίνει αβίαστα χωρίς μπούκωμα και χωρίς την συμπίεση που υπάρχει στο DVD Audio.

Ούτε μεταξύ flac 24/192 και flac 24/96 μπόρεσα να διακρίνω καμμία διαφορά. Ακόμα και να υπάρχει (που πολύ αμφιβάλλω) δεν είναι ακουστή. Οπότε αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι το flac 24/96 είναι στο 45% του μεγέθους του flac 24/192 δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρατάς τα αρχεία των 24/192 γιατί χάνεις άδικα πάνω από τον διπλό χώρο στον δίσκο.

Τέλος τα dsd αρχεία μού φάνηκαν ένα σκαλοπατάκι πιο «γλυκά» πιο «αληθοφανή» από τα αντίστοιχα flac. Προφανώς εκεί έχει βάλει το «χεράκι» του το Korg που έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά! Σε αντίθεση όμως με τα flac που δεν έχουν διαφορά μεταξύ τους, θα έλεγα πως το DSD128 ακούγεται λίγο καλύτερα από το DSD64. Θα τον χαρακτήριζα λίγο πιο «δυναμικό» τον ήχο του. Συνυπολογίζοντας όμως το τεράστιο μέγεθος του DSD128 (μεγαλύτερο ακόμα και από το wav) δεν θα έλεγα ότι αξίζει να χάνεις τόσο χώρο στον δίσκο για μια τόσο ελαχιστότατη διαφορά. Ισως μόνο σε κάποιες πολύ ειδικές περιπτώσεις να προτιμούσες αυτό το format.

Τέλος ο χαμηλός θόρυβος που ακούγεται στα δικά σου αρχεία, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος πως είναι θόρυβος επιφανείας. Μάλλον σαν το «φύσημα» του phono stage μού ακούγεται. Ολοι οι προενισχυτές phono έχουν πολύ χειρότερο λόγο σήματος προς θόρυβο από τους προενισχυτές line και βάζουν φύσημα μέσα στο σήμα, ειδικά οι προενισχυτές κεφαλής κινητού πηνίου ακόμα περισσότερο.

Οπως και να έχει πάντως το πράγμα ο θόρυβος αυτός είναι αμελητέος για να κάτσεις να ασχοληθείς. Η διαφορά στην ποιότητα του ήχου που έχουν τα δικά σου rippαρισμένα αρχεία σε σχέση με το αρχείο του DVD Audio είναι τόσο μεγάλη που σε κάνει να ξεχνάς τον όποιο θόρυβο υπάρχει στο background.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Φίλε μου, αφού πρώτα σε ευχαριστήσω ειλικρινά για το χρόνο σου αλλά και για τον κόπο να σχοληθείς (είσαι ο μοναδικός μέχρι στιγμής), θέλω να σε ευχαριστήσω και για την αποτύπωση των συμπερασμάτων σου και τα καλά σου λόγια...:):thumbsup:
Όχι τόσο γιατί έρχονται σε πλήρη σύμπτωση οι απόψεις μας, αλλά κυρίως γιατί για εμένα προσωπικά είναι μια "δικαίωση" της προσπάθειάς μου (κόπος, χρήμα και χρόνος), όταν διαπιστώνω ότι δεν πάει χαμένη !!
Τώρα είμαι στη διαδικασία όπου δανείζομαι δίσκους που δεν έχω, από φίλους και γνωστούς, προκειμένου να τους ψηφιοποιήσω για να τους έχω στο αρχείο μου.
Μόλις πριν από λίγο τελείωσα το πλύσιμο όλης της μέχρι στιγμής δισκοθήκης μου, οπότε ξεκινάω ψηφιοποιήσεις...:lolsign:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Δυσάρεστη έκπληξη, αλλά αναμενόμενη, ήταν το πόσο χειρότερα ακουγόταν το DVD Audio σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα δικά σου αρχεία. Προφανώς διότι το DVD Audio είχε πέσει κι αυτό θύμα (όπως και το CD) κανιβάλων παραγωγών που υπακούοντας στις επιταγές του loudness war των τελευταίων ετών «δολοφονούν» όλες τις ηχογραφήσεις.

Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Αν κάποιος είχε στην διάθεσή του μόνο το DVD Audio, ακριβοπληρωμένο δισκάκι λόγω της «ανώτερης» ποιότητας ήχου που υποτίθεται ότι προσφέρει, και το έπαιζε στο ακριβοπληρωμένο high-end σύστημά του... Τι θα συνέβαινε; Θα ξεκινούσε ωραία και καλά και όταν έφτανε στο σημείο που ανεβαίνουν οι εντάσεις εκεί γύρω στο 4:40 το σύστημα θα «μπούκωνε», ο ήχος θα γινόταν μουντός και συμπιεσμένος...
Τότε ο δύστυχος κάτοχος του ακριβοπληρωμένου συστήματος θα άρχιζε να ψάχνεται. Θα νόμιζε πως του έφταιγαν τα καλώδια... Θα έψαχνε μήπως δοκιμάσει άλλα πανάκριβα ασημένια καλώδια προκειμένου να ανακτήσει την χαμένη διαύγεια. Θα έψαχνε μήπως ο ενισχυτής του δεν είναι ικανός να δώσει τα ρεύματα που χρειάζεται... Θα έψαχνε μήπως οι πυκνωτές είναι κακής ποιότητας και αν τους αντικαθιστούσε με άλλους πανάκριβους audiophile αν θα είχε την ζητούμενη βελτίωση... Θα έψαχνε να δει πώς μπορεί να «χεριάσει» τα ηχεία του μπάς και τα αναβαθμίσει για να παίξουν όπως θα έπρεπε να παίζουν...
Και τελικά αν έπεφτε στα χέρια του ένα άλλο αρχείο με σωστή εγγραφή (σαν αυτά που rippάρησες εσύ) θα διαπίστωνε πως το σύστημά του είναι μια χαρά! Δεν πάσχουν ούτε τα ηχεία ούτε τα καλώδια ούτε ο ενισχυτής ούτε τίποτα. Απλώς αν το «ταΐζεις» σκουπίδια, σκουπίδια θα σού βγάζει....
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Αν κάποιος είχε στην διάθεσή του μόνο το DVD Audio, ακριβοπληρωμένο δισκάκι λόγω της «ανώτερης» ποιότητας ήχου που υποτίθεται ότι προσφέρει, και το έπαιζε στο ακριβοπληρωμένο high-end σύστημά του... Τι θα συνέβαινε; Θα ξεκινούσε ωραία και καλά και όταν έφτανε στο σημείο που ανεβαίνουν οι εντάσεις εκεί γύρω στο 4:40 το σύστημα θα «μπούκωνε», ο ήχος θα γινόταν μουντός και συμπιεσμένος...
Τότε ο δύστυχος κάτοχος του ακριβοπληρωμένου συστήματος θα άρχιζε να ψάχνεται. Θα νόμιζε πως του έφταιγαν τα καλώδια... Θα έψαχνε μήπως δοκιμάσει άλλα πανάκριβα ασημένια καλώδια προκειμένου να ανακτήσει την χαμένη διαύγεια. Θα έψαχνε μήπως ο ενισχυτής του δεν είναι ικανός να δώσει τα ρεύματα που χρειάζεται... Θα έψαχνε μήπως οι πυκνωτές είναι κακής ποιότητας και αν τους αντικαθιστούσε με άλλους πανάκριβους audiophile αν θα είχε την ζητούμενη βελτίωση... Θα έψαχνε να δει πώς μπορεί να «χεριάσει» τα ηχεία του μπάς και τα αναβαθμίσει για να παίξουν όπως θα έπρεπε να παίζουν...
Και τελικά αν έπεφτε στα χέρια του ένα άλλο αρχείο με σωστή εγγραφή (σαν αυτά που rippάρησες εσύ) θα διαπίστωνε πως το σύστημά του είναι μια χαρά! Δεν πάσχουν ούτε τα ηχεία ούτε τα καλώδια ούτε ο ενισχυτής ούτε τίποτα. Απλώς αν το «ταΐζεις» σκουπίδια, σκουπίδια θα σού βγάζει....
Πολύ εύστοχη παρατήρηση....βέβαια υποθέτω ότι δεν θα περίμενε το συγκεκριμένο dvd-audio για να κρίνει το ηχοσύστημά του, αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς !!
Πρόσφατα κατέβασα από HDtracks το Bat Out Of Hell του Meatloaf και βάραγα το κεφάλι μου στον τοίχο για τα 20κάτι ευρώ που έδωσα...
Τις προάλλες αγόρασα το Hemispheres των Rush σε SACD και από τα νεύρα μου παραλίγο να το σπάσω...
Από την άλλη όμως, έχω δισκάκια SACD τα οποία είναι απίστευτα και πραγματικά αξίζουν τα χρήματά τους με το παραπάνω...
Δυστυχώς η αγορά του HD είναι δύσκολη και δύστροπη υπόθεση, γι' αυτό κατέληξα στην ψηφιοποίηση (πέρα από το βασικό γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία της μουσικής που ακούω δεν υπάρχει σε hd)...
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Μια ιστοριούλα...
Ένας φίλος ψηφιοποίησε τα βινύλια του (του πήρε 2 χρόνια αυτή η ιστορία :cautious:) και για να τα προστατεύσει από φθορά και λοιπούς άλλους γνωστούς (αναλογικούς) λόγους... σε κάποια στιγμή αποφάσισε να αλλάξει κεφαλή... παίρνει μια Shure V15 ΙΙΙ και της φοράει μια βελόνα Jico SAS, και παθαίνει σόκ... ανάλυση - τονικότητα - διαχωρισμός κλπ είχε "φτάσει στον θεό" από το προηγούμενο σετάπ... κάνει και ένα δοκιμαστικό ρίπ, και η σύγκριση ήταν υπέρ της παλαιάς μακράν καλύτερο, :geek: δηλαδή τώρα άλλα 2 χρόνια ταλαιπωρίας για να τα αποθηκεύσει? και εάν αύριο αλλάξει το φόνο με άλλο (καλύτερο), η έναν άλλο βραχίονα-πλατό, καλώδια :p η και ακόμα άλλες ρυθμίσεις...:rolleyes:
Δηλαδή το νόημα είναι, ότι κάπως "άσκοπη" μου φαίνεται η όποια ταλαιπωρία... γιατί απλά με το βινύλιο ακούς (η ηχογραφείς) και χαίρεσαι την συγκεκριμένη στιγμή...!
Αυτό είναι το νόημα, αλλιώς καταλήγεις να υπηρετείς εσύ αυτό. Άσε που σημασία έχει να τα χαρείς κι ας υποστούν τη φθορά του χρόνου...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Πολύ εύστοχη παρατήρηση....βέβαια υποθέτω ότι δεν θα περίμενε το συγκεκριμένο dvd-audio για να κρίνει το ηχοσύστημά του, αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς !!
Πρόσφατα κατέβασα από HDtracks το Bat Out Of Hell του Meatloaf και βάραγα το κεφάλι μου στον τοίχο για τα 20κάτι ευρώ που έδωσα...
Τις προάλλες αγόρασα το Hemispheres των Rush σε SACD και από τα νεύρα μου παραλίγο να το σπάσω...
Από την άλλη όμως, έχω δισκάκια SACD τα οποία είναι απίστευτα και πραγματικά αξίζουν τα χρήματά τους με το παραπάνω...
Δεν θα έκρινε κανείς το ηχοσύστημά του από ένα και μόνο δισκάκι. Όμως όταν η πλειοψηφία των σημερινών παραγωγών και το 100% των εκδόσεων παλαιότερων παραγωγών σε remasters είναι θύματα του λεγόμενου loudness war τότε ο δύστυχος ο χρήστης δεν μπορεί να πιστέψει πως φταίνε ΟΛΑ του τα δισκάκια. Αρχίζει και ψάχνεται πως κάτι άλλο φταίει στο σύστημά του. Ειδικά μάλιστα αν δεν έχει ακούσει τον όρο «loudness war» και δεν είναι ψυλλιασμένος περί τίνος πρόκειται τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο να πιστέψει πως όλα του τα δισκάκια περιέχουν εγγραφές που είναι για τα μπάζα.

Και το κακό είναι πως αυτό το φαινόμενο δεν παρατηρείται μόνο στην pop μουσική ή στην χορευτική ηλεκτρονική που είναι για τα clubs. Εχει επεκταθεί αδικαιολόγητα σε όλα σχεδόν τα ήδη της μουσικής που δεν θα έπρεπε....
 

S

sk4t4

Guest
Δεν θα έκρινε κανείς το ηχοσύστημά του από ένα και μόνο δισκάκι. Όμως όταν η πλειοψηφία των σημερινών παραγωγών και το 100% των εκδόσεων παλαιότερων παραγωγών σε remasters είναι θύματα του λεγόμενου loudness war τότε ο δύστυχος ο χρήστης δεν μπορεί να πιστέψει πως φταίνε ΟΛΑ του τα δισκάκια. Αρχίζει και ψάχνεται πως κάτι άλλο φταίει στο σύστημά του. Ειδικά μάλιστα αν δεν έχει ακούσει τον όρο «loudness war» και δεν είναι ψυλλιασμένος περί τίνος πρόκειται τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο να πιστέψει πως όλα του τα δισκάκια περιέχουν εγγραφές που είναι για τα μπάζα.

Και το κακό είναι πως αυτό το φαινόμενο δεν παρατηρείται μόνο στην pop μουσική ή στην χορευτική ηλεκτρονική που είναι για τα clubs. Εχει επεκταθεί αδικαιολόγητα σε όλα σχεδόν τα ήδη της μουσικής που δεν θα έπρεπε....
Θα διαφωνησω για το θεμα των παλαιοτερων παραγωγων.Εκει,εκτος απο το οτι μπαινουν και αλλοι παραγοντες,μου εχουν τυχει επανειλημμενως και οι δυο περιπτωσεις, ειτε "χαος" υπερ της παλιας εκδοσης,ειτε "χαος" υπερ της καινουριας.Οταν παντως το remaster ακουγεται πολυ καλυτερα,ακουγεται σε ολα τα σημεια και οχι λογω loudness,χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν και οι περιπτωσεις του φαινομενου που αναφερεις.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Αυτό είναι το νόημα, αλλιώς καταλήγεις να υπηρετείς εσύ αυτό. Άσε που σημασία έχει να τα χαρείς κι ας υποστούν τη φθορά του χρόνου...
Δεν διαφωνώ με την "ιστοριούλα", απλά προσωπικά αν εξαιρέσεις την πρώτη φορά που ακούω ένα άλμπουμ, δεν είμαι ο τύπος που θα βάλω το δίσκο να παίζει και θα κάτσω να τον ακούσω ολόκληρο, με λίγες εξαιρέσεις...
Από κάθε έναν, ξεχωρίζω τα τραγούδια που μου αρέσουν και αυτά ακούω σχεδόν αποκλειστικά κάθε φορά στο εξής, άρα δεν είναι "λειτουργικό" να σηκώνομαι και να αλλάζω δίσκο κάθε 3-5 λεπτά, με την επακόλουθη διαδικασία, για να ακούσω μισή ή μία ώρα μουσική την ημέρα...
Επίσης, όπως είπα και παραπάνω, μπορώ να "έχω" και δίσκους που δεν είναι δικοί μου, αν τον έχει ένας φίλος και μου τον δανείσει για να τον ψηφιοποιήσω. Άσε που μπορώ να τα μεταφέρω (τα ψηφιακά αντίγραφα) όπου θέλω και να τα ακούσω σε διαφορετικούς χώρους και συσκευές (πχ εξοχικό, σπίτι φίλου, αυτοκίνητο κλπ)...
Τέλος, μπορώ με μια πολύ μικρή διαδικασία να αφαιρέσω διάφορα (μερικές φορρές πολύ ενοχλητικά) artifacts όπως κλικ, ποπ κλπ από ταλαιπωρημένους δίσκους, τα οποία είναι εκνευριστικά και να απολαύσω καλύτερα τη μουσική μου.
Αυτό δεν σημαίνει ότι κατά περιόδους που θα έχω τη διάθεση και το χρόνο, δεν θα βάλω επάνω ένα δίσκο και θα κάτσω να τον απολαύσω, απλά αυτό για εμένα είναι η εξαίρεση...
Και φυσικά, για εμένα είναι ευχαρίστηση και όχι "υποχρεωτική" αγγαρεία η όλη διαδικασία...
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα:

Όταν ψηφιοποιώ ένα βινύλιο, "παρακολουθώ" τη διαδικασία μέσω των ακουστικών, τα οποία είναι συνδεδεμένα στο Korg. Στο στάδιο αυτό, ακούω ελάχιστο - σχεδόν μηδενικό - θόρυβο επιφανείας ("φύσημα"), ο οποίος είναι εμφανής κυρίως στα κενά ανάμεσα στα τραγούδια ή στα πολύ χαμηλά περάσματα της μουσικής.
Όταν κατόπιν ακούω τα ίδια κομμάτια κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας (με τα ακουστικά συνδεδεμένα στα ηχεία του υπολογιστή), έχω αρκετά έως πολύ υψηλότερα επίπεδα θορύβου επιφανείας, κάτι το οποίο με παραξενεύει και είναι αρκετά ενοχλητικό θα έλεγα.
Να σημειώσω ότι δοκίμασα να συνδέσω το πικάπ μέσω ξεχωριστού phono stage (project box s), το οποίο ήταν συνδεδεμένο με το Korg στην είσοδο Line πλέον (για να τεστάρω αν ο προενισχυτής line έχει λιγότερο "φύσημα" από τον προενισχυτή phono), αλλά το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο.
Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει ή είναι φυσιολογικό ?
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.453
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top