Marantz SR7010 - SR7011


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Κατά την διαχείριση του sub από τον av, η yamaha προτείνει για το high cut την θέση max. Δηλαδή στην παρακάτω foto στα 140hz. Κάνω λάθος?

515.jpg
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ευτυχώς, Τα Είπαμε, αλλά μέχρι πρότινος το είχα στα 60 hz. Και φυσικά ετοιμαζόμουν για αγγελία. Πραγματικά έγινε μεταμόρφωση!

Επίσης σωστά αναφέρεις περί marantz, θα συμμορφωθώ! (αν και λόγω της επερχόμενης αγοράς ,μαζεύουμε πληροφορίες γενικού περιεχομένου, οι οποίες βοηθούν στην σωστή ρύθμισή του).:drinks:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Μία ερώτηση, ίσως αφελής, παρατηρώντας το προσπέκτους, στο τηλεχειριστήριο, δεν βλέπω την επιλογή tv.
Πως επιλέγουμε από την θέση dvd πχ την θέση tv (δηλαδή τα τηλεοπτικά κανάλια).
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Στους yamaha γίνεται αντιστοίχιση της εισόδου για την tv μέσω hdmi φυσικά, στην εικονική θύρα av4. Έτσι στην περίπτωση που χρησιμοποιούμε πχ universal control - (harmony) όταν δηλώνουμε να βλέπουμε tv (κανάλια κλπ), στον av δηλώνουμε σαν θύρα εισόδου την av4 και έτσι τακτοποιείται το θέμα.

Στην περίπτωση του marantz, όταν θέτουμε την ρύθμιση για προβολή tv, πια θύρα εισόδου θα δηλώσουμε για τον marantz στο harmony στην αντίστοιχη ερώτηση?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Όποια θέλεις, αφού τη μετονομάσεις. :rolleyes:
Θα ανέθετα την cable/sat ή την aux1.
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Τι λέτε τώρα;Ούτε καν το ήξερα :oops:
Βέβαια δεν με είχε απασχολήσει ποτέ να το ψάξω,αφού μέχρι πρότινος,το σήμα της κεραίας μου εδώ που βρίσκομαι ήταν χάλια και πάντα βλέπω τα κανάλια της τιβι,μέσω nova/ote.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Έ.... Εμείς που έχουμε τα πλάσματα ....το ψάχνουμε.... λίγο παραπάνω! :smile:

Καιρός είναι να ασχοληθείτε και σεις λίγο με την free, διότι τα χαράτσια.... έρχονται...:fuckyou:.

Προσωπικά δεν θέλω να δίνω δεκάρα για κρατικές συνδρομές τύπου ΟΤΕ κλπ... φτάνει αυτά που μου παίρνουν χωρίς την θέλησή μου!
 
Last edited:



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν κάποιος σκέφτεται τον 7009 λόγω τιμής, γιατί να μην πάρει τον 6010; o_O
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Αν κάποιος σκέφτεται τον 7009 λόγω τιμής, γιατί να μην πάρει τον 6010; o_O
Για το μονο που θα μπορουσε ειναι για τα 9 καναλια την ποιο δυνατη ενισχυση και να μην τον ενδιεφερει το dts-x και το 4k
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Έ.... Εμείς που έχουμε τα πλάσματα ....το ψάχνουμε.... λίγο παραπάνω! :smile:

Καιρός είναι να ασχοληθείτε και σεις λίγο με την free, διότι τα χαράτσια.... έρχονται...:fuckyou:.

Προσωπικά δεν θέλω να δίνω δεκάρα για κρατικές συνδρομές τύπου ΟΤΕ κλπ... φτάνει αυτά που μου παίρνουν χωρίς την θέλησή μου!

Παιδιά, επειδή νοιώθω άσχημα! Αστειεύομαι Φυσικά. :(

Είναι προσωπικό δικαίωμα του καθενός να καταναλώνει όπως νομίζει τον ελεύθερο χρόνο του, καθώς και να διαχειρίζεται όπως θέλει τα των οικονομικών του! :drinks:

Ζητώ συγνώμη αν είπα κάτι παραπάνω!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Προσωπικά θα σας αναφέρω τους λόγους που προτίμησα τελικά τον 7009.
(Παραπάνω αναφέρω το τέστ του 7010 διότι κατ εμέ και οι δύο είναι ίδιοι. Ο λόγος είναι ότι δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω πάνω από το 5+1 σύστημα.).
Πολύ σωστή η κρίση του zizik για τον 6010 που κοστίζει όσο ο 7009. Όμως ακόμη και με τον 6010 5+1 κανάλια θα είχα.
Μου αρέσει πολύ το design του 7009-7010,(Μπλε στον κύκλο, δεύτερη οθόνη), τηλεχειριστήριο. Ίσως δε να διαθέτει και καλύτερα επί μέρους χαρακτηριστικά.

Λάθος ή σωστό, η κίνηση τελικά έγινε!

Το μηχάνημα θα αργήσει λιγάκι, διότι έχω αγκαρέψει κοντινό μου πρόσωπο το οποίο βρίσκεται αυτήν την στιγμή στο Αμβούργο, και με την επιστροφή του στην Ελλάδα, θα τον παραλάβω και εγώ.

Έχω κανονίσει να τον επισκεφθώ σε κανένα μήνα από σήμερα όπως προανέφερα, αλλά τέλος της ερχόμενης εβδομάδος έρχεται για λίγες ημέρες στην Ελλάδα, όποτε συντόμευσα τον χρόνο παραλαβής...
 
Last edited:





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top